Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι επικίνδυνο το φύσημα με σεσουάρ όπως και το ρούφηγμα με ηλεκτρική σκούπα....

Δεν ειναι σεσουαρ, ηλεκτρικη τρομπα ειναι. Λες να μουν τοσο ηλιθιος να φυσαω ζεστο αερα στο laptop? Λες και δεν του φτανει οσο βραζει απο μονο του.

Την ειχα για να φουσκωνω ενα στρωμα θαλασσης, το στρωμα χαλασε μου εμεινε η τρομπα.

Κρυο αερα διοχετευει και με μεγαλη δυναμη. Πολυ καλυτερο απο τα σπρει αερα του εμποριου, αλλα και παλι οχι πληρως αποτελεσματικο. Η σκονη που κολλαει πανω στα κυκλωματα και στα φτερα του ανεμιστηρα δεν βγαινει παρα μονο αν ανοιξω το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ηθελα καποια πρόταση για laptop με αποκλειστική χρήση photoshop, ταινίες και από gaming μονό wow. Το οικονομικό μου ταβάνι είναι 600-700 ευρώ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα καποια πρόταση για laptop με αποκλειστική χρήση photoshop, ταινίες και από gaming μονό wow. Το οικονομικό μου ταβάνι είναι 600-700 ευρώ. Ευχαριστώ

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00076/laptop-asus-x550vx-xx015d-156-i5-6300hq4gb1tb950m-2gbdossilvereu-specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στη θερμοκρασία του αέρα, είναι επικίνδυνο για το ρουλεμάν του ανεμιστήρα και δεν προτείνεται σε καμιά περίπτωση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρομαι στη θερμοκρασία του αέρα, είναι επικίνδυνο για το ρουλεμάν του ανεμιστήρα και δεν προτείνεται σε καμιά περίπτωση !

Ναι το εχω ακουσει οτι οταν ριχνεις αερα για να καθαρισεις τον ανεμιστηρα πρεπει να τον κρατας ακινητο για να μην δημιουργηθει βραχυκλωμα απο τις στροφες.

Κατι τετοιο ειναι εφικτο σε desktop υπολογιστη που μπορεις να εχεις ευκολη προσβαση στο hardware.

Σε ενα laptop ομως που θελει μια περιεργη διαδικασια για να αποσυναρμολογηθει ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρεις. Η αυτο η το αφηνεις να πνιγει στη σκονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά το πας σε τεχνικό και το παίρνεις σαν καινούριο και πολλές φορές καλύτερο από καινούργιο ( αντικατάσταση thermal pads με thermal paste ή φύλλα χαλκού, αλλαγή εργοστασιακής θερμοαγωγιμης πάστας που είναι κατά κανόνα του κιλού και άθλιας ποιότητας με μια από τις καλύτερες της αγοράς κτλ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά το πας σε τεχνικό και το παίρνεις σαν καινούριο και πολλές φορές καλύτερο από καινούργιο ( αντικατάσταση thermal pads με thermal paste ή φύλλα χαλκού, αλλαγή εργοστασιακής θερμοαγωγιμης πάστας που είναι κατά κανόνα του κιλού και άθλιας ποιότητας με μια από τις καλύτερες της αγοράς κτλ)

 δακρυσα ειλικρινα... 4κ σε 15,4.... σαν να βάζεις f1 κινητηρα σε ποδήλατο....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή απλά το πας σε τεχνικό και το παίρνεις σαν καινούριο και πολλές φορές καλύτερο από καινούργιο ( αντικατάσταση thermal pads με thermal paste ή φύλλα χαλκού, αλλαγή εργοστασιακής θερμοαγωγιμης πάστας που είναι κατά κανόνα του κιλού και άθλιας ποιότητας με μια από τις καλύτερες της αγοράς κτλ

Ναι με την διαφορα οτι το laptop ειναι 7 χρονων, εχει υπερβει κατα πολυ το οριο ζωης του,

εχει καμμενα pixels στην οθονη που σημαινει ΚΑΙ αλλαγη οθονης,

μερικα πληκτρα απο την χρηση ξεκολλανε ευκολα

και γενικως θελει αλλαγμα η καρτα γραφικων γιατι ηταν ελλατωματικη απο την μανα του.

