Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

Θέλω να κάνω δώρο στην κοπέλα μου ένα laptot και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Μόνο απαραίτητο χαρακτηριστικό είναι η οθόνη των 15 ιντσών.

Η χρήση που το θέλει είναι για σερφάρισμα, word, καθόλου παιχνίδια και να το συνδέει στην τηλεόραση (μέσω hdmi) για παρακολούθηση ταινιών.

Επίσης θέλω να το αγοράσω από Ελλάδα (εκτός αν η διαφορά είναι άνω των 50 ευρώ) και δεν έχω θέμα να είναι free dos.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων σε όσους απαντήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

Θέλω να κάνω δώρο στην κοπέλα μου ένα laptot και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Μόνο απαραίτητο χαρακτηριστικό είναι η οθόνη των 15 ιντσών.

Η χρήση που το θέλει είναι για σερφάρισμα, word, καθόλου παιχνίδια και να το συνδέει στην τηλεόραση (μέσω hdmi) για παρακολούθηση ταινιών.

Επίσης θέλω να το αγοράσω από Ελλάδα (εκτός αν η διαφορά είναι άνω των 50 ευρώ) και δεν έχω θέμα να είναι free dos.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων σε όσους απαντήσουν!

ποσό αν μπορείς πες μας.

Επίσης, μιας και πάει σε κοπέλα, να υποθέσω ότι θα παίξει ρόλο το αισθητικό κομμάτι, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερα κάπου οτί αγοράζεις παιχνιδομηχανή . Ακριβώς το αντίθετο είπα . Οπότε μην παραποιείς τα λεγόμενα μου μόνο και μόνο για να βγάλεις κόντρα . Αυτό που συγκεκριμένα είπα είναι οτί θεωρώ κακή απαίτηση να θες να παίξεις παιχνίδια (σε καλά γραφικά προφανώς) σε λάπτοπ τα οπόια κυμαίνονται στα 500 ευρώ . Τα allienware τι θα κάνουν θα πεινάσουν? 

 

Και επειδή και εγώ θα τρελαθώ , πείτε μου σας παρακαλώ πως το 10% παραπάνω επεξεργαστική ισχύ ή όσο είναι αυτό το ποσοστό υπερτερεί του Fujitsu που είναι φτηνότερο και από Ελληνικό κατάστημα (χωρίς γερμανικά πληκτρολόγια) ??? 

Ακόμη βρείτε μου αν θέλετε λάπτοπ σε αυτά τα λεφτά με FHD οθόνη αφού φαίνεται πως γνωρίζετε .

 

Υ.Γ. Όσον αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι ναι , έχει νόημα αυτό που λέω για κάποιους αν όχι για εσένα και για αυτό το έβαλα στο τέλος . Τι πάει να πει "αγοράστε macbook"? Εσύ παππούτσια όταν αγοράζεις δεν κοιτάς αν είναι ωραία? Η μήπως κοιτάς αν είναι στο νούμερο σου μόνο και βολεύουν? Δεν σου είπα να βάλεις τακούνι αλλά υποκειμενικά τουλάχιστον είναι άσχημο για εμένα αυτό το λάπτοπ . Εγώ προσωπικά όταν αγοράζω κάτι πάντα κοιτάζω να είναι κομψό έστω και λίγο . Τα λεφτά μου δίνω εξάλου δεν είναι παράλογο το να έχει ωραία αισθητική . Φιλικά.

 

edit: Εδώ 13" laptop (yoga 2/3 pro) έχουν UHD ανάλυση . Έχεις χρησιμοποίησει κάτι τέτοιο? 

 

Δεν υπάρχει κάποια διάθεση για κόντρα, απλά θεώρησα υπερβολικά κάποια σημεία και τα σχολίασα.

 

Ποτέ δεν είπα ότι προτάθηκε ως παιχνιδομηχανή, απλά έγραψα ότι ο συνδυασμός της συγκεκριμένης κάρτας γραφικών και της Full HD ανάλυσης είναι κακός συνδυασμός για παιχνίδια. Μάλιστα τώρα που είμαι από υπολογιστή πρέπει να τονίσω ότι αν το Acer είχε οθόνη Full HD ανάλυσης θα έχανε πόντους ως πρόταση για gaming παρά την 940. Νομίζω είναι κατανοητό αυτό που λέω.

