Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επανέρχομαι για απλό laptop για τους γονείς μου.

 

επειδή υπάρχει το θέμα από ελλάδα και για άτοκες (κατά μεγάλη προτίμηση εκτός αν υπάρχει καλή προσφορά απο skroutz) , εως 320 ευρώ

η νέα προσφορά από κωτσο

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/158940-hp-255-windows-10?cmicc=skroutz

στα 349 με 15 άτοκες είναι vfm?

 

Εναλλακτικά για να κατάλαβετε, σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλυτερα να πάρω αυτό από γερμανό, (14', celeron,  No DVD, 2gb) και να του βάλω έστω 4 ή 8 ραμ και να τελειώνω ... απλά με προβληματίζει και η οθόνη , μην τους φανεί μικρή...

https://www.germanos.gr/product/notebook-lenovo-g4030/20302447/

 

Απόψεις ??

Καλημέρα φίλε. Λοιπόν, επειδή το συγκεκριμένο λάπτοπ απ το Γερμανό το έχω εδώ και λίγες μέρες, μπορώ να σου μιλήσω με ασφάλεια. Το πήρα για γονείς, οι οποίοι θέλουν απλά να διαβάζουν καμία είδηση στο ίντερνετ, να ανοίγουν Word αρχείο, και να βλέπουν και κανένα επεισόδιο ελληνικής σειράς στο ίντερνετ. Επειδή διαβάζω ότι θέλεις πάνω κάτω την ίδια απλή χρήση, σου λέω το εξής. Αν δεν πας για λάπτοπ των 300-350 ευρώ, πήγαινε και πάρε το με κλειστά μάτια! Ούτε εγώ πίστευα να είναι τόσο αξιοπρεπές, για τα τόσο λίγα λεφτά του. Αντιθέτως, λοιπόν, είναι μια χαρά. Και να φανταστείς ότι δεν το δοκίμασα ακόμα με αναβάθμιση ραμ, ssd, η έστω clean install γιατί όπως και να το κάνουμε έχει μέσα αρκετή σαβούρα της lenovo. Οπότε μόνο καλύτερα αποτελέσματα θα δω μελλοντικά. Τα σχόλια περι σαβούρας και τα σχετικά προσπέρασε τα, είναι απλα δικό σου θέμα, πόσα θέλεις να δώσεις. Θέλεις να δώσεις περισσότερα χρήματα και να πας σε πιο καλή μακροπροθεσμα επιλογή; θα δώσεις 300-350 να πάρεις κάτι από αυτά που σου λένε τα παιδιά. Θέλεις να τη βγάλεις πολύ πιο φτηνά, να χαμηλωσεις και λίγο τις απαιτήσεις και να δώσεις +20 ευρώ μετά για μια ραμ; πήγαινε ασφαλώς στο συγκεκριμένο του Γερμανού. Ελπίζω να βοήθησα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με λίγα λόγια , σε παρόμοια χαρακτηριστικά έχουμε

 

LENOVO B50-45 ΜΕ AMD A-6310, cosmodata,  έχει 2 χρονια εγγύηση, Νο OS, Νο ατοκες - 335ε

Hp 255 AMD A-6310,, Kotsovolos, 1  χρόνο εγγ., έχει W10 και 15 άτοκες, -349ε

ΗΡ 250 G4 (Intel Core i3 5005U, πλαισιο, 1 χρόνος ?(δεν βρήκα κάτι , λογικά 1), W10, 24 ατοκες, 379 (πρέπει να το πάρω σήμερα , σαν weekend offer) + office 365 (το οποίο δεν χρειάζομαι - μπορω να το πουλήσω κάπου ? κάτι είχα ακούσει για ebay)

 

Και είστε εντελώς αρνητικοί για το 14' λένοβο απο γερμανό?

Δεν θέλω και πολλά. Να βλε΄πουν καμια ταινία -σειρά με HDMI στην τηλεοραση και να μπαίνουν σε σελίδες  - άντε η μάνα μου παίζει και κάτι flash games

μπορεις να το πουλήσεις και στις αγγελίες, 20-25 ευρώ στην χειρότερη πιστεύω θα φύγει.

ολα έχουν δύο χρόνια εγγύηση,

 

για το lenovo δες το θεμα στις προσφορες, καλύτερα να πάρεις απόψεις απο χρήστες που όντως το αγόρασαν.

