Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έκατσα και διάβασα αναλυτικά τόσο τους όρους DOA όσο και τους όρους (ξεχωριστοί) για την εγγύηση λαπτοπ .

Απο την μια το DOA δεν εξαιρεί απο άμεση αντικατάσταση τα λαπτοπ απο την άλλη η διετής εγγύηση για λαπτοπ λέει ξεκάθαρα ότι αν είναι θέμα πληκτρολογίου γίνεται απλά αντικατάσταση πληκτρολογίου . 

Τωρα νομικά δεν ξέρω ποιος όρος ακυρώνει ποιον ... μπερδεμένη κατάσταση !

Πολύ σωστά.

Οι ενστάσεις που δημιουργούνται, είναι οι εξής :

1. Πώς γίνεται να μην καλύπτουν doa στα λάπτοπ, όταν δεν αναφέρουν τέτοια εξαίρεση στο άρθρο περί doa.

2. Είναι νόμιμη αυτή η εξαίρεση που στην πράξη κάνουν? (προφανώς και όχι)

3. Ακόμα και "στη δική τους εγγύηση περί λάπτοπ" αναφέρουν αντικατάσταση πληκτρολογιου σε βλάβη /φθορά. Όταν στο στέλνουν ήδη ελαττωματικο απ τη στιγμή αγοράς, τι απ τα δύο είναι, βλάβη ή φθορά; σύμφωνα με τα ελληνικά που γνωρίζω, δεν είναι τίποτα από τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ σωστά.

Οι ενστάσεις που δημιουργούνται, είναι οι εξής :

1. Πώς γίνεται να μην καλύπτουν doa στα λάπτοπ, όταν δεν αναφέρουν τέτοια εξαίρεση στο άρθρο περί doa.

2. Είναι νόμιμη αυτή η εξαίρεση που στην πράξη κάνουν? (προφανώς και όχι)

3. Ακόμα και "στη δική τους εγγύηση περί λάπτοπ" αναφέρουν αντικατάσταση πληκτρολογιου σε βλάβη /φθορά. Όταν στο στέλνουν ήδη ελαττωματικο απ τη στιγμή αγοράς, τι απ τα δύο είναι, βλάβη ή φθορά; σύμφωνα με τα ελληνικά που γνωρίζω, δεν είναι τίποτα από τα δύο.

Πάρε τηλεφωνο την γενική γραμματεία καταναλωτή και πες τους ότι ήταν εξαρχής ελαττωματικό και τι ορίζιε η νομοθεσία σε κάτι τετοιο.

Εχεις δικαίωμα να ζητήσεις αλλαγή με νέο; Εχει δικαίωμα να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω; 

 

Αν σου πουν ναι έχεις . Τότε δεν σε ενδιαφέρει τι λένε οι όροι του e-shop . 

Αν σου πούνε περι επισκευής απο την γενική γραμματεία τότε πες τους για τους όρους που έχει θέσει το e-shop σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται γιατί ο ένας αναιρεί τον άλλον  .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους νόμους για doa για ηλεκτρονικές αγορές τις ποσταρε ένας συμφορουμιτης πιο πριν. Ας το γυρίσει πίσω με την αιτιολογία πως δεν του κάνει. Τόσο απλά. Ούτε εγγυήσεις ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

1. Πώς γίνεται να μην καλύπτουν doa στα λάπτοπ, όταν δεν αναφέρουν τέτοια εξαίρεση στο άρθρο περί doa.

2. Είναι νόμιμη αυτή η εξαίρεση που στην πράξη κάνουν? (προφανώς και όχι)

3. Ακόμα και "στη δική τους εγγύηση περί λάπτοπ" αναφέρουν αντικατάσταση πληκτρολογιου σε βλάβη /φθορά. Όταν στο στέλνουν ήδη ελαττωματικο απ τη στιγμή αγοράς, τι απ τα δύο είναι, βλάβη ή φθορά; σύμφωνα με τα ελληνικά που γνωρίζω, δεν είναι τίποτα από τα δύο.

