Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τη μάνα μου που προορίζεται και μοναδική χρήση θα είναι web surfing, κανά βιντεάκι και κάνα office document, δεν ξέρω αν ακόμα και αυτή η διαφορά αξίζει...  Επίσης δεν είναι άμεσα διαθέσιμο... όχι ότι δε θα μπορούσε να κάνει λίγες ημέρες υπομονή, απλά λέμε...

πριν 2 μήνες περίπου πήρα το Lenovo B50-80 με Intel Celeron 3205U (Broadwell) από grazy sundays eshop στα 234 ευρώ! δεν θα παιρνα καν λαπτοπ, το δα, έπαθα σοκ απ' τη τιμή/απόδοση και ετσι το αποφάσισα. αμα το ξαναβρείς πάρτο. έπαιξε μεχρι και προ 2016 με τα ενσωματωμένα γραφικά. πίστεψε με, αφού ικανοποίησε εμένα, στη μαμά σου θα φαίνεται υπερυπολογιστής. χίλιες φορε΄ς λενοβο από hp. επίσης είναι πολύ δροσερό. έχει αντικλαρε ματ οθόνη. έχει τα ηχεία μπροστά , κάτω απτην οθόνη, τέλειο πληκτρολογιο, σλιμ σχεδιασμό. είχε τότε ένα hp με 267 με τον 3825U που όντως είναι αρκετά καλύτερος με HyperThreading, αλλά 1ον ήταν hp, και 2ον εκανε 33 ευρώ παραπάνω, και ναι για μένα είναι τσάμπα λεφτά, αφού αυτός που χω είναι σχεδόν σαν το desktop μου. επίσης το λαπτοπ μου είχε και WD δίσκο blue σειρά, πολύ καλός δίσκος. έχω να γράψω καιρό εδώ, ψάξε στο ιστορικό μου κατά τον οκτώβρη να δεις τι απλά τι έλεγε ο zacharis για τους i3/i5, γενικά για όλους τους -U της ιντελ, τι ξεπλύματα τους ελεγε, τι χώματα Ν3050, Ν2χχχ πρώην ατομ δλδ και amd μπάζα πρότεινε, για να δεις ποιανού ο λόγος έχει αξία εδώ μέσα... εγώ απλά βαρέθηκα μετά από κάποιο σημείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παίδες :) :)

Μετά από πολύ σκέψη, δεν αποφάσισα ακόμα αλλά θέλω να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη σχετικά με την αγορά ενως λαπτοπ και συγκεκριμένα το turbo-x Steel mini...Ακούω όμως ότι η μάρκα αυτή είναι επιεικώς απαράδεκτη σχετικά με το service και γενικά με την ποιότητα κατασκευής των συσκευών της. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και θέμα τύχης, διότι έχω αγοράσει 2 τηλεοράσεις και άλλα 3 κινητά turbo-x και δεν έχω μετανιώσει για την αγορά τους. Έχω ακούσει επίσης για το λαπτοπ αυτό ότι έχει ανύπαρκτα ηχεία και πληκτρολόγιο χάλια ποιότητας. Κατι το οποίο πιστεύω κι εγώ ότι είναι απαράδεκτο σχετικά με το λαπτοπ αυτό είναι ο 30ρης δίσκος, όπου από τα 30gb λόγω της εγκατάστασης των Windows μένουν 500mb. Εμένα βέβαια δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο χώρος διότι έχω έναν δίσκο που μου έμεινε από το προηγούμενο λαπτοπ μου. Εσείς πιστεύετε ότι αξίζει η αγορα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες :) :)

Μετά από πολύ σκέψη, δεν αποφάσισα ακόμα αλλά θέλω να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη σχετικά με την αγορά ενως λαπτοπ και συγκεκριμένα το turbo-x Steel mini...Ακούω όμως ότι η μάρκα αυτή είναι επιεικώς απαράδεκτη σχετικά με το service και γενικά με την ποιότητα κατασκευής των συσκευών της. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και θέμα τύχης, διότι έχω αγοράσει 2 τηλεοράσεις και άλλα 3 κινητά turbo-x και δεν έχω μετανιώσει για την αγορά τους. Έχω ακούσει επίσης για το λαπτοπ αυτό ότι έχει ανύπαρκτα ηχεία και πληκτρολόγιο χάλια ποιότητας. Κατι το οποίο πιστεύω κι εγώ ότι είναι απαράδεκτο σχετικά με το λαπτοπ αυτό είναι ο 30ρης δίσκος, όπου από τα 30gb λόγω της εγκατάστασης των Windows μένουν 500mb. Εμένα βέβαια δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο χώρος διότι έχω έναν δίσκο που μου έμεινε από το προηγούμενο λαπτοπ μου. Εσείς πιστεύετε ότι αξίζει η αγορα του?