 

Δεν ξέρω τι θα κάνουν τα Alienware, πάντως 940 + ανάλυση 1366x768 συνηγορούν σε αυξημένες δυνατότητες gaming με medium settings προφανώς και σε τραγικά χαμηλή τιμή (θυσιάζεις βέβαια το maintenance + upgreadability που είναι πολύ σοβαρό μείον για μένα, αλλά είπαμε, δε διαλέγουμε λάπτοπ για μας, αλλά για αυτόν που θέτει κάθε φορά τα θέλω και τα μπορώ του).

 

Εντελώς άλλη κατηγορία τα Yoga κτλ.

 

Και ναι, όταν έρχεται κάποιος εδώ και λέει θέλω καλές επιδόσεις, Ελλάδα, δόσεις, Full HD, την Άρτα με τα Γιάννενα και όλα αυτά ως 500 ευρώ και να είναι και όμορφο ε δε γίνεται, κάτι θυσιάζεις, κάπου συμβιβάζεσαι. Έτσι είναι αυτά. Η εμφάνιση είναι το τελευταίο που κοιτάς σε αυτές τις κατηγορίες τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Max 300 ευρώ γιατί δεν πιστεύω πως αξίζει να δώσω παραπάνω για αυτήν την χρήση...

Ναι,θα ήταν στα + το αισθητικό κομμάτι...

μαξ 300 πας εδώ

http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=1601132t4aze49xswdo74ziq80στα 299. δε παίζει κάτι άλλο κατω απο 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αφού ηρεμήσαμε να πω πως είναι ένα topic όπου όλοι όσου έχουν μια κάποια γνώμη σχετικά με ένα μηχάνημα την παραθέτουν. Στο χέρι του καθενός είναι αν θα την λάβει υπ' όψιν!!! Εμείς είμαστε εδώ για να πούμε ότι ξέρουμε... Δεν είμαστε μαγαζάτορες (ελπίζω) οπότε μόνο το μεράκι και η αγάπη για την πληροφορική μας κάνουν να προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο παραθέτοντας την γνώμη μας. Συγνώμη για το off topic και αν το κρίνει απαραίτητο κάποιος διαχειριστής να το διαγράψει αλλά δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας!!! Φιλικά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαξ 300 πας εδώ

http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=1601132t4aze49xswdo74ziq80στα 299. δε παίζει κάτι άλλο κατω απο 300

Μιας και ανέφερες το eshop,αξίζει να κοιτάω τα sunday offers? Κάπου είχε πάρει το αυτί μου πως στις συγκεκριμένες προσφορές, παίρνεις συνήθως τα προιόντα τα οποία έχουν γυρίσει πίσω ως ελλατωματικά κτλ...

Πχ βλέπω και αυτό http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-511g-c7s3-156-intel-quad-core-n2940-4gb-500gb-nvidia-gf-810m-1gb-linux-p-PER.903703

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερες το eshop,αξίζει να κοιτάω τα sunday offers? Κάπου είχε πάρει το αυτί μου πως στις συγκεκριμένες προσφορές, παίρνεις συνήθως τα προιόντα τα οποία έχουν γυρίσει πίσω ως ελλατωματικά κτλ...

Πχ βλέπω και αυτό http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-511g-c7s3-156-intel-quad-core-n2940-4gb-500gb-nvidia-gf-810m-1gb-linux-p-PER.903703

αξίζει να κοιτάς, αλλά να τσεκάρεις πάντα αν αξίζει η τιμή σε ένα προιόν.

 

Ασφαλώς δεν ισχύει αυτο, καινουργια και σφραγισμένα είναι αυτά που πωλούνται. Σε περίπτωση που κάτι δεν πληρεί αυτες τις προυποθέσεις δε παραλαμβανεις. Στα ~10 χρόνια που θυμάμαι να ψωνίζω απο το eshop ποτέ δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο.

 

Αυτο που κοιτάς είναι πολύ αδύναμο, δεν αξίζει καν να ασχοληθείς. Γενικά να ξέρεις, ότι για όποιο κοιτάς να γκουγκλάρεις το όνομα του επεξεργαστή του και να βλέπεις το αποτέλεσμα στο passpark. Είναι ένα μονο benchmark, αλλά ενδεικτικό τις περισσότερες φορές της συσχέτισης μεταξύ των επεξεργαστών. Εννοειται πως στο passmark όσο μεγαλύτερο το σκορ, τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί δεν απάντησες στο από κάτω ποστ μου τότε? Γιατί δεν προτείνεις λάπτοπ σε αυτά τα λεφτά με FHD οθόνη για εμάς τους βλάκες που την θέλουμε ? Γιατί αναφέρεσαι για παιχνίδια όταν είπα πως δεν είναι για παιχνίδια ? Γιατί δεν μας λες αν ο MSI παίζει παιχνίδια αφού όπως μου αναφέρθηκε ο 820m είναι χειρότερος από την R7 M260 ? 