Επειδή έκατσα και διάβασα αναλυτικά τόσο τους όρους DOA όσο και τους όρους (ξεχωριστοί) για την εγγύηση λαπτοπ .

Απο την μια το DOA δεν εξαιρεί απο άμεση αντικατάσταση τα λαπτοπ απο την άλλη η διετής εγγύηση για λαπτοπ λέει ξεκάθαρα ότι αν είναι θέμα πληκτρολογίου γίνεται απλά αντικατάσταση πληκτρολογίου . 

Τωρα νομικά δεν ξέρω ποιος όρος ακυρώνει ποιον ... μπερδεμένη κατάσταση !

To laptop πρέπει να αντικατασταθεί σε κάθε περίπτωση, εκτός και αν αποφάσισαν (αλλά με τι κριτήρια?) ότι το πληκτρολόγιο δεν ήταν ελαττωματικό από την μάνα του αλλά το κατέστρεψε ο πελάτης, σ' αυτή την περίπτωση όμως δεν ισχύει καν η εγγύηση οπότε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς, δεν υπήρχε σπασμένο κουμπί ή ότι άλλο σχετικό με σπασιμο, αλλά κολλημένο στο έδαφος κομμάτι, οπότε δε μπορούσαν να με κατηγορησουν. Και σκεφτείτε ότι το ελεγξαμε όταν παρέλαβα με τον υπάλληλο του pick up point και δεν το είδαμε. Σπίτι το κατάλαβα. Τέλος πάντων σιγά μη μπλεξω να παίρνω τηλέφωνα τώρα σε γενικές γραμματειες και τουμπαλιν στο e-shop. Ζήτησα επιστροφή χρημάτων με υπαναχωρηση και να πάνε να κουρευτουν. Και επειδή είναι και πονηροι, θα κάνω και έγγραφη αίτηση υπαναχωρησης γιατί για όλα τους έχω ικανους. Απλά ήθελα να ενημερωθεί ο λαός που μας διαβάζει, για τη συμπεριφορά του μαγαζιού, ώστε να είναι ιδιαίτερα προσεκτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κάποιον θα το πασάρουν τώρα αυτό, οπότε όποιος παραλάβει να έχει το νου του.


έχω και αυτό στο μυαλό μου , φυσικά προτιμώ την έκδοση με 64 GB.

Φυσικά ένα πολύ καλό είναι αυτό

https://www.computeruniverse.net/products/90625601/asus-transformer-book-t100ha-fu030t.asp

 

 

Τες πα θέλω να ρωτήσω:

Αν στο lenovo mixx των 64 GB κάνω clean install με windows 8 (τα έχει πάνω νομίζω)

υπάρχει πιθανότητα να αντιμετωπίσω πρόβλημα με drivers? εννοώ να μην υπάρχουν

Επίσης με 2GB μνήμη και win 8 θα τρέχει καλά για browsing και office? 

τέλος μεταξύ του lenovo mixx (64GB) και του asus του παρακάτω εσύ πιο θα επέλεγες?\

http://www.digideli.gr/Electronics/Computers/Laptops/Asus-T100TAM-BING-DK016B--48545

 

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

για το ίδιο λειτουργικό που έχει θα βρεις drivers, αν και μπορεις να τους κρατησεις και πριν κάνεις format για να είσαι σίγουρος (αν και δε μου αρέσουν αυτές οι λύσεις). (εχουν και recovery partition)

Αλλά μη βιαστεις να κανεις clean install, δες πως θα παει πρώτα.

 

στο encore που ειχα με 2gb ram πήγαινε μια χαρα για browsing (office δεν πολυασχοληθηκα καθως ηταν 8". μια χαρα τα ανοιγε και μπορουσες να τα επεξεργαστεις αλλα δε δοκιμασα κατι σοβαρο).

 

τωρα δεν εχω να σου προτεινω συγκεκριμενο convertible.