Μακρυά γενικά από laptops με Intel Celeron και ειδικά αν είναι Τurbo X!

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+N2808+%40+1.58GHz

 

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+N2840+%40+2.16GHz

 

P.S: Oι τηλεοράσεις (τελείως διαφορετικά προϊόντα για να συγκρίνεις) Τurbo X δεν είναι made in...Μεταμόρφωση Αττικής αλλά Vestel made in Turkey...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OXI γενικά laptops με Intel Celeron και ειδικά Τurbo X!

 

P.S: Oι τηλεοράσεις (τελείως διαφορετικά προϊόντα για να συγκρίνεις) Τurbo X δεν είναι made in...Μεταμόρφωση Αττικής αλλά Vestel made in Turkey...

Ένταξη έχεις και εσύ ενα δίκιο γιατί celeron με 2gb ram... :')
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένταξη έχεις και εσύ ενα δίκιο γιατί celeron με 2gb ram... :')

Οση RAM και να έχει πάλι σαβούρα θα είναι, κοινώς πεταμένα λευτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω γενικά ακόμα λαπτοπ με i5 6200u. Ανάμεσα στο Lenovo που μου είχες προτείνει zacharis στα 419 και αυτό http://www.skroutz.gr/s/8620352/HP-250-G4-i5-6200U-4GB-500GB-No-OS.html

Τι προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 2 μήνες περίπου πήρα το Lenovo B50-80 με Intel Celeron 3205U (Broadwell) από grazy sundays eshop στα 234 ευρώ! δεν θα παιρνα καν λαπτοπ, το δα, έπαθα σοκ απ' τη τιμή/απόδοση και ετσι το αποφάσισα. αμα το ξαναβρείς πάρτο. έπαιξε μεχρι και προ 2016 με τα ενσωματωμένα γραφικά. πίστεψε με, αφού ικανοποίησε εμένα, στη μαμά σου θα φαίνεται υπερυπολογιστής. χίλιες φορε΄ς λενοβο από hp. επίσης είναι πολύ δροσερό. έχει αντικλαρε ματ οθόνη. έχει τα ηχεία μπροστά , κάτω απτην οθόνη, τέλειο πληκτρολογιο, σλιμ σχεδιασμό. είχε τότε ένα hp με 267 με τον 3825U που όντως είναι αρκετά καλύτερος με HyperThreading, αλλά 1ον ήταν hp, και 2ον εκανε 33 ευρώ παραπάνω, και ναι για μένα είναι τσάμπα λεφτά, αφού αυτός που χω είναι σχεδόν σαν το desktop μου. επίσης το λαπτοπ μου είχε και WD δίσκο blue σειρά, πολύ καλός δίσκος. έχω να γράψω καιρό εδώ, ψάξε στο ιστορικό μου κατά τον οκτώβρη να δεις τι απλά τι έλεγε ο zacharis για τους i3/i5, γενικά για όλους τους -U της ιντελ, τι ξεπλύματα τους ελεγε, τι χώματα Ν3050, Ν2χχχ πρώην ατομ δλδ και amd μπάζα πρότεινε, για να δεις ποιανού ο λόγος έχει αξία εδώ μέσα... εγώ απλά βαρέθηκα μετά από κάποιο σημείο...

