Προς το περιεχόμενο

Η Apple θέλει να αυξήσει την αυτονομία του iPhone, βασιζόμενη στις συνήθειες του χρήστη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δεν θα απαντήσω γιατι δεν ειμαι καλά και παραληρω νομίζοντας ότι βελτιώνεται η ενεργειακή κατανάλωση των οθονων και ναι μπορεί σε ένα μήνα απο τωρα να βγάλει η Samsung super οθόνη με μισή κατανάλωση στα διπλάσια pixels.....οπότε εκεί η ξερή σύγκριση πάει περίπατο.

Ξαναπαραθετω.

 

 

ΑΥΤΟ που λες μπορεις να το συγκρινεις ΜΟΝΟ αν βαλεις στο iphone 6,μεγαλυτερη αναλυση και ΟΛΑ τα υπολοιπα απο το 5s τα ΙΔΙΑ!

Αν τοτε με την ιδια μπαταρια,και ιδιο hw εχεις καλυτερη καταναλωση ενεργειας,μπορεις τοτε και μονο τοτε,οτι εχει υπαρξει βελτιωση στο επιπεδο hw-οθονης της εταιρειας.

Τι δεν καταλαβαινεις;

Δεν σου λεω οτι μια εταιρεια ειναι αδυνατον να βγαλει μια super-ντουπερ,οθονη με 3-4-5ασια αναλυση και λιγοτερη καταναλωση ενεργειας,αλλα αυτο που λες,πρεπει να το αποδειξεις.

Οτι δηλαδη η παρουσα οθονη του 5s(αν ηταν 5,7 με 1920*1080 αναλυση), εχει λιγοτερη ή ιδια καταναλωση ενεργειας σε σχεση με του Note 3.

Η συγκριση τεχνολογικα γινεται σε ιδιας ταξεως μεγεθη,και αναφερομαι ξερα στην οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το 5s δεν βγήκε στο χρονικό όριο των 2.5 χρόνων και αν βγάλει το iPhone 6 μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση έχοντας την ίδια μπαταρία θα είναι αποτυχία άσχετα αν ενεργειακά είναι οικονομικότερα? Δηλαδή αν βγει 4κ laptop θα πρέπει να περιμένουμε μικρότερη αυτονομία με αυτή την λογική.

Παλι μιλας για προϊόντα μελλοντικά(iphone 6 και εικασιες) .

Εδω μιλαμε για προιοντα που βγηκαν παρομοια περιοδο.

 

Πριν 2 χρονια, υπηρχαν android που ειχαν χαμηλη αναλυση και μικρη οθονη οπως το τωρινο iphone 5s.

Τωρα πια, ακριβως λογω της εξελιξης της τεχνολογίας των κινητών, μπορουν κ εχουν ακομα μεγαλυτερη οθονη και αναλυση.

 

Και για αυτο συγκρίνονται τα τωρινα 5+" full hd με το τωρινο iphone 5s με την μικρή οθονη και την μικρή αναλυση. Μακαρι του χρονου να βγει το iphone 6 με μεγαλύτερη οθονη και αναλυση απο το τωρινο. Ο ανταγωνισμός εχει ξεφυγει σε αυτον τον τομεα και η Apple θα τον ακολουθησει/αντιγράψει εστω και με καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Δεν απαντας,και δεν μιλησα οτι καποιος εχει προβλημα!

Εκανες μια ξερη συγκριση μπαταριας,ενω δεν εξετασες με αυτονοητο τροπο,οτι μιλαμε για μεγαλη διαφορα αναλυσης οθονων.Αυτο ρωτησα,εκει περιμενω απαντηση.

Μπορει η cpu του note 3,οντως να καταναλισκει περισσοτερο απο τον Α7(αν αυτο σε ενδιαφερει),ή οτιδηποτε αλλο-αλλη συγκριση,ΑΛΛΑ εγω ρωτησα για οθονη-αναλυση.

Για τα υπολοιπα δεν εστιαζεται εκει η ερωτηση μου.

Το αν καποιος εχει καλυτερη εμπειρια χρησης σε full hd οθονη,ή οχι,δεν το εξετασα,και δεν το εξεταζω βασει αυτου που ειπες.

 

Τι να απαντήσω? Το αυτονόητο? Πως η οθόνη του note3 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο του 5s?

 

Εδώ όμως δεν σχολιάζουμε τα specs τους αλλά την αυτονομία τους! Είναι 2 συσκευές που τις έχω συνεχώς μαζί μου όλη μέρα για προσωπική & επαγγελματική χρήση και πέρα απο τα χαρακτηριστικα που έχει το κάθε ένα, με ενδιαφέρει το πότε θα ζητήσουν "να φάνε"!

