Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τέλεια θα έλεγα κατάσταση...

Εσυ θα μπορουσες να κρατησεις ενα laptop για 7 χρονια χωρις να εχει καει κανενα pixel στην οθονη? Μονο αν το ειχες στο κουτι του αχρησιμοποιητο...

Που και αχρησιμοποιητο παλι κατι θα χαλαγε. Το DVD player για παραδειγμα ενω το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστες φορες, αργει να διαβασει τα DVD που του βαζω. Οποτε και στην απραξια να το εχεις τα προβληματα θα εμφανιστουν.

 

Ξεκολλανε τα πληκτρα, οχι οτι τα εχω χασει. Τα εβαλα στην θεση τους και χρησιμοποιω ενα USB πληκτρολογιο για να μην τα ζοριζω περαιτερω.

 

Οσο για την καρτα γραφικων αυτη ηταν ελαττωματικη εξ'αρχης, δεν εχει καμια σχεση με την χρηση που εκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εσυ θα μπορουσες να κρατησεις ενα laptop για 7 χρονια χωρις να εχει καει κανενα pixel στην οθονη? Μονο αν το ειχες στο κουτι του αχρησιμοποιητο...

Που και αχρησιμοποιητο παλι κατι θα χαλαγε. Το DVD player για παραδειγμα ενω το εχω χρησιμοποιησει ελαχιστες φορες, αργει να διαβασει τα DVD που του βαζω. Οποτε και στην απραξια να το εχεις τα προβληματα θα εμφανιστουν.

 

Ξεκολλανε τα πληκτρα, οχι οτι τα εχω χασει. Τα εβαλα στην θεση τους και χρησιμοποιω ενα USB πληκτρολογιο για να μην τα ζοριζω περαιτερω.

 

Οσο για την καρτα γραφικων αυτη ηταν ελαττωματικη εξ'αρχης, δεν εχει καμια σχεση με την χρηση που εκανα.

http://www.e-shop.gr/fujitsu-amilo-pi3660-f6-p-PER.906434

 

http://www.e-shop.gr/lenovo-ideapad-u350-light-wave-leather-su7300-p-PER.907088

 

Πολύ χρησημοποημένα σε επαγγελματικό επίπεδο αλλά ούτε καμένα pixels, ούτε ξεκολλημένα κουμπιά, ούτε τίποτα, GG που λέγαμε παλιά στο στρατό, απλά τα πρόσεχα λίγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η φωτο του ως GG που λες κι εσυ. Πως ειναι τωρα να το δουμε.

 

Αμα ειναι να το παμε με φωτο της μανας τους να και το δικο μου.

 

http://www.etrubka.com/images/laptops/Toshiba_Qosmio_F50-127_PQF55E-045013G3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η φωτο του ως GG που λες κι εσυ. Πως ειναι τωρα να το δουμε.

 

Αμα ειναι να το παμε με φωτο της μανας τους να και το δικο μου.

 

http://www.etrubka.com/images/laptops/Toshiba_Qosmio_F50-127_PQF55E-045013G3.jpg

Τα χρησιμοποιώ ακόμα γιατί τα προσέχω λίγο (μιας και τα έχω πληρώσει εγώ), το δικό σου όπως το περιγράφεις είναι εντελώς για πέταμα και επι πλέον δεν έχω δεί ακόμα σε πληκτρολόγια μου να φεύγουν τα πλήκτρα λόγω χρήσης προφανώς γιατί δεν τα καθαρίζω με...ηλεκτρική τρόμπα για στρώμα θαλάσσης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρησιμοποιώ ακόμα, το δικό σου όπως το περιγράφεις είναι εντελώς για πέταμα!

Κι εγω το χρησιμοποιω ακομα... και θα το κρατησω κιολας για backup μολις αγορασω το καινουργιο.

Καθολου για πεταμα δεν ειναι, απλα δεν αντεχει τα βαρια (που ποτε δεν τα αντεχε ετσι κι αλλιως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Καθολου για πεταμα δεν ειναι, απλα δεν αντεχει τα βαρια (που ποτε δεν τα αντεχε ετσι κι αλλιως).

...

εχει καμμενα pixels στην οθονη...μερικα πληκτρα απο την χρηση ξεκολλανε ευκολα

και γενικως θελει αλλαγμα η καρτα γραφικων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρησιμοποιώ ακόμα γιατί τα προσέχω λίγο (μιας και τα έχω πληρώσει εγώ), το δικό σου όπως το περιγράφεις είναι εντελώς για πέταμα και επι πλέον δεν έχω δεί ακόμα σε πληκτρολόγια μου να φεύγουν τα πλήκτρα λόγω χρήσης προφανώς γιατί δεν τα καθαρίζω με...ηλεκτρική τρόμπα για στρώμα θαλάσσης!

Ε μαλλον στην δικια σου περιπτωση εχουν κολλησει απο την μπιχλα και δεν φευγουν οσο και να τα ζορισεις.

 

...

Καθολου για πεταμα δεν ειναι, απλα δεν αντεχει τα βαρια (που ποτε δεν τα αντεχε ετσι κι αλλιως).

...

εχει καμμενα pixels στην οθονη...μερικα πληκτρα απο την χρηση ξεκολλανε ευκολα

και γενικως θελει αλλαγμα η καρτα γραφικων...

 

Σου χει μεινει βλεπω. Εσυ πως αντιλαμβανεσαι τα καμμενα pixels, οτι η μιση οθονη ειναι εκτος λειτουργιας?

2-3 ειναι και αυτα φαινονται μονο αμα εχει λευκο φοντο (Windows explorer).