 

Πριν κάνει κάποιος το λάθος να λάβει υπόψη του το παραπάνω ποστ ας δει αυτό:

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Celeron+3205U+%40+1.50GHz

 

κι ας συγκρίνει το σκορ με οποιοδήποτε επεξεργαστή core duo του 2008-2009, όπως:

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core2+Duo+P8600+%40+2.40GHz

 

και

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core2+Duo+T9500+%40+2.60GHz&id=1010

 

Τώρα, όποιος θεωρεί ότι αξίζει να δώσει 235 ευρώ ΣΗΜΕΡΑ για επεξεργαστή με χειρότερες επιδόσεις από επεξεργαστές 7-8 χρόνων, ας το κάνει. Ο καθένας αυτό που κρίνει καλύτερο για τον εαυτό του.

 

 

 

Σε αλλα νέα...

 

 

Σήμερα είχα μπροστά μου ένα Lenovo 100. Είναι και fanless και απίστευτα λεπτό, θα ήθελα να μετρήσω θερμοκρασίες αλλά δεν ήταν εφικτό εκείνη τη στιγμή, οι μεντεσέδες δεν εμπέουν καμία εμπιστοσύνη ότι θα αντέξουν 5ετία χωρίς να σπάσουν... Γενικά απαράδεκτο ποιοτικά σε όλα του.

Καλησπέρα παίδες :) :)

Μετά από πολύ σκέψη, δεν αποφάσισα ακόμα αλλά θέλω να ακούσω και μια δεύτερη γνώμη σχετικά με την αγορά ενως λαπτοπ και συγκεκριμένα το turbo-x Steel mini...Ακούω όμως ότι η μάρκα αυτή είναι επιεικώς απαράδεκτη σχετικά με το service και γενικά με την ποιότητα κατασκευής των συσκευών της. Βέβαια όλα αυτά μπορεί να είναι και θέμα τύχης, διότι έχω αγοράσει 2 τηλεοράσεις και άλλα 3 κινητά turbo-x και δεν έχω μετανιώσει για την αγορά τους. Έχω ακούσει επίσης για το λαπτοπ αυτό ότι έχει ανύπαρκτα ηχεία και πληκτρολόγιο χάλια ποιότητας. Κατι το οποίο πιστεύω κι εγώ ότι είναι απαράδεκτο σχετικά με το λαπτοπ αυτό είναι ο 30ρης δίσκος, όπου από τα 30gb λόγω της εγκατάστασης των Windows μένουν 500mb. Εμένα βέβαια δεν με ενδιαφέρει και τόσο ο χώρος διότι έχω έναν δίσκο που μου έμεινε από το προηγούμενο λαπτοπ μου. Εσείς πιστεύετε ότι αξίζει η αγορα του?

 

Αυτή η μάρκα δεν υπάρχει. Παίρνεις το προιόν του κινέζου που έχει κάνει την πιο οικονομικά συμφέρουσα σύμβαση κάθε φορά με το πλαίσιο με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Παίρνεις κάτι που αν προκύψει το οτιδήποτε και είσαι οπουδήποτε εκτός Ελλάδας είσαι απόλυτα ξεκρέμαστος από άποψη εγγύησης, υποστήριξης κτλ.. Αν είσαι Ελλάδα εξαρτάσαι απόλυτα από Πλαισιο, το οποιο θα μπορουσε τουλαχιστον να εχει υποδειγματικη υποστηριξη για τα τουρμπο εξ προιοντα του εφοσον τα προωθει και βγαζει πολυ μεγαλυτερα κερδη σε σχεση με οταν πουλαει αντιστοιχα προιοντα αλλων εταιρειων. Ετσι θα εφτιαχνε και ωραιο ονομα και ο κοσμος θα τα προτιμουσε γιατι θα ειχε το κεφαλι του ησυχο. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ομως το πλαισιο κανει ακριβως το αντιθετο. Παρα πολλα περιστατικα που πηγαινουν με λαπτοπ turbo x του 2013 ΠΧ με σταματημενο ανεμιστηρα πχ η σπασμενη οθονη, η χαλασμενο πληκτρολογιο κτλ και ο κυριος πλαισιος τους λεει λυπαμαι δεν εχω ανταλλακτικα παρτε μια εκπτωση στο επομενο turbo x λαπτοπ! Αν θες να μπλεξεις και να επιβραβευσεις το παραπανω τοτε μπορεις να αγορασεις λαπτοπ turbo x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 2 μήνες περίπου πήρα το Lenovo B50-80 με Intel Celeron 3205U (Broadwell) από grazy sundays eshop στα 234 ευρώ! δεν θα παιρνα καν λαπτοπ, το δα, έπαθα σοκ απ' τη τιμή/απόδοση και ετσι το αποφάσισα. αμα το ξαναβρείς πάρτο. έπαιξε μεχρι και προ 2016 με τα ενσωματωμένα γραφικά. πίστεψε με, αφού ικανοποίησε εμένα, στη μαμά σου θα φαίνεται υπερυπολογιστής. χίλιες φορε΄ς λενοβο από hp. επίσης είναι πολύ δροσερό. έχει αντικλαρε ματ οθόνη. έχει τα ηχεία μπροστά , κάτω απτην οθόνη, τέλειο πληκτρολογιο, σλιμ σχεδιασμό. είχε τότε ένα hp με 267 με τον 3825U που όντως είναι αρκετά καλύτερος με HyperThreading, αλλά 1ον ήταν hp, και 2ον εκανε 33 ευρώ παραπάνω, και ναι για μένα είναι τσάμπα λεφτά, αφού αυτός που χω είναι σχεδόν σαν το desktop μου. επίσης το λαπτοπ μου είχε και WD δίσκο blue σειρά, πολύ καλός δίσκος. έχω να γράψω καιρό εδώ, ψάξε στο ιστορικό μου κατά τον οκτώβρη να δεις τι απλά τι έλεγε ο zacharis για τους i3/i5, γενικά για όλους τους -U της ιντελ, τι ξεπλύματα τους ελεγε, τι χώματα Ν3050, Ν2χχχ πρώην ατομ δλδ και amd μπάζα πρότεινε, για να δεις ποιανού ο λόγος έχει αξία εδώ μέσα... εγώ απλά βαρέθηκα μετά από κάποιο σημείο...

