Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, RaspuTech είπε

2 laptop τσίμπησα από Dell outlet και κράτησαν 5 χρόνια (και συνεχίζουν ακόμα) και ήταν σαν καινούργια. Τώρα το acer δε με τραβάει αρχικά σα μάρκα (στο παρελθόν κακή εμπειρία όπως και γνωστοί με τη συγκεκριμένη μάρκα), μετά πάει 2,3kg σε βάρος και σαν χαρακτηριστικά αναλογικά με τα Dell που έβαλα δεν έχει κάτι καλύτερο (αν δεν κάνω λάθος). Στη Dell επίσης παίζει κουπόνι -10% στις παραπάνω τιμές.

Το γράφω πάλι: 365 € για μεταχειρισμένο με Scratch and Dent την στιγμή που με 354 € παίρνεις καινούριο με καλύτερα χαρακτηριστικά ακούγεται κάπως...κάπως...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, zacharis1955 said:

Το γράφω πάλι: 365 € για μεταχειρισμένο την στιγμή που με 354 € παίρνεις καινούριο με καλύτερα χαρακτηριστικά ακούγεται κάπως...κάπως...

Το γράφω κι εγώ πάλι: που υπερτερεί το acer με i3 σε σχέση με τα παραπάνω από χαρακτηριστικά;

Επεξ/σία από RaspuTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RaspuTech είπε

Το γράφω κι εγώ πάλι: που υπερτερεί το acer με i3 σε σχέση με τα παραπάνω από χαρακτηριστικά;

Στο ότι είναι καινούριο, στο ότι έχει καλύτερη οθόνη, , στο ότι διαθέττει  εκτός από την κλασσική υποδοχή SATA για 2.5" HDD/SSD και M.2 SSD υποδοχή που σημαίνει ότι δέχεται δύο σκληρούς δίσκους, στο ότι εν σχέσει με τα Inspiron έχει καλύτερη σχεδίαση (ευκολία αναβάθμισης κλπ) και ποιότητα κατασκευής...

Αρκούν αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, zacharis1955 said:

Στο ότι είναι καινούριο, στο ότι έχει καλύτερη οθόνη, , στο ότι διαθέττει  εκτός από την κλασσική υποδοχή SATA για 2.5" HDD/SSD και M.2 SSD υποδοχή που σημαίνει ότι δέχεται δύο σκληρούς δίσκους, στο ότι εν σχέσει με τα Inspiron έχει καλύτερη σχεδίαση (ευκολία αναβάθμισης κλπ) και ποιότητα κατασκευής...

Αρκούν αυτά?

Καλύτερη οθόνη δεν έχει, γιατί Full HD είναι κι αυτά που έβαλα/εκτός από Latitude (δεν ξέρω αν τα έριξες ματιά), η εξτρά M.2 SSD υποδοχή επίσης δε μου λέει κάτι από τη στιγμή που του βάζεις ένα σκληρό SSD 512gb Samsung Pro και έχεις δεδομένα σε εξωτερικό 2 Tb. Μόνο ευκολία αναβάθμισης έχει που εντάξει δεν ανοίγω το Laptop κάθε εβδομάδα για να πω ότι ειναι στα συν. Επίσης μνήμες λέει απλά DDR4 δε λέει πόσα Mhz. Τώρα για ποιότητα κατασκευής τα Acer μπροστά από Dell δε θα το λεγα...


Τέλος πάντων εγώ ρώτησα αν κάποιος έχει άποψη να προτείνει μεταξύ των τριών συγκεκριμένων, ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

Επεξ/σία από RaspuTech
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, RaspuTech είπε

...Τώρα για ποιότητα κατασκευής τα Acer μπροστά από Dell δε θα το λεγα......

Εν σχέσει με την σαβουρο-ποιότητα κατασκευής των Dell Inspiron 3 & 5 Series κλάσεις ανώτερα!

Τέλος πάντων, δικά σου είναι τα λεφτά και τα ξοδεύεις όπως νομίζεις και κρίνεις!

P.S: Full HD οθόνη δεν είναι απαραίτητα συνώνυμο του καλή οθόνη!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, RaspuTech είπε

Καλύτερη οθόνη δεν έχει, γιατί Full HD είναι κι αυτά που έβαλα/εκτός από Latitude (δεν ξέρω αν τα έριξες ματιά), η εξτρά M.2 SSD υποδοχή επίσης δε μου λέει κάτι από τη στιγμή που του βάζεις ένα σκληρό SSD 512gb Samsung Pro και έχεις δεδομένα σε εξωτερικό 2 Tb. Μόνο ευκολία αναβάθμισης έχει που εντάξει δεν ανοίγω το Laptop κάθε εβδομάδα για να πω ότι ειναι στα συν. Επίσης μνήμες λέει απλά DDR4 δε λέει πόσα Mhz. Τώρα για ποιότητα κατασκευής τα Acer μπροστά από Dell δε θα το λεγα...


Τέλος πάντων εγώ ρώτησα αν κάποιος έχει άποψη να προτείνει μεταξύ των τριών συγκεκριμένων, ευχαριστώ πάντως για την πρόταση.

