Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.passmark.com/download/pt_download.htmκαι πες μας το σκορ σου (έστω σε pm αν θες)

λεω να τα συγκεντρωσουμε σιγα σιγα, θα εχει ενδιαφερον

αν ο λογος που φοβασαι αυτον που σου εστειλα ειναι οτι ειναι asus τότε κακώς τον φοβάσαι. Η asus είναι καλή εταιρία και δεν ακούγονται πολλά προβλήματα για αυτή (αντίθετα για παράδειγμα με την hp στις φθηνές κατηγορίες).

 

εγώ την γνώμη μου την είπα, απο εκει και πέρα είναι δική σου επιλογή

Εκανα παραγγελια αυτο που εστειλες τελικα! Απλα ρε συ τα 2 που σου εδειξα μπορω να τα παρω και απο καταστημα ο ιδιος ενω αυτο λιγο με την μεταφορα το φοβαμαι και εχει 1 χρονο εγγυηση ενω τα αλλα εχουν 2. Αλλα αξιζει οντως! Τελευταια ερωτηση λεει Χωρίς λογισμικό (Free DOS). Αυτο σημαινει οτι οταν ερθει και τον ανοιξω πρεπει να εχω βαλει καποιο dvd windows μεσα;  Λιγο προβληματιστηκα τωρα γιατι παντα οτι επαιρνα ειχαν μεσα λειτουργικο ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα έχουν 2 χρόνια εγγύηση λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης. Windows βάζεις εύκολα μόνος ή με βοήθεια από κάποιο φίλο ή γνωστό σου. Αλλιώς στα βάζει τεχνικός με 15€

 

Για φτηνά λάπτοπ δείτε λίγα ποστ πιο πάνω, έχει προτάσεις με σκορ επεξεργαστή από κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν 2 χρόνια εγγύηση λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης. Windows βάζεις εύκολα μόνος ή με βοήθεια από κάποιο φίλο ή γνωστό σου. Αλλιώς στα βάζει τεχνικός με 15€

 

Για φτηνά λάπτοπ δείτε λίγα ποστ πιο πάνω, έχει προτάσεις με σκορ επεξεργαστή από κάτω.

Εχω ενα δισκο γνησια Windows 7 με κλειδι νομιζω κιολας! Απλα οταν το ανοιξω 1η φορα αν εχω και το δισκακι μεσα λες απευθειας να με παει στο install των windows κτλ σαν να κανω φορματ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickaras τα 2 λάπτοπ που έβαλες είναι σαβουρες, ασύγκριτα πιο αργά από τον i3 που θες να αντικαταστήσεις.

 

Αν θες ψιλο καλές επιδόσεις παίρνεις υποχρεωτικά AMD A8 ή i3/i5-U , ΠΡΟΣΟΧΉ, δεν είναι κάθε επεξεργαστής αξιοπρεπής σε επιδόσεις, επίσης το λάπτοπ πρόσεχε ΜΗΝ είναι fanless. Για προτάσεις με τα σκορ τους μαζί δες Τελευταίες 2-3 σελίδες . Είμαι από κινητό.

 

ΥΓ: AMD A6 είναι ο ιδανικός επεξεργαστής για όποιον θέλει να πάρει λάπτοπ με 270€ χωρίς να έχει επιδόσεις τύπου νετμπουκ. Μην πέσεις κάτω απ αυτόν, μετά Καλύτερα να πάρεις ταμπλετ

.

 

 

Xrysadel

 

τα λάπτοπ που έβαλες αξίζουν 550€ το πολύ και με επιεικη Αξιολόγηση.

 

Αν θες λάπτοπ για gaming και να σου κρατήσει για 10 χρόνια πάρε το Asus με την 950M στα 818€. Ο επεξεργαστής του έχει 4 πυρήνες και 8 threads και σκορ πάνω από 7500 στο γνωστό σάιτ αναφοράς. Αυτά που βλέπεις έχουν γύρω στα 4000 σκορ και είναι διπύρηνα χαμηλοχρονισμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα φώτα σας please! Ποιο από τα παρακάτω θα επιλέγατε για ελαφρύ gaming, ταινίες-μουσική(κυρίως).

