Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο θα το παρω και εγω για κοπελα, οταν ειναι ετοιμοπαραδοτο.

 

Το 2ο ειναι απο Αμέρικα. Τελωνεια, κερατιατικα κλπ κλπ

ισχύει για τελωνεία?

γιατί έχω πάρει βιβλία παλιότερα από αμέρικα και δεν επιβαρύνθηκα επί πλέων.

θα είμαι καλημένος για την χρήση που θέλω στο πρώτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε λαπτοπ στανταρ θα περασει τελωνειο.

Το λενοβο για απλη χρηση (ιντερνετ, office) ειναι κομπλε.

Οσον αφορα το autocad ομως ξερω οτι χρειαζεσαι κατι δυνατο. Δεν το εχω δουλεψει ομως σαν προγραμμα για να ξερω αν θα ανοιγει/σηκωνει τα αρχεια που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το δεύτερο είναι λινκ από US, δε μπαίνω στον κόπο να το ανοίξω καν.

 

Το δεύτερο είναι μηχάνημα στα 259 ευρώ, δεν το θεωρώ αξιόπιστο. η οθόνη είναι πολύ άτω του μετρίου, επεξεργαστής για να σηκώσεις Autocad και παρεμφερή ας γελάσω, όπως επίσης κι αυτό της αλλαγής του επεξεργαστή.

 

Έλεγες κάτι?

 

Με τα κριτίρια που εσύ ο ίδιος έθεσες το minimum που μπορείς να πάρεις είναι το Probook με τον i3.

Άλλος με πιό απλά κριτίρια, μπορεί να είναι τρισευτιχισμένος με αυτό και το καταλαβαίνω.

 

Αν θες να σεβαστείς το ποσό που θα διαθέσεις για να κάνεις τη δουλειά σου, τότε ποιός είμαι εγώ που θα σου υποδείξω το αντίθετο? :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με το σιτε της οτοντεσκ τα απαιτούμενα είναι http://knowledge.autodesk.com/support/autocad/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/System-requirements-for-AutoCAD-2015.html δεν καταλαβαίνω όμως εκεί που λέει για τα 32μπιτ αν το λενοβ θα το σηκώνει ή όχι, αν ξέρεις πες μου ;)
δεν θέλω να δώσω πολλά γιατί πρακτικά δεν το χρειάζομαι για σχεδίαση αλλά για να ανοίγω μια στο τόσο ένα σχέδιο, τώρα για μια στο τόσο να δώσω 150-200 ευρώ πάνω θα είναι σπατάλη χρημάτων προτιμώ να περιμένω παραπάνω μέχρι να φορτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λαπτοπ στανταρ θα περασει τελωνειο.

Το λενοβο για απλη χρηση (ιντερνετ, office) ειναι κομπλε.

Οσον αφορα το autocad ομως ξερω οτι χρειαζεσαι κατι δυνατο. Δεν το εχω δουλεψει ομως σαν προγραμμα για να ξερω αν θα ανοιγει/σηκωνει τα αρχεια που θες.

 

Χριστόφορε το έχω δουλέψει εγώ το Autocad και το minimum που έχω δεί να δουλεύει αξιοπρεπέστατα είναι με i5.

Από i3 και πάνω θα μπορεί να κάνει loading σχετικά καλά. Για παρακάτω όχι.

σύμφωνα με το σιτε της οτοντεσκ τα απαιτούμενα είναι http://knowledge.autodesk.com/support/autocad/troubleshooting/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/System-requirements-for-AutoCAD-2015.html δεν καταλαβαίνω όμως εκεί που λέει για τα 32μπιτ αν το λενοβ θα το σηκώνει ή όχι, αν ξέρεις πες μου ;)

δεν θέλω να δώσω πολλά γιατί πρακτικά δεν το χρειάζομαι για σχεδίαση αλλά για να ανοίγω μια στο τόσο ένα σχέδιο, τώρα για μια στο τόσο να δώσω 150-200 ευρώ πάνω θα είναι σπατάλη χρημάτων προτιμώ να περιμένω παραπάνω μέχρι να φορτώσει.

 

 

http://hardware.autodesk.com/

 

Για ρίξε μια ματιά και πες μου τί σου βγάζει σε mobile λιγάκι ο advisor...

