Προς το περιεχόμενο

Νέο MacBook Air προ των πυλών


textoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Επίσης σας διαφεύγει πως τα "πετυχημένα" vaio η sony ετοιμάζεται να τα δώσει στην Lenovo (ή το έκανε ήδη? δεν το έψαξα)...

 

Άρα αφού ήταν τόσο πρωτοποριακά κλπ γιατί το κοινό δεν τα προτίμησε?

 

:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όσο για την αξιπιστία ρίξτε μια ματιά σε αυτό:

 

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2400793,00.asp

 

http://blog.laptopmag.com/best-worst-notebook-brands-2013/3

Tι σχεση εχουν τα βραβεια ενος site ή ικανοποιηση του αγοραστη με την αξιοπιστια ;

 

Οπως και στα αυτοκινητα, ετσι και για τα λαπτοπ υπαρχουν ειδικες εταιριες που κανουν ερευνες για την αξιοπιστια/βλαβες.

Πχ εδω δεδομενα του 2009:

http://www.engadget.com/2009/11/17/laptop-reliability-survey-asus-and-toshiba-win-hp-fails/

http://www.squaretrade.com/htm/pdf/SquareTrade_laptop_reliability_1109.pdf

 

17nov09compach0qw83.jpg

 

Εδω δεδομενα του 2012:

http://www.rescuecom.com/news-press-releases/computer-reliability-report-2012-Q2.aspx

 

Image%202014-03-24%20at%209.14.13%20PM.p

 

Και παντα πρεπει να εχουμε υποψην μας οτι τα premium/ακριβα laptops(σχεδον ολα τα apple) εχουν θεωρητικα μικροτερο failure rate απο τα φθηνα:

Image%202014-03-24%20at%209.16.03%20PM.p

 

 

Καπως ετσι δικαιολογειται γιατι η apple εμπιστευεται μονο με 1 χρονο εγγυηση τα laptop της και γιατι η επεκταση στα 3 χρονια ειναι πανακριβη και κοστιζει 259€ ή 359€ αναλογα το μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Τα μακ με τα αλλα λαπτοπ μπορουνε και τα συγκρινουνε μονο οσοι δεν ειχανε ποτε μακμπουκ επειδη οποιος ειχε ξερει οτι ειναι απλα αλλου . Το πρωτο μου το πηρα πριν απο 3 μηνες περιπου και ολους αυτους τους μηνες απορρουσα γιατι σκατα δεν το ειχα παρει πιο πριν. Ειναι τοσο πιο ευχρηστο απο οτιδηποτε αλλου που ειναι πραγματικα αμαρτια να το συγκρινεις με τα windows laptop. Btw touchscreen σε 13αρι, 15ρι λαπτοπ κλαιν μαιν.           Δεν σου προσφερει απλα τπτ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι βραβεία site είναι "βραβεία" χρηστών.Αυτά έχουν σημασία.Και στην τελική ότι πληρώνεις παίρνεις.

Επαναλαμβανω:

δεν μιλαμε για την ικανοποιηση του χρηστη ή το τι πιστευει ο χρηστης κλπ, αλλα για την αξιοπιστια των μηχανηματων ως hardware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο κάθε χρηστης επιλέγει αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του. Το να μου εξηγήσει κάποιος πως ένα vaio είναι πιο ελαφρύ ή πιο οικονομικό ή πως έχει περισσότερο χρόνο εγγύηση κλπ, δεν αρκεί για να μου αλλάξει γνώμη μιας και η επιλογή μου δεν έχει να κάνει μόνο με τα specs και τα υλικά κατασκευής!

 

Επιλέγω αυτό με το οποίο ΕΓΩ κάνω καλύτερα και αποδοτικότερα τη δουλειά μου. Και αυτό δεν περιμένω να το καταλάβουν όλοι γιατί πολύ απλά ...δεν γίνεται.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα λινκ, αν και δεν χρειάζεται είναι γνωστο της πάσης για την αξιοπιστία και ποια εταιρεία είναι ηγέτης.

 

http://www.pcadvisor.co.uk/buying-advice/laptop/3419512/most-reliable-laptop-makers-revealed/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα λινκ, αν και δεν χρειάζεται είναι γνωστο της πάσης για την αξιοπιστία και ποια εταιρεία είναι ηγέτης.

 

http://www.pcadvisor.co.uk/buying-advice/laptop/3419512/most-reliable-laptop-makers-revealed/

Ξαναπαρεθεσες τι πιστευουν οι (5833) χρηστες μιας ιστοσελιδας...

