Προς το περιεχόμενο

MacMini αναβάθμιση μνήμης


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες θέλω να βάλω extra μνήμη στο MacMini μου i7 2012 το οποίο απο τη μάνα του έχει 2+2GB στα 1600ΜΗz. Η ερώτηση (αν κάποιος το εχει κάνει) ειναι κατα πόσο μπορω να βάλω ένα module των 8GB και να αφήσω το ένα των 2GB οποτε συνολικά να εχω 10GB και μελλοντικά να πάω στα 16GB. To 4+4 δεν το εξετάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θέλω να βάλω extra μνήμη στο MacMini μου i7 2012 το οποίο απο τη μάνα του έχει 2+2GB στα 1600ΜΗz. Η ερώτηση (αν κάποιος το εχει κάνει) ειναι κατα πόσο μπορω να βάλω ένα module των 8GB και να αφήσω το ένα των 2GB οποτε συνολικά να εχω 10GB και μελλοντικά να πάω στα 16GB. To 4+4 δεν το εξετάζω.

ναι μπορεις

αν και ορισμένοι έχουν δει κάποιες διαφορες για modules με ίδιο μεγεθος

αλλα το όφελος των 10gb θα το καταλάβεις σίγουρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θέλω να βάλω extra μνήμη στο MacMini μου i7 2012 το οποίο απο τη μάνα του έχει 2+2GB στα 1600ΜΗz. Η ερώτηση (αν κάποιος το εχει κάνει) ειναι κατα πόσο μπορω να βάλω ένα module των 8GB και να αφήσω το ένα των 2GB οποτε συνολικά να εχω 10GB και μελλοντικά να πάω στα 16GB. To 4+4 δεν το εξετάζω.

http://www.ifixit.com/Answers/View/119752/Adding+Ram+with+different+capacities

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το μηχάνημα σε i5 και το αναβάθμισα σε 16GB με μνήμες της Crucial. Άλλη αίσθηση !

 

Δυστυχώς δεν είναι πλέον και τόσο προσιτές, πάντως ρίξε μια ματιά. Ενώ κι αυτό που σκέπτεσαι θα δουλέψει, αλλά προσοχή μην επιλέξεις μνήμες διαφορετικών κατασκευαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες θέλω να βάλω extra μνήμη στο MacMini μου i7 2012 το οποίο απο τη μάνα του έχει 2+2GB στα 1600ΜΗz. Η ερώτηση (αν κάποιος το εχει κάνει) ειναι κατα πόσο μπορω να βάλω ένα module των 8GB και να αφήσω το ένα των 2GB οποτε συνολικά να εχω 10GB και μελλοντικά να πάω στα 16GB. To 4+4 δεν το εξετάζω.

Αν δεν δουλεψει το dual channel με 10gb(8+2), εχε υποψην σου οτι θα εχεις αισθητα χαμηλοτερες επιδοσεις στην ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι υποστηριζεται καπως asymmetric dual channel στα 8+2gb... :cry:

Οποτε η intel vga θα φαει τη σφαλιαρα της -εκτος και δεν σε νοιαζει αυτο... :whistle:

Δεν ξερω αν στα mac mini υποστηριζεται, αλλα ξερω οτι σε καποια pc υποστηριζεται dual channel με 8+2gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηριζεται 1000% ( :P δοκιμασμενα πραγματα!) σε Macmini με Intel Core 2 Duo.

Για τους νεωτερους Intel i-κατι υποθετω πως πιθανον οχι, βλεπωντας τουλαχιστον τα
δεδομενα απο benchmarks* κλπ @ ενσωματωμενων vga τους (hd3000-4000-4κατι).. :fear:

 

P.S. το ζητουμενο σε Asymmetric καταστασεις ειναι να μην <τρωει σφαλιαρα>
       οχι απλως και μονο να αναγνωριζει τις μνημες που του βαζουμε επανω :-)

Edit
P.S.2 *εντελως σχηματικα αν υποθεσουμε οτι Dual Channel results = 100 ενω
          ταυτοχρονως Single Channel results = 65, αν λειτουργει το Αsymmetric
          θα πρεπει να μας δινει 85 => να ειναι πιο κοντα στα αποτελεσματα DC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παιζεις παιχνιδια/games ή δεν χρησιμοποιεις 3D,
μπορεις μια χαρα να πας στο σεναριο 8+2=10GB ram :-)
[Διαφορετικα το καλυτερο ειναι: 8+8=16GB@1600ΜΗz]

Dual Channel > Asymmetric Dual Channel > Single Channel,
με το Asymmetric να ειναι θεμα: αν λειτουργει στους i3/5/7.. :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι παιχνίδια με τίποτα, 3D επίσης, πρακτικά θέλω μνήμη για το VM Linux που τρέχω, οπότε μάλλον λέω να το δοκιμάσω...το πολύ πολύ αν έχει θεματάκια αγοράζω και μια δεύτερη 8αρα και τελειώνει η ιστορία (πράγμα που θα έκανα έτσι και αλλιώς αργότερα). Αν δε βαριέστε δώστε κανένα link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...