Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το MSI CX61 έχει συζητηθεί και προταθεί τουλάχιστον επι ΔΥΟ μήνες!

ΠΡΙΝ εμφανιστεί όμως το fujitsu...

 

Δεν μου κατσε φιλε, το msi το πηρα απο ενα συμφορουμιτη αλλα ειχε καμμενο πιξελ και το εδωσα πισω, αλλα γενικα το msi τη μια ωρα που το δουλεψα μου φανηκε αρκετα στιβαρο αθορυβο και γενικα καλο.

το fujitsu είναι πιο στιβαρό και αθόρυβο. Με τη διαφορά βάζεις άλλη μια ραμ και πας σε 8gb dual channel και με τα  μεταφορικα που γλιτώνεις μπορεις να κάνεις ότι αλλο θες. Απο περιέργεια, πως σου φάνηκε το πληκτρολόγιο (qwertz);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα τρελαθούμε με όσα διαβάζουμε εδώ μέσα. Ο άλλος λέει μέγα μπόνους η full hd οθόνη στις 15 ίντσες. Επίσης τονίζεται η καλύτερη αυτονομία του i5 U ενώ αποσιωπάται η πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας της full hd οθόνης! Η οποία οθόνη με αυτή την ανάλυση και σε συνδυασμό με την κάρτα γραφικών που έχει το λάπτοπ το καθιστά αδύναμο για παιχνίδια.

 

Κάπου Καλό είναι να υπάρχει ένα μέτρο. Για τα λεφτά του το λάπτοπ είναι ΟΚ πρόταση με μόνο μειονέκτημα τον επεξεργαστή, ο οποίος δε σκίζει σε επιδόσεις και ειδικά για αι πεντες :P

 

Συνολικά όμως και για τα λεφτά που το παίρνεις και εφόσον είναι από Ελλάδα κι επειδή η ποιότητα κατασκευής αναμένεται υψηλή κι επειδή έχει και ξεχωριστή κάρτα γραφικών είναι ΟΚ.

 

Το Acer χάνει πολύ λογω δυσκολίας πρόσβασης στο εσωτερικό του, ο επεξεργαστής του είναι αξιοπρεπεστατος σε επιδόσεις, ειδικά αν σκεφτείς πόσες γενιές πίσω είναι.

 

Τέλος δε σχολιάζω για το κριτήριο της εξωτερικής εμφάνισης. Αν είναι έτσι δώστε 1200€ + για Apple.

 

ΥΓ: Το ultra low voltage έρχεται με κόστος, μέχρι την 6η γενιά υστερουσαν πολύ σε επιδόσεις, τώρα έχουν φτιάξει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΙΝ εμφανιστεί όμως το fujitsu...

 

το fujitsu είναι πιο στιβαρό και αθόρυβο. Με τη διαφορά βάζεις άλλη μια ραμ και πας σε 8gb dual channel και με τα μεταφορικα που γλιτώνεις μπορεις να κάνεις ότι αλλο θες. Απο περιέργεια, πως σου φάνηκε το πληκτρολόγιο (qwertz);

 

εκανα μονο την εγκατασταση των windows.δεν ειχα χρονο να το δουλεψω. Αλλα γενικα κλαιν πιστευω, θα το συνιθιζα εγω, αλλα το συγκεκριμενο ειναι για την αδερφη μου για καμια ταινια, fb , σπιτικη χρηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2: Βλέπω ότι η συζήτηση έχει πάει σε Fujitsu vs MSI. Διαλέγεις το πρώτο για αγορά από Ελλάδα και το 2ο για αγορά από εξωτερικό. Αν θες επένδυση και αντοχή στο χρόνο πας MSI λόγω αληθινού i5 επεξεργαστή. Αν θες παιχνίδια πας στο Acer. Προσοχή: παιχνίδια σε full hd οθόνη απαιτούν καρταρα γραφικών, είναι λάθος να θεωρείται καλύτερο το Fujitsu από το MSI λόγω κάρτας γραφικών.