 

Τη γνώμη μου στην είπα, παρέθεσα και την εμπειρία μου, αποφασίζεις κι αγοράζεις ό,τι θέλεις.

Δε θα κάνω κουμάντο στην τσέπη του καθενός, μεγάλα παιδία είμαστε...

Ξέρει κανένας αν αξίζει η αγορά της Αγγλίας? έχω ένα φίλο που έρχεται σε δύο εβδομάδες.

 

Στα HP είναι πιο ακριβή από την Ελλάδα.

Στα Lenovo επίσης.

Στα DELL είναι πιο φτηνή, αλλά τα DELL ποτέ δε με συγκινούσαν.

Toshiba ίδιες τιμές, ACER δε ξέρω, Fujitsu ίδιες τιμές.

 

Αναλόγως τί θες να πάρεις και σε τί κατάσταση.

 

Στα καινούρια γενικά δεν είναι συμφέρουσα αγορά η αγορά της Αγγλίας αν δεν έχεις κανάλι να τα προμηθεύεσαι.

Τα retail stores είναι θα έλεγα στις τιμές Κοτσόβολου-Public-Πλαισίου, οπότε άδικα το χρόνο σου θα χάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα μια βοήθεια για ενα λάπτοπ που θέλω να αγοράσω. Είμαι μεταξυ αυτών:

 

http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/laptop-lenovo-g50-70-(i3-4030u-4gb-1tb)-59424299

 

http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/laptop-hp-250-(i3-4005u-4gb-500gb)-j4t67ea

 

Η χρηση του δε θα είναι ιδιαίτερα βαριά. Ίντερνετ, ταινίες και κανένα παιχνιδι σπανιοτερα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα προϊόν απο αυτές τις μάρκες και δεν μπόρεσα να βρω κάπου κριτική, γι αυτό ζητάω τη βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα μια βοήθεια για ενα λάπτοπ που θέλω να αγοράσω. Είμαι μεταξυ αυτών:

 

http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/laptop-lenovo-g50-70-(i3-4030u-4gb-1tb)-59424299

 

http://www.you.gr/proionta/laptop,tablet/foritoi-ypologistes/laptop/laptop-hp-250-(i3-4005u-4gb-500gb)-j4t67ea

 

Η χρηση του δε θα είναι ιδιαίτερα βαριά. Ίντερνετ, ταινίες και κανένα παιχνιδι σπανιοτερα. Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα προϊόν απο αυτές τις μάρκες και δεν μπόρεσα να βρω κάπου κριτική, γι αυτό ζητάω τη βοήθεια σας.

 

Όταν εννοείς παιχνίδι τί ακριβώς εννοείς (γιατί γενικά πολλά παιχνίδια είναι βαριά)?

 

Κανένα από τα 2 πάντως για τα λεφτά αυτά.

 

Πας εδω στα 420 http://www.digideli.gr/HP-450-BAG-24999

 

ή εδώ αν θες κάτι αυστηρά μέχρι 370: http://www.cosmodata.gr/product/187512/

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εννοείς παιχνίδι τί ακριβώς εννοείς (γιατί γενικά πολλά παιχνίδια είναι βαριά)?

 

Κανένα από τα 2 πάντως για τα λεφτά αυτά.

 

Πας εδω στα 420 http://www.digideli.gr/HP-450-BAG-24999

 

ή εδώ αν θες κάτι αυστηρά μέχρι 370: http://www.cosmodata.gr/product/187512/

 

Δεν παίζω πολύ βαριά παιχνιδια με 3d γραφικα και τετοια. Με λιγα λογια θέλω ενα λάπτοπ με καλη οθόνη,( χρωματα, φωτεινότητα), σκληρό 500gb τουλαχιστον, και σχετικα καλό επεξεργαστη, όχι να μου σέρνεται σε απλα πραγματα. Στα οικονομικά κυβικά αυτών που είπα, αλλά και σ αυτό που μου προτεινες. Χωρίς να θέλω να κουρασω, κι επειδή δεν είμαι έμπειρος γνωστής, θα μπορούσες να μου πεις γιατί να προτιμησω αυτοονμπου μου ειπες, απο αυτους που είπα εγώ; ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν παίζω πολύ βαριά παιχνιδια με 3d γραφικα και τετοια. Με λιγα λογια θέλω ενα λάπτοπ με καλη οθόνη,( χρωματα, φωτεινότητα), σκληρό 500gb τουλαχιστον, και σχετικα καλό επεξεργαστη, όχι να μου σέρνεται σε απλα πραγματα. Στα οικονομικά κυβικά αυτών που είπα, αλλά και σ αυτό που μου προτεινες. Χωρίς να θέλω να κουρασω, κι επειδή δεν είμαι έμπειρος γνωστής, θα μπορούσες να μου πεις γιατί να προτιμησω αυτοονμπου μου ειπες, απο αυτους που είπα εγώ; ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!