 

Έκανα λοιπόν τα ίδια πράγματα κάθε μέρα και με τις 2 συσκευές και κάθε βράδυ έπρεπε να τις φορτίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5S με τη χρήση που κάνω εγώ, κρατάει όσο ακριβώς μου κρατούσε και το Note3 με την "τεράστια" μπαταρία...

δικαιη συγκριση

το μηχανακι που εχει ο φιλος μου εχει ιδια αυτονομια με το 2λιτρο τζιπ που εχω εγω με το τεραστιο ντεποζιτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι να απαντήσω? Το αυτονόητο? Πως η οθόνη του note3 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο του 5s?

Eφοσον η οθονη του Note 3,που εχει σαφεστατα μεγαλυτερη αναλυση,και ενεργειακες αναγκες,δεν ειναι λογικο να ισχυει αυτο που ειπες,και το εθεσες ως μετρο συγκρισης;

Λες οταν καποιος παιρνει ενα Note 3,με τετοια αναλυση,να περιμενει να'χει καλυτερη ενεργειακη καταλαναλωση απο ενα κινητο οπως του 5s;

Θυσιαζεις κατι,εναντι κατι αλλου.Τι δεν καταλαβαινετε τοση ωρα δεν μπορω να καταλαβω;

 

 

Έκανα λοιπόν τα ίδια πράγματα κάθε μέρα και με τις 2 συσκευές και κάθε βράδυ έπρεπε να τις φορτίσω.

Με διαφορετικα specs.Λογικο δεν ηταν;

Δηλαδη αν σημερα εβαζες ενα κινητο με 40 πυρηνες εναντι 2,καποιου αλλου,θα ειχες την απαιτηση το πρωτο να κρατησει περισσοτερο εναντι του δευτερου;

Αυτο δεν καταλαβα,και τι νοημα ειχε η συγκριση αυτη.

 

Αν ειναι ετσι,φανταζομαι οτι ενα νοημα εχει να συγκρινω ενα nokia 3310 με το 5s ετσι;

Και αναφερομαι μονο σε θεμα κλησεων-μυνηματων-ομιλιας-αναμονης.

 

Ειναι σαν να λες,πηγα Αθηνα με A ενα diesel,και με B diesel,το πρωτο π.χ με 1,4cc,και το δευτερο με 2000 cc,αλλα το δευτερο μου εφαγε περισσοτερα καυσιμα.Ε,δεν το περιμενες; :D

Αφου καποια κομματια(specs) του δευτερου ειναι πιο ενεργοβορα(κυβικα-ιπποδυναμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eφοσον η οθονη του Note 3,που εχει σαφεστατα μεγαλυτερη αναλυση,και ενεργειακες αναγκες,δεν ειναι λογικο να ισχυει αυτο που ειπες,και το εθεσες ως μετρο συγκρισης;

Λες οταν καποιος παιρνει ενα Note 3,με τετοια αναλυση,να περιμενει να'χει καλυτερη ενεργειακη καταλαναλωση απο ενα κινητο οπως του 5s;

Θυσιαζεις κατι,εναντι κατι αλλου.Τι δεν καταλαβαινετε τοση ωρα δεν μπορω να καταλαβω;

 

Με διαφορετικα specs.Λογικο δεν ηταν;

Δηλαδη αν σημερα εβαζες ενα κινητο με 40 πυρηνες εναντι 2,καποιου αλλου,θα ειχες την απαιτηση το πρωτο να κρατησει περισσοτερο εναντι του δευτερου;

Αυτο δεν καταλαβα,και τι νοημα ειχε η συγκριση αυτη.

 

Αν ειναι ετσι,φανταζομαι οτι ενα νοημα εχει να συγκρινω ενα nokia 3310 με το 5s ετσι;

Και αναφερομαι μονο σε θεμα κλησεων-μυνηματων-ομιλιας-αναμονης.

 

Ειναι σαν να λες,πηγα Αθηνα με A ενα diesel,και με B diesel,το πρωτο π.χ με 1,4cc,και το δευτερο με 2000 cc,αλλα το δευτερο μου εφαγε περισσοτερα καυσιμα.Ε,δεν το περιμενες; :D

Αφου καποια κομματια(specs) του δευτερου ειναι πιο ενεργοβορα(κυβικα-ιπποδυναμη).