 

Αν έχετε τρέξει περιεχόμενο 3δ σε τέτοια ανάλυση θα ξέρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το συγκεκριμενο ειναι για την αδερφη μου για καμια ταινια, fb , σπιτικη χρηση

Για μόνο αυτά ΟΚ το Fujitsu...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρελαθούμε με όσα διαβάζουμε εδώ μέσα. Ο άλλος λέει μέγα μπόνους η full hd οθόνη στις 15 ίντσες. Επίσης τονίζεται η καλύτερη αυτονομία του i5 U ενώ αποσιωπάται η πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας της full hd οθόνης! Η οποία οθόνη με αυτή την ανάλυση και σε συνδυασμό με την κάρτα γραφικών που έχει το λάπτοπ το καθιστά αδύναμο για παιχνίδια.

 

Κάπου Καλό είναι να υπάρχει ένα μέτρο. Για τα λεφτά του το λάπτοπ είναι ΟΚ πρόταση με μόνο μειονέκτημα τον επεξεργαστή, ο οποίος δε σκίζει σε επιδόσεις και ειδικά για αι πεντες :P

 

Συνολικά όμως και για τα λεφτά που το παίρνεις και εφόσον είναι από Ελλάδα κι επειδή η ποιότητα κατασκευής αναμένεται υψηλή κι επειδή έχει και ξεχωριστή κάρτα γραφικών είναι ΟΚ.

 

Το Acer χάνει πολύ λογω δυσκολίας πρόσβασης στο εσωτερικό του, ο επεξεργαστής του είναι αξιοπρεπεστατος σε επιδόσεις, ειδικά αν σκεφτείς πόσες γενιές πίσω είναι.

 

Τέλος δε σχολιάζω για το κριτήριο της εξωτερικής εμφάνισης. Αν είναι έτσι δώστε 1200€ + για Apple.

 

ΥΓ: Το ultra low voltage έρχεται με κόστος, μέχρι την 6η γενιά υστερουσαν πολύ σε επιδόσεις, τώρα έχουν φτιάξει αρκετά.

1) Για κάποιους είναι πολύ μεγάλο μπόνους. Αν δε αρέσει στον Χ δε σημαίνει ότι στον Y δεν είναι χρήσιμη.

2) Κανείς δε το πρότεινε για παιχνίδια, αν κάποιος προτεινε το msi για παιχνίδια μαλλον είναι λίγο τραγικός. Η 820m δν είναι για παιχνίδια και το γεγονός οτι ούτε η 260 είναι δε καθιστά την 820 καλύτερη καρτα. Αν κάποιος θέλει παιχνίδια πάει στον acer και τέλος.

3) Η εξωτερική εμφάνιση για κάποιους παίζει ρόλο, δε ενδιαφέρονται όλοι για κουβάδες με καλά χαρακτηριστικά. Αυτό φαίνεται και απο το γεγονός πως τέτοια λάπτοπ κάνουν πωλήσεις.

4) Αξιοπρεπέστατος είναι ο 5200U για τα χρήματα αυτά. Καλύτερος απο τους a10/18 και τον i3-4000m

 

Φιλικά πάντα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2: Βλέπω ότι η συζήτηση έχει πάει σε Fujitsu vs MSI. Διαλέγεις το πρώτο για αγορά από Ελλάδα και το 2ο για αγορά από εξωτερικό. Αν θες επένδυση και αντοχή στο χρόνο πας MSI λόγω αληθινού i5 επεξεργαστή. Αν θες παιχνίδια πας στο Acer. Προσοχή: παιχνίδια σε full hd οθόνη απαιτούν καρταρα γραφικών, είναι λάθος να θεωρείται καλύτερο το Fujitsu από το MSI λόγω κάρτας γραφικών.

 

Αν έχετε τρέξει περιεχόμενο 3δ σε τέτοια ανάλυση θα ξέρετε.

Κάποιοι, και εγώ μέσα σε αυτούς, συνδέουμε το λάπτοπ και σε άλλες οθόνες, υψηλότερης ανάλυσης για διάφορους λόγους.

Σίγουρα μονο κακό δεν είναι να πάρεις μια καλύτερη κάρτα.

