Προς το περιεχόμενο

Avast προς Microsoft: Διακοπή της υποστήριξης των Windows XP ισοδυναμεί με μεγάλο λάθος


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσοι κατηγορούν εργοδότες, ας ανοίξουν οι ίδιοι εταιρίες. Με τόσο τραγικούς αντιπάλους, σίγουρα θα θησαυρίσουν.

 

Όσοι κατηγορούν τους προγραμματιστές, τους έχω νέα. Ο προγραμματισμός είναι δουλειά. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. Κι αν ο πελάτης δεν γουστάρει να πληρώσει για την αναβάθμιση μετά τη λήξη της συντήρησης (αν την είχε πληρώσει κι αυτήν δηλαδή), θα το κάνει ο προγραμματιστής τζαμπέ;

 

Και τα 200€ και τα 300€ είναι ποσό το οποίο θα δαπανηθεί αν φέρει ώφελος. Αν είναι ο άλλος να γλιτώσει 100€ δίνοντας 200€, ε θα είναι βλάκας να το πράξει. Και ναι, υπάρχουν ενδεχομένως πολλές περιπτώσεις που δεν συμφέρει. Όποιου του περισσεύουν, θέλω να αναβαθμίσω το παλιό μου pc, ας με επιδοτήσει.

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής, όλοι εσείς που κράζετε, τι ζόρι τραβάτε; Το ψυγείο σας πόσων ετών είναι; τι ενεργειακή κλάση; η πολυκατοικία σας; το σπίτι σας; το αμάξι σας; η ταράτσα του σπιτιού σας;

 

 

οσο και ναναι, αν ειναι εκτος εγγυησης και δεν το επισκευαζει οχι μονο η αντιπροσωπεια αλλα ουτε καν ο τεχνικος της γειτονιας γιατι απλουστατα δεν υπαρχουν πλεον ανταλλακτικα δε θα βγω να κραζω σα τη ξεφωνημενη στα φορα, εχοντας ολα τα δεδομενα μπροστα μου εχω προ πολλου ορισει τη μοιρα μου και αποδεχομαι τις συνεπειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε και η AVAST τι είναι 7η, 8η, στον ανταγωνισμό σαν antiv. ?? 

Που όποτε βρεθεί στα χεράκια μου pc ή laptop που κάποιος φίλος το είχε περάσει το μόνο που κάνει είναι να μου σπάει τα νεύρα... χίλιες φόρες τα 

Microsoft Security Essentials
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι κατηγορούν εργοδότες, ας ανοίξουν οι ίδιοι εταιρίες. Με τόσο τραγικούς αντιπάλους, σίγουρα θα θησαυρίσουν.

 

Όσοι κατηγορούν τους προγραμματιστές, τους έχω νέα. Ο προγραμματισμός είναι δουλειά. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. Κι αν ο πελάτης δεν γουστάρει να πληρώσει για την αναβάθμιση μετά τη λήξη της συντήρησης (αν την είχε πληρώσει κι αυτήν δηλαδή), θα το κάνει ο προγραμματιστής τζαμπέ;

 

Και τα 200€ και τα 300€ είναι ποσό το οποίο θα δαπανηθεί αν φέρει ώφελος. Αν είναι ο άλλος να γλιτώσει 100€ δίνοντας 200€, ε θα είναι βλάκας να το πράξει. Και ναι, υπάρχουν ενδεχομένως πολλές περιπτώσεις που δεν συμφέρει. Όποιου του περισσεύουν, θέλω να αναβαθμίσω το παλιό μου pc, ας με επιδοτήσει.

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής, όλοι εσείς που κράζετε, τι ζόρι τραβάτε; Το ψυγείο σας πόσων ετών είναι; τι ενεργειακή κλάση; η πολυκατοικία σας; το σπίτι σας; το αμάξι σας; η ταράτσα του σπιτιού σας;

Μα τι λες τωρα?