 

Υ.Γ. για 15 ευρώ (και χωρίς λειτουργικό) δε θα έμπλεκα με το cosmodata, δεν είναι και το καλύτερο δυνατό μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+N2840+%40+2.16GHz

 

Του Γερμανού είναι πιο αργό από το λάπτοπ που σου γράφω τωρα που είναι ένα HP του 2009:

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core2+Duo+P8600+%40+2.40GHz

 

Είναι δικαίωμα σου να πετάξεις λεφτά στα σκουπίδια βέβαια, αλλά εγώ οφείλω να προειδοποιήσω.

 

Και ναι, με 1000 σκορ και 2GB RAM είναι σαβούρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

Και είστε εντελώς αρνητικοί για το 14' λένοβο απο γερμανό?

...

O ορισμός της σαβούρας και του "πεταμένα λευτά" ανεξάρτητα αν ανέβηκε σαν "προσφορά" στο forum ή αν προσπαθούν κάποιοι να πείσουν τον εαυτό τους ότι έκαναν την αγορά του έτους...

 

P.S: Είναι ξεστοκάρισμα από τα απομεινάρια της ψηφιακής αλληλεγγύης...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και είστε εντελώς αρνητικοί για το 14' λένοβο απο γερμανό?

Δεν θέλω και πολλά. Να βλε΄πουν καμια ταινία -σειρά με HDMI στην τηλεοραση και να μπαίνουν σε σελίδες  - άντε η μάνα μου παίζει και κάτι flash games

Πεταμένα λεφτά πραγματικά ! Με το καλημέρα θα σου κολλάει ακόμα και στο youtube . 

Στο εμποριο κυκλοφορουν πολλά λαπτοπ φθηνά κατω απο 300 ευρώ που το μόνο που προσφέρουν είναι να πετάξεις τα λεφτά σου .  ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια , σε παρόμοια χαρακτηριστικά έχουμε

 

LENOVO B50-45 ΜΕ AMD A-6310, cosmodata,  έχει 2 χρονια εγγύηση, Νο OS, Νο ατοκες - 335ε

Hp 255 AMD A-6310,, Kotsovolos, 1  χρόνο εγγ., έχει W10 και 15 άτοκες, -349ε

ΗΡ 250 G4 (Intel Core i3 5005U, πλαισιο, 1 χρόνος ?(δεν βρήκα κάτι , λογικά 1), W10, 24 ατοκες, 379 (πρέπει να το πάρω σήμερα , σαν weekend offer) + office 365 (το οποίο δεν χρειάζομαι - μπορω να το πουλήσω κάπου ? κάτι είχα ακούσει για ebay)

 

Και είστε εντελώς αρνητικοί για το 14' λένοβο απο γερμανό?

Δεν θέλω και πολλά. Να βλε΄πουν καμια ταινία -σειρά με HDMI στην τηλεοραση και να μπαίνουν σε σελίδες  - άντε η μάνα μου παίζει και κάτι flash games

να προσθέσω και αυτό που ξέχασα

http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=1601132t4aze49xswdo74ziq80

στα 299. Πιο δυνατό απο τον a6 και σε πολύ καλή τιμή

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Pentium+3825U+%40+1.90GHz&id=2579

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα πως γινεται ατομα που το αγορασαν (το λαπτοπ του γερμανου) να λενε πως ειναι αξιοπρεπες για τα χρηματα του και πως ΔΕΝ κολαει, ενω εδω χωρις να το εχουν αγορασει, λεει ο αλλος θα σου κολαει στο youtube, εμενα με προσπερναει.

 

Αποψη μου ειναι πως οποιος θελει λαπτοπ αμεσα, για απλη εως απλοϊκη χρηση, δεν εχει προβλημα να περιμενει λιγο να φορτωσει το λαπτοπ και δεν του περισσευουν χρηματα ουτε για αστειο, να τρεξει. Εξαλου με 160 ευρω πλεον ουτε κινητο της προκοπης δεν παιρνεις και εδω σου δινουν λαπτοπ με λειτουργικο, 2 χρονια εγγυηση και hardware ικανο να κανει τα απολυτως και πολυ πολυ απαραιτητα.

 

Εκτος αυτου, μολις βρεις κανα 30ευρω παιρνεις μια οχταρα (ή ακομα και 4αρα) ram (δυστυχως εχει μονο ενα σλοτ) και λυνεις ενα βασικο προβλημα, καθως η integrated μοιραζεται ram με το συστημα.