Για την δουλεια που το θελω εχω αναφερει παραπανω για gaming και εως 350-360Ε οπως left4dead 2 counter strike global offensive κανει το lenovo g50-45 (A4-6210)???

καλύτερα να πας σε κάτι με καλύτερο επεξεργαστή, ο a4 είναι πολύ αδύναμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, θελω να παρω νεο λαπτοπ. θα το κρατησω αρκετο καιρο (το τωρινο το εχω ~8-9 χρονια)

 

χρηση: ιντερνετ, οφις, παιχνιδια (φλας πλαυερ, ισως και καποιο ελαφρυ για να περασει η ωρα)

 

οθονη: 15 ειναι η ιδανικοτερη επιλογη. αναλυση το λιγοτερο 1280χ800 με καλες γωνιες θεασης

 

ραμ: το λιγοτερο 4γβ (ιδανικοτερο 8γβ)

 

δισκος: ssd 120γβ αρκει (αν εχει default hdd, θα αντικατασταθει με ssd)

 

μπαταρια: οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο

 

εξτρα: hdmi, usb θυρες, dvd drive

 

τιμη: στα 300-350 το πολυ (ολα μεσα, με ενδεχωμενο upgrade του δισκου/ραμ)

 

 

 

θελω να ειναι upgrade απ το [email protected], ati x1600@256 που εχω

 

 

αγορα απο οπουδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δώσεις 450€ και πάνω αλλιώς σε 3 χρόνια θα σέρνεται. Φυσικά ακόμα και σε αυτά τα λεφτά μην περιμένεις SSD κτλ γιατί αυτό είναι ανέκδοτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον, θελω να παρω νεο λαπτοπ. θα το κρατησω αρκετο καιρο (το τωρινο το εχω ~8-9 χρονια)

 

χρηση: ιντερνετ, οφις, παιχνιδια (φλας πλαυερ, ισως και καποιο ελαφρυ για να περασει η ωρα)

 

οθονη: 15 ειναι η ιδανικοτερη επιλογη. αναλυση το λιγοτερο 1280χ800 με καλες γωνιες θεασης

 

ραμ: το λιγοτερο 4γβ (ιδανικοτερο 8γβ)

 

δισκος: ssd 120γβ αρκει (αν εχει default hdd, θα αντικατασταθει με ssd)

 

μπαταρια: οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο

 

εξτρα: hdmi, usb θυρες, dvd drive

 

τιμη: στα 300-350 το πολυ (ολα μεσα, με ενδεχωμενο upgrade του δισκου/ραμ)

 

 

 

θελω να ειναι upgrade απ το [email protected], ati x1600@256 που εχω

 

 

αγορα απο οπουδηποτε

απο αυτό που έχεις, ότι και να πάρεις upgrade θα είναι. Αλλά αν θες να αντέξει στο χρόνο καλό είναι να δώσεις παραπάνω χρήματα και να πάρεις κάτι που να αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ

Για το clean install σκεφτόμουν να κάνω format σε όλο τον δίσκο, για να διαγράψω και το restore partition εφόσον είναι πολύ (πάνω από 10 GB) . Αν από τα 64 GB έχω ελεύθερα τα 45-50 τότε δε με νοιάζει το αφήνω

 

Αν αποφασίσω να κάνω clean install υπάρχει τρόπος να πάρω όλο το restore σε ένα φλασάκι σαν image?

 

Πάλι ευχαριστώ πολύ έχεις βοηθήσει αρκετά

 

 

για το ίδιο λειτουργικό που έχει θα βρεις drivers, αν και μπορεις να τους κρατησεις και πριν κάνεις format για να είσαι σίγουρος (αν και δε μου αρέσουν αυτές οι λύσεις). (εχουν και recovery partition)

Αλλά μη βιαστεις να κανεις clean install, δες πως θα παει πρώτα.