 

 

εκανα μονο την εγκατασταση των windows.δεν ειχα χρονο να το δουλεψω. Αλλα γενικα κλαιν πιστευω, θα το συνιθιζα εγω, αλλα το συγκεκριμενο ειναι για την αδερφη μου για καμια ταινια, fb , σπιτικη χρηση

δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις.

όπως σου είπα και πιο πάνω είναι ξεκάθαρα τα + και τα - της κάθε επιλογής. Από εκεί και πέρα, είναι δική σου απόφαση. όπου και να καταλήξεις σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς και μη ξεχάσεις να μας κάνεις και ένα review με τις εντυπώσεις σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Κώστα εγώ δεν τον χωνεψα ποτέ αυτό τον επεξεργαστή. Αλλά το λάπτοπ είναι ΟΚ, σε αυτή την τιμή για τους λόγους που ανέφερα. Όπως καταλαβαίνουμε όλοι μπαίνει μέσα ένας παράγοντας υποκειμενικής προτίμησης. Εσύ πχ δεν πας τους AMD. Άλλος δεν πάει την τάδε μάρκα λάπτοπ. Το θέμα είναι εδώ μέσα να είμαστε υπερβατικοι. Δε διαλέγουμε λάπτοπ για εμάς (προσωπικά ποτέ δε θα αγόραζα λάπτοπ με U), αλλά για κάποιον άγνωστο. Τα γράφω και ως αυτοκριτική αυτά, μην εκληφθεί ως επίθεση προς εσένα ή κάποιον άλλο. Επίσης είμαι από κινητό.

Επίσης αν κάποιον τον καίει η οθόνη να πάει σε 17.3 ίντσες, αξίζει 100% σε σχέση με f hd στις 15

Επεξ/σία από kstgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χετε βαλει και μενα στο mood με τα u και m και προσπαθω να παρω το πιο vfm :P αλλα το ριμαδι το msi δεν με θελει(τη μερα που πηγα να το παρω εξαντληθηκε, πηρα απο συμφορουμιτη ετοιμοπαραδοτο και ειχε καμμενο πιξελ), εγω το θελω χαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τρελαθούμε με όσα διαβάζουμε εδώ μέσα. Ο άλλος λέει μέγα μπόνους η full hd οθόνη στις 15 ίντσες. Επίσης τονίζεται η καλύτερη αυτονομία του i5 U ενώ αποσιωπάται η πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας της full hd οθόνης! Η οποία οθόνη με αυτή την ανάλυση και σε συνδυασμό με την κάρτα γραφικών που έχει το λάπτοπ το καθιστά αδύναμο για παιχνίδια.

 

Κάπου Καλό είναι να υπάρχει ένα μέτρο. Για τα λεφτά του το λάπτοπ είναι ΟΚ πρόταση με μόνο μειονέκτημα τον επεξεργαστή, ο οποίος δε σκίζει σε επιδόσεις και ειδικά για αι πεντες :P

 

Συνολικά όμως και για τα λεφτά που το παίρνεις και εφόσον είναι από Ελλάδα κι επειδή η ποιότητα κατασκευής αναμένεται υψηλή κι επειδή έχει και ξεχωριστή κάρτα γραφικών είναι ΟΚ.

 

Το Acer χάνει πολύ λογω δυσκολίας πρόσβασης στο εσωτερικό του, ο επεξεργαστής του είναι αξιοπρεπεστατος σε επιδόσεις, ειδικά αν σκεφτείς πόσες γενιές πίσω είναι.

 

Τέλος δε σχολιάζω για το κριτήριο της εξωτερικής εμφάνισης. Αν είναι έτσι δώστε 1200€ + για Apple.

 

ΥΓ: Το ultra low voltage έρχεται με κόστος, μέχρι την 6η γενιά υστερουσαν πολύ σε επιδόσεις, τώρα έχουν φτιάξει αρκετά.

