Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε το LENOVO ESSENTIAL B590 και τωρα θελω να του βαλω λειτουργικο. Αλλα δε ξερω ποιο.. Windows 7 ή 8; Και 32 ή 64bit για τα χαρακτηριστικα που εχει;

 

Χρηση για τους γονεις μου, μονο internet,office, μουσικη,τανιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...πρόσφατα έστειλα έμβασμα με Πειραιώς σε Γερμανία και μου χρέωσε 13 ευρώ ( το διόρθωσα). Επίσης το κατάστημα για την paypal βλέπω ότι σε χρεώνει 9 ευρώ για τα 700 ευρώ αγορών. Τα μεταφορικά είναι 12 ευρώ ή κάνω λάθος?

Toν Ιανουάριο αγόρασα αυτό: http://www.computeruniverse.net/products/90530642/asus-f750jb-ty061d.asp  και μου κόστισε 629  € + 11.99 € μεταφορικά + 0.50  € έξοδα εμβάσματος (πληρωμή με e-banking μέσω Εθνικής Τράπεζας)...

 

Στο amazon.de η αποστολή laptop στοιχίζει + 23 € (πληρωμή με πιστωτική ή prepaid κάρτα)...

 

Ηρθε το LENOVO ESSENTIAL B590 και τωρα θελω να του βαλω λειτουργικο. Αλλα δε ξερω ποιο.. Windows 7 ή 8; Και 32 ή 64bit για τα χαρακτηριστικα που εχει;

 

Χρηση για τους γονεις μου, μονο internet,office, μουσικη,τανιες.

Windows 7 64 bit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Windows 7 64 bit

Τα windows 8 δεν ειναι πιο ελαφρια και πιο γρηγορα; Ή το λες απο την αποψη οτι ειναι γονεις και θα τους φανουν δυχρηστα; Εχει παντως tweaks για να τα κανεις σαν τα 7 περιπου.

 

Εγω στο μηχανημα μου αυτα θα περασω πλεον, καθως ειναι πολυ γρηγοροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

μια φίλη μου θέλει να πάρει λαπτοπ με τα εξής χαρακτηριστικά: λευκό πληκτρολόγιο, να μην "κολλάει" και γύρω στα 500 Ευρώ. Το θέλει για απλή χρήση δεν είναι gamer σαν κι εμενα. :-) Ανέθεσε σε μένα  να της το βρω, ως λίγο πιο σχετικός που είμαι. Αλλά εσείς είστε ακόμα πιο ειδικοί και γνώστες, οπότε ζητώ τα φώτα σας. Κατέληξα στο Link.png Site: SONY VAIO από το Public,που και σε καλή τιμή είναι και ωραία συμπαγή 14'άρα οθόνη έχει. Είναι όμως αξιοπιστη αγορά, ή θα την κάψω; Και αυτός ο επεξεργαστής στα 1.50 GHz; Λίγο οριακός μου φαίνεται. Να είχε στα 2- 2.10 που έχω στο δικό μου και που λειτουργεί στην εντέλεια και θα ήμουν πιο ήσυχος. Αλλά και πάλι σε λευκό πληκτρολόγιο δεν νομίζω να έχει τίποτα άλλο σε αυτη την τιμή, μετά πάμε σε Toshiba και Samsung αλλά είναι πανάκριβα, 650 και 700 αν θυμάμαι καλά.

Για πείτε καμιά γνώμη...

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@konstantinos1974

το λευκο πληκτρολογιο ειναι οντως θεμα.

ομως δεν ξερω μηπως ειναι λιγο χωμα ο επεξεργαστης?

ας βοηθησουν και τα υπολοιπα παιδια αλλα μηπως "χτικιαζει" και στο surfαρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

μια φίλη μου θέλει να πάρει λαπτοπ με τα εξής χαρακτηριστικά: λευκό πληκτρολόγιο, να μην "κολλάει" και γύρω στα 500 Ευρώ. Το θέλει για απλή χρήση δεν είναι gamer σαν κι εμενα. :-) Ανέθεσε σε μένα  να της το βρω, ως λίγο πιο σχετικός που είμαι. Αλλά εσείς είστε ακόμα πιο ειδικοί και γνώστες, οπότε ζητώ τα φώτα σας. Κατέληξα στο Link.png Site: SONY VAIO από το Public,που και σε καλή τιμή είναι και ωραία συμπαγή 14'άρα οθόνη έχει. Είναι όμως αξιοπιστη αγορά, ή θα την κάψω; Και αυτός ο επεξεργαστής στα 1.50 GHz; Λίγο οριακός μου φαίνεται. Να είχε στα 2- 2.10 που έχω στο δικό μου και που λειτουργεί στην εντέλεια και θα ήμουν πιο ήσυχος. Αλλά και πάλι σε λευκό πληκτρολόγιο δεν νομίζω να έχει τίποτα άλλο σε αυτη την τιμή, μετά πάμε σε Toshiba και Samsung αλλά είναι πανάκριβα, 650 και 700 αν θυμάμαι καλά.

Για πείτε καμιά γνώμη...

Σας ευχαριστώ.

πρεπει οπωσδηποτε να ειναι λευκο το πληκρολογιο??

αυτο που της διαλεξες δεν τα αξιζει τα λεφτα του,με 500 ευρω παιρνεις καλυτερο μηχανημα με i5.

πες της οτι ειναι δυσκολο να βρεις καλο λαπτοπ με ασπρο πληκτρολογιο και αν θελει να κοιταξει

αλλα με διαφορετικο.

εχει αλλον υπολογιστη η κοπελα η θα ειναι ο βασικος της???αν οχι πρεπει να κοιταξεις σε 

17αρι και μια προταση απο μενα αν η κοπελα δεν αλλο υπολογ.