 

στο encore που ειχα με 2gb ram πήγαινε μια χαρα για browsing (office δεν πολυασχοληθηκα καθως ηταν 8". μια χαρα τα ανοιγε και μπορουσες να τα επεξεργαστεις αλλα δε δοκιμασα κατι σοβαρο).

 

τωρα δεν εχω να σου προτεινω συγκεκριμενο convertible.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτο γινόταν σε αλλα windows tablet, συνεπώς δε βλέπω το λόγο να μη γίνεται και εδώ (να περάσει το restore partition σε usb).

και γενικά, αν κλείσεις κάποια πράγματα γλιτώνεις χώρο (πχ και το hibernate αν θυμαμαι καλά κραταει καμποσο χώρο).
αλλά καλύτερα να ανοίξεις θέμα στα tablet που εχουν μεγαλύτερη εμπειρία, εγω πέρα απο το encore και 2-3 android (περιστασιακά) δεν έχω παρε δώσε με ταμπλετ. Είμαι παραδοσιακός τύπος, desktop για σοβαρή δουλειά, λάπτοπ για on the fly, αντε και κινητο αν προκυψει κατι εκτακτο και μπορει να γινει απο το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον, θελω να παρω νεο λαπτοπ. θα το κρατησω αρκετο καιρο (το τωρινο το εχω ~8-9 χρονια)

 

χρηση: ιντερνετ, οφις, παιχνιδια (φλας πλαυερ, ισως και καποιο ελαφρυ για να περασει η ωρα)

 

οθονη: 15 ειναι η ιδανικοτερη επιλογη. αναλυση το λιγοτερο 1280χ800 με καλες γωνιες θεασης

 

ραμ: το λιγοτερο 4γβ (ιδανικοτερο 8γβ)

 

δισκος: ssd 120γβ αρκει (αν εχει default hdd, θα αντικατασταθει με ssd)

 

μπαταρια: οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο

 

εξτρα: hdmi, usb θυρες, dvd drive

 

τιμη: στα 300-350 το πολυ (ολα μεσα, με ενδεχωμενο upgrade του δισκου/ραμ)

 

 

 

θελω να ειναι upgrade απ το [email protected], ati x1600@256 που εχω

 

 

αγορα απο οπουδηποτε

https://www.computeruniverse.net/products/90600008/hp-355-g2-l8b19es.asp 377 €

+

https://www.computeruniverse.net/products/90536181/intenso-top-ssd.asp 43 €

+

https://www.computeruniverse.net/products/90529917/crucial-4gb-ddr3-so-dimm.asp 18.50 €

 

438 .5 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

P.S: Προσπερνάμε τρέχοντας τΙς ιστοριούλες τύπου οθόνη IPS τουλάχιστον 1280 x 800, ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, SSD, 8GB RAM, θέλω να το κρατήσω για χρόνια κλπ αλλά το max budget μου είναι ...350 € (WoW!) ... 

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρεξήγησατε. Για αυτό ρώτησα, Αν και τι υπάρχει.

Αλλιώς κατεβαίνουμε σε απαιτήσεις.

Να ρωτήσω αλλιώς, μέχρι 300 τι επιλογές έχω?

(ειδα στα 200 κάποια 14αρια όπου με παραπάνω ευρώ παίρνω ssd και ραμ)

 

 

Απλά θέλω να είναι upgrade αυτού που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον Α8 7410 να πω ότι είναι λίγο πιο δυνατός από τον i3 5010u.

Και επειδή έχω ουσιαστικά το ίδιο laptop με αυτό της προσφοράς του Κοτσόβωλου αλλά με 8gb ram θεωρώ ότι με τις τιμές που παίζουν αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα είναι αρκετά καλή τιμή αν και βγαίνουν και καλύτερες προσφορές.Μοναδικό ''πρόβλημα'' σε αυτά τα laptop της HP είναι το θορυβώδες ανεμιστηράκι.Και με αυτό δεν εννοώ την ένταση του ήχου αλλά ο τόνος του είναι σπαστικός ώρες ώρες αν τρέχει οτιδήποτε βαρύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...