Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η ονομασία του καταστήματος που πουλά το Dell αρκεί για να καταλάβεις την βασική διαφορά και το μέγεθος της...

Η διαφορά είναι πως το laptopoutlet εισάγει απευθείας από DELL UK χωρίς μεσάζοντες, με αποτέλεσμα οι τιμές του να είναι με διαφορά οι καλύτερες στην αγορά. Φέρνει και εκθεσιακά μοντέλα και μεταχειρισμένα αλλά φέρνει και καινούργια σφραγισμένα, ακριβώς όπως θα το αγόραζες από οποιοδήποτε κατάστημα λιανικής. Συγκεκριμένα το 7559 το έχω αγοράσει από εκεί και ήταν σφραγισμένο στην συσκευασία της DELL με την ειδική ταινία ασφαλείας ανέπαφη! Αυτά από μένα και καλές γιορτές σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γιατί lenovo και οχι dell ή asus?

Αρκετά υψηλότερο VFM βασικά λόγω IPS οθόνης και ποιότητας κατασκευής -εν σχέσει με Dell- ειδικά στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις...

 

Η διαφορά είναι πως το laptopoutlet εισάγει απευθείας από DELL UK χωρίς μεσάζοντες, με αποτέλεσμα οι τιμές του να είναι με διαφορά οι καλύτερες στην αγορά. Φέρνει και εκθεσιακά μοντέλα και μεταχειρισμένα αλλά φέρνει και καινούργια σφραγισμένα, ακριβώς όπως θα το αγόραζες από οποιοδήποτε κατάστημα λιανικής. Συγκεκριμένα το 7559 το έχω αγοράσει από εκεί και ήταν σφραγισμένο στην συσκευασία της DELL με την ειδική ταινία ασφαλείας ανέπαφη! Αυτά από μένα και καλές γιορτές σε όλους!

Την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση και παλαιότερα (άλλωστε όλα σχεδόν τα posts σου αναφέρονται σ' αυτό το θέμα), επειδή όμως στην Ελλάδα συμβαίνουν τελευταία πάρα πολλά με τις σαβούρες που έρχονται από το εξωτερικό σε παλέτες επισκευάζονται όπως όπως και πλασάρονται σαν εκθεσιακά από επιχειρηματίες που διατηρούν περισσότερα από ένα σημεία πώλησης με διαφορετικές ονομασίες καλύτερα να αποφεύγονται καταστήματα outlet (παρεμπιπτόντως εμφανίστηκαν συγχρόνως με τα ενεχυροδανιστήρια) που πουλάνε και...καινούρια ειδικά όταν είναι να δώσουμε ένα 100άρικο! Επιπλέον τα consumer Dell (Inspiron, Vostro κλπ) πέραν από τον...αστικό μύθο της εγγύησης ποιοτικά δεν είναι και τίποτα το super WOW, υπάρχουν πολλά άλλα πολύ καλύτερα και αρκετά φθηνότερα!
Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά υψηλότερο VFM βασικά λόγω IPS οθόνης και ποιότητας κατασκευής -εν σχέσει με Dell- ειδικά στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις...

 

 

 

Την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση και παλαιότερα (άλλωστε όλα σχεδόν τα posts σου αναφέρονται σ' αυτό το θέμα), επειδή όμως στην Ελλάδα συμβαίνουν τελευταία πάρα πολλά με τις σαβούρες που έρχονται από το εξωτερικό σε παλέτες επισκευάζονται όπως όπως και πλασάρονται σαν εκθεσιακά από επιχειρηματίες που διατηρούν περισσότερα από ένα σημεία πώλησης με διαφορετικές ονομασίες καλύτερα να αποφεύγονται καταστήματα outlet (παρεμπιπτόντως εμφανίστηκαν συγχρόνως με τα ενεχυροδανιστήρια) που πουλάνε και...καινούρια ειδικά όταν είναι να δώσουμε ένα 100άρικο! Επιπλέον τα consumer Dell (Inspiron, Vostro κλπ) πέραν από τον...αστικό μύθο της εγγύησης ποιοτικά δεν είναι και τίποτα το super WOW, υπάρχουν πολλά άλλα πολύ καλύτερα και αρκετά φθηνότερα!

Οι εγγυήσεις των μηχανημάτων είναι οι Dell onsite και όχι του καταστήματος. Αυτά που περιγράφεις δεν ισχύουν για το συγκεκριμένο κατάστημα. Το να βάζεις όλους τους επαγγελματίες στο ίδιο τσουβάλι επειδή ενδεχομένως εσυ να έχεις κακή προσωπική εμπειρία είναι άδικο. Για την σειρά Inspiron σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με την εισφορά όμως που η 7αρα σειρά είναι πολύ ποιοτική και καμία σχέση με την 3αρα η την 5αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εγγυήσεις των μηχανημάτων είναι οι Dell onsite και όχι του καταστήματος. Αυτά που περιγράφεις δεν ισχύουν για το συγκεκριμένο κατάστημα. Το να βάζεις όλους τους επαγγελματίες στο ίδιο τσουβάλι επειδή ενδεχομένως εσυ να έχεις κακή προσωπική εμπειρία είναι άδικο. Για την σειρά Inspiron σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ με την εισφορά όμως που η 7αρα σειρά είναι πολύ ποιοτική και καμία σχέση με την 3αρα η την 5αρα

Μπορεί να ακούγεται άδικο αλλά δεν είναι -ειδικά σε τέτοιο νήμα- αφού ανακατεύονται στις πωλήσεις καινούρια και παλιά...