τι ακριβός θέλεις να πεις? \

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ηταν μονο η ms πισω απο αυτο, οι κατασκευαστες laptop και hardware αν δεν πουλησουν καινουργιο εξοπλισμο επειδη καποιοι ειναι δεινόσαυροι θα το κλεισουν το μαγαζακι στο τελος.. Η ms καλος η κακος εχει το ποιο πετυχημενο λειτουργικο και απειρες εταιριες φτιαχνουν το Hardware τους με γνώμονα αυτο το λειτουργικο αν ο κοσμος δεν αναβαθμιζει τοτε αυτες θα κλεισουν καλα κανει και το τερματιζει το xp... επιτελους εφτασε στο τελος του αυτο το λειτουργικο καλο χρυσο αλλα παρωχημενο και δεν προσφερει καινοτομιες που προσφερουν τα 7/8...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο doubleh μια χαρά τα λέει. Ειναι θέμα του τελικού καταναλωτή που τρέχει ακόμα xp αν θα αναβαθμιστεί ή όχι! Ούτε δικό μου, ούτε δικό σου ούτε της avast και της κάθε avast!

 

Όταν για να τρέξεις windows 7 θα πρέπει είτε να αναβαθμίσεις το hardware σου είτε να αλλάξεις τελειως το pc σου και αυτό το πρόσθετο κόστος αναβάθμισης δεν θα προσφέρει κάποιο όφελος, ποιος ο λόγος να το κάνεις;

 

Στις εταιρειες τα συγκεκριμένα προγραμματα υπάρχουν για να κάνουν συγκεκριμένες διεργασίες σε τυποποιημένες καταστάσεις. Το ίδιο γρήγορα που έτρεχαν τότε, θα τρέχουν και σμρ. Αν δει όφελος αποδοτικότητας και εν τελει, κέρδος, θα αναβαθμίσει η χ ψ εταιρεια. ειδαλλως γιατί να το κάνει; Θα κλειδώσει το δικτυο της (περιορισμός σελιδών που μπορει να μπει ο χρήστης, κάποια δικλειδα ασφαλειας στην χρηση usb) για να αποτρέψει το να μπει κάποιος ιός και τελειωσε το θέμα της ασφάλειας.

 

Στις επιχειρησεις οποιαδηποτε κίνηση γίνεται, γινεται ασφαλώς με γνωμονα το όφελος της εταιρειας. Αν δει ότι καπου χαλαει η δουλεια κ χρειαζεται να κάνει κάποια αναβάθμιση για το καλο της λειτουργιας της εταιρειας, σαφως και θα το κάνει.. όταν κανεις μια επενδυση, θα θέλεις να πάρεις το 100% που μπορεις απ αυτην μέχρι την τελευταια σταγονα. Δεν είναι σαν τον gamer που θα κάνει κάθε δυο κ λιγο αναβάθμιση για να κερδισει ενα 5-10% στις επιδοσεις...

 

Εγινε το κάθε 15χρονο business manager εδω μέσα και ας μην ξέρει τι του γίνεται..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε! Παιρνουν στικάκι! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Αμα σου πω ότι έχουν, θα το πιστέψεις;

 

Έχουν κλέψει ATM χρησιμοποιώντας μολυσμένο στικάκι με malware που τους έδινε τον έλεγχο του μηχανήματος.

 

http://www.extremetech.com/extreme/173701-atms-running-windows-xp-robbed-with-infected-usb-sticks-yes-most-atms-still-run-windows

 

http://www.wired.com/threatlevel/2013/12/whos-robbing-atms-usb-stick/

 

http://gizmodo.com/crooks-have-been-hacking-atms-with-infected-usb-sticks-1492128284

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν για να τρέξεις windows 7 θα πρέπει είτε να αναβαθμίσεις το hardware σου είτε να αλλάξεις τελειως το pc σου και αυτό το πρόσθετο κόστος αναβάθμισης δεν θα προσφέρει κάποιο όφελος, ποιος ο λόγος να το κάνεις;

 

το κανεις οταν σε ετησια ή μακροπροθεσμη βαση το κοστος συντηρησης ειναι μεγαλυτερο απο την αγορα νεου μηχανηματος αν υποθεσουμε οτι και τα δυο αποδιδουν το ιδιο ή οτι η ταχυτητα στην αποδοση ειναι αδιαφορη

και φυσικα δε μιλαμε για  κοστος συντηρησης σε 1 και 2 μηχανηματα αλλα για δεκαδες και εκατονταδες....

