Προς το περιεχόμενο

open source CMS vs custom CMS


Mixalis_t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

 

Ερώτηση πάνω στα cms:

 

Κάνοντας ένα σχετικό ψάξιμο, είδα ότι οι περισσότερες εταιρείες web dev δουλεύουν με τις γνωστές στους περισσότερους open source πλατφόρμες, όπως joomla, Wordpress και λιγότερο drupal. Κάποιες άλλες όμως, έχουν φτιάξει τα δικά τους cms, τα οποία κάποιες φορές πλασάρονται ως "πιο εξειδικευμένα και πάνω στα μέτρα του εκάστοτε site που υποστηρίζουν, σε αντίθεση με τα open-source"...κάποια από μάλιστα, παρέχονται με ετήσια άδεια χρήσης, 150-200€!! Ο κοινός νους καταλαβαίνει δλδ ότι κάθε χρόνο πρέπει να ανανεώνεται με το ποσό αυτό η άδεια.

Και ρωτάω...αξίζει να τα σκάει κάποιος για αυτό που προσφέρουν? (αν ήταν μια έξω εντάξει..αλλά κάθε χρόνο?) 

 

Ξέρω ότι πολλοί από εσάς μπορεί να δουλεύουν, π.χ. joomla, παρόλα αυτά καλό θα ήταν να υπάρξει αντικειμενικότητα στο θέμα..

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aναλογα τις απαιτήσεις της ιστοσελίδας που θες να κανεις διαλέγεις και το ανάλογο cms. Συνήθως τα open-source σε συνδυασμό με μερικα extensions ειναι ικανοποιητικά.

Αν θες ομως κατι παρα πανω ή cms ειδικα διαμορφωμενα για καποιο σκοπο αξιζει να χρησιμοποιησεις καποιο custom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωτάω...αξίζει να τα σκάει κάποιος για αυτό που προσφέρουν? (αν ήταν μια έξω εντάξει..αλλά κάθε χρόνο?) 

 

Δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει στα σίγουρα, αν δεν έχει σαφή εικόνα αφ' ενός για τις ανάγκες της εφαρμογής σου κι αφ' ετέρου για το πακέτο που σου προσφέρουν για αυτά τα χρήματα.

 

Αφού καταγράψεις τις ανάγκες σου, θα πρέπει να μιλήσεις με αυτούς, και να τους ζητήσεις να σου αναπτύξουν τους λόγους που θα πρέπει να επιλέξεις το δικό τους προϊόν αντί για τα open.

 

Μετά, φέρε αυτούς τους λόγους εδώ, μαζί με τις απαιτήσεις σου, και τότε θα βρεις επιχειρήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως στα γνωστά που αναφέρεις σίγουρα θα βρεις κάποιο extension επι πληρωμή ή όχι το οποίο να κάνει την δουλειά που θέλεις...
Αν ψάχνεις κάτι πολύ εξεζητημένο που στο προσφέρει κάποιο CMS επι πληρωμή, τότε ναι αξίζει να πας...

Τώρα αν εννοείς, να πληρώσεις για να σου χτίσουν custom CMS, όχι πιστεύω δεν αξίζει σε καμία περίπτωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι κατά των CMS γιατί έχουμε καταντήσει να βλέπουμε παντού ίδιες σελίδες.

 

Πιστεύω πως τα CMS είναι η εύκολη λύση, γιατί να κάτσει κάποιος να φτιάξει από το 0 μια σελίδα για τον πελάτη του ενώ μπορεί να τον "ξεπετάξει" με 2-3 κλικ (έτοιμα πρότυπα);; προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία να πάω να δώσω 500-1000+ στον μπακάλη πληροφορικό  (οποιοσδήποτε που έχει μαγαζί τέλος πάντων)  της γειτονιάς.

 

Τέλος πάντων... γνώμη μου πάντα!

 

ίδιες σελίδες = Ίδιο στήσιμο-δομή σχεδόν σε μεγάλο ποσοστό, κάποιες αλλαγές στα χρώματα-γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι κατά των CMS γιατί έχουμε καταντήσει να βλέπουμε παντού ίδιες σελίδες.

 

Γιατί το λες έτσι γενικά; Τα CMS έχουν κι αυτά την αποστολή τους, όπως και τα HRM, CRM, ERP και όλα τα υπόλοιπα ...ακρωνύμια.

Επειδή κάποιοι "επαγγελματίες" τα έχουν ανάγει σε "λύση για πάσαν νόσο", δεν νομίζω ότι θα πρέπει να καταδικάσουμε το εργαλείο ή την τεχνολογία συνολικά.