 

Κι ομως αν δεις "εμπειρίες" χρηστών του Note3 σχετικά με την αυτονομία, θα διαπιστώσεις πως κρατάνε μόνο το νούμερο απο την χωρητικότητα της μπαταρίας του και κάθονται και γράφουν για ...3 ημέρες αναμονής! :P

 

Δεν έκατσα να συγκρίνω τις 2 συσκευές (αν και αν αξαιρέσουμε το μέγεθος της οθόνης, δεν έχεις και πολλά να πεις υπερ του Note, αλλά anyway) ως προς τα χαρακτηριστικά αλλά μόνο ως προς την αυτονομία. Και στις διαφημίσεις του Note τονίζουν πάντα την "τεράστια" μπαταρία που είναι πάντα διπλα στον επαγγελματία χρήστη της συσκευής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι μιλας για προϊόντα μελλοντικά(iphone 6 και εικασιες) .

Εδω μιλαμε για προιοντα που βγηκαν παρομοια περιοδο.

Πριν 2 χρονια, υπηρχαν android που ειχαν χαμηλη αναλυση και μικρη οθονη οπως το τωρινο iphone 5s.

Τωρα πια, ακριβως λογω της εξελιξης της τεχνολογίας των κινητών, μπορουν κ εχουν ακομα μεγαλυτερη οθονη και αναλυση.

Και για αυτο συγκρίνονται τα τωρινα 5+" full hd με το τωρινο iphone 5s με την μικρή οθονη και την μικρή αναλυση. Μακαρι του χρονου να βγει το iphone 6 με μεγαλύτερη οθονη και αναλυση απο το τωρινο. Ο ανταγωνισμός εχει ξεφυγει σε αυτον τον τομεα και η Apple θα τον ακολουθησει/αντιγράψει εστω και με καθυστέρηση.

Ελπίζω ξανά όχι στο θέμα κατανάλωσης να μην αντιγράψει τον ανταγωνισμό. Γιατι πολλοί εδώ πέρα πιστεύουν ότι μεγαλύτερες οθόνες ή αναλύσεις σημαίνει αυτόματα αύξηση της κατανάλωσης, λες και η τεχνολογίας στον τομέα έχει μείνει στάσιμη. Ακούς κάτι σχόλια για τις μπαταρίες που ακολουθούν την είδηση για την αύξηση ανάλυσης και μέγεθος οθόνης και σε πιάνουν τα γέλια.

Δεν μπορεί να έχουν ως δικαιολογία ότι η οθόνη λόγο μεγέθους είναι αιτία αύξησης της κατανάλωσης, όταν οι οθόνες διπλασιάζουν την απόδοση τους κρατώντας την ίδια κατανάλωση. Δεν έκραξε κανένας μας την Apple όταν έβγαλε οθόνη καλύτερη απο του iPad 4 με μικρότερη μπαταρία. Θα μου πεις είναι συνδυασμός όλων αλλά δεν ειδα πουθενά γραμμένο ότι η οθόνη του air έχει μεγαλύτερη κατανάλωση απο τις προηγούμενες. Ούτε πιστεύω ότι η samsung δεν έβαλε οθόνη μικρότερης ή ίδια κατανάλωσης στο note 3 σε σχέση με το προηγούμενο. Δεν πιστεύω το note 3 να έχει χειρότερη οθόνη για να μπορέσει να βάλει μεγαλύτερο επεξεργαστή, απο το note 2. Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο κακώς. Αλλά δεν θα έπρεπε να ισοπεδώνουμε την ανάπτυξη των συσκευών στο γεγονός ότι δεν βγαίνουν καλύτερες μπαταρίες στον ίδιο ρυθμό που βγαίνουν τα υπόλοιπα κομμάτια μιας συσκευής...και μάλιστα να χρησιμοποιούμε ως δικαιολογία για την αυξημένη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως αν δεις "εμπειρίες" χρηστών του Note3 σχετικά με την αυτονομία, θα διαπιστώσεις πως κρατάνε μόνο το νούμερο απο την χωρητικότητα της μπαταρίας του και κάθονται και γράφουν για ...3 ημέρες αναμονής! :P

 

Δεν έκατσα να συγκρίνω τις 2 συσκευές (αν και αν αξαιρέσουμε το μέγεθος της οθόνης, δεν έχεις και πολλά να πεις υπερ του Note, αλλά anyway) ως προς τα χαρακτηριστικά αλλά μόνο ως προς την αυτονομία. Και στις διαφημίσεις του Note τονίζουν πάντα την "τεράστια" μπαταρία που είναι πάντα διπλα στον επαγγελματία χρήστη της συσκευής...

