Προς το περιεχόμενο

Το Titanfall ανανεώνεται και σύντομα θα υποστηρίζει 4Κ αναλύσεις


textoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και με 500$/370e παίρνεις οθόνη  αλλά αν θες το καλύτερο θα πληρώσεις δεν γίνεται αλλιώς,θυμάμαι τις πρώτες FULL HD που κάνανε 2 χιλιάρικα όταν είχαν βγει και τώρα βρίσκεις με κάτω απο το 1/4 της αρχικής τους τιμής,έτσι θα γίνει και με αυτές.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

My 2 cents here....

 

Όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο μικραίνει η αναγκαιότητα για AA. Οπότε ουσιαστικά στις κάρτες γραφικών το hit ημι-μετριάζεται από αυτό το μικρό θετικό.

 

Πχ. 1080p @x8 MSAA= 4K @x4 MSAA...

Όταν χτυπήσουμε retina grade ppi και πάνω με FXAA θα είμαστε άρχοντες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το 4k αλλά δεν είναι κάτι απαραίτητο, εφόσον κοστίζει αδρά και εφόσον ακόμα και με FHD ή QuadHD σε κατάλληλες ίντσες η ποιότητα της εικόνας είναι ικανοποιητικότατη για την όποια χρήση..είπαμε να κάνουμε επένδυση σε οθόνη αλλά με το μαλακό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, η αγορά είναι πολύ  ανταγωνιστική πλέον, του χρόνου πιστεύω σίγουρα θα δούμε οθόνες 4Κ που τώρα έχουν περί τα 700 ευρώ, να πέφτουν κάτω από τα 400 - 500, οπότε αν πχ κάποιος είχε σκοπό να δώσει 200 για ένα καλό μεγάλο gaming μόνιτορ, θα σκεφτεί γιατί να μη δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα 4Κ; (μην ξεχνάτε ότι τα μόνιτορ που έχουν κυκλοφορήσει είναι 28").

Ένα πράγμα όμως που αναρωτιέμαι είναι για τις ταινίες και τις σειρές που σίγουρα θα κατεβάζουμε στα 4Κ από του χρόνου ή και λίγο αργότερα. Θα χρησιμοποιήσουμε βέβαια αρχικά τον υπολογιστή μιας και οι 28" δεν είναι λίγες, αλλά αργότερα που θα πέσουν οι τιμές και στις τηλεοράσεις πώς θα ρίχνουμε το βίντεο εκεί; Εννοείται όπως πλέον δεν χρησιμοποιούμε DVD - BluRay τώρα, δεν θα χρησιμοποιούμε και την ανάλογη πηγή τότε. Το δίκτυο του σπιτιού θα αντέχει να στριμάρει σε μια 4K SmartTV μια ταινία; Ή θα πρέπει να τρέχουμε  - ακριβά ίσως - καλώδια που χαλάνε και την ποιότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το θεμα ειναι οτι το ματι για να αντιληφθει την διαφορα πρεπει να ειναι σε πολυ κοντινη αποσταση οποτε παιζουν και αλλοι παραγοντες ρολο ,εγω προσωπικα με full hd μια χαρα ειμαι θεωρω το 4k καταναλωτικη αναγκη ιδιαιτερα τωρα που ειναι στα παιδικα του βηματα και οι τιμες ειναι στο θεο...

αν σκεφτεις οτι επαιζα super mario σε game boy  και sega/snes/ps1/saturn ,με γραφικα αθλια με τα σημερινα δεδομενα με τα full hd ειμαι υπερευχαριστημενος

 

Εξαρταται απο το τι μεγεθος οθονης/tv θελει ο καθενας. Αν παιζεις σε οθονη μικροτερη των 24" δεν ειναι ασχημα τα 1080p, αν θελεις ομως να παιξεις σε 32" τα 1080p ειναι αθλια (εκτως αν καθεσε στα 3 μετρα απο τον οθονη, που ετσι ομως δεν αξιοποιεις το μεγεθος της).

