Προς το περιεχόμενο

Το ricardo.gr διακόπτει τη λειτουργία του


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσα σε ολα αυτα που λετε στα ελληνικα σαητ δημοπρασιων ποτε δεν καταλαβα τον ορο ¨επιθητη τιμη¨! 

Σου λεει αρχικη τιμη 10 επιθιμητη 60, αν εκανες προσφορα 30 και κερδιζες δεν το επαιρνες... Ετσι χανεται ολο το νοημα της δημοπρασιας!! Στο ebay ειχα αγορασει ενα κινητο πολυ φθηνα (ειχε βεβαια αλλα τοσα ταχυδρομικα) στην Ελλαδα θα μου ελεγε δεν επιασε την επιθυμητη τιμη ακυρο!

 

Με κάθε σεβασμό, αυτό που λες δεν ισχύει. Στο ricardo κέρδισα δημοπρασία 20€ κάτω από την "επιθυμητή τιμή" του πωλητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση κακία για το ricardo. Τι κομπλεξ είναι αυτό πάλι? Ακούω διάφορα άσχετα και παρανοϊκά.1 Για σαβούρα: Τι σημαίνει σαβούρα? Έχω κάτι που εγώ δεν το χρειάζομαι και το πουλάω για να το πάρει κάποιος που το θέλει. Για όλους τους άλλους πλην των ενδιαφερόμενων είναι 'σαβούρα'. Τι σας νοιάζει? Όλα τα site ακόμα και το ebay, έχουν σαβούρα μ' αυτή τη λογική...2. ότι ήταν άθλιο: Ναι κι εμένα το alibaba, άθλιο μου φαίνεται! Άποψη μου! 3. Για τιμές και ιδιαίτερα σε σχέση με skroytzομάγαζα: Καλές είναι οι χαμηλές τιμές, όταν όμως το προϊόν είναι διαθέσιμο. Όλοι γράφουν στα skroytzομάγαζα για διαθεσιμότητα, αλλά όταν το παραγγείλεις, ψάχνεις το πότε θα έρθει. Υπάρχει γνωστό e-μαγαζί που λέει άμεσα διαθέσιμο, πας να το πάρεις και σου λένε: στην αποθήκη μας άμεσα διαθέσιμο, σ' εμάς την επομένη! Ποιός δεν έχει δει στο ebay μνήμη αξίας $10 να πωλείτε $100!!! Γνωστό τρυκ των πωλητών όταν δεν έχουν stock για να μη διαγράψουν την αγγελία.4. Αν κάποιος στο ricardo πουλήσει κάτι και ο αγοραστής δεν πραγματοποιήσει την αγορά, τότε ο πωλητής ζητά ακύρωση της πώλησης και δεν χρεώνεται με ποσοστό πώλησης. 5. Αξιοπιστία σε αγορές με μηνύματα, δεν έχω δει πουθενά στον κόσμο...!!! Ας μην έχουμε τόση κακία για θέματα που δεν γνωρίζουμε, ή γνωρίζουμε λίγο. Από την άνεση του καναπέ μου, μπορώ κι εγώ να έχω άποψη επί παντός επιστητού! Σαν χρηστης του ricardo, γνώρισα αρκετό κόσμο που έψαχνε απεγνωσμένα για να βρει μια φτηνή 1GB DDR 400 PC3200 μνήμη που τα e-μάγαζα την έχουν 20 ευρώ+, που ήθελε να αλλάξει CPU σε P4 3,2GHz, που έψαχνε σκληρό 60 & 80 GB στις 7200rpm για είναι λίγο πιο γρήγοροι, ή κάτι φαντάρια στη Δράμα που έψαχναν ίσιο σκληρό για να αλλάξουν τον καμένο στο γραφείο. Είχα κάποτε 1 PIX και όταν πήγε για απόσυρση κάπου στην Ολλανδία, λυπήθηκα την μνημη που είχε πάνω και την κράτησα. Την πήρε κάποιος στην Κρήτη που έκανε αναβάθμιση σε κάτι κουλοχέρηδες ή κάτι τέτοιο. Αυτή είναι η πραγματικότητα και όσοι αρνούνται την ύπαρξη της, ζουν μόνο μέσα από το laptop τους. Όσο για καποιους απατεώνες, ναι υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού. ΚΑΝΕΝΑ site δεν είναι πανάκεια, γιατί οι άνθρωποι που συμετέχουν είναι μέλη της κοινωνίας μας και αυτής εδώ της ζωής και όχι κάποιας άλλης!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τί σχέση έχουν οι χρήστες του με το ίδιο και τις "υπηρεσίες" του;

 

Κατά τ' άλλα, πες ότι οι πλειονότητα των όσων έχουν ποστάρει εδώ (και είναι εμφανώς "κατά" του), είναι κακοί άνθρωποι ας πούμε.