Εδω τι πιστευουν οι 154 χρηστες ενος ελληνικου site. Να το θεωρησουμε και αυτο σαν μετρικη αξιοπιστιας;

 

Γιατι δεν κανουμε και εδω ενα poll να βγαλουμε εξισου "αξιοπιστα" συμπερασματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξαναπαρεθεσες τι πιστευουν οι χρηστες μιας ιστοσελιδας...

Γιατι δεν κανουμε και εδω ενα poll να βγαλουμε εξισου "αξιοπιστα" συμπερασματα;

 

Γιατί έχεις επιλέξει macbook air και όχι ένα vaio λοιπόν??? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κάθε χρηστης επιλέγει αυτό που καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του. Το να μου εξηγήσει κάποιος πως ένα vaio είναι πιο ελαφρύ ή πιο οικονομικό ή πως έχει περισσότερο χρόνο εγγύηση κλπ, δεν αρκεί για να μου αλλάξει γνώμη μιας και η επιλογή μου δεν έχει να κάνει μόνο με τα specs και τα υλικά κατασκευής!

 

Επιλέγω αυτό με το οποίο ΕΓΩ κάνω καλύτερα και αποδοτικότερα τη δουλειά μου. Και αυτό δεν περιμένω να το καταλάβουν όλοι γιατί πολύ απλά ...δεν γίνεται.

 

:)

 

Συμφωνω και επαυξανω. Ειναι πολλοι οι παραγοντες στην επιλογη ενος λαπτοπ.

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να κανουμε το ασπρο-μαυρο , να θεωρουμε αυτοματα οτι τα apple ειναι τα πιο αξιοπιστα ή να λεμε οτι εχουν 2 χρονια ΕΓΓΥΗΣΗ κλπ.

 

Γιατί έχεις επιλέξει macbook air και όχι ένα vaio λοιπόν??? :P

Βασικος λογος ειναι γιατι πρεπει να μπορω να τρεχω και τα 3 λειτουργικα.

Υπαρχουν και αλλοι λογοι(εκτος απο αξιοπιστια, εγγυηση,innovation κλπ) που παιρνει καποιος υποψην του οταν αγοραζει μηχανημα.

Αλλωστε τα vaio που ανεφερες ποτε δεν φημιζονταν για την αξιοπιστια του, δες και τα παραπανω γραφηματα.

 

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ηταν πρωτοποριακα διαφορα sony vaio. Εδω ενδεικτικα μερικες καινοτομιες που τωρα θεωρουμε σχεδον δεδομενες, αλλα τις πρωτοπαρουσιασε η sony:

πρωτοεισηγαγε το island style/chiclet keyboard στα laptops,

ηταν η πρωτη που εβγαλε πολυ λεπτα laptop ,

η πρωτη που εβαλε pci-e ssd στα λαπτοπ ,

η πρωτη που εβγαλε λαπτοπ το 2006 με switchable καρτα γραφικων(intel για μπαταρια, nvidia για αποδοση) ,

η πρωτη που εβγαλε λαπτοπ με εξωτερικη καρτα γραφικων που συνδεεται με καλωδιο thunderbolt με το λαπτοπ, 

απο τις πρωτες που εβαλαν ips panel υψηλης αναλυσης σε λαπτοπ κλπ.

 

 

--------------------------------------------

 

Ενδεικτικα το sony x505 του 2004 διπλα στο macbook air του 2008:

 

2300769068_253557bd61.jpg

 

2300772436_60323588e6.jpg

 

Image%202014-03-24%20at%209.49.13%20PM.p

 

Το αντιστοιχο "ultraportable" της apple το 2004 ηταν καπως ετσι...

 

12-apple-powerbook-500x500.jpg

 

img_0011.jpeg

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κερδισουν 30,40% μπαταρια, για να εχουνε osx που ειναι για καθημερινη χρηση τοσο ανωτερο απο windows που δεν ειναι καν αστειο να συγκρινεις τα 2, για να εχουνε  touchpad που σου επιτρεπει να χρησιμοποιεις ευχαριστα το λαπτοπ σου χωρις να σου σπανε τα νευραμ ετσ ετσ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα θεωρώ και από forums οτι είναι συχνότερα στα PC laptops παρά σε Mac.Το οτι οι χρήστες το αναφέρουν, προσωπικα μετράει περισσότερο από το να το πει μια έρευνα.Σε αυτό το κομμάτι μετράει επίσης και η ποιότητα κατασκευής που είναι απαράμιλλη στα Mac χωρίς αμφισβήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνετε ακόμα να βρείτε άκρη με haters; Έχουν καταρρίψει κάθε μαθηματική και γραμματική έννοια. Έχει γίνει αγαπημένο χόμπι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...