 

Γενικα οσοι προτεινουν εδω μεσα, καλοι, χρυσοι, αλλα εχουν ενα θεμα στο οτι δεν καταλαβαινουν πως καποιοι θελουν το λαπτοπ μονο για ταινιες, youtube και στην χειροτερη word και excel. Οχι μονο αυτο, αλλα πως για την χρηση αυτη, αξιζει να περιμενεις και 1-2 sec παραπανω να φορτωσει, αν ειναι να γλιτωσεις 150 ευρω. Εγω προσωπικα, για 150 ευρω δουλευω 10 μερες, για να τα αποταμιευσω κοντα δυο μηνες, οποτε ξυπνατε λιγο, τα κατοσταευρα ΔΕΝ φυτρωνουν στα δεντρα και η διαφορα 320 απο 160 ευρω, δεν ειναι μονο 160 ευρω, συμβαινει να ειναι και δυο φορες η τιμη του ενος. Εδω η μιση ελλαδα χρωσταει 8 μηνες στη ΔΕΗ και οι αλλοι λενε "σαβουρα σαβουρα βαλε 200 ευρω παραπανω και παρε αυτο που ειναι σχετικα καλο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω και αυτό που ξέχασα

http://www.e-shop.gr/offer.phtml?id=1601132t4aze49xswdo74ziq80

στα 299. Πιο δυνατό απο τον a6 και σε πολύ καλή τιμή

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Pentium+3825U+%40+1.90GHz&id=2579

 

σε ευχαριστώ για την πρόταση. όντως πολύ καλά χαρακτηριστικά και καλή τιμή ... το αγγλικό πληκτρολόγιο δεν πειράζει τόσο όσο η έλλειψη από ατοκες...αν και είναι το μόνο που καλύπτει το όριο για 300-320

 

πάντως έχω μπερδευτεί πολύ και με τα σχόλια για το μικρό 14' ειδικά στο νήμα με τις προσφορές ...

 

απο την άλλη δεν αγοράζω και σπίτι :P.

 

οπότε , αν παώ για 15.6 μου φαίνεται ότι

είμαι ανάμεσα e-shop  - LAPTOP HP 250 G4 M9S99EA 15.6'' HD INTEL DUAL CORE 3825U 4GB 500GB FREE DOS - 299E

και πλαίσιο - HP 250 G4 +Δώρο Office 365 αξίας 59€ Laptop (Intel Core i3 5005U/4 GB/500 GB/Intel HD 5500).

 

Αν καταφέρω να πουλήσω το Office είναι περίπου 55ε διαφορά, αλλά με καλύτερο επεξ, κάρτα γραφικών? 5500- με σκέτο hD , OS, ελληνικό πληκτρ., 24 άτοκες αλλά με 1 χρόνο εγγύησης έναντι δύο  e-shop ... Αλλά μέχρι σήμερα η αγορά

 

 

τέλος πάντων, ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια ... αν αποφασίσω σήμερα θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οσοι προτεινουν εδω μεσα, καλοι, χρυσοι, αλλα εχουν ενα θεμα στο οτι δεν καταλαβαινουν πως καποιοι θελουν το λαπτοπ μονο για ταινιες, youtube και στην χειροτερη word και excel. Οχι μονο αυτο, αλλα πως για την χρηση αυτη, αξιζει να περιμενεις και 1-2 sec παραπανω να φορτωσει, αν ειναι να γλιτωσεις 150 ευρω. Εγω προσωπικα, για 150 ευρω δουλευω 10 μερες, για να τα αποταμιευσω κοντα δυο μηνες, οποτε ξυπνατε λιγο, τα κατοσταευρα ΔΕΝ φυτρωνουν στα δεντρα και η διαφορα 320 απο 160 ευρω, δεν ειναι μονο 160 ευρω, συμβαινει να ειναι και δυο φορες η τιμη του ενος. Εδω η μιση ελλαδα χρωσταει 8 μηνες στη ΔΕΗ και οι αλλοι λενε "σαβουρα σαβουρα βαλε 200 ευρω παραπανω και παρε αυτο που ειναι σχετικα καλο".

