Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μην πάρεις από πωλητή Ebay οπουδήποτε εκτός Ευρώπης γιατί με τον όγκο και το βάρος που θα έχει δεν παίζει να μην περάσει τελωνείο.  Και για μεταχειρισμένο δύσκολα θα αξίζει το έξτρα έξοδο (ούτε για καινούριο δεν αξίζει).  Από Αμαζον ΗΠΑ έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να πάρεις γιατί δεν θα σου το στείλουν Ελλάδα.

 

Επίσης, με 300+ ευρώ έχουν παίξει κατά καιρούς ολοκαίνουρια i3 (μέχρι πριν λίγες μέρες έδινε i5 ο Κωτσόβολος με δώρο εξωτερικό σκληρό που στον πουλάς άμα θέλεις και σου βγαίνει ακόμη φθηνότερα το λαπτοπ).  Χωρίς προσφορά ακόμη και τώρα ξεκινάνε από 370 ευρώ.  Δεν βρίσκω γιατί να πάς σε C2D (;) και μάλιστα μεταχειρισμένο.  Δεν ξέρω εάν περισσότερα Hz θα σημαίνουν και δυνατότερο μηχάνημα με δεδομένη την παλαιότητα του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτησω και εγω κατι, πιστευετε οτι αυτην την στιγμη υπαρχουν λαπτοπ γυρω στα 300 ευρω που να μην κολλανε οταν βλεπεις hd ταινιες η online video streaming ? Γιατι οποιον ξερω που εχει νετμπουκ η φθηνο λαπτοπ συνηθως εχουν προβλημα με αυτα τα 2 που ανεφερα.. επειδη ενδιαφερομαι και εγω ενδεχομενα για κατι τετοιο. Και το ρωταω πολυ απλα γιατι εγω 300 ευρω για σκατοceleron δεν θελω να δωσω, ξερω οτι αυτο δεν ειναι ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ.

 

 

EDIT, μολις ειδα το λινκ του φιλου στο πιο πανω ποστ. Απο 370 εχει i3, οποτε ξερει κανεις αν παιζει κατι πιο φθηνο σε λαπτοπ με i3? Η που μπορω να δω για τπτ προσφορες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για laptop δεν νομιζω οτι υπάρχει πρόβλημα ακομα και των 300 350 euro να πάρεις hd ταινίες θα βλέπεις , για το netbook ομως θα συμφωνήσω οτι μαλλον δεν σηκώνει 1080 και 720 στο δικο μου τουλάχιστον το acer aspire δεν τα σηκώνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην πάρεις από πωλητή Ebay οπουδήποτε εκτός Ευρώπης γιατί με τον όγκο και το βάρος που θα έχει δεν παίζει να μην περάσει τελωνείο.  Και για μεταχειρισμένο δύσκολα θα αξίζει το έξτρα έξοδο (ούτε για καινούριο δεν αξίζει).  Από Αμαζον ΗΠΑ έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να πάρεις γιατί δεν θα σου το στείλουν Ελλάδα.

 

Επίσης, με 300+ ευρώ έχουν παίξει κατά καιρούς ολοκαίνουρια i3 (μέχρι πριν λίγες μέρες έδινε i5 ο Κωτσόβολος με δώρο εξωτερικό σκληρό που στον πουλάς άμα θέλεις και σου βγαίνει ακόμη φθηνότερα το λαπτοπ).  Χωρίς προσφορά ακόμη και τώρα ξεκινάνε από 370 ευρώ.  Δεν βρίσκω γιατί να πάς σε C2D ( ;) και μάλιστα μεταχειρισμένο.  Δεν ξέρω εάν περισσότερα Hz θα σημαίνουν και δυνατότερο μηχάνημα με δεδομένη την παλαιότητα του επεξεργαστή.

