Προς το περιεχόμενο

Η υπηρεσία Google Now έφτασε στο Chrome browser


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Google Now το οποίο έχουμε γνωρίσει στην πλατφόρμα του Android αλλά και του iOS, έρχεται πλέον και στους επιτραπέζιους υπολογιστές μέσα από την ενσωμάτωση του στην τελευταία έκδοση του Chrome.Για την ενεργοποίηση της νέας λειτουργίας, ο χρήστης θα πρέπει να συνδεθεί με το λογαριασμό που διατηρεί στη Google μέσα από τις ρυθμίσεις του Chrome, έτσι ώστε να εμφανιστούν σταδιακά οι γνωστές κάρτες της υπηρεσίας Google Now καθώς και άλλες ειδοποιήσεις.

 

Στις κάρτες αυτές περιλαμβάνονται πληροφορίες για τον καιρό, υπενθυμίσεις ραντεβού, σκορ αγώνων, πληροφορίες πτήσεων κ.α. Εμφανίζονται στο ίδιο σημείο που εμφανίζονται και άλλες πληροφορίες του Chrome, μέσα από το εικονίδιο της καμπάνας στη taskbar, ένα εικονίδιο που πολλές φορές αγνοείται από τους χρήστες οι οποίοι σε ένα μεγάλο ποσοστό δε γνωρίζουν την ύπαρξή του.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Η ενεργοποίηση του Google Now στο Chrome browser θα γίνει σταδιακά τις επόμενες εβδομάδες σε όλους τους χρήστες του δημοφιλούς browser για Windows και OS X συστήμα φτάνει να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος λογαριασμός Google που έχει χρησιμοποιηθεί στην Android ή iOS συσκευή του χρήστη.

 

Link.png Site: Google Chrome Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καιρός ήταν να γεφυρωθεί και σε αυτό ο Chrome Dekstop με τα κινητά. Ο Chrome είναι πια ένα μικρό λειτουργικό μέσα στα Windows/Mac πια. Με πάρα πολλές λειτουργίες και εφαρμογές. Το hangout extension είναι το πιο φοβερό για εμένα. Κάνεις κλήσεις και chat χωρίς να ανοίγεις έξτρα προγράμματα και χωρίς να τρώει πόρους απο το σύστημα. Και ο app launcher χρήσιμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουρειος ιππος ειναι ο Chrome. οπως και οποιαδηποτε αλλη τεχνολογια που βγαζει η Google, για να προωθησει τις υπηρεσιες της σε ξενα χωραφια.

και καλα κανει, απο την στιγμη που κοιμαται ορθια η ΜΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουρειος ιππος ειναι ο Chrome. οπως και οποιαδηποτε αλλη τεχνολογια που βγαζει η Google, για να προωθησει τις υπηρεσιες της σε ξενα χωραφια.

και καλα κανει, απο την στιγμη που κοιμαται ορθια η ΜΣ.

Απο την αλλη δινει περισσοτερα κινητρα στο να αγορασει καποιος windows tablets αντι android tablet&chromebook!

Δικοπο μαχαιρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δείχνουν τα πράγματα, το μέλλον είναι mobile apps και web. Για αυτό έχουν αρχίσει σιγά σιγά να εγκαταλείπουν τα desktop apps.

 

Πλέον είναι πολύ λίγα τα πράγματα που δεν μπορείς να κάνεις μέσω ενός browser. Το Web as the Platform που προωθεί τόσο η Google όσο και η Mozilla γίνεται με τον καιρό πραγματικότητα.

 

Όταν κάποιος κάνει όλη του τη δουλειά στο internet, δε θα προτιμήσει windows tablet για να γλυτώσει από το λογισμικό που θα κάνει το pc του πιο αργό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος κάνει όλη του τη δουλειά στο internet, δε θα προτιμήσει windows tablet για να γλυτώσει από το λογισμικό που θα κάνει το pc του πιο αργό. 

Εδω ειναι που γελαμε???

Φαινεται δε κατεχεις και τοσο το θεμα.Τα windows tablets με Full desktop λογισμικο ειναι πολυ πιο γρηγορα και smooth απο τα android!

Οποταν ναι,θα προτιμησω τα windows tablets που εχω και τους δυο κοσμους(desktop&mobile) στα ποδια μου!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Web as the Platform που προωθεί τόσο η Google όσο και η Mozilla γίνεται με τον καιρό πραγματικότητα.

 

 

με την διαφορα οτι η Google θελει να μετατρεψει το WEB σε δικο της walled garden.