 

Πιστεύω πως τα CMS είναι η εύκολη λύση, γιατί να κάτσει κάποιος να φτιάξει από το 0 μια σελίδα για τον πελάτη του ενώ μπορεί να τον "ξεπετάξει" με 2-3 κλικ (έτοιμα πρότυπα);; προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία να πάω να δώσω 500-1000+ στον μπακάλη πληροφορικό  (οποιοσδήποτε που έχει μαγαζί τέλος πάντων)  της γειτονιάς.

Δίκιο έχεις. Γίνεται συχνά. Φταίνε αυτοί που "έχουν το μαγαζί", αλλά κι ο πελάτης που δεν κάνει την έρευνα αγοράς που χρειάζεται.

Γι αυτό και είναι καλό που ο @Mixalis_t βγαίνει και ρωτάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εγώ πχ έχω ένα μικρό κατάστημα με ρούχα ρε παιδί μου... δεν ξέρω καλά καλά να συνδέσω έναν υπολογιστή, πάω σε κάποιο κατάστημα πληροφορικής και ζητήσω ένα Site για το κατάστημά μου (όχι e-shop)... νομίζεις ότι θα ξέρω τι είναι CMS και θα με ενδιαφέρει;

 

Είναι η άγνοια ...

 

Τέσπα! είμαι κατά των OpenSource CMS, στα πιο εξειδικευμένα CMS είμαι υπερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάω σε κάποιο κατάστημα πληροφορικής και ζητήσω ένα Site για το κατάστημά μου...

 

Ε αυτό είναι το λάθος.

Μάζεψε τις ανάγκες σου, κατέγραψε τι θέλεις να κάνεις και πάρε 5-6 προσφορές από διάφορα "μαγαζιά".

Αν ο καθένας "παντρεύεται" τον κάθε "επαγγελματία" που θα βρει μπροστά του, δεν είναι μετά φυσικό να ευδοκιμούν τα "ζιζάνια";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψάχνω κάτι εκειδκευμένο σε cms, απλώς έχω βρει μια εταιρεία η οποία έχει διακριτή παρουσία στο χώρο, κάποια από τα site που έχει κάνει είναι εντυπωσιακά στις οπτικοακουστικες εφαρμογές και το design, επίσης συμβαίνει να είμαι εντός μπάτζετ γι'αυτα που ζητάει, αλλά....

αυτό το χαράτσι γιατί πρέπει να το σκάω δεν καταλαβαίνω ρε φίλε...οι ανάγκες του site δεν απαιτούν κάτι ιδιαίτερο, επομένως είναι σαν να σου λένε πάρε μια porsche για να κινήσε μέσα στο Πειραιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι κατά των CMS γιατί έχουμε καταντήσει να βλέπουμε παντού ίδιες σελίδες.

 

Πιστεύω πως τα CMS είναι η εύκολη λύση, γιατί να κάτσει κάποιος να φτιάξει από το 0 μια σελίδα για τον πελάτη του ενώ μπορεί να τον "ξεπετάξει" με 2-3 κλικ (έτοιμα πρότυπα);; προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία να πάω να δώσω 500-1000+ στον μπακάλη πληροφορικό  (οποιοσδήποτε που έχει μαγαζί τέλος πάντων)  της γειτονιάς.

 

Τέλος πάντων... γνώμη μου πάντα!

 

ίδιες σελίδες = Ίδιο στήσιμο-δομή σχεδόν σε μεγάλο ποσοστό, κάποιες αλλαγές στα χρώματα-γραφικά.

Αυτο, που βλέπουμε παντού ίδιες σελίδες, δεν έχει σχέση με τα CMS άλλα με τα πρότυπα τους και η εύκολη πρόσβαση σε αυτά.  Κυρίως τα περισσότερα πρότυπα έχουν κατασκευαστει πανω σε καποιο PHP άλλα και CSS framework για να γλυτώσουν χρόνο οι κατασκευαστες και να φτιαχνουν πολλα (παρομοια) μαζι* αλλα επειδη αυτα τα frameworks ειναι ελάχιστα έχει ως αποτελεσμα όλα τα προτυπα να μοιζουν μεταξυ τους ή να φαίνοντια και σχεδον ιδια με αλλαγμενα τα χρωματα κα ιτο μενου μονο. Ωστοσο μπορεις να φτιαξεις με οποιοδηποτε CMS ανοιχτου κωδικα κατι τελείως διαφορετικό απο αυτα που ηδη υπαρχουν. Ανέφερα ακομα και την ευκολη προσβαση σε αυτα, με αυτο εννοω οτι ο καθένας,χωρίς να ξερει καν τι ειναι το internet, η html, η php, το wordpress, joomla κτλ να φτιαξει site πολυ ευκολα και ετσι δεν χρειαζεται να πας ουτε στον <<μπακάλη πληροφορικό>>.

