Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οmen το έχω δει απο κοντά (δεν το έχω δουλέψει). Πιο γυαλιστερή οθόνη πεθαίνεις.

 

Όσον αφορά τα λαπτοπ που πρέπει να κοιτάξεις, τουλάχιστον 860m (ίσως να λεω και λίγο για full hd ανάλυση) και άνω.

Ωχχ αυτό δεν το ήξερα καθώς δεν είχα δει από κοντά το λάπτοπ, ειδικά εγώ δεν μπορώ να ανεχθώ την γυαλιστερή οθόνη με τίποτα!!! Όποτε έτυχε να έχω γυαλιστερή πάντα αγόρασα μεμβράνες anti glare αλλά η αίσθηση της μεμβράνης είναι χάλια. Τώρα πχ χρησιμοποιώ probook 4530s, είναι βολικό για εργασία με την matte οθόνη και το εύχρηστο πληκτρολόγιο που έχει αλλά η ικανότητά του για gaming (με τα χίλια ζόρια παίζει nba2k11) και οι επιδόσεις του γενικότερα είναι απλά ανέκδοτο.

 

Σκεφτόμουν και alienware αλλά το απορρίπτω ασυζητητί γιατί ακόμα είναι νωπή η μνήμη της καμένης μητρικής (7 beeps death-μαύρο στην οθόνη 5 μήνες μετά την αγορά) προ τριών ετών και των 1.500 ευρώ στον κουβά ( και ναι! απίστευτο και όμως αληθινό, μετά από 2 αλλαγές μητρικής και ταλαιπωρία μηνών, χαλούσε ξανά και ξανά, μέχρι που η τελευταία βλάβη συνέβη μετά το τέλος της εγγύησης με αποτέλεσμα το laptop να παραμένει στην ντουλάπα μου "νεκρό" ακόμη και σήμερα)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Alienware= dell = next business day onsite.

 

Τι εννοείς ότι ταλαιπωρηθηκες για μήνες; Αφού μέσα σε μια εργάσιμη ημέρα το έχεις έτοιμο.

 

Όσον αφορά το σοβαρό gaming πας σε desktop με τα μισά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alienware= dell = next business day onsite.

 

Τι εννοείς ότι ταλαιπωρηθηκες για μήνες; Αφού μέσα σε μια εργάσιμη ημέρα το έχεις έτοιμο.

 

Όσον αφορά το σοβαρό gaming πας σε desktop με τα μισά χρήματα.

Όχι από service δεν έχω παράπονο, γρήγοροι ήταν, ίσως το γρηγορότερο που έχω συναντήσει. Το πρόβλημα ήταν (και αυτό αναφέρω ως ταλαιπωρία) ότι ανά 5-9 μήνες πάθαινε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και δώστου και απο την αρχή διαδικασία, αλλαγές μητρικής, cpu, αγωνία αν υπήρξε οριστική λύση στο πρόβλημα.  3 φορές η μητρική παρέδωσε πνεύμα σε όλο αυτό το διάστημα των 2 ετών. Βέβαια φταίω και εγώ που δεν προχώρησα σε αντικατάστασή του. Η τελειωτική ήταν όταν κάηκε εκ νέου η μητρική μετά το τέλος της εγγύησης, το απόλυτο ξενέρωμα. :-D  Μέχρι και σήμερα δεν έχω καταλάβει γιατί έγινε όλο αυτό (σε κάποια σάιτς του εξωτερικού είχα διαβάσει ότι είναι συνηθισμένο πρόβλημα καθώς κάποια παρτίδα μητρικών εμφάνιζε αυτή την ξαφνική κατάρρευση). Και είναι κρίμα γιατί οι επιδόσεις του ήταν 5 φορές καλύτερες από κάθε συμβατικό laptop που έχω χρησιμοποιήσει για gaming.

 

Το desktop είναι σίγουρα η πιο συνετή λύση για gaming και την σκέφτομαι σοβαρά, απλά μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα laptops για λόγους ευκολίας αλλά και προτίμησης γενικά έναντι των desktops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, χρυσά τα λαπτοπ, προσωπικά πάντα έχω ένα 12αρι μαζί μου για προσωπική χρήση μιας και είναι πανάλαφρο αλλά για gaming παίρνεις έναν σταθερό και τελειώνεις.

