Προς το περιεχόμενο

Ομαδική παραγγελία cpu


zizu10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άντε να βρούμε καμια προσφορά γιατι μονο αυτό μου έμεινε πλέον για να το στήσω με λιγότερα απο 100€ (16 case+psu/16 mobo/13 cpu G1620-Λόγω ενός πιστωτικού που είχα/12€ gpu/δισκο είχα sata 640gb τελικα).. :S

 

Με τέτοιους πελάτες άντε να πάει μπροστά ο κλάδος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τέτοιους πελάτες άντε να πάει μπροστά ο κλάδος :P

 

 

εννοια σου και τα έχουμε πληρώσει αυτά δεκαπλάσια με τις τιμές που εχουμε στην Ελλάδα... :P 

Εδω ψάχνω ένα kvm switch τώρα που να έχει usb και κάτω απο 30€ δε βρίσκω... ebay? 4€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο μετά απο τόσο καιρό θέλω να πάρω τη cpu.

Τι να προτιμήσω;

 

G2130 στα 56ε;

G2030 στα 47ε;

ή G1620 στα 36ε;

 

Η πιο βαριά χρήση του υπολογιστή θα είναι 1080p video και σκοπεύω να χρησιμοποιώ την ενσωματωμενη κάρτα.Θα τα καταφέρει ο celeron;Απ'ότι είδα στα benchmarks η διαφορά με τον 2130 δεν είναι τόσο μεγάλη.

 

Όσον αφορά τη μνήμη η mobo απ'οτι έχω καταλάβει δεν υποστηρίζει πάνω απο 1333.Σωστά;

Να πάρω 2Χ2 για dual channel ή 1Χ4 που είναι λίγο φτηνότερο;Υπάρχει διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον επεξεργαστή, μεταξύ G2030 και G2130 η μόνη διαφορά που θα δεις είναι στο πορτοφόλι σου! Όσα benchmarks είδα τους βγάζουν σχεδόν ίδιους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φίλε μου θα πάρω 1*4 ή 1*8 αναλόγως την τιμή που θα βρώ... Απο ταχύτητες δε το εχω ψάξει, λογικά και 1600 να πάρεις θα τις ρίξει αυτόματα, ετσι δεν ειναι;

 

Απο επεξεργαστή πήρα τον G1620 μιας και μου είναι το απόλυτο value for money.. Δε θεωρω οτι θα κολλήσει πουθενά μιας και σε πολλα bench ειναι ακόμα και στον i5 μου κοντά... http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-3230M-vs-Intel-Celeron-G1620

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φίλε μου θα πάρω 1*4 ή 1*8 αναλόγως την τιμή που θα βρώ... Απο ταχύτητες δε το εχω ψάξει, λογικά και 1600 να πάρεις θα τις ρίξει αυτόματα, ετσι δεν ειναι;

 

Ναι αλλά αμα βάλεις δυο μνήμες θα ενεργοποιηθεί το dual channel και θα δουλεύουν πιο γρήγορα.Το πόσο πιο γρήγορα δεν το ξέρω,ούτε ξέρω αν αξίζει τα 5-10 ευρώ παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δικαιο ωστόσο προτιμώ να έχω αργότερα τη δυνατότητα να του βάλω άλλη μία και να διπλασιάσω τη χωρητικότητα χωρίς να μου μείνει αμανάτι η παλιά...  :-)

 

(γενικά με το dual channel δεν εχω καταλάβει ποτε δουλευει/πότε όχι και αν εχει διαφορά στην πράξη σε όσα μηχανήματα και αν ειχα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να προτιμήσω;

 

G2130 στα 56ε;

G2030 στα 47ε;

ή G1620 στα 36ε;

 

Η πιο βαριά χρήση του υπολογιστή θα είναι 1080p video και σκοπεύω να χρησιμοποιώ την ενσωματωμενη κάρτα.Θα τα καταφέρει ο celeron;Απ'ότι είδα στα benchmarks η διαφορά με τον 2130 δεν είναι τόσο μεγάλη.