 

Πριν αρκετές σελίδες είχαμε δείξει 2 προτάσεις λάπτοπ στα 189 199 ευρώ και είχαμε πει ότι προτείνονται για οικογένειες με σοβαρά οικογενειακά / οικονομικά προβλήματα που δε μπορούν να διαθέσουν ούτε κατά διάνοια παραπάνω χρήματα για κάτι έστω και λίγο αξιοπρεπές.

 

Αν θυμάμαι καλά εκείνα τα λάπτοπ είχαν ελαφρά καλύτερους επεξεργαστές και 4GB RAM. Άρα για να ειπώθηκαν τότε εκείνα και τώρα να λέμε ότι αυτό είναι για πέταμα, έχεις σκεφτεί ότι ίσως κάτι παραπάνω να ξέρουμε;

 

Επίσης, αυτή τη στιγμή Θεσσαλονίκη αγοράζεις μεταχειρισμένα Dell / Thinkpad εποχής 2010 ως 2012 με καλά core duo εως core i3 2ης γενιάς cpu πολύ καλύτερο απ' αυτό το αίσχος με τιμές που ξεκινάνε από 140 και φτάνουν ως τα 180 ευρώ.

 

Θα έπρεπε να γνωρίζεις αφού περιγράφεις την οικονομική κατάσταση τόσο ανάγλυφα ότι το λάπτοπ είναι σήμερα και ειδικά στη χώρα αυτή μια μακροπρόθεση επένδυση. Με το λάπτοπ του πλαισίου πχ στα 379 ευρώ έχεις καλυφθεί για 5ετία αν απλά σερφάρεις, προσέχεις τι εγκαθιστάς, κάνεις και κανένα καθαρισμό στα 2 χρόνια και έχεις υπομονή για 1 - 2 δευτερόλεπτα που έγραψες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικα αποφασισα να παρω το fujitsu σε σχεση με το msi για πολλους λογους(μεταφορικα,αναμονη,γερμανικο πληκτρολογιο,γενικα δεν με ηθελε οσες φορες πηγα να το παρω,ετσι κ αλλιως προοριζοταν για απλη χρηση απο την αδερφη μου,απλα ηθελα το πιο vfm σε αυτα τα λεφτα)...απο e-shop θα το παρω με εξτρα εκπτωση επειδη δουλευει φιλος και λογικα θα βγει 479-10% κατω απο ...οποτε σε λιγες μερες θα εχω review :)))

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω εδω χωρις να το εχουν αγορασει, λεει ο αλλος θα σου κολαει στο youtube, εμενα με προσπερναει.

 

 

Έχεις δουλέψει φετεινά λάπτοπ των 250 ευρώ; Δε μιλάμε για 1-2 δευτερόλεπτα καθυστέρηση.

 

Εμένα με έχουν καλέσει πολλές φορές να βγάλω το bloatware από ολοκαίνουρια τέτοια λάπτοπ και το uninstall βλακειών της μαμάς εταιρίας έκανε πάνω από ώρα, ενώ όσο γινόταν η απεγκατάσταση κολλούσαν όλα και δε μπορούσες να κάνεις τίποτα. Σε αυτό το χρόνο έχω εγκαταστήσει Windows 7...

πλαίσιο - HP 250 G4 +Δώρο Office 365 αξίας 59€ Laptop (Intel Core i3 5005U/4 GB/500 GB/Intel HD 5500).

 

Αν καταφέρω να πουλήσω το Office είναι περίπου 55ε διαφορά, αλλά με καλύτερο επεξ, κάρτα γραφικών? 5500- με σκέτο hD , OS, ελληνικό πληκτρ., 24 άτοκες αλλά με 1 χρόνο εγγύησης έναντι δύο  e-shop ... Αλλά μέχρι σήμερα η αγορά

 

 

τέλος πάντων, ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια ... αν αποφασίσω σήμερα θα ενημερώσω

 

Του πλαισίου για να μπορέσεις να το κρατήσεις ένα δύο χρόνια παραπάνω. Τα παραπάνω ευρώ θα πιάσουν τόπο, δεν τα δίνεις ούτε σε όνομα (πχ vaio) ούτε σε design (πχ Apple) ούτε σε άχρηστες πολυτέλειες (φωτιζόμενα πληκτρολόγια, κτλ), αλλά σε ένα εργαλείο που πλέον στη σημερινή εποχή ακόμα και για να μαγειρέψεις μπαίνεις στο ίντερνετ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