 

Τι έχω καταλάβει λάθος και τι κάνω επίτηδες . Δημιούργησα υπερβολικές διαστάσεις με το να πω τι οτί είναι καλύτερο επιλογή από το MSI και να το τεκμηριώσω όσο καλύτερα μπορώ , αφού είδα οτί με βάση τα δικά μου κριτήρια ,πάντα ,είναι λάθος επιλογή να πάρεις το MSI και τόλμησα να το πω ? 

 

-Όπως και παλιότερα όμως δεν ανέχομαι να μου βάζουν λόγια στο στόμα.

Σου έβαλα λόγια εγώ στο στόμα? Αυτό που βλέπω είπα , οτί αποφεύγεις να απαντήσεις σε αυτά που σε ρώτησα και το γύρισες οτί σε άλλον αρέσει ο AMD σε άλλον ο Ιντελ και σε πράγματα τα οποία είναι εκτός της ουσίας του thread ?

 

Υ.Γ. Οκ αποχωρώ και γω ... 

 

-Γιατί ήμουν 24 ώρες από κινητό και το έγραψα κιόλας.

 

-Γιατί προτείνω μόνο όταν εχω κάτι πραγματικά καλό να προτείνω. Αλλιώς υπάρχουν πιο ειδικοί και ψαγμένοι από μένα

 

-Σχολιάστηκε η κάρτα γραφικών του MSI συγκριτικά με του Fujitsu χωρίς να αναφερθεί το πώς επηρεάζει η ανάλυση της οθόνης τις επιδόσεις. Δεν είδα καν ποιος έγραψε τι, απλά έβαλα αυτή την παράμετρο.

 

-Ο MSI είναι σαφέστατα πιο ικανός για παιχνίδια λόγω της ανάλυσης της οθόνης. Οι κάρτες γραφικών είναι λίγο πολύ στα ίδια επίπεδα.

 

-Κακώς το πήρες όλο αυτό ως προσωπική επίθεση. Εγώ δεν απευθύνθηκα σε κανέναν επί προσωπικού.

 

-Δεν είναι εκτός της ουσίας του thread να διορθωθεί κάτι συγκεκριμένο (το configurable TDP) που επαναλαμβάνεται για αρκετές σελίδες ότι είναι κάτι που γίνεται μόνο σε επεξεργαστές AMD, ενώ συμβαίνει σε πάρα πολλούς, όπως απέδειξα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

-Δεν είναι εκτός της ουσίας του thread να διορθωθεί κάτι που επαναλαμβάνεται κάτι συγκεκριμένο (το ρυθμιζόμενο TDP) για αρκετές σελίδες ότι είναι κάτι που γίνεται μόνο σε επεξεργαστές AMD, ενώ συμβαίνει σε πάρα πολλούς, όπως απέδειξα.

Θα σχολιάσω μόνο αυτό. Αυτό που "απέδειξες", πιθανότατα δε κατάλαβες τι είναι.

 

Η amd σου ρυθμίζει το chip στο λάπτοπ και δε μπορει να ξεπεράσει την κατανάλωση αυτή είτε το χρειαστεί το λάπτοπ είτε όχι.

Αντίθετα η intel σου λέει ότι το max tdp είναι αυτο, αν εσύ γράφεις ένα word ο επεξεργαστής σου μπορει να είναι στα 800ΜΗz για παράδειγμα, συνεπώς θα πέσει και το tdp, γιατί πολύ απλά δε χρειάζεται παραπάνω ισχύ. Αν πατησεις πάνω στα ερωτηματικά στο site της ιντελ τα εξηγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα χθες  MSI CX61-2PCI545FD από comtech, έβαλα windows 7. Δεν είμαι ειδική για να σας πω εντυπώσεις  αλλά αν θέλετε κάτι να ρωτήσετε και μπορώ να σας απαντήσω πολύ ευχαρίστως.    