Η σειρά 7 της Dell μπορεί να είναι ποιοτικά καλύτερη από τις σειρες 5 & 3 αλλά υπολείπεται αρκετά έως πολύ από laptops άλλων εταιρειών της ίδιας ή και κατώτερης κατηγορίας τιμής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αρκετά υψηλότερο VFM βασικά λόγω IPS οθόνης και ποιότητας κατασκευής -εν σχέσει με Dell- ειδικά στην κατηγορία τιμής που ψάχνεις...

 

 

 

Από οτι ψάχνω κι εγώ περισσότερο σε θέμα ποιότητας κατασκευής και ηχεία είναι καλύτερα τα συγκεκριμένα λενόβο από το dell. Βέβαια το dell έχει i7 ενώ τα lenovo i5(και το asus), η σειρά 7000 της dell είναι ποιοτική σχετικά και το σέρβις της dell είναι πολύ καλό από ότι λένε. Επίσης και το dell εχει ips πανελ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους. Βρηκα αυτο το λαπτοπ http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15-ac108nv-156-i5-6200u4gb500gbr5-m330/prod7820177pp/  5 μηνες αγορασμενο με αποδειξη κανονικα και υπολοιπο εγγυησης,ελαχιστα μεταχειρισμενο στα 240 ευρω. Αξιζει η αγορα πιστευετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την κατάσταση του λάπτοπ και το λόγο που το πουλάει. Να ξέρεις ότι έχει τη χειρότερη ποιότητα κατασκευής από κάθε σειρά της HP. Επίσης ακόμα και για να προσθέσεις μια ραμ ή ένα δίσκο SSD πρέπει να αποσυναρμολογηθεί πλήρως. Στα 200 αν στο αφήσει θα είναι ΟΚ ανάλογα με αυτά που έχω σε bold.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την κατάσταση του λάπτοπ και το λόγο που το πουλάει. Να ξέρεις ότι έχει τη χειρότερη ποιότητα κατασκευής από κάθε σειρά της HP. Επίσης ακόμα και για να προσθέσεις μια ραμ ή ένα δίσκο SSD πρέπει να αποσυναρμολογηθεί πλήρως. Στα 200 αν στο αφήσει θα είναι ΟΚ ανάλογα με αυτά που έχω σε bold.

Οταν λες την χειροτερη ποιοτητα κατασκευης? Επειδη χρησιμοποιω πολυ το office για κειμενα κτλ, παιζει να μ δημιουργησει κανενα προβλημα στο πληκτρολογιο κτλ δηλαδη ? (γραφω παρα πολυ στην διαρκεια της μερας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ενα λαπτοπ μέχρι 600 ταβανι ουτε ενα παραπανω. προορίζεται για autocad 2d - office και internet. 

αν υπαρχουν επιλογές σαυτά τα λεφτά με η χωρίς win10.

θαθελα επίσης ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

απλά ότι βγαίνει μαυτα τα λεφτά δεν θα ειναι δικος μου να προσθεσω ραμ/ssd ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω καινούργιο επαγγελματικό λάπτοπ και έχω βρει στα 680€ το Thinkpad 13 με i5/16gb/256ssd FHD.

 

Από ότι έχω δει έχει στο 9ωρο μπαταρία και μπορεί με 45W power bank να φορτίσει από την type-c. Το μόνο μείον που έχει και το σκέφτομαι είναι το backlight keyboard.

 

Ή ερώτηση μου είναι αν υπάρχει σε αυτά τα λεφτά κάτι αντίστοιχο ή προχωράω σε αγορά?

Τελικά σήμερα έπεσε η παραγγελία για το t460s με i5/FHD/4GB/128 στα 554€. Θα προσθέσω μία 16αρα ram και έναν 512ssd και είναι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω ενα λαπτοπ μέχρι 600 ταβανι ουτε ενα παραπανω. προορίζεται για autocad 2d - office και internet. 

αν υπαρχουν επιλογές σαυτά τα λεφτά με η χωρίς win10.

θαθελα επίσης ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

απλά ότι βγαίνει μαυτα τα λεφτά δεν θα ειναι δικος μου να προσθεσω ραμ/ssd ξερω γω.

 
 
 
P.S: Πάρα πολύ δύσκολο έως αδύνατον να βρείς πλέον laptop με Ελληνικό πληκτρολόγιο...
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση για Laptop για τελείως απλή χρήση ταινείς/browsing/torrent downloading όσο πιο κοντά στα 250€ γίνεται.

 
 
Στην τιμή προσθέττεις + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...