 

Φίλε μου έχουν δίκιο οι υπόλοιποι σε αυτά που λένε. Full HD οθόνη με full hd οθόνη διαφέρουν, το ίδιο ισχύει και για HD ready και ούτω καθεξής. Προφανώς και αυτά τα λάπτοπ δεν έχουν την ίδια οθόνη με ένα λάπτοπ των 1500 ευρώ πχ, παρόλο που και τα 2 έχουν Full HD. Επίσης, καλά τα λές για τον αποθηκευτικό χώρο, αλλά αφού θα βάλεις που θα βάλεις ssd, γιατί να μην είναι M.2 που είναι και γρηγορότερος; Τέλος, όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής μην κρίνεις με βάση τις μάρκες αποκλειστικά. Εάν έδινες 1000+ ευρώ, τότε ναι να πήγαινες σε Dell Latittude ή Precision ή XPS που είναι απλά κορυφή. Η σειρά Inspiron όμως ΔΕΝ είναι εξίσου ποιοτική. Σε αυτό το εύρος τιμής, το Acer είναι πιο ποιοτικό και με καλύτερη ποιότητα κατασκευής γενικά. Κάθε μάρκα έχει τις σειρές της στα λάπτοπ, αυτά κοίταξε καλύτερα και όχι αποκλειστικά την μάρκα.

Όπως και να χει, όπως είπε και ο Zacharis, δικά σου τα χρήματα, δική σου και η τελική απόφαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτόν https://www.amazon.com/dp/B075FLBJV7/_encoding=UTF8/ref=as_li_ss_tl?ref=exp_inf_pl_techdeals&linkCode=sl1&tag=tecdea0f-20&linkId=7f280c1243857e19dc15c51979bd9413 σε αυτά ή παραπλήσια λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tainaros είπε

Υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτόν https://www.amazon.com/dp/B075FLBJV7/_encoding=UTF8/ref=as_li_ss_tl?ref=exp_inf_pl_techdeals&linkCode=sl1&tag=tecdea0f-20&linkId=7f280c1243857e19dc15c51979bd9413 σε αυτά ή παραπλήσια λεφτά;

Όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, tainaros said:

Υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτόν https://www.amazon.com/dp/B075FLBJV7/_encoding=UTF8/ref=as_li_ss_tl?ref=exp_inf_pl_techdeals&linkCode=sl1&tag=tecdea0f-20&linkId=7f280c1243857e19dc15c51979bd9413 σε αυτά ή παραπλήσια λεφτά;

 

18 hours ago, zacharis1955 said:

Όχι...

Υπάρχει κάπου Ευρώπη ή Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zacharis1955 μόλις παρέλαβα το Asus G701 και επιβεβαιώνω οτι τουλάχιστον απο ποιότητα είναι πάρα πολύ καλό.

Ακόμα setatisma κάνω αλλά είμαι πολύ χαρούμενος με την αγορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μιας και ακόμα δεν απάντησε κάποιος...

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-ideapad-510-15ikb-80sv00ebpb-156-fhd-intel-core-i7-7500u-4gb-1tb-gt940mx-4gb-dos-p-PER.913678

μπορω να βρω καλύτερο από αυτό σε αυτά τα χρηματα

η   αυτό? 

https://www.amazon.com/dp/B075FLBJV7/_encoding=UTF8/ref=as_li_ss_tl?ref=exp_inf_pl_techdeals&linkCode=sl1&tag=tecdea0f-20&linkId=7f280c1243857e19dc15c51979bd9413

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, HeRoy1 είπε

Υπάρχει κάπου Ευρώπη ή Ελλάδα;

Όχι...

3 ώρες πριν, ababapanos είπε

Καλησπερα.

Πιο ειναι το καλυτερο λαπτοπ για games που μπορω να παρω μεχρι 650- 700 ευρω?

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-ideapad-510-15ikb-80sv00ebpb-156-fhd-intel-core-i7-7500u-4gb-1tb-gt940mx-4gb-dos-p-PER.913678

https://www.amazon.com/dp/B075FLBJV7/_encoding=UTF8/ref=as_li_ss_tl?ref=exp_inf_pl_techdeals&linkCode=sl1&tag=tecdea0f-20&linkId=7f280c1243857e19dc15c51979bd9413 720 $ (~583 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα...

https://www.amazon.com/Acer-2-50GHz-GeForce-Windows-E5-575G-562T/dp/B072BGMLJ6/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1518715454&sr=1-3&keywords=Acer+E5-575G-562T&dpID=51z8sUjHfSL&preST=_SX300_QL70_&dpSrc=srch 842 $ (~674 €) τελική τιμή με μεταφορικά και τελωνείο μέσα...

 

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O zacharis έχει κόλλημα με τα Acer και θα συμφωνήσω μαζί του μιας και το Acer το 17αρι που μου είχε προτείνει ήταν μια πάρα πολύ καλή αγορά (λίγο η μχ150 με χάλασε γιατί αν και σαν καρτουλα με έχει βγάλει ασπροπροσωπο για όλες τις χρήσεις. έχει λίγο θέμα με συμβατότητες στα drivers μιας και είναι μικρή σε πωλήσεις (ελπίζω πρως το παρών))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...