 

Στην τελική φτιάχνεις ένα τούμπανο σταθερό με 1000ευρώ και με 500ευρώ αγοράζεις ένα αξιοπρεπές λαπτοπ για μεταφορά.

Gaming λαπτοπ, αξιοπρεπές, ούτως ή άλλως θες 1300ευρώ στην καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, διαθετω μπατζετ μαξιμουμ 500 ευρω και θα ηθελα ενα laptop οσο το δυνατον πιο κοντα σε επιδοσεις με το συστημα της υπογραφης, δεν αντεχω το lag.
Το laptop θα χρησιμοποιειται κυριως για web browsing, εργασιες και ταινιες αλλα θα ηθελα να εχω και τη δυνατοτητα να παιξω ενα 2κ15 ρε αδερφε. Εχετε καποια προταση;

 

edit: Βρηκα αυτο στο eshop, αξιζει;

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-probook-450-g2-156-intel-core-i5-4210u-4gb-1tb-amd-r5-m255-2gb-free-dos-p-PER.901304

Επεξ/σία από mixschino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. αλλα θα ηθελα να εχω και τη δυνατοτητα να παιξω ενα 2κ15 ρε αδερφε. Εχετε καποια προταση;

 

edit: Βρηκα αυτο στο eshop, αξιζει;

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-probook-450-g2-156-intel-core-i5-4210u-4gb-1tb-amd-r5-m255-2gb-free-dos-p-PER.901304

Θες τουλάχιστον την 840m για να πεις οτι θα παίζεις με 25-30fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μόλις χάλασε ο σταθερός της αδελφής μου και πλέον σκέφτεται να αγοράσει έναν φορητό άμεσα γιατί τον χρειάζεται στη δουλειά της. Ενδιαφέρεται για έναν 15αρι και η χρήση που θα του κάνει είναι office και internet. Το μπατζετ μέχρι 400-450 περίπου. Σκέφτηκα τους http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-156-intel-i3-4005u-4gb-750gb-bag-free-dos-p-PER.901303και http://www.e-shop.gr/laptop-dell-inspiron-3542-156-intel-core-i3-4005u-4gb-500gb-linux-p-PER.903503(με την εγγύηση τι γίνεται?) Κοντά της βρίσκονται τα pablic και e-shop, το λέω γιατί έχει πολλές εργασίες και τον θέλει όσο το δυνατόν συντομότερα, αύριο άντε μεθαύριο το πολύ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το είπε ο Χριστόφορος, το 2κ15 απαιτεί σίγουρα υπολογιστή που να υποστηρίζει απαιτητικό gaming. Και εγώ ακριβώς για το 2k15 και για το GTA V ψάχνω laptop. Από αύριο όμως θα κοιτάξω και προς desktop πλευρά να δω τι υπάρχει στην αγορά για gaming.

 

Στα probook όπως αυτό στο link (τουλάχιστον στα 2 που έχουν περάσει από τα χέρια μου, ένα 450 συγγενικού μου προσώπου και του 4530s που έχω τώρα) δεν εκκινούν καν αυτά τα παιχνίδια, εμφανίζεται γκρι οθόνη λόγω μη υποστήριξης γραφικών κλπ!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ξέχασα οτι χρειάζονται νέες τεχνολογίες για 2κ15, βολευομαι και με 2κ14, dragon age origins κλπ, παιχνίδια παλιοτερης γενιάς, λετε θα την παλεψω με το hp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους !Ειμαι φοιτητρια και ενδιαφερομαι για αγορα λαπτοπ  για καθημερινες εργασιες χωρις να κολλαει ομως σημαντικο!επισης θα ηθελα να μπορει να παιξει και κανα παιχνιδακι οχι τρελες απαιτησεις μεχρι 400 ευρω. ευχαριστω πολυ  :rolleyes:

ετσι λιγο που εψαξα πειτε μου την γνωμη σας :

 

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-lenovo-g5070-59412308-156-mayro/prod6060081pp/

 

http://www.digideli.gr/Notebook-Lenovo-IdeaPad-57528

 

http://www.digideli.gr/HP-250-Intel-37302

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ξέχασα οτι χρειάζονται νέες τεχνολογίες για 2κ15, βολευομαι και με 2κ14, dragon age origins κλπ, παιχνίδια παλιοτερης γενιάς, λετε θα την παλεψω με το hp;

Δεν την παλευει για παιχνιδια το προμπουκ.