Απο εμπειρια μου εχω συμπερανει αυτο:

Για ο 17-24" -> 1080p

Για 27-30" -> 2K

Για 32-65" -> 4K

 

Το πρωτο μου 27αρι monitor ηταν ενα LG 1080p IPS 27" το οποιο με απογοητευσε πολυ λογο του πολυ χαμηλου ppi των 1080p στις 27",  και το κρατησα μονο 2 μηνες.

Μετα απο αυτο πηρα το Dell U2713H που ειναι 27" και 2K (1440p) και απο το οποιο εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος. (Μονο του μειονεκτημα το response time του, που ειναι σημαντικα υψηλοτερο απο αυτο του Asus VG27HE 144Hz που εχω σαν δευτερο).

Αν και πριν λιγο καιρο ενας φιλος μου πηρε ενα Catleap Q270 2B Extreme (27", 2K, 120Hz) στα 620 ευρω shipped... και πραγματικα το εχω ζηλεψει.

Τωρα περιμενω να πεσουν οι τιμες των 30-32" 4K IPS... αλλα και να βαλουν καλυτερα panels..   :)

 

Επισης να προσθεσω οτι υπαρχουν πολυ καλα 27" 2Κ (1440p) IPS monitors σε αρκετα προσιτες τιμες.

QNIX QX2710 - 245 ευρω

http://www.amazon.com/QNIX-QX2710-Evolution-LED-Monitor/dp/B00BUI44US

CATLEAP Q271 - 375 ευρω

http://www.amazon.com/YAMAKASI-CATLEAP-Q271-RETINA-2560x1440/dp/B00BLXZDY8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης υπαρχουν και 4Κ TVs σε αρκετα προσιτες τιμες, αλλα πρως το παρων ειναι 30Hz (input) και εχουν μετρια panels, οποτε δεν αξιζει να ασχοληθει κανεις ακομα.
π.χ. Seiki Digital SE39UY04 (39" 4Κ)

http://www.amazon.com/Seiki-Digital-SE50UY04-50-Inch-120Hz/dp/B00BXF7I9M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο μικραίνει η αναγκαιότητα για AA. Οπότε ουσιαστικά στις κάρτες γραφικών το hit ημι-μετριάζεται από αυτό το μικρό θετικό.

 

Πχ. 1080p @x8 MSAA= 4K @x4 MSAA...

ωραία παρατήρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και να είχα λεφτά για 4K θα περίμενα να βγουν καλές TV και monitors με HDMI 2.0.

Γενικά το gaming σε 4K αναλύσεις είναι πολύ ακριβό άθλημα σε 1-2 χρόνια θα είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents here....

 

Όσο μεγαλώνει η ανάλυση τόσο μικραίνει η αναγκαιότητα για AA. Οπότε ουσιαστικά στις κάρτες γραφικών το hit ημι-μετριάζεται από αυτό το μικρό θετικό.

 

Πχ. 1080p @x8 MSAA= 4K @x4 MSAA...

 

Όταν χτυπήσουμε retina grade ppi και πάνω με FXAA θα είμαστε άρχοντες...

AA πάντα θα θες, τώρα εγώ προσωπικά με το FXAA δεν θα 'μαι άρχοντας ούτε σε 10.000*10.000 μιας και το μόνο που προσφέρει είναι θολούρα στην εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το 4k αλλά δεν είναι κάτι απαραίτητο, εφόσον κοστίζει αδρά και εφόσον ακόμα και με FHD ή QuadHD σε κατάλληλες ίντσες η ποιότητα της εικόνας είναι ικανοποιητικότατη για την όποια χρήση..είπαμε να κάνουμε επένδυση σε οθόνη αλλά με το μαλακό..

 

Κάπως έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιχνιδι εχει πολύ δυνατα γραφικα όπως

antialasing x16

anisotropic x16

texture guality insane πιο πανω και από ultra

ωστοσο χρειαζεται καλυτερους  drivers γιατι στην

αρχη επαιζε με πολύ χαμηλα καρε15-20 και ως λυση σε αυτό για οσους αντιμετωπιζουν το ιδιο πρόβλημα είναι να βγαζουν το vsync από το παιχνιδι και να το ενεργοποιουν απο τις ρυθμισεις της καρτας ή να το παιζουν windowed,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...