 

φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου χρησιμη!!! θα αναμεινω και για αλλες απαντησεις με αλλες προτασεις και συμβουλες αν υπαρχουν βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για laptop δεν νομιζω οτι υπάρχει πρόβλημα ακομα και των 300 350 euro να πάρεις hd ταινίες θα βλέπεις , για το netbook ομως θα συμφωνήσω οτι μαλλον δεν σηκώνει 1080 και 720 στο δικο μου τουλάχιστον το acer aspire δεν τα σηκώνει

 

Και εγω το ειχα το aspire 1, δεν σηκωνε.. και τωρα εχω ενα advent και σηκωνει μεχρι 480. Οσο για τα λαπτοπ, 3 ατομα που ξερω με φθηνα νεα λαπτοπ μεχρι 720 βλεπουν, παραπανω κολλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το ειχα το aspire 1, δεν σηκωνε.. και τωρα εχω ενα advent και σηκωνει μεχρι 480. Οσο για τα λαπτοπ, 3 ατομα που ξερω με φθηνα νεα λαπτοπ μεχρι 720 βλεπουν, παραπανω κολλαει.

οταν λες φθηνα νέα laptop μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? απο τι laptop και πανω θα παιζει fullhd χωρις να χαει ουτε frame?

ρωταω επειδη ανεφερες "νεα" laptop.

thnx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για netbook ήταν η κουβέντα και είναι μια εντελώς διαφορετική κατηγορία από τα laptop/notebooks. Προσωπικά netbook δεν έχω ακουμπίσει ακόμα σαν κατηγορία συσκευής, αλλά πρόβλημα αναπαραγωγής υλικού 1080p δεν έχω  ούτε στο κινητό μου πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το netbook και 720p με δυσκολία το παίζει , φαντάζομαι ομως οτι ειναι λογω μικρής μνήμης

 

Και αυτό αλλά και χάρη απαρχαιωμένου video decoder (άσε με να μαντέψω Intel....).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό αλλά και χάρη απαρχαιωμένου video decoder (άσε με να μαντέψω Intel....).

 

Ναι ... εντάξει ειναι και παλιο netbook με 1gb ram συγκεκριμένα το acer aspire one AOA150 , την δουλειά του τοσα χρόνα την κανει μια χαρά για αυτα που θέλω αν έπερνε και λιγο παραπάνω ram ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spank δεν νομιζω οτι εχει να κανει με ΡΑΜ, εχω ενα advent OC > 2.gh με intel atom >.> και με 2gb ram και ουτε και εγω μπορω να δω 720 - 1080. Μεχρι 480 σηκωνει.. νομιζω ειναι καθαρα θεμα επεξεργαστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spank δεν νομιζω οτι εχει να κανει με ΡΑΜ, εχω ενα advent OC > 2.gh με intel atom >.> και με 2gb ram και ουτε και εγω μπορω να δω 720 - 1080. Μεχρι 480 σηκωνει.. νομιζω ειναι καθαρα θεμα επεξεργαστη..

 

Tα video εδώ και πολλά χρόνια τρέχουν σε fixed function video decoding hardware. Αν τύχει να τρέχει κάτι στον επεξεργαστή καταλώνει κατά πολύ περισσότερο ρεύμα. Στις δικές σας περιπτώσεις απλά ο decoder πάει μάλλον μέχρι 480p και από εκεί και πάνω πιθανολογώ ότι στρεσσάρει ταυτόχρονα τον decoder με τον επεξεργαστή.

Ναι ... εντάξει ειναι και παλιο netbook με 1gb ram συγκεκριμένα το acer aspire one AOA150 , την δουλειά του τοσα χρόνα την κανει μια χαρά για αυτα που θέλω αν έπερνε και λιγο παραπάνω ram ...

 

Tα επερχόμενα smartphones/tablets θα έρχονται με 4k decoders ήδη. Συνήθως τρέχουν σε συχνότητες το πολύ στα 260-300ΜΗz και φυσικά σε σχέση με το να κάνεις decoding στον επεξεργαστή καταναλώνουν πολύ λιγότερο ρεύμα. Βαριέμαι να το ψάξω αλλά τι ηλικία έχει το δικό σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...