 

http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-R5-M255.123971.0.html

 

 

Για παιχνιδια (εστω και σε μιντιουμ) πας εδω:

 

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-572g-38hc-156-intel-core-i3-4000m-4gb-1tb-nvidia-gf-840m-2gb-free-dos-p-PER.902940

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας , ψάχνω ένα λαπτοπ με τις εξής απαιτήσεις :

Χρήση : προγραμματισμός σε Microsoft visual studio και mat lab , κυρίως , κ λιγο android studio/eclipse

Και η συνηθισμένη ψυχαγωγία ytb , spotify, browsing. A Kai photoshop.

Λειτουργικά : windows (7) μαζί με Ubuntu 12. Θα τα βάλω εγώ , όποτε δεν με ενδιαφέρει πως θα έρθει,αλλά να είναι συμβατό.

Οθόνη 15.6 , αντοχή στη μπαταρία , ώστε να δουλεύω κ έξω.

Budget : 550-650

 

 

Υ.Γ. Κλείνω προς dell k Lenovo , κ αποφεύγω hp λόγω παλιότερης εμπειρίας

Υ.Γ2. Επίσης (νομίζω) όχι AMD cpu k γραφικά.

Υ.Γ3. Έχω πραγματικά χαθεί στις σελίδες κ τα χαρακτηριστικά.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη .

 

Γειά σας ! έχω καταλήξει στις εξής επιλογές:

Link.png Site: ACER ASPIRE E5-572G-58KY 15.6'' INTEL CORE I5-4210M 4GB 1TB NVIDIA GF 840M 2GB

Link.png Site: FX-7500/8GB/1TB/R7 M260

Link.png Site: ThinkPad Edge E540 i5-4210M 8 GB RAM

κι επίσης, για την χρήση που το θέλω, μπορώ να κοιτάω και σε 4GB RAM και να κάνω κάποια αναβάθμιση αργότερα ή μπα ? π.χ αυτο 

Link.png Site: ThinkPad Edge E540 i5-4210M 4GB RAM

Λίγη βοήθεια θα ήταν πολύ χρήσιμη, γιατί έχω χαθεί μέρες τώρα στις επιλογές. 'H κάποια αντιπρόταση, επίσης. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

 

Τι εχετε να μου προτεινετε σε καλο μηχανημα με i5 τετραπυρηνο ο οποιος θα ηθελα να πληρει οσες περισσοτερες απο τις παρακατω προθεσεις μπορει:

 

1)Μεγεθος οθονης μεχρι 15'

2)Φινετσατος σχεδιασμος με οθονη οχι matte και ευκολος στην μεταφορα,

3)8GB μνημη

4)Καλη καρτα γραφικων

5)Αν γινεται να εχει και SSd δισκο

6)Αγορα απο καταστημα ελλαδος η αγγλιας

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

 

Τι εχετε να μου προτεινετε σε καλο μηχανημα με i5 τετραπυρηνο ο οποιος θα ηθελα να πληρει οσες περισσοτερες απο τις παρακατω προθεσεις μπορει:

 

1)Μεγεθος οθονης μεχρι 15'

2)Φινετσατος σχεδιασμος με οθονη οχι matte και ευκολος στην μεταφορα,

3)8GB μνημη

4)Καλη καρτα γραφικων

5)Αν γινεται να εχει και SSd δισκο

6)Αγορα απο καταστημα ελλαδος η αγγλιας

 

Ευχαριστω!

Ολοι οι i5 είναι διπυρηνοι στα λαπτοπς.

Επισης, πες και ποσα διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι i5 είναι διπυρηνοι στα λαπτοπς.

Επισης, πες και ποσα διαθετεις.

Μεχρι 800ε.Και σε Ι7 θα με ενδιαφερε κατι αλλα νομιζω οτι ξεφευγουν εκει οι τιμες...Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η διαφορα χρηματων την διαφορα σε αποδοση του Ι5 απο τετραπυρηνο Ι7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...