Για εκείνους τους πρώτους U που προφανώς αναφέρεσαι (όπως και για τους Celeron π.χ.σαν αυτόν τον...super duper που προτείνεις με κάτω από 2000 CPU score) ισχύει ακόμα: Σ Α Β Ο Υ Ρ Ε Σ!

Τα υπόλοιπα ασχολίαστα απλώς να θυμάσαι (θα σου χρειαστεί, πίστεψε με) ότι η εκτίμηση δεν ζητιανεύεται αλλά κατακτιέται! 

 

Ψάχνω γενικά ακόμα λαπτοπ με i5 6200u. Ανάμεσα στο Lenovo που μου είχες προτείνει zacharis στα 419 και αυτό http://www.skroutz.gr/s/8620352/HP-250-G4-i5-6200U-4GB-500GB-No-OS.html

Τι προτείνεις?

Το Lenovo φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η AMD R6 M345DX ειναι σε επιπεδο αποδοσης 930-940m?

Oχι, είναι κατώτερη αλλά αρκετή για τη δουλειά που προορίζεται...

 

Hybrid Crossfire Combination (Dual Graphics - DX)

 

AMD Radeon R6 Carrizo (integrated) + AMD Radeon R7 M360 (dedicated) =  AMD R6 M345DX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θέλω ένα λάπτοπ μέχρι 400 ευρω ~ για corel , photoshop , illustrator (δεν είναι για εμένα , δεν γνωρίζω απο Laptops οπότε τα φώτα σας παρακαλώ).

https://www.notebook.de/msi-cx61-2pci545fdw-intel-core-i5-4210m-260ghz-820mdos-p-73452 429 € + 30 € αν πληρώσεις με πιστωτική κάρτα / PayPal / Bank Transfer

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα μια μείωση τιμής που έχει ένα μαγαζί για lenovo 500 συγκεκριμένα αυτό:

Link.png Site: Lenovo

και αναρωτιέμαι αν αξίζει σε αυτή την τιμή. Έχει ssd δίσκο αν και μικρό, touch οθόνη, FHD (αν και δεν ξέρω αν είναι τελικά καλό αυτό), με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο,  με λειτουργικό, σχετικά ελαφρύ...δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Θα άξιζε ως αγορά σε αυτά τα χρήματα; (internet, videos, office τέτοια χρήση)...ξέρει κανείς αν παίρνει εύκολα άλλα 4gb ram;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...