Και τα πληκτρα που φυγανε ειναι μονο το S και το αριστερο Alt... και αυτα ειναι στην θεση τους.

 

Και η καρτα γραφικων απευθυνσου στην TOSHIBA που αμφιβαλλω αν την αλλαξανε και ποτε οταν το πηγα στο service.

Δεν φταιω εγω αμα αυτοι βαζουν ελλατωματικα parts στο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μαλλον στην δικια σου περιπτωση εχουν κολλησει απο την μπιχλα και δεν φευγουν οσο και να τα ζορισεις.

 

Σου χει μεινει βλεπω. Εσυ πως αντιλαμβανεσαι τα καμμενα pixels, οτι η μιση οθονη ειναι εκτος λειτουργιας?

2-3 ειναι και αυτα φαινονται μονο αμα εχει λευκο φοντο (Windows explorer).

Και τα πληκτρα που φυγανε ειναι μονο το S και το αριστερο Alt... και αυτα ειναι στην θεση τους.

 

Και η καρτα γραφικων απευθυνσου στην TOSHIBA που αμφιβαλλω αν την αλλαξανε και ποτε οταν το πηγα στο service.

Δεν φταιω εγω αμα αυτοι βαζουν ελλατωματικα parts στο συστημα.

Eχεις δεί ποτέ κάτι τέτοιο:

41urFqIQgkL.jpg

https://www.amazon.it/aspirapolvere-attacco-notebook-tastiera-cellulare/dp/B00A9W3AAG/ref=lp_460056031_1_7?s=pc&ie=UTF8&qid=1481487862&sr=1-7

 

http://www.checkpixels.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δεί ποτέ κάτι τέτοιο:

 

41urFqIQgkL.jpg

Ειχα τετοιο και ξεκολλαγε συνεχεια. Μπερντες ειχε γινει απο την πολλη χρηση. Γι'αυτο αλλωστε και τα πληκτρα εχουν ακομα τα γραμματα επανω και δεν εχουν ξεφτισει.

Δοκιμασε ομως να κρατησεις πιεσμενο ενα πληκτρο για λιγη ωρα και θα δεις μετα πως θα σου μεινει στο χερι. Βγαινει η λαμα που το κραταει απο την θεση της αλλα ξαναμπαινει ευκολα.

Αλλο πραγμα ειναι ενα σπασμενο πληκτρο που δεν ξαναμπαινει και αλλο ενα το οποιο φευγει απλα απο τη θεση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα τετοιο και ξεκολλαγε συνεχεια. Μπερντες ειχε γινει απο την πολλη χρηση. Γι'αυτο αλλωστε και τα πληκτρα εχουν ακομα τα γραμματα επανω και δεν εχουν ξεφτισει.

Δοκιμασε ομως να κρατησεις πιεσμενο ενα πληκτρο για λιγη ωρα και θα δεις μετα πως θα σου μεινει στο χερι. Βγαινει η λαμα που το κραταει απο την θεση της αλλα ξαναμπαινει ευκολα.

...

Φαινόμενα...poltergeist...

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φαινόμενα...poltergeist...

 

 

Οσο για την ηλεκτικη τρομπα που την ειρωνευεσαι σε πληροφορω οτι κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο οποιοδηποτε σπρει του εμποριου.

Αλλωστε την ειχα παθει εγω τη ζημια απο ενα τετοιο σπρει και τους πηρε και τους σηκωσε.

Καθαριζα τον desktop που ειχα τοτε και εκει που το φυσαγα μου εφτυσε ψυκτικο υγρο πανω στη μητρικη. Τερμα η μητρικη, δεν ξαναπηρε μπρος.

 

Μ'αυτο εδω τουλαχιστον δεν εχω θεματα, του εχω φτιαξει και ειδικα προσαρμοστικα για να φτανει σε απροσιτα σημεια και κανω πολυ καλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την ηλεκτικη τρομπα που την ειρωνευεσαι σε πληροφορω οτι κανει πολυ καλυτερη δουλεια απο οποιοδηποτε σπρει του εμποριου.

Αλλωστε την ειχα παθει εγω τη ζημια απο ενα τετοιο σπρει και τους πηρε και τους σηκωσε.

Καθαριζα τον desktop που ειχα τοτε και εκει που το φυσαγα μου εφτυσε ψυκτικο υγρο πανω στη μητρικη. Τερμα η μητρικη, δεν ξαναπηρε μπρος.

 

Μ'αυτο εδω τουλαχιστον δεν εχω θεματα, του εχω φτιαξει και ειδικα προσαρμοστικα για να φτανει σε απροσιτα σημεια και κανω πολυ καλη δουλεια.

Tέλεια αφού το λές εσύ έτσι θα 'ναι αλλά κάπου εδώ τέλος όμως τα...MacGyverίστικα, ρημάξαμε το νήμα με...δεν το λέω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tέλεια αφού το λές εσύ έτσι θα 'ναι αλλά κάπου εδώ τέλος όμως τα...MacGyverίστικα, ρημάξαμε το νήμα με...δεν το λέω...

Και ακομα ακρη δεν εβγαλα.

 

Προτασεις για καινουργιο laptop ζητησα και πιασαμε το κους κους γιατι φευγουν τα πληκτρα και γιατι καιγονται τα pixels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει το lenovo 17isk πιο φθηνά από 1130 ευρώ πουθενά? Είχα δει τιμες στο electroholic ίδιο μοντέλο 890 και προφανώς εξαντλημένο...

 
 
Στην τιμή προσθέττεις + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal
 
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...