Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κι απο εμενα σε ολους.  πετυχα σημερα ενα site με κατι εξωφρενικες τιμες για laptops

π.χ. 

http://www.marketnshops.com/products/Alienware-%252d-17.3%22-4K-Ultra-HD-Laptop-%252d-Intel-Core-i7-%252d-8GB-Memory-%252d-1TB-Hard-Drive-%252b-128GB-Solid-State-Drive-%252d-Epic-Silver.html

 

τι συμβαινει λετε? ειναι μεταχειρισμενα? ειναι κομπινα? ειναι αληθεια?

.com δε κοιτας καν. Τα περισσότερα δε στέλνουν καν, και όσα το κάνουν περνανε τελωνείο και πληρώνεις τα κέρατα σου

@Kostas93

 

για το αποσπόμενο με tablet αυτό πως φαίνεται? Είναι αυτό ακριβώς που θέλει από αυτονομία και θα χρησιμοποιεί και το tablet.

http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Asus-T100TAM-BING-DK016B--48545

 

Το ερώτημα είναι αυτά τα αποσπώμενα βγάζουν προβλήματα ? είναι οκ?

Αν το θεωρείται αξιόπιστη κατασκευή είναι μια χαρά και ας είναι λίγο παραπάνω για τα χαρακτηριστικά του.

Θα το χρησιμοποιεί και σαν tablet

σκεφτομουν κατι σαν το lenovo miix όπου έπαιζε τα χριστουγεννα στα 199.

τα αποσπώμενα ορισμένες φορές δε κάνουν καλή επαφή με το πληκτρολόγιο, κατα τα άλλα, τίποτα ιδιαίτερο δε πρέπει να σε ανησυχεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα.μεταξύ επεξεργαστών amd A series και intel i3 τι ν προτιμησω?για χρήση office ταινιες κυριως ενδιαφερομαι. Intel celeron,pentium,N,amd A,atom... τοσα πολλα που δεν ζηταω αναλυση για να μη κουραζω απλως τι ν προτιμαω και τι ν αποφευγω οταν κοιταζω γ λαπτοπ θα θελα ν ξερω!ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητείται αξιόπιστο laptop με όριο περί τα €800

Με κύρια απαίτηση ως προς επεξεργαστή

Με προτίμηση skylake για αποφυγή μελλοντικών μαλ...ων με την MS

Κάρτα γραφικών δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα/καθόλου

Αν είναι κάτι με 4gb μνήμης ας είναι χαμηλότερο το οριο περί τα €50 που θα κοστίσει η αλλαγη

https://www.computeruniverse.net/products/90591412/msi-gp60-2qei545fd.asp 820 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

https://www.computeruniverse.net/products/90615224/msi-gp62-2qei585fd.asp 799 + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.μεταξύ επεξεργαστών amd A series και intel i3 τι ν προτιμησω?για χρήση office ταινιες κυριως ενδιαφερομαι. Intel celeron,pentium,N,amd A,atom... τοσα πολλα που δεν ζηταω αναλυση για να μη κουραζω απλως τι ν προτιμαω και τι ν αποφευγω οταν κοιταζω γ λαπτοπ θα θελα ν ξερω!ευχαριστω.

κοιτας τον καθε επεξεργαστή χωριστά.

 

καταρχάς απορρίπτεις κάθε celeron και καθε a4. (φυσικά και atom)

 

για office-ταινίες ένας τέτοιος https://www.skroutz.gr/s/7905182/Lenovo-G50-80-i3-5005U-4GB-500GB-No-OS.htmlείναι υπεραρκετός.

υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις, αλλά πέφτεις σε αποδοση.

 

πόσα χρήματα όμως θέλεις να δώσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτας τον καθε επεξεργαστή χωριστά.

 

καταρχάς απορρίπτεις κάθε celeron και καθε a4. (φυσικά και atom)

 

για office-ταινίες ένας τέτοιος https://www.skroutz.gr/s/7905182/Lenovo-G50-80-i3-5005U-4GB-500GB-No-OS.htmlείναι υπεραρκετός.

υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις, αλλά πέφτεις σε αποδοση.

 

πόσα χρήματα όμως θέλεις να δώσεις;

εχω στο μυαλο μου 300-350. Βλεπω και φθηνοτερα αλλα επειδη εχω κατα νου την αποδοση οπως μου ειπες και δεν ειμαι ο τυπος θα παρω και θα το φτιαξω αυτο που προτεινεις ειναι οντως μια καλη προταση!απο μπαταρια ειναι καλα τα λενοβο??θα ηθελα να κραταει κανα 3ωρο τουλαχιστον για εξωτερικη χρηση.σε hp ενθαρρυνεις ή μπα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στο μυαλο μου 300-350. Βλεπω και φθηνοτερα αλλα επειδη εχω κατα νου την αποδοση οπως μου ειπες και δεν ειμαι ο τυπος θα παρω και θα το φτιαξω αυτο που προτεινεις ειναι οντως μια καλη προταση!απο μπαταρια ειναι καλα τα λενοβο??θα ηθελα να κραταει κανα 3ωρο τουλαχιστον για εξωτερικη χρηση.σε hp ενθαρρυνεις ή μπα??