Αυτο που θελω να σου πω,αλλα εν τελει λεμε το ιδιο,ειναι ΝΑΙ,ειναι χαζο να συγκρινεις,ή να αγοραζεις το Note 3,επειδη καποιοι σου τονιζουν την 2500,3000,4000 κ.ο.κ μπαταρια,εφοσον η εταιρεια την βαζει,αναλογως των ενεργειακων αναγκων σε ενα κινητο,με διαφορες,και σε λειτουργικο(αλλες αναγκες,με διαφορετικη εμπειρια χρησης και δυνατοτητων,εχουν χιλιοειπωθει),αλλη cpu,αλλη μνημη,αλλη οθονη(επισης μεγαλη διαφορα εμπειρια χρησης),και ενα σωρο αλλα.

 

Ειναι σαφεστατο,και αυτονοητο,οτι οσα περισσοτερα εχει ως δυνατοτητες,αλλα και μεγεθη,να χρειαζεται περισσοτερη αναγκη σε ενεργεια.

Συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια.

Το μηλο το τρως για αλλη γευση,αλλα στοιχεια,το πορτοκαλι αλλη γευση,αλλα στοιχεια.

Μπορεις να κανεις πορτοκαλοπιτα με μηλα; :D

 

Η συγκριση ακομη και 2 προιοντων της ιδιας εταιρειας(apple),για εμενα δεν εχει νοημα,διοτι το καθενα σου δινει διαφορετικα πραγματα.

Προσπαθησε να συγκρινεις το 5s(μπαταρια-αυτονομια),με το ipad air(μπαταρια-αυτονομια).

4" με 9.7";

 

 

Γιατι πολλοί εδώ πέρα πιστεύουν ότι μεγαλύτερες οθόνες οι αναλύσεις σημαίνει αυτόματα αύξηση της κατανάλωσης, λες και η τεχνολογίας στον τομέα έχει μείνει στάσιμη.

Συνεχιζεις τα ιδια,διχως νοημα.

Σου ειπα κατι απλο.Βαλε σε 2 συσκευες της apple,τα ιδια specs αλλα διαφορετικη αναλυση-μεγεθος οθονης(ιδια τεχνολογογικα)!

ΑΝ και τα 2,θα εχουν την ιδια καταναλωση τοτε θα σου ζητησω και συγνωμη.

Εφοσον δεν απαντας,απλα κανεις οτι δεν καταλαβαινεις τα αυτονοητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............

Εφοσον δεν απαντας,απλα κανεις οτι δεν καταλαβαινεις τα αυτονοητα.

Εντάξει έχω πρόβλημα ....δεν καταλαβαίνω τα αυτονόητα. Χαίρομαι που τα αυτονόητα είναι διαφορετικά κάθε φορά ανάλογα με το πως επιχειρηματολογουμε.....κάποια στιγμή θα τα καταλάβω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαιη συγκριση

το μηχανακι που εχει ο φιλος μου εχει ιδια αυτονομια με το 2λιτρο τζιπ που εχω εγω με το τεραστιο ντεποζιτο.

Πολύ σωστά το έθεσες...εφόσον το ζήτημα είναι σε πόση ώρα θα χρειαστεί να το πας στο βενζινάδικο,

 η σύγκριση είναι δίκαιη τι με μηχανάκια τι με αεροπλάνα τι με ότι θες εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χαίρομαι που τα αυτονόητα είναι διαφορετικά κάθε φορά ανάλογα με το πως επιχειρηματολογουμε.....κάποια στιγμή θα τα καταλάβω.

Με λιγα λογια,παλι δεν απαντας στο τοσο απλο παραδειγμα που εθεσα,συμφωνα με οσα θελεις να μας πεις.

 

Και ξαναρωτω.

 

Βαλε σε 2 συσκευες της apple,τα ιδια specs αλλα διαφορετικη αναλυση-μεγεθος οθονης(ιδια τεχνολογογικα)!

Θα εχουν την ιδια καταναλωση; :-)

 

Ειναι δυσκολο να πεις ενα οχι,ενα ναι;δικαιο και σωστα τεχνολογικα δεν ειναι τοποθετημενα το ερωτημα μου;

 

Εσυ προσπαθεις να επιχειρηματολογησεις,αναλογως των δικων σου "αυτονοητων".

 

Αλλο παραδειγμα;

Παρε μια cpu(την ιδια ετσι :),και απο 3,5 Ghz προσπαθησε να την ανεβασεις στα 5.