 

Θελω και κατι πιο δυνατο απο Core Duo (τουλαχιστον i5) οποτε γιατι να ξοδεψω εναν σκασμο λεφτα για να επιδιορθωσω αυτο (και αν κρατησει και δεν ξανακανει τα ιδια - ηδη το εχω παει ουκ ολιγες φορες στην αντιπροσωπεια και παλι στο βρασιμο κατεληγε) και να μην παρω ενα καινουργιο?

Αλλωστε και σε τεχνικο που πηγα μου ειπε οτι το κοστος επισκευης θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο ενος καινουργιου.

Παρεπιπτοντως θερμοαγωγιμη παστα μπαινει μονο στον επεξεργαστη και οχι στην καρτα γραφικων και οπως προειπα ο επεξεργαστης ειναι ζητημα να εχει χυσει μια σταλα ιδρωτα. Ολη τη δουλεια την στελνει στην καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με την διαφορα οτι το laptop ειναι 7 χρονων, εχει υπερβει κατα πολυ το οριο ζωης του,

εχει καμμενα pixels στην οθονη που σημαινει ΚΑΙ αλλαγη οθονης,

μερικα πληκτρα απο την χρηση ξεκολλανε ευκολα

και γενικως θελει αλλαγμα η καρτα γραφικων γιατι ηταν ελλατωματικη απο την μανα του.

 

Θελω και κατι πιο δυνατο απο Core Duo (τουλαχιστον i5) οποτε γιατι να ξοδεψω εναν σκασμο λεφτα για να επιδιορθωσω αυτο (και αν κρατησει και δεν ξανακανει τα ιδια - ηδη το εχω παει ουκ ολιγες φορες στην αντιπροσωπεια και παλι στο βρασιμο κατεληγε) και να μην παρω ενα καινουργιο?

Αλλωστε και σε τεχνικο που πηγα μου ειπε οτι το κοστος επισκευης θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο ενος καινουργιου.

Παρεπιπτοντως θερμοαγωγιμη παστα μπαινει μονο στον επεξεργαστη και οχι στην καρτα γραφικων και οπως προειπα ο επεξεργαστης ειναι ζητημα να εχει χυσει μια σταλα ιδρωτα. Ολη τη δουλεια την στελνει στην καρτα γραφικων.

http://www.shop13.gr/acer-aspire-e5-575g-5459-nxgdset001-p-212046.html

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00076/laptop-asus-x550vx-xx015d-156-i5-6300hq4gb1tb950m-2gbdossilvereu-specs

 

http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comasu00070/laptop-asus-gl552vw-xo169t-15-6i5-6300hq4gb1tb960m-2gbwin10black

 

http://www.mgmanager.gr/notebooks/57428-lenovo-ideapad-700-15isk-i7-6700hq156-fhd-ips8gb1tbnvidia-gtx-950m-4gbfree-dos-black.html

 

http://www.mgmanager.gr/notebooks/56077-lenovo-ideapad-y700-15isk-i7-6700hq156-fhd-ips8gb1tbnvidia-gtx-960m-4gbw10-home-2y.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με την διαφορα οτι το laptop ειναι 7 χρονων, εχει υπερβει κατα πολυ το οριο ζωης του,

εχει καμμενα pixels στην οθονη που σημαινει ΚΑΙ αλλαγη οθονης,

μερικα πληκτρα απο την χρηση ξεκολλανε ευκολα

και γενικως θελει αλλαγμα η καρτα γραφικων γιατι ηταν ελλατωματικη απο την μανα του.

 

Θελω και κατι πιο δυνατο απο Core Duo (τουλαχιστον i5) οποτε γιατι να ξοδεψω εναν σκασμο λεφτα για να επιδιορθωσω αυτο (και αν κρατησει και δεν ξανακανει τα ιδια - ηδη το εχω παει ουκ ολιγες φορες στην αντιπροσωπεια και παλι στο βρασιμο κατεληγε) και να μην παρω ενα καινουργιο?

 

Αλλωστε και σε τεχνικο που πηγα μου ειπε οτι το κοστος επισκευης θα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο ενος καινουργιου.

 

Παρεπιπτοντως θερμοαγωγιμη παστα μπαινει μονο στον επεξεργαστη και οχι στην καρτα γραφικων και οπως προειπα ο επεξεργαστης ειναι ζητημα να εχει χυσει μια σταλα ιδρωτα. Ολη τη δουλεια την στελνει στην καρτα γραφικων.

Δεν αναφερόμουν στο συγκεκριμένο λάπτοπ.