 

https://www.skroutz.gr/s/3749277/Lenovo-IdeaPad-G700-2020M-4GB-500GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει οπωσδηποτε να ειναι λευκο το πληκρολογιο??

αυτο που της διαλεξες δεν τα αξιζει τα λεφτα του,με 500 ευρω παιρνεις καλυτερο μηχανημα με i5.

πες της οτι ειναι δυσκολο να βρεις καλο λαπτοπ με ασπρο πληκτρολογιο και αν θελει να κοιταξει

αλλα με διαφορετικο.

ναι οπωσδήποτε λευκό. Όταν λες ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, εννοείς ότι θα μπορούσα να έβρισκα παρόμοιο λαπτοπ σε μαυρο άλλης εταιρείας πολύ φτηνότερα; Αν είναι έτσι δεκτό, είναι το τίμημα του να πάρεις κάτι που σου αρέσει οπτικά σε τσιμπημένη τιμή. Αν εννοείς όμως κιόλας ότι θα σέρνεται, αυτό είναι θέμα. Έστω και υπερτιμημενο τουλάχιστον θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς; Αυτο πιο πολύ με ανησυχεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οπωσδήποτε λευκό. Όταν λες ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, εννοείς ότι θα μπορούσα να έβρισκα παρόμοιο λαπτοπ σε μαυρο άλλης εταιρείας πολύ φτηνότερα; Αν είναι έτσι δεκτό, είναι το τίμημα του να πάρεις κάτι που σου αρέσει οπτικά σε τσιμπημένη τιμή. Αν εννοείς όμως κιόλας ότι θα σέρνεται, αυτό είναι θέμα. Έστω και υπερτιμημενο τουλάχιστον θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς; Αυτο πιο πολύ με ανησυχεί.

ναι,εννοω πως με τα ιδια χρηματα παιρνεις λαπτοπ με καλυτερα χαρακτηριστικα,

ο επεξεργαστης του ειναι οντως αδυναμος,αν τον ζορισεις λιγο ναι θα σερνεται

κοιτα και διαφορες με αυτο που σου προτεινα εγω http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-987-vs-Intel-Pentium-2020M 

δεν μου απαντησες ομως,η κοπελα εχει αλλον υπολογιστη η οχι???

αν οχι να σκεφτει την πιθανοτητα να παρει 17αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι οπωσδήποτε λευκό. Όταν λες ότι δεν αξίζει τα λεφτά του, εννοείς ότι θα μπορούσα να έβρισκα παρόμοιο λαπτοπ σε μαυρο άλλης εταιρείας πολύ φτηνότερα; Αν είναι έτσι δεκτό, είναι το τίμημα του να πάρεις κάτι που σου αρέσει οπτικά σε τσιμπημένη τιμή. Αν εννοείς όμως κιόλας ότι θα σέρνεται, αυτό είναι θέμα. Έστω και υπερτιμημενο τουλάχιστον θα κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς; Αυτο πιο πολύ με ανησυχεί.

Ο intel pentium 987 που φοραει ειναι ΤΑΦΟΣ. Τα 500€ που κοστιζει το vaio να εισαι σιγουρος οτι πανε για τα αλουμινια, για την sony, για το λειτουργικο και οχι για το hardware

http://www.computeruniverse.net/en/products/90470460/corsair-vengeance-ddr3-8gb-so-dimm-kit.asp

Αυτές θα τρέχουν στα 1866mhz cl10 στο MSI που ασχολούμαστε,ή δώρο άδωρο είναι;

DDR3L,up to 1600 MHz, 2 slots, Max. 16G

Αρα ανωφελο να παρεις πανω απο 1600mhz ασε που μπορει να μην δουλευουν κιολας. Επειδη οι hasswell δεν υποστηριζουν 1.5v ram αυτες ειναι μονοδρομος αν θελεις cl9: http://www.computeruniverse.net/en/products/90529900/corsair-vengeance-cmsx8gx3m2b1600c9.asp ή http://www.computeruniverse.net/en/products/90533273/kingston-hyperx-pap-8gb-ddr3-kit.asp ή http://www.computeruniverse.net/products/90529915/crucial-ballistix-8gb-ddr3-kit-2x4gb.asp

Επισης προσοχη εδω http://www.tomshardware.com/reviews/so-dimm-memory-performance,3674.html

Επεξ/σία από podarilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στα εξής (~700-800euros, κυρίως για προγραμματισμό, μικρό σχετικά βάρος και καλή μπαταρία, να τρέχει απροβλημάτιστα ubuntu):

 

1.Link.png Site: lenovo

2. Link.png Site: hp

3. Link.png Site: toshiba

4. Link.png Site: dell

 

Ποιό να προτιμήσω?

 

Thanks! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στα εξής (~700-800euros, κυρίως για προγραμματισμό, μικρό σχετικά βάρος και καλή μπαταρία, να τρέχει απροβλημάτιστα ubuntu):

 

1.Link.png Site: lenovo

2. Link.png Site: hp

3. Link.png Site: toshiba

4. Link.png Site: dell

 

Ποιό να προτιμήσω?

 

Thanks! :)

αν θέλεις γκάζια σίγουρα όχι το dell γιατί έχει επεξεργαστή οικονομίας και όχι επιδόσεων. Μετά θα απέκλεια και το toshiba γιατί δεν είναι full hd. Και τελικά θα κατέληγα στο lenovo γιατί έχει πολύ πολύ πιο δυνατό cpu. πάντα ανάμεσα στα 4 που συγκρίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...