τριωρο κραταει ανετα.

 

και τα hp σε αυτα τα χρήματα δεν είναι ασχημα, απλά αν μιλάμε για την σειρά 250 g4 πρέπει να λυθεί όλο το λάπτοπ για να αλλάξει κατι (ή να καθαριστεί το λάπτοπ) ενώ στο lenovo έχει ειδικό καπάκι απο κάτω που έχεις πρόσβαση σε όλα. Αυτό είναι μεγάλο + για την αναβαθμισημότητα αλλά και την συντήριση καθώς μπορεις να καθαρίζεις εύκολα ακόμη και τον ανεμιστήρα.

 

πρέπει να σου τονίσω όμως, ότι σε αυτά τα χρήματα οι οθονες των λάπτοπ δεν είναι ιδιαίτερα καλές.

 

* να πω την αλήθεια ως κάτοχος και hp και lenovo, (απο hp το γύρισα σε lenovo πλέον) θεωρώ τα lenovo πιο αξιοπιστα. Αλλά και πάλι κανονικά πρέπει να κοιτάμε το κάθε λάπτοπ χωριστά και οχι τις εταιρείες ως σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τριωρο κραταει ανετα.

 

και τα hp σε αυτα τα χρήματα δεν είναι ασχημα, απλά αν μιλάμε για την σειρά 250 g4 πρέπει να λυθεί όλο το λάπτοπ για να αλλάξει κατι (ή να καθαριστεί το λάπτοπ) ενώ στο lenovo έχει ειδικό καπάκι απο κάτω που έχεις πρόσβαση σε όλα. Αυτό είναι μεγάλο + για την αναβαθμισημότητα αλλά και την συντήριση καθώς μπορεις να καθαρίζεις εύκολα ακόμη και τον ανεμιστήρα.

 

πρέπει να σου τονίσω όμως, ότι σε αυτά τα χρήματα οι οθονες των λάπτοπ δεν είναι ιδιαίτερα καλές.

 

* να πω την αλήθεια ως κάτοχος και hp και lenovo, (απο hp το γύρισα σε lenovo πλέον) θεωρώ τα lenovo πιο αξιοπιστα. Αλλά και πάλι κανονικά πρέπει να κοιτάμε το κάθε λάπτοπ χωριστά και οχι τις εταιρείες ως σύνολο.

αυτο που διαφημιζει τωρα κοτσοβολο με amd A8 και ανεξαρτητη καρτα μετραει??αν και ξεφευγει σε λεφτα απλως πληροφοριακα για να χω αποψη....με καλυψες παντως για το λενοβο σ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που διαφημιζει τωρα κοτσοβολο με amd A8 και ανεξαρτητη καρτα μετραει??αν και ξεφευγει σε λεφτα απλως πληροφοριακα για να χω αποψη....με καλυψες παντως για το λενοβο σ ευχαριστω!

σε θέμα επεξεργαστή είναι πιο αδύναμο απο τον i3u του lenovo.

 

η ανεξάρτητη κάρτα, αν δε σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια δε σου προσφέρει πολλά πράγματα, ειδικα σε αυτήν την κατηγορία τιμών, που είναι έτσι και αλλιώς πολύ αδύναμες.

 

πολλά τα έξτρα 100 ευρώ ευρώ για αυτό του κωτσόβολου και προσωπικά θεωρώ πως δεν αξίζει τη διαφορά αυτή (ειδικά απο τη στιγμή που αυτός ο a8 είναι πιο αδύναμος απο τον i3)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε θέμα επεξεργαστή είναι πιο αδύναμο απο τον i3u του lenovo.

 

η ανεξάρτητη κάρτα, αν δε σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια δε σου προσφέρει πολλά πράγματα, ειδικα σε αυτήν την κατηγορία τιμών, που είναι έτσι και αλλιώς πολύ αδύναμες.

 

πολλά τα έξτρα 100 ευρώ ευρώ για αυτό του κωτσόβολου και προσωπικά θεωρώ πως δεν αξίζει τη διαφορά αυτή (ειδικά απο τη στιγμή που αυτός ο a8 είναι πιο αδύναμος απο τον i3)

ησουν αμεσος και κατατοπιστικοτατος.σ ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ησουν αμεσος και κατατοπιστικοτατος.σ ευχαριστω πολυ!

να σαι καλά φίλε μου, και για όποια άλλη απορία εχεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ λες ότι ισχύει, εγώ όμως σου λέω φρέσκα καρπουζια, μιας και είναι σημερινό το γεγονός...

Πριν τα Χριστούγενα πίστωσαν κανονικά χωρίς ιστορίες σε μια φίλη μου ένα Lenovo αγορασμένο την περασμένη άνοιξη που παρουσίασε πρόβλημα στο DVD Recorder...