Σκατόψυχοι ρε παιδί μου, χαιρέκακοι. Γουστάρουν έστω τα κλεισίματα.

 

...ΔΕΝ σε προβληματίζει (με ΠΟΙΟΝ τρόπο, εσύ σκέψου κάποιον) το ότι είσαι, ας πούμε, ο ένας που είσαι "υπέρ"...;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θα ήσουν μέλος σε site με κακές υπηρεσίες? Δεν μίλησα για κακούς ανθρώπους, αλλά για κακία και σίγουρα ασχετοσύνη. Με αυτό κατά νου, όχι δεν με προβληματίζει καθόλου και αν είχες διαβάσει και παραπάνω, θα καταλάβαινες ότι δεν είμαι ο 'ένας'!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οκ, είσαι ο "δύος".

 

Τεσπα, προσπάθα να καταλάβεις περισσότερα (ΑΝ σε ενδιαφέρει), διαβάζοντας πιο προσεκτικά τα ποστ "κακιών".

 

Επίσης, καλό θα ήταν (για 'σένα το λέω), να μη συγχέεις το ότι πέρασες καλά κάπου, εξ' αιτίας κατά βάσης των ατόμων με τα οποία πέρασες καλά. Γιατί και στην κόλαση, άμα έχεις καλή παρέα, δεν καταλαβαίνεις τον διάολό σου...

 

 

*...πολύ εύκολα το είπες αυτό το "ασχετοσύνη"...Να το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον docklas, ο καθε ασχετος βγαινει και κατακεραυνωνει ενα site που ειμαι βεβαιος οτι απλως το εχει ακουσει χωρις να το εχει χρησιμοποιησει ειτε σαν πωλητης ειτε σαν αγοραστης...Και σιγουρα ο docklas δεν ειναι ο μονος που εχει  θετικη αποψη για το εν λογω site κια για τις υπηρεσιες του...Απλα ολοι οι κλασσικοι Ελληνες ειναι πρωτοι στην κριτικη και το θαψιμο, ετσι ειμαστε εμεις, πρωτοι βγαινουμε να γραψουμε αρνητικες κριτικες, να κουτσομπολεψουμε και να εκφερουμε την "αποψη" μας, αν νιωθουμε οτι πρεπει να πουμε κατι θετικο δυσκολευομαστε. Το ricardo δεν ηταν ευτυχως ενα site για ολους, ειχε κανονες που επρεπε να τους ακολουθησεις και να το εκανες σιγουρα ησουν κερδισμενος. Αποτελεσε για πολλους ενα σοβαρο εργαλειο οπως και για μενα που ημουν πωλητης εκει μεσα πανω απο 4 χρονια και σιγουρα το κλεισμο του θα με πονεσει τοσο στην τσεπη μου οσο και στο συναισθηματικο κομματι του πραγματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σου το αναγνωρίζω, ξέρεις να μετράς...Με αριθμούς isomnia....

 

Και καλο θα ήταν να μην λες πράγματα για μένα, παρά μόνο για σένα. Εγώ μιλάω για μένα μόνο! Που είπα ότι πέρασα καλά και με τα άτομα που πέρασα καλά και που ξέρεις τι πέρασα και τι έκανα?! Δεν μ' ενδιαφέρει αυτό που διαβάζω σε κάποιο forum, αλλά αυτό που ζώ. Ξέρεις κι εγώ έχω φίλους που την πάτησαν στο ebay, δεν βγαίνω να το κακολογήσω για λογαριασμό τους. Αυτό εννοώ ασχετοσύνη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όντως, ξέρω να μετράω κατά βάση με αριθμούς Ινσόμνια :

 

Ένα και δύο μετράω τα μηνύματα - αχ και τον σταυρό μου κάνω...