Είμαι ανάμεσα σε:

 

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Dell-Inspiron-5559-9666-Laptop-Intel-Core-i7-6500U-8-GB-1-TB-R5-M335.htm  (κακή κάρτα γραφικών σύμφωνα με τον ανιψιό μου αλλά i7 6ης γενιάς)  ή

 

http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Toshiba-Satellite-L50-C-13R-Laptop-Intel-Core-i5-5200U-8-GB-1TB-Hybrid-GT-930M.htm  (πολύ καλύτερη κάρτα γραφικών αλλά i5 5ης γενιάς ).

Οι γνώσεις μου στο αντικείμενο είναι περιορισμένες στα στοιχειώδη..οπότε θα χρειαστώ τη βοήθεια σας για να καταλήξω. Ευχαριστώ πολύ :)

και συ εφτασες τα 800,οπότε και σε σένα προτείνω τον asus που πρότεινα στο φίλο με τα 818 ευρω

 

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200028602

 

Toshiba Satellite CL10W-B-100http://m.computeruniverse.net/item/3930363039313831

 

Lenovo IdeaPad 100-14IBY

http://m.computeruniverse.net/item/3930363233313038

 

Σκέφτομαι να πάρω δώρο για την κοπελα μου ενα λαπτοπακι. Μιας και έχει ενα χρεπι. Fujitsu ah530 i3 που σέρνεται και μπαταρία γιοκ.

 

Χρηση browsing και office κυρίως. Ποιο προτείνετε; Έξοδα αποστολής κλπ απο computeruniverse κάποιος που έχει ξαναψωνισει;

πολύ αδύναμα. Στη πίσω σελίδα έχει προτάσεις και για αγορα απο εξωτερικό και απο ελλάδα. Μη πέσεις κατω απο αυτες τις προτασεις.

τα εξοδα για το computeruniverse είναι 12 ευρώ αν κανεις bank transfer ή 20 με paypal.

 

Εκανα παραγγελια αυτο που εστειλες τελικα! Απλα ρε συ τα 2 που σου εδειξα μπορω να τα παρω και απο καταστημα ο ιδιος ενω αυτο λιγο με την μεταφορα το φοβαμαι και εχει 1 χρονο εγγυηση ενω τα αλλα εχουν 2. Αλλα αξιζει οντως! Τελευταια ερωτηση λεει Χωρίς λογισμικό (Free DOS). Αυτο σημαινει οτι οταν ερθει και τον ανοιξω πρεπει να εχω βαλει καποιο dvd windows μεσα;  Λιγο προβληματιστηκα τωρα γιατι παντα οτι επαιρνα ειχαν μεσα λειτουργικο ηδη.

εχει και καταστημα το pc1. σε ποια πόλη μένεις;

εγγύηση 2 χρόνια έχει, όπως όλα. Μπορεις να περάσεις τα 7αρια σου, φυσικά. ευκολη διαδικασία, αν αντιμετωπισεις πρόβλημα εδώ είμαστε να σε βοηθησουμε

 

Όλα έχουν 2 χρόνια εγγύηση λόγω Ευρωπαϊκής Ένωσης. Windows βάζεις εύκολα μόνος ή με βοήθεια από κάποιο φίλο ή γνωστό σου. Αλλιώς στα βάζει τεχνικός με 15€

 

Για φτηνά λάπτοπ δείτε λίγα ποστ πιο πάνω, έχει προτάσεις με σκορ επεξεργαστή από κάτω.

+1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nickaras τα 2 λάπτοπ που έβαλες είναι σαβουρες, ασύγκριτα πιο αργά από τον i3 που θες να αντικαταστήσεις.

 

Αν θες ψιλο καλές επιδόσεις παίρνεις υποχρεωτικά AMD A8 ή i3/i5-U , ΠΡΟΣΟΧΉ, δεν είναι κάθε επεξεργαστής αξιοπρεπής σε επιδόσεις, επίσης το λάπτοπ πρόσεχε ΜΗΝ είναι fanless. Για προτάσεις με τα σκορ τους μαζί δες Τελευταίες 2-3 σελίδες . Είμαι από κινητό.

 

ΥΓ: AMD A6 είναι ο ιδανικός επεξεργαστής για όποιον θέλει να πάρει λάπτοπ με 270€ χωρίς να έχει επιδόσεις τύπου νετμπουκ. Μην πέσεις κάτω απ αυτόν, μετά Καλύτερα να πάρεις ταμπλετ

.

