Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακή ποιότητα κατασκευής, fanless (: θα δουλεύει ο επεξεργαστής σαν Celeron), μονοφωνικό. προσπέρασε το...τρέχοντας!

 

 

P.S: Για να ΄μπορέσουν το πουλήσουν άρχισαν τελευταία να του βάζουν και...SSD!

 

Κατάλαβα, πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Επειδή το ψάχνω λίγο ακόμα, και έχω χαθεί λίγο με τα μοντέλα, τι θα επιλέγετε απο,

 

Lenovo B50 80, i3 4005u 330e

Lenovo G51 35, AMD a8 7410 320e

Hp 355 G2 A8 6410 290e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα, πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Επειδή το ψάχνω λίγο ακόμα, και έχω χαθεί λίγο με τα μοντέλα, τι θα επιλέγετε απο,

 

Lenovo B50 80, i3 4005u 330e

Lenovo G51 35, AMD a8 7410 320e

Hp 355 G2 A8 6410 290e

1. Lenovo G51-35, AMD A8-7410

2. Hp 355 G2, AMD A8-6410

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ένα λάπτοπ

1. Dell,

2. με σκληρό SSD

3. με την μέγιστη μπαταρία

4. μικρό βάρος [μέχρι ~2.2Kg είμαι ok]

[ μέχρι εδώ νομίζω οτι περιγράφω ultrabook ]

5. οθόνη που να γίνεται και αφής

6. Windows 10 ήδη

 

και  κάπου εδώ αρχίζω να μπερδεύομαι. Διότι  θέλω

 

7. την καλύτερη δυνατή ποιότητα κατασκευής και εννοώ τα υλικά και το δέσιμό τους. Δεν ξέρω αν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το θέμα και πώς να τις βρω.  Εδώ πιστεύω οτι μετράει περισσότερο η εμπειρία σας.

8. Επίσης, θα ήθελα να αγοράσω από Ελλάδα.

 

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας  στο ποια σειρά να αρχίσω να κοιτάζω. 

 

Το μέγεθος θα ήθελα να είναι 13.3 οπωσδήποτε. Το  14 ηταν η αρχική μου επιλογή αλλά δεν βρήκα οθόνη αφής. Και το 15.6'' δεν θα με χάλαγε να το μεταφέρω συνεχώς στην τσάντα  αλλά φοβάμαι οτι εκεί πια ανεβαίνει πολύ ακόμα το κόστος και κυρίως δεν έχω ιδέα πώς [και αν ] αλλάζει με το μέγεθος και η μπαταρία.  Στα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά, δεν υπεισέρχομαι καν σε αυτή τη φάση καθώς εμπιστεύομαι την Dell στους συνδυασμούς και δεν έχω κάποια πολύ ειδική απαίτηση στον τρόπο λειτουργείας [ πέραν του οτι θα είναι ανοιχτός 24/7  χωρίς όμως ιδιαίτερα βαριά χρήση. ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ένα λάπτοπ

1. Dell,

2. με σκληρό SSD

3. με την μέγιστη μπαταρία

4. μικρό βάρος [μέχρι ~2.2Kg είμαι ok]

[ μέχρι εδώ νομίζω οτι περιγράφω ultrabook ]

5. οθόνη που να γίνεται και αφής

6. Windows 10 ήδη

 

και  κάπου εδώ αρχίζω να μπερδεύομαι. Διότι  θέλω

 

7. την καλύτερη δυνατή ποιότητα κατασκευής και εννοώ τα υλικά και το δέσιμό τους. Δεν ξέρω αν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες σε αυτό το θέμα και πώς να τις βρω.  Εδώ πιστεύω οτι μετράει περισσότερο η εμπειρία σας.

8. Επίσης, θα ήθελα να αγοράσω από Ελλάδα.

 

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σας  στο ποια σειρά να αρχίσω να κοιτάζω. 

 

Το μέγεθος θα ήθελα να είναι 13.3 οπωσδήποτε...

http://bestdeals.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=40623 1.699 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχει οθόνη αφής.

 

 

Να συμπεράνω οτι κατασκευαστικά η  XPS σειρά ανταποκρίνεται περισσότερο τις προσδοκίες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει οθόνη αφής.

Να συμπεράνω οτι κατασκευαστικά η  XPS σειρά ανταποκρίνεται περισσότερο τις προσδοκίες μου;