Απο τα 1,2v ποσες πιθανοτητες εχεις με τα ιδια να την φτασεις στα 5;

 

Το ιδιο σε ρωταω και για μια εταιρεια,με ττην ιδια τεχνολογια,ΑΛΛΑ σε αλλη αναλυση.

Ποσες πιθανοτητες εχεις με την ιδια μπαταρια,να εχεις την ιδια αυτονομια;ΑΛΛΑ απο 1136*640(4") σε 2560*1600(6") π.χ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με λιγα λογια,παλι δεν απαντας στο τοσο απλο παραδειγμα που εθεσα,συμφωνα με οσα θελεις να μας πεις.

 

Και ξαναρωτω.

 

Θα εχουν την ιδια καταναλωση; :-)

 

Ειναι δυσκολο να πεις ενα οχι,ενα ναι;δικαιο και σωστα τεχνολογικα δεν ειναι τοποθετημενα το ερωτημα μου;

 

Εσυ προσπαθεις να επιχειρηματολογησεις,αναλογως των δικων σου "αυτονοητων".

 

Αλλο παραδειγμα;

Παρε μια cpu(την ιδια ετσι :),και απο 3,5 Ghz προσπαθησε να την ανεβασεις στα 5.

Απο τα 1,2v ποσες πιθανοτητες εχεις με τα ιδια να την φτασεις στα 5;

 

Το ιδιο σε ρωταω και για μια εταιρεια,με ττην ιδια τεχνολογια,ΑΛΛΑ σε αλλη αναλυση.

Ποσες πιθανοτητες εχεις με την ιδια μπαταρια,να εχεις την ιδια αυτονομια;ΑΛΛΑ απο 1136*640(4") σε 2560*1600(6") π.χ; B)

Φίλε έχω σταματήσει το παραλήρημα .... Σε λίγο θα μας πεις ότι μια led hd καίει περισσότερο απο μια CRT. Έχω πονοκέφαλο απο τις σπαζοκεφαλιές σου....Περαστικά μου.

ΥΓ. Οι επεξεργαστές και το σύστημα γραφικών δεν άλλαξε στο note ώστε να υποστηρίζει μεγαλύτερες αναλύσεις με την ίδια κατανάλωση? ο Α7 πάντως απο ότι κατάλαβα μια χαρά παει σε κατανάλωση στο iPad Air και σχεδόν ο ίδιος υπάρχει και στο 5s. Αυτή είναι η δικιά μου σπαζοκεφαλιά....περαστικά σου.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω σταματήσει το παραλήρημα .... Σε λίγο θα μας πεις ότι μια led hd καίει περισσότερο απο μια CRT. Έχω πονοκέφαλο απο τις σπαζοκεφαλιές σου....Περαστικά μου.

ΥΓ. Οι επεξεργαστές και το σύστημα γραφικών δεν άλλαξε στο note ώστε να υποστηρίζει μεγαλύτερες αναλύσεις με την ίδια κατανάλωση? ο Α7 πάντως απο ότι κατάλαβα μια χαρά παει σε κατανάλωση στο iPad Air και σχεδόν ο ίδιος υπάρχει και στο 5s. Αυτή είναι η δικιά μου σπαζοκεφαλιά....περαστικά σου.

Καμια σπαζοκεφαλια.

Ξεκαθαρο ειναι αυτο που σε ρωταω.Ιδια specs σε μια συσκευη,αλλα μεγαλυτερη οθονη και αναλυση(ιδιας τεχνολογιας).Ποσο πιο απλα να στο πω,που καθε φορα μας λες και'γω δεν ξερω τι;

Εχεις 2 κινητα 5S ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ SPECS!!!Απλα το ενα εχει 1136*640(και 4" οθονη retina),ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ με 1920*1080(6" οθονη retina)! B) Ημαρτον...τι σε ρωταω;κινεζικα;

Ποια απο τις 2 χρειαζεται περισσοτερη ενεργεια;θα'χουν την ιδια,ή θα ειναι διαφορετικες;

 

Δεν μιλησα για led,Ουτε για crt.Αυτα που ανεφερες,προκειται για 2 διαφορετικες τεχνολογιες,με την crt παναρχαια!Που βλεπεις τετοιες συσχετισεις;

Συνεχιζεις να μην απαντας σε ενα απλο ερωτημα(δημοτικου),και μπερδευεις αλλα κι αλλα...led λεει με crt... :P

Δεν κανεις καμια συγκριση pentium με i7; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...