 

η συγκεκριμενη αναρτηση του θεματος αυτο ακριβως αναφερει οτι δηλαδη διακοπτεται μετα απο 14 χρονια η τεχνικη υποστηριξη

 

αν εσυ κυριε επαγγελματια μπορεις να εξακολουθεις να κανεις στα Xp μηχανηματακια με τους Pentium4  τη δουλεια που εκανες γουστο και καμαρι σου και μπραβο σου,

κανεις δεν υποχρεωσε κανεναν να αγορασει νεο μηχανημα εξαιτιας της διακοπης της υποστηριξης

 

ετσι κι αλλιως τα XP ειναι διατρητα και εκτεθιμενα ακομα και με την τεχνικη υποστηριξη, ουτε τα updates εξασφαλιζουν τπτ ουτε προουποθετουν οτι ολοι οι χρηστες κανουν εγκαιρα τα  updates προτου γινει το κακο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το λειτουργικό σύστημα Windows XP κυκλοφορεί απο το 2001 (έχουμε 2014) πόση υποστηριξη ακόμα να δοθει για το συγκεκριμένο προιον;

όσο γουστάρουν οι πελάτες που τα έχουν ακόμα, πλήρωσαν μια φορά και ΠΡΕΠΕΙ να έχουν υποστηρίξη μέχρι να πεθάνει ο Highlander (απο γερατιά)...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λες τωρα?

τι ακριβός θέλεις να πεις? \

 

Διάβασες καταρχήν τα μηνύματα των προηγούμενων;

Άλλοι κράζουν εταιρίες που δεν πληρώνουν για αναβάθμιση, άλλοι λένε ότι είναι ευθύνη των προγραμματιστών που υπάρχουν παλιές εφαρμογές οι οποίες δεν έχουν αναβαθμιστεί για να τρέχουν στα 7 ή τα 8.

 

Επίσης, υπάρχει κάτι πολύ απλό στον κόσμο των επιχειρήσεων. Λέγεται ROI και αφορά την απόδοση μιας επένδυσης. Αν ο επιχειρηματίας κρίνει ότι δεν τον συμφέρει, δεν θα επενδύσει. Τόσο απλά.

 

Τέλος, όσο κι αν κάποιοι θέλουμε τελευταίες αναβαθμίσεις κι έναν... σύγχρονο τεχνολογικά κόσμο, άλλο τόσο υπάρχουν κ άλλοι άνθρωποι που απλά δεν ενδιαφέρονται, όπως κ πολλούς από εμάς ενδέχεται να μην μας ενδιαφέρει πολύ το τελευταίας τεχνολογίας αυτοκίνητο ή παπάκι ή σεσουάρ ή φούρνος ή οτιδήποτε. Τα γούστα του καθενός είναι προσωπική υπόθεση και όχι αφορμή για να κράζουν οι υπόλοιποι.

Αν ένας άνθρωπος μπορεί κ κάνει τη δουλειά του με κάτι, είναι δικαίωμά του να το χρησιμοποιεί. Όπως και δικαίωμα της κατασκευάστριας εταιρίας εάν έχει λήξει η περίοδο εγγύησης/υποστήριξης να αποφασίσει η ίδια το τι θα κάνει.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω από πολλούς είναι το κράξιμο προς τη μία ή την άλλη μεριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, λόγω δουλειάς, όταν έκανα εγκατάσταση Windows 8 σε λογιστικό γραφείο, και δεν δούλεψε 1 (!!!) μόνο πρόγραμμα απ'τα 5-6 που χρησιμοποιούσαν, τηλεφώνησα στην υποστήριξή τους, και ζήτησα patch για windows 8. Μου απάντησαν ότι σε 2-3 μέρες θα το είχαν, και voila... Οι άνθρωποι δουλεύουν κανονικότατα!
Όταν έχεις αγορασμένα τα προγράμματά σου, σαν επαγγελματίας, έχεις και υποστήριξη.
Όλα τα άλλα, είναι δικαιολογίες.
Υ.Γ.: Χρησιμοποιούσαν XP πριν τα 8.  Δεν είχαν περάσει ούτε από Vista, ούτε από 7. Μόνο ο server χρησιμοποιεί Windows Server 2012 R2.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Την καραμελα με τις εταιριες ακομα δεν εχω πιασει....

Σε οσες εταιριες εχω εργαστει με μεγαλο αριθμο Η/Υ ελεος εχουνε MS Server - ΟΧΙ ΧΡ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...