 

 

Xrysadel

 

τα λάπτοπ που έβαλες αξίζουν 550€ το πολύ και με επιεικη Αξιολόγηση.

 

Αν θες λάπτοπ για gaming και να σου κρατήσει για 10 χρόνια πάρε το Asus με την 950M στα 818€. Ο επεξεργαστής του έχει 4 πυρήνες και 8 threads και σκορ πάνω από 7500 στο γνωστό σάιτ αναφοράς. Αυτά που βλέπεις έχουν γύρω στα 4000 σκορ και είναι διπύρηνα χαμηλοχρονισμενα

Το εκανα ηδη ηλεκτρονικη παραγγελεια! Απλως δεν ξερω αυτο που λεει οτι δεν εχει λειτουργικο, οταν μου ερθει και το ανοιξω τι κανω για να βαλω τα windows :P (εχω δισκασκι γνησια windows 7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα ηδη ηλεκτρονικη παραγγελεια! Απλως δεν ξερω αυτο που λεει οτι δεν εχει λειτουργικο, οταν μου ερθει και το ανοιξω τι κανω για να βαλω τα windows :P (εχω δισκασκι γνησια windows 7)

βαζεις το δισκακι και κανεις κανονικα εγκατασταση.

αν εχεις κανει ποτε φορματ είναι η ιδια ακριβως διαδικασια, αν όχι μπορεις να δεις βιντεο με τη διαδικασια ή να ρωτησεις οτι εχεις απορια όταν το παρεις στα χέρια σου. Δε θα είναι πρόβλημα η εγκατασταση,

 

Στη χειρότερη, αν δε ξέρεις, μπορεις να το δώσεις σε έναν φίλο σου να το κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συ εφτασες τα 800,οπότε και σε σένα προτείνω τον asus που πρότεινα στο φίλο με τα 818 ευρω

δες πιο πανω

 

πολύ αδύναμα. Στη πίσω σελίδα έχει προτάσεις και για αγορα απο εξωτερικό και απο ελλάδα. Μη πέσεις κατω απο αυτες τις προτασεις.

τα εξοδα για το computeruniverse είναι 12 ευρώ αν κανεις bank transfer ή 20 με paypal.

 

εχει και καταστημα το pc1. σε ποια πόλη μένεις;

εγγύηση 2 χρόνια έχει, όπως όλα. Μπορεις να περάσεις τα 7αρια σου, φυσικά. ευκολη διαδικασία, αν αντιμετωπισεις πρόβλημα εδώ είμαστε να σε βοηθησουμε

 

+1

Κοντα Θεσσαλονικη μενω! Παλια ειχε PC1 εδω αλλα πλεον μονο Αθηνα και φοβαμαι μην χτυπησει πουθενα! Οκ απλα ελπιζω οταν το ανοιξω αμεσως να με παει εκει που λεει "πατηστε καποιο πληκτρο για να πατε στο boot απο το dvd" Αν με παει εκει, μετα ξερω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ μπορώ να σου πω τι παίζει με το κάθε μοντέλο, αλλά με ένα απλό search στο Google θα βρεις και πώς μπαίνεις στο bios και τις επιλογές για το UEFI για να είσαι έτοιμος να βάλεις τα καταπληκτικά 7ρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοντα Θεσσαλονικη μενω! Παλια ειχε PC1 εδω αλλα πλεον μονο Αθηνα και φοβαμαι μην χτυπησει πουθενα! Οκ απλα ελπιζω οταν το ανοιξω αμεσως να με παει εκει που λεει "πατηστε καποιο πληκτρο για να πατε στο boot απο το dvd" Αν με παει εκει, μετα ξερω :P