 

 

Μιλώντας για αυτόν που σου πρότεινα στα 420:

 

1) Είναι business μοντέλο κι επομένως η ποιότητα κατασκευής, η οθόνη και η αξιοπιστία είναι πολύ πιο προσεγμένα.

2) Ο επεξεργαστής δεν είναι U series, άρα ακόμα περισσότερο γκάζι στα ίδια λεφτά.

3) Το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (άρα και σε παιχνίδια θα είναι ισχυρότερο έναντι U series επεξεργαστή χωρίς ανεξάρτητη κάρτα γραφικών).

 

Αυτά τα 3 είναι σημαντικότατοι λόγοι να το προτιμήσεις έναντι των άλλων.

 

Αν θες κάτι οικονομικότερο (50 ευρώ κάτω αλλά χωρίς να θεωρώ ότι αξίζει τόσο το 50άρικο κάτω για τα όσα θες εσύ), είναι το δεύτερο που σου πρότεινα στα 370.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για αυτόν που σου πρότεινα στα 420:

 

1) Είναι business μοντέλο κι επομένως η ποιότητα κατασκευής, η οθόνη και η αξιοπιστία είναι πολύ πιο προσεγμένα.

2) Ο επεξεργαστής δεν είναι U series, άρα ακόμα περισσότερο γκάζι στα ίδια λεφτά.

3) Το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (άρα και σε παιχνίδια θα είναι ισχυρότερο έναντι U series επεξεργαστή χωρίς ανεξάρτητη κάρτα γραφικών).

 

Αυτά τα 3 είναι σημαντικότατοι λόγοι να το προτιμήσεις έναντι των άλλων.

 

Αν θες κάτι οικονομικότερο (50 ευρώ κάτω αλλά χωρίς να θεωρώ ότι αξίζει τόσο το 50άρικο κάτω για τα όσα θες εσύ), είναι το δεύτερο που σου πρότεινα στα 370.

 

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, ομολογώ οτι δεν γνωρίζω πολλά απο αυτά! Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σου. Αν εχεις καμια αλλη πρόταση σ αυτά τα χρήματα, θα το εκτιμουσα ιδιαιτέρως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, ομολογώ οτι δεν γνωρίζω πολλά απο αυτά! Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σου. Αν εχεις καμια αλλη πρόταση σ αυτά τα χρήματα, θα το εκτιμουσα ιδιαιτέρως!

 

Κανένα πρόβλημα, νά'σαι καλά.

 

 Για την ώρα δε πάει κάπου αλλού το μυαλό μου, αλλά ίσως και κάποιο άλλο παιδί να μπορέσει να απαντήσει προτείνοντας κάποια καλή εναλλακτική στα ίδια λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και τα ΟΤ παρακαλώ είτε μέσω PM είτε e-mail. Εδώ ο χώρος είναι δημόσιος και πολύτιμος γιατί τον έχουμε αφιερώσει για να βοηθούνται οι χρήστες με συμβουλές για τυχών αναβαθμίσεις. Και ΜΗΝ μπει στον κόπο κανείς να σχολιάσει το παρών χωρίς να ξαναδιαβάσει τους όρους χρήσης.

 

Επιστροφή στο θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,μεσα στην εβδομαδα προκειται να προχωρησω στην αγορα ενος laptop για απλη χρηση -ΜΟΝΟ σερφαρισμα internet και youtube- (και κατα προτιμηση κατω απο 300euro) ειμαι αναμεσα σε:

 

1.Link.png Site: LENOVO ESSENTIAL G500H 59-413814 15.6'' INTEL DUAL CORE 1005M 4GB 500GB FREE DOS

 

2.Link.png Site: HP 15-G013SW 15.6'' AMD QUAD CORE A4-5000 4GB 500GB AMD RADEON HD8330 FREE DOS

 

ΔΕΝ με ενδιαφερει αν ειναι free dos γιατι θα περασω W7...