μια φίλη μου θέλει να αγοράσει για την δουλειά της ένα laptop, θα τρέχει στατιστικά προγράμματα και έχει να επιλέξει μεταξύ αυτών των 3, ποιό είναι καλύτερο από τα τρία? ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?

http://bionic.com.cy/products/dell-inspiron-5559-laptop

http://bionic.com.cy/products/toshiba-satellite-radius-p50w-c-102-laptop

http://bionic.com.cy/products/toshiba-satellite-l50-c-1xt-laptop

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συνενοουμαστε ομως.. Λεει ο αλλος, παρε το hp του πλαισιου με 370. Θα τρελαθω με αυτα που διαβαζω, διπλα λεφτα+30 ευρω! Που θα τα βρει τα 200 εξτρα ευρω ρε φιλε μια οικογενεια σημερα;

 

Για να το κανουμε λιανά, τα λαπτοπ του Γερμανου ειναι λυσεις εκτατου αναγκης. Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να αγορασεις στην αγορα, αφου ειναι οτι φτηνοτερο. Ομως, αλλο πραμα να λες οτι ειναι τα χειροτερα λαπτοπ και αλλο να λες οτι τα αγοραζεις και δεν δουλευουν, οτι δεν ανοιγουν youtube, word, excel. Το μονο που χρειαζεται ειναι λιγη ραμ, ενα φορματ και λιγη λογικη στο τι τους φορτωνεις.

 

Πες οτι περασε φοιτητης ο αλλος φετος και χρειαζεται λαπτοπ, για να ανοιγει pdf, να εχει word, να μπαινει στο σαιτ της σχολης. Οχι παιχνιδια, οχι φοτοσοπ, οχι video edit, οχι βελτιστοποιηση συστηματων με 1000x10000 πινακες.

 

Εγω δεν λεω οτι καλυτερα να αγορασεις του γερμανου απο του πλαισιου, προς θεου. Αλλά, οταν ο αλλος ψαχνεται για του γερμανου το λαπτοπ, προφανως και δεν εχει τα χρηματα να παει στα 300 ευρω. Αν τα εχει, χαζομαρα μεγαλη να παρει το χρεπι, αλλα χρεπι συγκριτικα παντα. Για 170 ευρω, λιγο συνειδητοποιημενος να ειναι κανεις, ξερει τι αγοραζει και αντιλαμβανεται πως παιχνιδια περα απο solitaire, δεν προκειται να δει ουτε με σφαιρες.

 

Επισης, δεν μπορει να περιμενει ταχυτητα. Το μονο που περιμενει ειναι μια οθονη, ενα πληκτρολογιο, ηχεια, windows, τη δυνατοτητα να μπαινει στο ιντερνετ και ολα αυτα με 169 ευρω. Επαναλαμβανω με 169 ευρω, που αγοραζει ο αλλος κινητο. Μακαρι να εχει 350 να παρει σχετικα αξιοπρεπεστατο μηχανημα.

 

Τωρα, για τα μεταχειρησμενα χωρις εγγυηση που προτεινες, νομιζω πως ειναι λαθος κινηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

μια φίλη μου θέλει να αγοράσει για την δουλειά της ένα laptop, θα τρέχει στατιστικά προγράμματα και έχει να επιλέξει μεταξύ αυτών των 3, ποιό είναι καλύτερο από τα τρία? ή αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?

http://bionic.com.cy/products/dell-inspiron-5559-laptop

http://bionic.com.cy/products/toshiba-satellite-radius-p50w-c-102-laptop

http://bionic.com.cy/products/toshiba-satellite-l50-c-1xt-laptop

 

Ευχαριστώ!

μονο απο κυπρο μπορει να γινει η αγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει πολύ να αγοράσω αυτό το λάπτοπ http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-v5-591g-77df-156-intel-core-i7-6700hq-4gb-1tb-nvidia-gf-gtx950m-2gb-linux-p-PER.903709, για games, κυρίως mmo, που μόλις έπεσε στο μπάτζετ μου,με δόσεις ,αλλά με προβληματίζει πως δεν έχει οπτικό δίσκο για να αλλάξω τα Linux σε windows και η ανάλυση του φίλου kstgr για τις θερμοκρασίες. Αξίζει τελικά ή όχι? Έχω ανεμιστήρα βάση τον enermax Aeolus για ρίχνω κάπως τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...