 

Δεν ανέφερα κάπου οτί αγοράζεις παιχνιδομηχανή . Ακριβώς το αντίθετο είπα . Οπότε μην παραποιείς τα λεγόμενα μου μόνο και μόνο για να βγάλεις κόντρα . Αυτό που συγκεκριμένα είπα είναι οτί θεωρώ κακή απαίτηση να θες να παίξεις παιχνίδια (σε καλά γραφικά προφανώς) σε λάπτοπ τα οπόια κυμαίνονται στα 500 ευρώ . Τα allienware τι θα κάνουν θα πεινάσουν? 

 

Και επειδή και εγώ θα τρελαθώ , πείτε μου σας παρακαλώ πως το 10% παραπάνω επεξεργαστική ισχύ ή όσο είναι αυτό το ποσοστό υπερτερεί του Fujitsu που είναι φτηνότερο και από Ελληνικό κατάστημα (χωρίς γερμανικά πληκτρολόγια) ??? 

Ακόμη βρείτε μου αν θέλετε λάπτοπ σε αυτά τα λεφτά με FHD οθόνη αφού φαίνεται πως γνωρίζετε .

 

Υ.Γ. Όσον αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι ναι , έχει νόημα αυτό που λέω για κάποιους αν όχι για εσένα και για αυτό το έβαλα στο τέλος . Τι πάει να πει "αγοράστε macbook"? Εσύ παππούτσια όταν αγοράζεις δεν κοιτάς αν είναι ωραία? Η μήπως κοιτάς αν είναι στο νούμερο σου μόνο και βολεύουν? Δεν σου είπα να βάλεις τακούνι αλλά υποκειμενικά τουλάχιστον είναι άσχημο για εμένα αυτό το λάπτοπ . Εγώ προσωπικά όταν αγοράζω κάτι πάντα κοιτάζω να είναι κομψό έστω και λίγο . Τα λεφτά μου δίνω εξάλου δεν είναι παράλογο το να έχει ωραία αισθητική . Φιλικά.

 

edit: Εδώ 13" laptop (yoga 2/3 pro) έχουν UHD ανάλυση . Έχεις χρησιμοποίησει κάτι τέτοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Κώστα εγώ δεν τον χωνεψα ποτέ αυτό τον επεξεργαστή. Αλλά το λάπτοπ είναι ΟΚ, σε αυτή την τιμή για τους λόγους που ανέφερα. Όπως καταλαβαίνουμε όλοι μπαίνει μέσα ένας παράγοντας υποκειμενικής προτίμησης. Εσύ πχ δεν πας τους AMD. Άλλος δεν πάει την τάδε μάρκα λάπτοπ. Το θέμα είναι εδώ μέσα να είμαστε υπερβατικοι. Δε διαλέγουμε λάπτοπ για εμάς (προσωπικά ποτέ δε θα αγόραζα λάπτοπ με U), αλλά για κάποιον άγνωστο. Τα γράφω και ως αυτοκριτική αυτά, μην εξαλειφθεί ως επίθεση προς εσένα ή κάποιον άλλο. Επίσης είμαι από κινητό.

 

Επίσης αν κάποιον τον καίει η οθόνη να πάει σε 17.3 ίντσες, αξίζει 100% σε σχέση με f hd στις 15

Υπάρχει μια διαφορά. Εγώ λέω πχ δε μου αρέσει ο τάδε amd γιατί έχει μικρό single thread performance ή γιατι έχει shared fpu's ή γιατί δεν είναι στάνταρ η απόδοση του και εξαρτάται απο το πόσο το έχουν ρυθμίσει σε κάθε μοντέλο χωριστά, με λίγα λόγια παίρνεις κάτι που ξέρεις ότι στην καλύτερη περίπτωση θα είναι τόσο καλό και στην χειρότερη κάνεις τον σταυρό σου μέχρι να το μάθεις. Δέχομαι αντίστοιχες κριτικές για τους intel, αλλά με συγκεκριμένα επιχειρήματα. Γενικά και αόριστα δε μου αρέσει και το ξέρεις πως δε μπορώ να το δεχτώ.