Αν δεν ποστάρετε ξανά εδώ βρε καρδούλες μου, να το ξέρετε δεν θα πεθάνω...

Άσπρα-κίτρινα, κίτρινα-μπλε, τρολλαράκια του Ρικάρντο δεν μας ****** καλέ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, κανείς δεν πρόκειτε να πεθάνει ακόμα και αν δεν ποστάρεις κι εσύ...

 

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτό το άκρως κομπλεξικό δέσιμο του χρήστη με το site (τρολλαράκια του ricardo).

Τελικά όλα από αυτό το άνοστο κόμπλεξ προέρχονται...

Διάβαζα πιο πάνω για κάποιον που είχε δεχτεί αρνητική αξιολόγηση γαιτί δεν έβρισκε τον αγοραστή στο λάθος κινητό. Μήπως ποτέ δεν είχε μάθει ότι ακόμα και η αρνητική αξιολόγηση μπορούσε να ακυρωθεί, ή μήπως απλά είπε 'δε βαριέσαι, τι να κάνω τώρα'?

Όπως είπε και ο Nobelistas, στην κριτική είμαστε πρώτοι, να δούμε λίγο παρακάτω τι γίνεται δε θέλουμε...


Συμφωνω με τον docklas, ο καθε ασχετος βγαινει και κατακεραυνωνει ενα site που ειμαι βεβαιος οτι απλως το εχει ακουσει χωρις να το εχει χρησιμοποιησει ειτε σαν πωλητης ειτε σαν αγοραστης...Και σιγουρα ο docklas δεν ειναι ο μονος που εχει  θετικη αποψη για το εν λογω site κια για τις υπηρεσιες του...Απλα ολοι οι κλασσικοι Ελληνες ειναι πρωτοι στην κριτικη και το θαψιμο, ετσι ειμαστε εμεις, πρωτοι βγαινουμε να γραψουμε αρνητικες κριτικες, να κουτσομπολεψουμε και να εκφερουμε την "αποψη" μας, αν νιωθουμε οτι πρεπει να πουμε κατι θετικο δυσκολευομαστε. Το ricardo δεν ηταν ευτυχως ενα site για ολους, ειχε κανονες που επρεπε να τους ακολουθησεις και να το εκανες σιγουρα ησουν κερδισμενος. Αποτελεσε για πολλους ενα σοβαρο εργαλειο οπως και για μενα που ημουν πωλητης εκει μεσα πανω απο 4 χρονια και σιγουρα το κλεισμο του θα με πονεσει τοσο στην τσεπη μου οσο και στο συναισθηματικο κομματι του πραγματος.

Καλά τα λες, αλλά φαίνεται ότι οι περισσότεροι εδώ χρησιμοποιούν μόνο το super isomnia. Όλα τα άλλα (ebay, emarket, ricardo, alibaba κλπ.) για μερικούς ωχριούν μπροστά του. Γίνονται αναλύσεις για τα κόστη του ebay.com/ebay.co.uk και παραθέτουν παραδείγματα 2 ετών πίσω. Λες και χάθηκε ο κόσμος να φτιάξει κάποιος ένα account και να κάνει μια πώληση χωρίς να την αποθηκεύσει για να δει πραγματικά τι κοστίζει...

Για να δουν πραγματικά τι σημαίνει να αγοράζεις 1 laptop και αν σου έρθει με λάθος χαρακτηριστικά, ο πωλητής να σου πιστώνει την αξία του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτό το άκρως κομπλεξικό δέσιμο του χρήστη με το site (τρολλαράκια του ricardo).

Τελικά όλα από αυτό το άνοστο κόμπλεξ προέρχονται...

 

...να καούν τα κάρβουνα με τον Φρόυντ πάνω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε το site! Είχα βολευτεί, οπότε καλά έκανε και έκλεισε γιατί δε μου αρέσει το βόλεμα :P

 

Χαχαχα...Τρελλο χιουμορ...Πως τα λετε εσεις εδω μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω παθει πλακα με τις αγγελιες εδω μεσα.

 

Στην καλυτερη περιπτωση ειναι σε τιμες οπως το e shop.

 

Ειδα αγγελια για επεξεργαστη intel στα 270 ευρω οταν σε καταστημα ειχε 290/

 

Ειναι δυνατον να δωσω 270 ευρω σε εναν τραχανα στον δρομο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...