μονο η Mozilla προωθει και υπερασπιζεται το ελευθερο και ανοιχτο WEB για ολους. ματαια ομως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την διαφορα οτι η Google θελει να μετατρεψει το WEB σε δικο της walled garden.

μονο η Mozilla προωθει και υπερασπιζεται το ελευθερο και ανοιχτο WEB για ολους. ματαια ομως.

 

Άλλο οι υπηρεσίες της που είναι κλειστού κώδικα απο τη φύση τους, κι άλλο η ανάπτυξη του web. 

 

Η Google είτε σας αρέσει, είτε όχι, έχει βοηθήσει σημαντικά στην ανάπτυξη του διαδικτύου. Θα ήταν πολύ διαφορετικό χωρίς αυτή. 

 

Και μάθαμε την καραμέλα walled garden. Ναι, walled garden που από τον chrome έχουν βγει τόσοι αξιόλογοι "ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ" browsers όπως iron, opera (που τελευταία στηρίζεται στον chromium). Ναι πολύ walled garden. Όπως και στο android που έχουν βγει τόσες αξιόλογες custom rom (omnirom, cyanogen κλπ).

Και για να ανοίξει μια εταιρία τον κώδικα της θέλει @@, γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να εμφανιστεί κάποιος να το κάνει καλύτερο και να την εξαφανίσει από τον χάρτη.

 

Ε ρε Apple που σας χρειάζεται. Έπρεπε να είχαμε επιλογή μόνο Apple-Microsoft στις κινητές συσκευές να βλέπατε τη γλύκα. Αλλά αυτή είναι η νοοτροπία μας σαν λαός, να γκρινιάζουμε για τα πάντα.

 

Όσο για τη Mozilla, την πάω πάρα πολύ και χαίρομαι που βλέπω τον firefox να είναι μέσα στους πρωτοπόρους browsers. Αλλά για μάντεψε ποιος χρηματοδοτεί το 90% της Mozilla; Ακριβώς, η Google. Ναι, με αντάλλαγμα να έχει σαν μηχανή αναζήτησης τη δικιά της, αλλά το ποσοστό είναι σημαντικά μεγάλο για έναν τόσο απλό λόγο. 

 

Τόσο walled garden είναι η Google. Το θέμα δεν είναι ότι τα λέτε, αλλά ότι τα πιστεύετε κιόλας και το ακόμα χειρότερο ότι τα πιστεύουν κι άλλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο οι υπηρεσίες της που είναι κλειστού κώδικα απο τη φύση τους, κι άλλο η ανάπτυξη του web. 

 

Η Google είτε σας αρέσει, είτε όχι, έχει βοηθήσει σημαντικά στην ανάπτυξη του διαδικτύου. Θα ήταν πολύ διαφορετικό χωρίς αυτή. 

 

Και μάθαμε την καραμέλα walled garden. Ναι, walled garden που από τον chrome έχουν βγει τόσοι αξιόλογοι "ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ" browsers όπως iron, opera (που τελευταία στηρίζεται στον chromium). Ναι πολύ walled garden. Όπως και στο android που έχουν βγει τόσες αξιόλογες custom rom (omnirom, cyanogen κλπ).

Και για να ανοίξει μια εταιρία τον κώδικα της θέλει @@, γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να εμφανιστεί κάποιος να το κάνει καλύτερο και να την εξαφανίσει από τον χάρτη.

 

Ε ρε Apple που σας χρειάζεται. Έπρεπε να είχαμε επιλογή μόνο Apple-Microsoft στις κινητές συσκευές να βλέπατε τη γλύκα. Αλλά αυτή είναι η νοοτροπία μας σαν λαός, να γκρινιάζουμε για τα πάντα.

 

Όσο για τη Mozilla, την πάω πάρα πολύ και χαίρομαι που βλέπω τον firefox να είναι μέσα στους πρωτοπόρους browsers. Αλλά για μάντεψε ποιος χρηματοδοτεί το 90% της Mozilla; Ακριβώς, η Google. Ναι, με αντάλλαγμα να έχει σαν μηχανή αναζήτησης τη δικιά της, αλλά το ποσοστό είναι σημαντικά μεγάλο για έναν τόσο απλό λόγο. 

 

Τόσο walled garden είναι η Google. Το θέμα δεν είναι ότι τα λέτε, αλλά ότι τα πιστεύετε κιόλας και το ακόμα χειρότερο ότι τα πιστεύουν κι άλλοι.