 

Η οθόνη και πάλι είναι σχετική, κάποιος που θέλει μετακινήσεις καταλαβαίνεις ότι δε μπορεί να πάει εύκολα σε 17.3

 

Τέσπα, λεπτομέρειες είναι τώρα αυτά. Ξέρεις τι θα είχε ενδιαφέρον, να ανοίξει ένα θέμα στην κατηγορία επεξεργαστές και να γίνει μια συζήτηση εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ2: Βλέπω ότι η συζήτηση έχει πάει σε Fujitsu vs MSI. Διαλέγεις το πρώτο για αγορά από Ελλάδα και το 2ο για αγορά από εξωτερικό. Αν θες επένδυση και αντοχή στο χρόνο πας MSI λόγω αληθινού i5 επεξεργαστή. Αν θες παιχνίδια πας στο Acer. Προσοχή: παιχνίδια σε full hd οθόνη απαιτούν καρταρα γραφικών, είναι λάθος να θεωρείται καλύτερο το Fujitsu από το MSI λόγω κάρτας γραφικών.

 

Αν έχετε τρέξει περιεχόμενο 3δ σε τέτοια ανάλυση θα ξέρετε.

Θα γίνω πολύ κακός αν παραθέσω τα posts με την άποψη κάποιων για τα Fujitsu όταν πρίν καιρό προτείναμε εσύ και 'γώ το Fujitsu AH532 με τον Intel Core i5-3210M στα ίδια λευτά με αυτό της προσφοράς του e-shop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό:

 

"

ή γιατί δεν είναι στάνταρ η απόδοση του και εξαρτάται απο το πόσο το έχουν ρυθμίσει σε κάθε μοντέλο χωριστά, με λίγα λόγια παίρνεις κάτι που ξέρεις ότι στην καλύτερη περίπτωση θα είναι τόσο καλό και στην χειρότερη κάνεις τον σταυρό σου μέχρι να το μάθεις."

 

δεν είναι κάτι που ισχύει μόνο για AMD, δες εδώ:

 

ark.intel.com/m/products/88193/Intel-Core-i5-6200U-Processor-3M-Cache-up-to-2_80-GHz#@product/specifications

 

TDP 15 W

Configurable TDP-up Frequency

2.4 GHz

Configurable TDP-up 25 W

Configurable TDP-down Frequency

800 MHz

Configurable TDP-down 7.5 W

 

Αυτό σημαίνει ότι κοιτάς τι επεξεργαστή έβαλε ο κατασκευαστής λάπτοπ και μετά αν το μοντέλο έχει σχεδιασμό που μπορεί να τον υποστηρίξει. Μακάρι να είχαμε πρόσβαση σε τεχνικά στοιχεία του κάθε λάπτοπ, αλλά δε γίνεται. Μόνο από ριβιου ονλαιν μπορείς να δεις αν υπάρχει throttling σε ένα μοντέλο ή όχι.

Όταν πχ έβαλε ο άλλος τον i5 U χωρίς ανεμιστήρα εκεί βαράει καμπανάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πράγματι είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξεις τον σκληρό, από ότι νόμιζα, είχα ένα toshiba παλιά και είχα τρομάξει.

Τες πα ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα, με βοηθήσατε πολύ και τα λινκ που που δώσατε είναι κατατοπιστικότατα

 

Kostas93 και zacharis1995 ευχαριστώ πολύ!!!

 

ένας ssd εχει μικρότερη κατανάλωση απο έναν hdd. Οι διαφορές στην κατανάλωση δεν είναι χαοτικές, αλλά στην καλύτερη περίπτωση μπορούν να σου χαρίσουν μερικά λετπά παραπάνω μπαταρίας. Μέχρι και 30+ αναφέρουν κάποια site, πχ http://www.storagereview.com/ssd_vs_hdd
Είναι πολύ εύκολο να αλλάξεις τον σκληρό δίσκο και να βάλεις έναν ssd μόνος σου. Μπορείς να δεις βίντεο για το πως γίνεται αν δε νιώθεις άνετα ή να ρωτήσεις όταν έρθει η ώρα, αλλά γενικά είναι εύκολη διαδικασία (όχι σε όλα τα λάπτοπ όμως, πχ σε κάποια πρέπει να λυθεί όλο το λάπτοπ ενώ σε άλλα μετά απο 2-3 βίδες έχεις πρόσβαση στον σκληρό δίσκο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...