 

Τα ηχεία από ένταση και παραμόρφωση τι λένε; Το μηχάνημα ζεσταίνεται καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

Θέλω να κάνω δώρο στην κοπέλα μου ένα laptot και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Μόνο απαραίτητο χαρακτηριστικό είναι η οθόνη των 15 ιντσών.

Η χρήση που το θέλει είναι για σερφάρισμα, word, καθόλου παιχνίδια και να το συνδέει στην τηλεόραση (μέσω hdmi) για παρακολούθηση ταινιών.

Επίσης θέλω να το αγοράσω από Ελλάδα (εκτός αν η διαφορά είναι άνω των 50 ευρώ) και δεν έχω θέμα να είναι free dos.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων σε όσους απαντήσουν!

http://www.computeruniverse.net/en/products/90555357/lenovo-b50-45-mcd28ge.asp 269 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

http://www.computeruniverse.net/en/products/90623286/lenovo-g51-35-80m80022ge.asp 329 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

http://www.computeruniverse.net/en/products/90600929/hp-probook-355-g2-k7j06es.asp 349 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερες το eshop,αξίζει να κοιτάω τα sunday offers? Κάπου είχε πάρει το αυτί μου πως στις συγκεκριμένες προσφορές, παίρνεις συνήθως τα προιόντα τα οποία έχουν γυρίσει πίσω ως ελλατωματικά κτλ...

Πχ βλέπω και αυτό http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-511g-c7s3-156-intel-quad-core-n2940-4gb-500gb-nvidia-gf-810m-1gb-linux-p-PER.903703

 

Το e-shop.gr δεν έχει κανένα πρόβλημα να σου πουλήσει ανοιγμένα προιόντα, είτε τα παραγγείλεις από crazy sundays, είτε από newsletter, είτε κανονικά από το σάιτ :P

 

Σπάνια, αλλά τυχαίνει! Γι' αυτό θέλει προσοχή..

Θα σχολιάσω μόνο αυτό. Αυτό που "απέδειξες", πιθανότατα δε κατάλαβες τι είναι.

 

Η amd σου ρυθμίζει το chip στο λάπτοπ και δε μπορει να ξεπεράσει την κατανάλωση αυτή είτε το χρειαστεί το λάπτοπ είτε όχι.

Αντίθετα η intel σου λέει ότι το max tdp είναι αυτο, αν εσύ γράφεις ένα word ο επεξεργαστής σου μπορει να είναι στα 800ΜΗz για παράδειγμα, συνεπώς θα πέσει και το tdp, γιατί πολύ απλά δε χρειάζεται παραπάνω ισχύ. Αν πατησεις πάνω στα ερωτηματικά στο site της ιντελ τα εξηγεί.

 

The use of Configurable TDP-down is typically executed by the system manufacturer to optimize power and performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

The use of Configurable TDP-down is typically executed by the system manufacturer to optimize power and performance.

πιάσε όλο το κειμενάκι. μόνο έτσι θα βγάλεις ακρη.

 

Configurable TDP-down is a processor operating mode where the processor behavior and performance is modified by lowering TDP and the processor frequency to fixed points. The use of Configurable TDP-down is typically executed by the system manufacturer to optimize power and performance. Configurable TDP-down is the average power, in watts, that the processor dissipates when operating at the Configurable TDP-down frequency under an Intel-defined, high-complexity workload

 

και πακετακι παει και η συχνοτητα

Configurable TDP-down Frequency is a processor operating mode where the processor behavior and performance is modified by lowering TDP and the processor  frequency  to fixed points. The Configurable TDP-down Frequency  is where the Configurable TDP-down is defined. Frequency is measured in gigahertz (GHz), or billion cycles per second.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το e-shop.gr δεν έχει κανένα πρόβλημα να σου πουλήσει ανοιγμένα προιόντα, είτε τα παραγγείλεις από crazy sundays, είτε από newsletter, είτε κανονικά από το σάιτ...

 

Σπάνια, αλλά τυχαίνει! Γι' αυτό θέλει προσοχή..

...

Aυτό http://www.e-shop.gr/fujitsu-amilo-pi3660-f6-p-PER.906434 (από Νewsletter) την άνοιξη του 2010 μου το παρέδωσαν ανοιγμένο και συσκευασμένο όπως όπως, έγινε βέβαια χαμός και στο τέλος μου έφεραν άλλο από Γερμανία -30% που μου επέστρεψαν σε μετρητά...

Από τότε πάντα παραλαβή από E-Shop Point...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...