 

Όσον αφορά τη μνήμη η mobo απ'οτι έχω καταλάβει δεν υποστηρίζει πάνω απο 1333.Σωστά;

Να πάρω 2Χ2 για dual channel ή 1Χ4 που είναι λίγο φτηνότερο;Υπάρχει διαφορά;

Αύριο μετά απο τόσο καιρό θέλω να πάρω τη cpu.

 

Πάρε αυτόν G2030 στα 47 καλώς είναι !

ισχύει ότι είπε ο zizu10

Εγώ πήρα τον 2130 γιατί  είχα cpu και είπα να χρονίσω στα 1600 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον 2130 γιατί  είχα cpu και είπα να χρονίσω στα 1600 !

 

Ε μα συλλογή τους κάνεις :confused: πάρε και μια μητρική να υπάρχει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα συλλογή τους κάνεις :confused: πάρε και μια μητρική να υπάρχει :P

Δύο έχω ρε τρελέ :P τι συλλογή ! (έναν g2130 ( ο καινούργιος   :wub:  και έναν g550  ;)  ο παλιός ) εδώ πρακτικά δεν είναι διαφορά σε απλά πράγματα σε αυτούς τους 2 ! οπότε ο g2030 θα είναι μπόμπα !

 

 

Α, φτάνει ποια αυτά! :angry:  βάλτε καμία προσφορά από εδώ και εμπρός για καμιά Μύκονο με κοκτέιλ πάρτι και ωραία boobs  :wub:  καλοκαιράκι έρχεται σιγά-σιγά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο έχω ρε τρελέ :P τι συλλογή ! (έναν g2130 ( ο καινούργιος   :wub:  και έναν g550  ;)  ο παλιός ) εδώ πρακτικά δεν είναι διαφορά σε απλά πράγματα σε αυτούς τους 2 ! οπότε ο g2030 θα είναι μπόμπα !

 

 

Α, φτάνει ποια αυτά! :angry:  βάλτε καμία προσφορά από εδώ και εμπρός για καμιά Μύκονο με κοκτέιλ πάρτι και ωραία boobs  :wub:  καλοκαιράκι έρχεται σιγά-σιγά! 

 

πρώτη μια ραμ να συμπληρώσουμε στο συστημα ρε παιδιά και μετα ευχαρίστως βυζγιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έστησα τελικά το σύστημα.

Πήρα τον G1620. Μνήμη δεν εχω αγοράσει ακόμη,έβγαλα απο άλλο σύστημα μου.Μάλλον θα πάρω κάποια kingston γύρω στα 35 ευρώ.

Οι εντυπώσεις είναι άκρως θετικές.

Αν είχε και ένα SSD θα πέταγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έστησα τελικά το σύστημα.

Πήρα τον G1620. Μνήμη δεν εχω αγοράσει ακόμη,έβγαλα απο άλλο σύστημα μου.Μάλλον θα πάρω κάποια kingston γύρω στα 35 ευρώ.

Οι εντυπώσεις είναι άκρως θετικές.

Αν είχε και ένα SSD θα πέταγε.

 

Δωρεάν μεταφορικά / παραλαβή ( acs point  ) 
 
@e-shop.gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια παιδια! ωραιο το topic που ανοιξατε,μια απορια ερωτηση:

 

με τον G2130  ποια μητρικη (φτηνουλα καπως στα πλαισια τιμης και του επεξεργαστη + κατι παραπανω ισως...) συστηνετε η οποια να ειναι συμβατη φυσικα 100% και να εχει εξοδους και usb 3.0 (αν ειναι και asus ακομα καλυτερα) και μνημες! (συνδυαζονται με τις παραπανω μνημες που λεει παραπανω ο "terry308?)

*** ειναι καλυτερα μια μνημη των 4GB  ή δύο των 2 GB?

 

 ευχαριστω!

 

 

(αργοτερα λεμε και για σκληρο και κουτι....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...