 

 

Όταν λέει walled garden δεν εννοεί closed source λογισμικό αλλά "lock-in" στις υπηρεσίες της και τον τρόπο που τις δένει μεταξύ τους. Δεν ξέρω ποιές και πόσες υπηρεσίες της χρησιμοποιείς (εγώ χρησιμοποιώ αρκετές από αυτές), αλλά προσπάθησε για μια βδομάδα να μην τις χρησιμοποιήσεις και θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Δεν θα μπορείς να εχεις YouTube account χωρίς να έχεις G+ account όπως και δεν θα μπορείς να σχολιάζεις στο YouTube χωρίς G+ account. Χρησιμοποίησε το Bing αντί του Google και θα τραβάς τα μαλλιά σου από τα αποτελέσματα που θα παίρνεις.

 

Θα μου πεις, ας φτιάξει η Microsoft το Bing όπως η Google. Τα αποτελέσματα του Google έρχονται ακριβώς επειδή η Google ξέρει τι ψάχνεις (με τους γνωστούς τρόπους) πολλές φορές πριν καν ολοκληρώσεις την πρόταση στην μπάρα αναζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέει walled garden δεν εννοεί closed source λογισμικό αλλά "lock-in" στις υπηρεσίες της και τον τρόπο που τις δένει μεταξύ τους. Δεν ξέρω ποιές και πόσες υπηρεσίες της χρησιμοποιείς (εγώ χρησιμοποιώ αρκετές από αυτές), αλλά προσπάθησε για μια βδομάδα να μην τις χρησιμοποιήσεις και θα καταλάβεις τι εννοώ. Δεν θα μπορείς να εχεις YouTube account χωρίς να έχεις G+ account όπως και δεν θα μπορείς να σχολιάζεις στο YouTube χωρίς G+ account. Χρησιμοποίησε το Bing αντί του Google και θα τραβάς τα μαλλιά σου από τα αποτελέσματα που θα παίρνεις. Θα μου πεις, ας φτιάξει η Microsoft το Bing όπως η Google. Τα αποτελέσματα του Google έρχονται ακριβώς επειδή η Google ξέρει τι ψάχνεις (με τους γνωστούς τρόπους) πολλές φορές πριν καν ολοκληρώσεις την πρόταση στην μπάρα αναζήτησης.

 

Χρησιμοποιώ αρκετές υπηρεσίες της. 

 

Στο youtube μια χαρά βλέπω τα βίντεο και χωρίς να συνδεθώ με το gmail μου. Τώρα, για να σχολιάσω προφανώς και θέλω κάποιο λογαριασμό. Ότι σου ανοίγει λογαριασμό στο google+ σημαίνει ότι σου βάζει το μαχαίρο στο λαιμό για να το χρησιμοποιήσεις;

 

Σημασία δεν έχει τι σου λέει μια εταιρία να κάνεις, αλλά τι επιλέγεις ο ίδιος να κάνεις.

 

Δε φταίει αυτή που έχει τόσο καλές υπηρεσίες (η αλήθεια να λέγεται) και ο ανταγωνισμός είναι πίσω (π.χ. Bing). Στη δουλειά στην τεχνική υποστήριξη, πάω σε υπαλλήλους να φτιάξω κάτι, και με την ευκαιρία μου λένε να αλλάξω και μηχανή αναζήτησης στον explorer (μου ζητάνε chrome, πριν τους πω ότι μόνο explorer επιτρέπεται να έχουν) και να βάλω google γιατί στην αρχή έχει το Bing.

 

Τουλάχιστον στο Android έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς τελείως άλλες υπηρεσίες (π.χ. Samsung apps store, πληκτρολόγια πέραν του stock, όποιον browser θες κλπ). Για κάντο αυτό στο iOS και στα windows phone... Καλή τύχη. :P

 

Εδώ και η Mozilla δήλωσε ότι τα Firefox accounts είναι σημαντικά για το Firefox OS. 

 

Έχω δοκιμάσει να μπω στα windows 8.1 από τη δουλειά χωρίς outlook και τα tiles ήταν ΜΗ χρησιμοποιήσιμα.

 

Όλες οι εταιρίες έχουν φτιάξει οικοσυστήματα. Δεν το θεωρώ κακό. Πρέπει να έχουν ωραίες υπηρεσίες και να παρέχουν ευκολίες για τον χρήστη, για να μπορεί να κάνει τη δουλειά του όσο το δυνατόν πιο γρήγορα κι εύκολα.

 

Το θέμα για μένα είναι να υπάρχουν επιλογές και να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα ο χρήστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...