To Dell XPS 13 9350 Touch version δεν υπάρχει στη Ελλάδα, υπάρχει μόνο το Dell Inspiron 7359 Touch αλλά τα Inspiron είναι τραγικά κατώτερα ποιοτικά από τα XPS...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Είχα έναν acer travelmate για 8 χρόνια. Έφτασε, λοιπόν, το πλήρωμα του χρόνου και χάλασε. Πρέπει, λοιπόν, να αγοράσω έναν καινούριο, αλλά τα χαρακτηριστικά των pcs μου φαίνονται κινέζικα. Διαθέτω περίπου 400 ευρώ. Κατά προτίμηση θα ήθελα να αποφύγω τη μάρκα lenovo επειδή είναι κινέζικη εταιρία και δεν έχω καλή εμπειρία με κινέζικα προϊόντα. Αν ωστόσο έχετε επιχειρήματα τεκμηριωμένα υπέρ της δεν θα επιμείνω. Το laptop το χρειάζομαι κατά κύριο λόγο για τις σπουδές μου, είμαι φοιτητής στο τμήμα πολιτισμικής τεχνολογίας και υπάρχουν πολλά μαθήματα προγραμματισμού. Σας ζητάω, λοιπόν, την βοήθεια σας θέτοντας αυτές τις ερωτήσεις: ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή με τα χρήματα αυτά, και με ποιο τρόπο προτείνετε να το αγοράσω λ.χ. εξωτερικό, εσωτερικό κτλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα στην Κίνα κατασκευάζονται. Επίσης αν το θες για προγραμματισμό πρέπει ανεβάσεις το budget σου κατά 100€ τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Είχα έναν acer travelmate για 8 χρόνια. Έφτασε, λοιπόν, το πλήρωμα του χρόνου και χάλασε. Πρέπει, λοιπόν, να αγοράσω έναν καινούριο, αλλά τα χαρακτηριστικά των pcs μου φαίνονται κινέζικα. Διαθέτω περίπου 400 ευρώ. Κατά προτίμηση θα ήθελα να αποφύγω τη μάρκα lenovo επειδή είναι κινέζικη εταιρία και δεν έχω καλή εμπειρία με κινέζικα προϊόντα. Αν ωστόσο έχετε επιχειρήματα τεκμηριωμένα υπέρ της δεν θα επιμείνω. Το laptop το χρειάζομαι κατά κύριο λόγο για τις σπουδές μου, είμαι φοιτητής στο τμήμα πολιτισμικής τεχνολογίας και υπάρχουν πολλά μαθήματα προγραμματισμού. Σας ζητάω, λοιπόν, την βοήθεια σας θέτοντας αυτές τις ερωτήσεις: ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή με τα χρήματα αυτά, και με ποιο τρόπο προτείνετε να το αγοράσω λ.χ. εξωτερικό, εσωτερικό κτλπ. 

Tα laptops των 400 € δεν κάνουν για προγραμματισμό, από 500 και πάνω π.χ:

https://www.notebook.de/msi-cx61-2pci545fdw-intel-core-i5-4210m-260ghz-820mdos-p-73452 499 €+ 12 € αν πληρώσεις με PayPal ή 14 €+ αν πληρώσεις με πιστωτική κάρτα...

 

P.S: Oλα σχεδόν είναι πλέον made in China...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα laptops των 400 € δεν κάνουν για προγραμματισμό, από 500 και πάνω:

 

https://www.computeruniverse.net/products/90597074/msi-cx61-2pci545fd.asp 523 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

P.S: Oλα σχεδόν είναι πλέον made in China...

Στην πρώτη λίστα που ανεβάσατε ο καλύτερος ήταν ο dell inspiron 5555? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί στο e-shop.gr πάντως είναι πολύ θεουληδες. Τους έχει ερθει η καταγγελία μου από τη γενική γραμματεία, εδώ και 9 μέρες, που τους ζητάει απάντηση εντός 7 ημερών, και ακόμα ούτε έχουν απαντήσει, ούτε κάτι άλλο. Και πάει ένας μήνας από τότε που γύρισα το λάπτοπ. Ρε μπας και πάνε για κλείσιμο; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά laptop για Browsing, office και καμιά ταινία στα 350 ευρώ περίπου. Σε επιλογή i3 επεξεργαστή είδα επιλογές (κυρίως HP, LENOVO), αλλά καλοβλέπω και τους AMD σειράς Α6. Διάβασα πιο πίσω πως είναι αξιοπρεπείς για low budget μηχανήματα.

 

Αυτά τα 2 αξίζουν πιστεύετε για τα χρήματά τους; 

 

Ένα στα 319 ευρώ και 15.6'' οθόνη

 

Δύο στα 379 ευρώ και 17.3'' με ανεξάρτητη κάρτα γραφικών

 

 

Αυτό πως σας φαίνεται;

 

 http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-lenovo-g50-80-156-i3-4030u4gb500gbhd-4400/prod7670357pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι επιλογές σου δεν είναι πολλές, σε αυτά τα χρήματα. Η θα πας σε κάτι τέτοιο που ποσταρες δηλαδή, ή θα κάνεις λίγη υπομονή μέχρι να μπορείς να ανέβεις μερικά χρήματα παραπάνω στο μπατζετ σου, για να πάρεις με 400-420 ευρώ λάπτοπ σαν το Lenovo του e-shop με τον i5 5200u (που υπ όψιν βέβαια, δεν έχει λογισμικό εκείνος, σε περίπτωση που θέλεις οπωσδήποτε με Windows μεσα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιάφορο σ' αυτή την τιμή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγενή μου αφορά η αγορά, που δεν έχει σχέση με αυτού του είδους τις αγορές. Πριν κανά 3μηνο πήρα για άλλο συγγενή, για ακριβώς την ίδια χρήση, ένα hp με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και είναι είναι 100% ικανοποιημένη. Τα windows δεν είναι απαραίτητα (άλλωστε και στο p εγώ το σέταρα), αλλά πιστεύω πως για 20-25 διαφορά σε σχέση με μη os αξίζει την διαφορά, ειδικά όταν μιλάμε για αδαή με την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...