αν υπαρχει και καποια αλλη προταση φυσικα ειναι καλοδεχουμενη...

 

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις...Κατα 99% θα καταληξω στο Lenovo...2 Toshiba και ενα Lenovo (αυτο της υπογραφης μου) εχουν περασει απο τα χερια μου και γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα τους...Για τα 'φθηνα' HP -τα οποια συνηθως ηταν αρκετα ακριβοτερα απο τον ανταγωνισμο- (που αγοραζαν οι φιλοι μου) τα εβλεπα σαν υπερτιμημενα οπου πληρωναν (εξωτερικη) σχεδιαση και λογοτυπο...Αυτη τη στιγμη το ατομο για το οποιο προοριζεται το laptop χρησιμοποιει το δικο μου Lenovo χωρις κανενα παραπονο...

Οπως καταλαβα και απο τις απαντησεις,τα χαρακτηριστηκα που διαθετει αρκουν για τη χρηση για την οποια προοριζεται οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις...Κατα 99% θα καταληξω στο Lenovo...2 Toshiba και ενα Lenovo (αυτο της υπογραφης μου) εχουν περασει απο τα χερια μου και γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την ποιοτητα τους...Για τα 'φθηνα' HP -τα οποια συνηθως ηταν αρκετα ακριβοτερα απο τον ανταγωνισμο- (που αγοραζαν οι φιλοι μου) τα εβλεπα σαν υπερτιμημενα οπου πληρωναν (εξωτερικη) σχεδιαση και λογοτυπο...Αυτη τη στιγμη το ατομο για το οποιο προοριζεται το laptop χρησιμοποιει το δικο μου Lenovo χωρις κανενα παραπονο...

Οπως καταλαβα και απο τις απαντησεις,τα χαρακτηριστηκα που διαθετει αρκουν για τη χρηση για την οποια προοριζεται οποτε...

 

 

Έτσι πιστεύω κι εγώ.

Το Lenovo το συγκέκριμένο θα βολέψει για τα λεφτά του και για τη χρήση που το προορίζεις.

Δε νομίζω να θές κάτι ισχυρότερο/ακριβότερο.

 

Αν ναι, κοιτάς το HP 250 της Cosmodata με τον i3 και το HP Probook 450 από το digideli με τον i3.

Αλλά δε νομίζω ότι θα χρειαστείς κάποιο από αυτά τα ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστόφορε το έχω δουλέψει εγώ το Autocad και το minimum που έχω δεί να δουλεύει αξιοπρεπέστατα είναι με i5.

Από i3 και πάνω θα μπορεί να κάνει loading σχετικά καλά. Για παρακάτω όχι.

 

 

http://hardware.autodesk.com/

 

Για ρίξε μια ματιά και πες μου τί σου βγάζει σε mobile λιγάκι ο advisor...

 

Τη γνώμη μου στην είπα, παρέθεσα και την εμπειρία μου, αποφασίζεις κι αγοράζεις ό,τι θέλεις.

Δε θα κάνω κουμάντο στην τσέπη του καθενός, μεγάλα παιδία είμαστε...

 

Στα HP είναι πιο ακριβή από την Ελλάδα.

Στα Lenovo επίσης.

Στα DELL είναι πιο φτηνή, αλλά τα DELL ποτέ δε με συγκινούσαν.

Toshiba ίδιες τιμές, ACER δε ξέρω, Fujitsu ίδιες τιμές.

 

Αναλόγως τί θες να πάρεις και σε τί κατάσταση.

 

Στα καινούρια γενικά δεν είναι συμφέρουσα αγορά η αγορά της Αγγλίας αν δεν έχεις κανάλι να τα προμηθεύεσαι.

Τα retail stores είναι θα έλεγα στις τιμές Κοτσόβολου-Public-Πλαισίου, οπότε άδικα το χρόνο σου θα χάσεις.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!! Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...