 

Οι απαντήσεις μου αποσκοπούν στην αποφυγή δημιουργίας λανθασμένων εντυπώσεων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αξιοπιστα τα Acer?

Ψαχνω για κατι που να μην κρασαρει στα 5 πρωτα λεπτα (κατι σαν το TOSHIBA SATELLITE A300 που ειχα το οποιο χωρις βαση ψυξης και ποτε του δεν εκανε auto shutdown απο υπερθερμανση)

 

Για ASUS εχω ακουσει οτι ειναι ανθεκτικα αλλα μηπως τα ROG ειναι καλυτερα για αντιμετωπιση υπερθερμανσης?

 

 

Θελω εμπειριες απο οσους ειχαν laptops απο τετοιες εταιρειες, εγω δυστηχως εχω εμπειρια μονο σε TOSHIBA.

Και τα Windows 10 λενε τιποτα η ειναι τιγκα στα bugs?

Δεν αναφερόμουν στο συγκεκριμένο λάπτοπ.

 

Οι απαντήσεις μου αποσκοπούν στην αποφυγή δημιουργίας λανθασμένων εντυπώσεων

Μια γνωμη τοτε για την δικια μου περιπτωση...

 

ASUS, MSI η υπαρχουν και καλα που δεν ιδρωνουν πολυ σε DELL, LENOVO κλπ?

Για HP μια φορα εχω ακουσει τα χειροτερα.

 

Και κατι για τα Windows παρακαλω. Να παω σε FreeDos η σε Windows 10? (προσωπικα προτιμω τα 7 αλλα τα gaming laptops ειναι ολα εξοπλισμενα με 10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αξιοπιστα τα Acer?

Ψαχνω για κατι που να μην κρασαρει στα 5 πρωτα λεπτα (κατι σαν το TOSHIBA SATELLITE A300 που ειχα το οποιο χωρις βαση ψυξης και ποτε του δεν εκανε auto shutdown απο υπερθερμανση)

 

Για ASUS εχω ακουσει οτι ειναι ανθεκτικα αλλα μηπως τα ROG ειναι καλυτερα για αντιμετωπιση υπερθερμανσης?

 

 

Θελω εμπειριες απο οσους ειχαν laptops απο τετοιες εταιρειες, εγω δυστηχως εχω εμπειρια μονο σε TOSHIBA.

Και τα Windows 10 λενε η ειναι τιγκα στα bugs?

Mιά χαρά είναι και τα Acer και τα Asus και όλα!

Και σταμάτα να συγκρίνεις το αρχαίο σου laptop -που επιπλέον έχεις κυριολεκτικά ξεκ@λιάσει- με την σχεδίαση τους επεξεργαστές, και τις κάρτες γραφικών των σύγχρονων laptops...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιά χαρά είναι και τα Acer και τα Asus και όλα!

Και σταμάτα να συγκρίνεις το αρχαίο σου laptop -που επιπλέον έχεις κυριολεκτικά ξεκ@λιάσει- με την σχεδίαση τους επεξεργαστές, και τις κάρτες γραφικών των σύγχρονων laptops...

Ε καλα μην υπερβαλλεις κιολας. Για 7 χρονων μηχανημα ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση (οσο μπορουσα τελος παντων να το διατηρω - δεν ειμαι και μαγος). Εχω δει εγω HP που το ειχαν κυριολεκτικα κολλησει στον τοιχο. Οι μεντεσεδες της οθονης σπασμενοι, το σασι ανοιγμενο απο 100 μεριες, πληκτρα ελειπαν, μιλαμε για ολεθρο. Απο που να το πιασεις και που να το αφησεις.

 

Και μια συγκριση μπορει να γινει γιατι οσο περισσοτερο περνανε τα χρονια τα παιχνιδια γινονται και πιο απαιτητικα, αρα ανεβαζουν και το ζορι που θα τραβαει το συστημα.

 

Ετσι οπως τα κανανε μονο σουπερ υπολογιστης που χρησιμοποιουν στο Hollywood για CGI ταινιων τα σηκωνει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα μην υπερβαλλεις κιολας. Για 7 χρονων μηχανημα ειναι ακομα σε πολυ καλη κατασταση...

...

εχει καμμενα pixels στην οθονη...μερικα πληκτρα απο την χρηση ξεκολλανε ευκολα

και γενικως θελει αλλαγμα η καρτα γραφικων...

Σε τέλεια θα έλεγα κατάσταση...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...