μολις παραλάβεις με το καλο μας ενημερώνεις είτε με απορίες είτε με τις εντυπώσεις σου για το λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το ιδιο asus παρηγγειλα και θα παραλαβω τριτη η τεταρτη! Με δισκακι γνησια 8.1 τα οποια αγορασα απο παλικαρι στο φορουμ με 50 ευρω σφραγισμενα. Κι εγω αρχαριος σε θεματα εγκαταστασης windows! Απλα θελω να ρωτησω οταν με το καλο κανω boot απο το dvd και τα περασω τα 8.1 θα βαλω και τους drivers απο το site της asus για τα 8.1. Σκοπος μου ειναι να αναβαθμισω σε windows 10 με το δωρεαν upgrade. Η διαδικασια ειναι πως οταν θα βγει μνμ για αναβαθμιση ακολουθω τις οδηγιες και μετα απο το φορτωμα των 10 ξαναπερναω drivers απο το site για windows 10? δε θα εχω κανενα προβλημα με τα windows 10 Λογω πολλων drivers που θα περασω; Η υπαρχει αλλος τροπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το ιδιο asus παρηγγειλα και θα παραλαβω τριτη η τεταρτη! Με δισκακι γνησια 8.1 τα οποια αγορασα απο παλικαρι στο φορουμ με 50 ευρω σφραγισμενα. Κι εγω αρχαριος σε θεματα εγκαταστασης windows! Απλα θελω να ρωτησω οταν με το καλο κανω boot απο το dvd και τα περασω τα 8.1 θα βαλω και τους drivers απο το site της asus για τα 8.1. Σκοπος μου ειναι να αναβαθμισω σε windows 10 με το δωρεαν upgrade. Η διαδικασια ειναι πως οταν θα βγει μνμ για αναβαθμιση ακολουθω τις οδηγιες και μετα απο το φορτωμα των 10 ξαναπερναω drivers απο το site για windows 10? δε θα εχω κανενα προβλημα με τα windows 10 Λογω πολλων drivers που θα περασω; Η υπαρχει αλλος τροπος;

ΟΧΙ δεν θα κάνεις upgrade . Το upgade δημιουργεί θέματα συνήθως . Επιβεβαιωμένο τόσο απο μένα όσο και απο Microsoft Ελλάδας όπου σε ορισμένες περιπτώσεις μου πε το upgrade δημιουργεί θέματα . 

Η ιδανικότερη λύση είναι clean install . Απο το μηδέν τα 10άρια . 

 

https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

 

Πατάς άμεση λήψη εργαλείου . Φτιάχνεις ένα bootable usb flash  ή κάψε ένα DVD  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω το ιδιο asus παρηγγειλα και θα παραλαβω τριτη η τεταρτη! Με δισκακι γνησια 8.1 τα οποια αγορασα απο παλικαρι στο φορουμ με 50 ευρω σφραγισμενα. Κι εγω αρχαριος σε θεματα εγκαταστασης windows! Απλα θελω να ρωτησω οταν με το καλο κανω boot απο το dvd και τα περασω τα 8.1 θα βαλω και τους drivers απο το site της asus για τα 8.1. Σκοπος μου ειναι να αναβαθμισω σε windows 10 με το δωρεαν upgrade. Η διαδικασια ειναι πως οταν θα βγει μνμ για αναβαθμιση ακολουθω τις οδηγιες και μετα απο το φορτωμα των 10 ξαναπερναω drivers απο το site για windows 10? δε θα εχω κανενα προβλημα με τα windows 10 Λογω πολλων drivers που θα περασω; Η υπαρχει αλλος τροπος;

να σου πω τι έκανα εγώ στον σταθερο μου που ακολούθησα την ίδια διαδικασία.

 

απλά πήγα απο το windows update, πέρασα τα 10 και τέλος.

Επίσης με την τελευταία build μπορεις να περάσεις απευθείας τα 10 χωρίς να χρειαστεί να κάνεις upgrade. Οπότε κατεβάζεις το iso απο την ms. το καις σε ένα usb, κανεις εγκατασταση απο αυτο και βαζεις τον κωδικο απο τα 8.1 και είσαι έτοιμος.

 

ακολουθείς όποια πορεία θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριςτω για τις απαντηςεις σας! Επειδη δεν ξερω καν πως φαινονται και ο λογος που πηρα τα windows 8.1 αυθεντικα ειναι οτι ηθελα να περασω λογισμικο οσο πιο απλα μπορουσα καθως δεν το κατεχω με εγκαταστασεις απο usb η με iso αρχεια. Επειδη διαβασα αρκετα οτι χρειαζεται clean install για να μην εχω προβλημα σας ρωτησα. Οποτε μπορει και να μεινω στα 8.1 :/ εσεις που τα δουλεψατε ειναι οκ; Η προτεινετε τα 10;

Επισης επειδη η εκδοση που εχω ειναι windows 8.1 pro αγγλικη εκδοση για να δουλεψει ο κωδικος πρεπει να κατεβασω την αντιστοιχη pro αγγλικη εκδοση των 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...