Δεν ψάχνω κάτι εκειδκευμένο σε cms, απλώς έχω βρει μια εταιρεία η οποία έχει διακριτή παρουσία στο χώρο, κάποια από τα site που έχει κάνει είναι εντυπωσιακά στις οπτικοακουστικες εφαρμογές και το design, επίσης συμβαίνει να είμαι εντός μπάτζετ γι'αυτα που ζητάει, αλλά....

αυτό το χαράτσι γιατί πρέπει να το σκάω δεν καταλαβαίνω ρε φίλε...οι ανάγκες του site δεν απαιτούν κάτι ιδιαίτερο, επομένως είναι σαν να σου λένε πάρε μια porsche για να κινήσε μέσα στο Πειραιά...

Αν θες περιεγραψε μας τι site θες και ισως μπορεσουμε να σε βοηθήσουμε σχετικά με το τι θα χρειαστεις. Επισης αν ειναι κατι μικρο, το cms μπορει να ειναι και με ενα μικρο cms που θα κανει ο developer απο το να βαλει ενα μεγαλο ετοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να σου πω τι site θέλω ή να σου περιγράψω το cms στο οποίο αναφέρομαι για να μου πεις αν είναι υπερβολικό?

Βασικά, το site δεν θα έχει καμία super duper εφαρμογή...π..χ δες αυτό Link.png Site: εδώ για μια ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το χαράτσι γιατί πρέπει να το σκάω δεν καταλαβαίνω ρε φίλε...οι ανάγκες του site δεν απαιτούν κάτι ιδιαίτερο, επομένως είναι σαν να σου λένε πάρε μια porsche για να κινήσε μέσα στο Πειραιά...

 

Αν θέλεις κάτι μικρότερο από αυτά που σου προσφέρουν, δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάς καθόλου.

Με άλλα λόγια, αν κάποιος σου προσφέρει porsche για να κυκλοφορείς στον Πειραιά, και εσύ χρειάζεσαι cinquecento (και είσαι βέβαιος γι αυτό!), δεν καταλαβαίνω γιατί να συζητάμε για το λόγο που η porsche είναι τόσο ακριβή.

 

Δηλαδή αν τελικά εσύ αγοράσεις την porsche, ποιός θα φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω..έχεις δίκιο σε αυτο που λες, αλλά να όλο το υπόλοιπο πακέτο που δίνουν είναι πολύ ελκυστικό..οι τύποι κάνουν σοβαρή δουλειά στο design και γενικά σε όλα.

 

και το λέω αυτό αφού πριν είχα τη τύχη να πέσω σε ένα απίθανο ψιλικατζή, με τον οποίο φυσικά δεν το προχώρησα,,,

 

Εγώ πάντως απορώ, πως πλασάρουν το cms τους τη στιγμή που οι περισσότερες άλλες εταιρείες σου δίνουν open source, εντελώς free...δλδ το χαράτσι λειτουργεί σαν αντικίνητρο, έστι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω..έχεις δίκιο σε αυτο που λες, αλλά να όλο το υπόλοιπο πακέτο που δίνουν είναι πολύ ελκυστικό..οι τύποι κάνουν σοβαρή δουλειά στο design και γενικά σε όλα.

 

και το λέω αυτό αφού πριν είχα τη τύχη να πέσω σε ένα απίθανο ψιλικατζή, με τον οποίο φυσικά δεν το προχώρησα,,,

 

Και η porsche είναι ελκυστική. Και στην porsche κάνουν σοβαρή δουλειά.

 

Εγώ πάντως απορώ, πως πλασάρουν το cms τους τη στιγμή που οι περισσότερες άλλες εταιρείες σου δίνουν open source, εντελώς free...δλδ το χαράτσι λειτουργεί σαν αντικίνητρο, έστι δεν είναι?

 

Πως ένας ράφτης συνεχίζει και πουλάει τα δικά του cust-ούμια τη στιγμή που υπάρχουν δεκάδες ετοιματζίδικα;

Θα μου πεις, δεν σου ζητάει μηνιαία/ετήσια συνδρομή. Θα μπορούσε όμως να σου πει να κάνετε ένα "συμβόλαιο συντήρησης" για ορισμένο χρόνο, ούτως ώστε, αν κάτι πάει στραβά με το προϊόν του, να έχει την υποχρέωση να στο "μαντάρει". Ή να έρχεται μια φορά το μήνα στο σπίτι σου να σου το πλένει και να το σιδερώνει. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mixalis_t

 

Υπάρχουν και εταιρείες που κατασκευάζουν cms παρέα με το site σου, που το basic lisence για τη χρήση του είναι δωρεάν.

 

Πάντως προσωπικά είμαι υπέρ του  custom cms development ανεξαρτήτου προδιαγραφών του τελικού προϊόντος που ζητάει ο πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...