Απλώς το πήγε σε E-shop Point όπου 10πμ με 4μμ υπάρχει τεχνικός για τέτοιες δουλειές που πιστοποίησε την βλάβη, το παρέλαβαν και μετά από λίγες μέρες της το πίστωσαν στο λογαριασμό της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τα Χριστούγενα πίστωσαν κανονικά χωρίς ιστορίες σε μια φίλη μου ένα Lenovo αγορασμένο την περασμένη άνοιξη που παρουσίασε πρόβλημα στο DVD Recorder...

Απλώς το πήγε σε E-shop Point όπου 10πμ με 4μμ υπάρχει τεχνικός για τέτοιες δουλειές που πιστοποίησε την βλάβη, το παρέλαβαν και μετά από λίγες μέρες της το πίστωσαν στο λογαριασμό της...

Δεκτό. Όταν λες πιστωσαν? Εννοείς της έδωσαν πιστωση για αγορά τάδε ποσού από την εταιρεία; γιατί φυσιολογικά, αυτό που η φίλη σου δικαιουταν δεν ήταν πιστωση, αλλά αντικατάσταση του προϊόντος, σύμφωνα με τα όσα γράφουν αλλά και μου ανέφεραν σήμερα. Πάντως, η δική μου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική με αυτήν που αναφέρεις. Μίλησα για doa, για παραλαβη εξ αρχής ελάττωματικου προϊόντος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό. Όταν λες πιστωσαν? Εννοείς της έδωσαν πιστωση για αγορά τάδε ποσού από την εταιρεία; γιατί φυσιολογικά, αυτό που η φίλη σου δικαιουταν δεν ήταν πιστωση, αλλά αντικατάσταση του προϊόντος, σύμφωνα με τα όσα γράφουν αλλά και μου ανέφεραν σήμερα. Πάντως, η δική μου περίπτωση είναι τελείως διαφορετική με αυτήν που αναφέρεις. Μίλησα για doa, για παραλαβη εξ αρχής ελάττωματικου προϊόντος.

Πίστωσαν όλα τα λευτά της τιμής του για ν' αγοράσει οτιδήποτε άλλο (όχι μόνο laptop) από το e-shop μιάς και δεν υπήρχε στον κατάλογο τους το ίδιο ούτε άλλο παρόμοιο με τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά σ' αυτά τα χρήματα εκείνη τη στιγμή, αν υπήρχε θα της το έδιναν (και φυσικά θα το έπαιρνε) υποχρεωτικά ...

 

Σε περίπτωση DOA, υπαναχώρησης κλπ τα πράματα είναι πολύ πιο ξεκάθαρα και απλά, προφανώς έπεσες στον "ξύπνιο" της βάρδιας...

 

Την επόμενη φορά (αν υπάρξει) μόλις σου πιάσουν κουβέντα για τέτοιο θέμα (και όχι μόνο στο e-shop) τους δείχνεις αυτά: http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/returning-unwanted-goods/index_el.htm,

http://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees/index_el.htm

αναφέρεις και το Ινσττούτο κατανωλωτή και θα δείς ως διά...μαγείας να λύνονται αμέσως όλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ λες ότι ισχύει, εγώ όμως σου λέω φρέσκα καρπουζια, μιας και είναι σημερινό το γεγονός ;)

Επειδή έκατσα και διάβασα αναλυτικά τόσο τους όρους DOA όσο και τους όρους (ξεχωριστοί) για την εγγύηση λαπτοπ .

Απο την μια το DOA δεν εξαιρεί απο άμεση αντικατάσταση τα λαπτοπ απο την άλλη η διετής εγγύηση για λαπτοπ λέει ξεκάθαρα ότι αν είναι θέμα πληκτρολογίου γίνεται απλά αντικατάσταση πληκτρολογίου . 

Τωρα νομικά δεν ξέρω ποιος όρος ακυρώνει ποιον ... μπερδεμένη κατάσταση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και αυτό στο μυαλό μου , φυσικά προτιμώ την έκδοση με 64 GB.

Φυσικά ένα πολύ καλό είναι αυτό

https://www.computeruniverse.net/products/90625601/asus-transformer-book-t100ha-fu030t.asp

 

 

σκεφτομουν κατι σαν το lenovo miix όπου έπαιζε τα χριστουγεννα στα 199.
τα αποσπώμενα ορισμένες φορές δε κάνουν καλή επαφή με το πληκτρολόγιο, κατα τα άλλα, τίποτα ιδιαίτερο δε πρέπει να σε ανησυχεί.

 

Τες πα θέλω να ρωτήσω:

Αν στο lenovo mixx των 64 GB κάνω clean install με windows 8 (τα έχει πάνω νομίζω)

υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσω πρόβλημα με drivers? εννοώ να μην υπάρχουν

Επίσης με 2GB μνήμη και win 8 θα τρέχει καλά για browsing και office? 

τέλος μεταξύ του lenovo mixx (64GB) και του asus του παρακάτω εσύ πιο θα επέλεγες?\

http://www.digideli.gr/Electronics/Computers/Laptops/Asus-T100TAM-BING-DK016B--48545

 

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...