Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογές Android μετατρέπουν το κινητό σου σε μηχανή εξόρυξης κρυπτονομισμάτων χωρίς να το ξέρεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενε όμως! Δεν είναι ακριβώς "κληρονομιά" απο το linux όλα αυτά! Εδώ μιλάμε για μια τεράστια εταιρία όπως η Google και το android  το οποίο είναι το προϊόν της! Οι εφαρμογές που τα έκαναν όλα αυτά χωρίς να το γνωρίζει ο χρήστης, δεν απαιτούσαν root πρόσβαση αλλά απλά μια εγκατάσταση σε ένα stock λειτουργικό! Άρα οι πολιτικές ασφαλείας και ελέγχου της google στις εφαρμογές που "ανεβαίνουν" στο play store (το οποίο είναι επίσης δικό της προϊόν) δεν είναι και τόσο "σφιχτές" όσο θα επρεπε. Κάτι τέτοιο για παράδειγμα δεν θα γινόταν εύκολα στο App store της Apple!

 

Το iphone 4 τα πάει εντυπωσιακά καλύτερα με την 7.1 σε σχέση με την 7. Και επιπλέον συγκρίνεις μια παλιά συσκευή 3 γεννιές πίσω, με την τελευταία έκδοση του λειτουργικού, πράγμα όχι και τόσο αντικειμενικό! :)

Για την ακρίβεια συγκρίνω μία τελευταία έκδοση με μία εμφανώς παλαιότερη καθώς μιλάω για 4.1.2.

 

Αν ευσταθεί αυτό που λες και δεν υπάρχει άλλη πλευρά στην ιστορία όπως προυπόθεση για πειραγμένο λειτουργικό ή κάτι άλλο τότε ναι. Η ποιότητα των εφαρμογών δεν είναι τόσο ελεγμένη. Αλλά αυτό είναι προφανές όταν έχεις ευελιξία. Γι' αυτό και δεν πρέπει να βάζουμε τα πάντα στο κινητό μας κ μετά να κατηγορούμε τους testers. Λίγη κοινή λογική αρκεί. Ζεστό κινητό; Κάτι τρέχει. Τι εγκατέστησες; Αααα αυτό! Ε, το βγάζεις.

 

Προτιμώ αυτό από το να μην έχω ποικίλες εφαρμογές που κάνουν πολλά τα οποία η AAPL δε θα άφηνε ποτέ να γίνουν. Το θέμα που θίγεται εδώ είναι τα Google Services φίλε μου κι όχι το Android. To Android είναι open source και τον κώδικα τον βλέπουν όλοι. Τώρα τα Google Services είναι άλλο πράγμα.

Στα πλάισια της ευελιξίας, αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου πιο πολύ από την GOOG, απλά κατέβαζε τα APK και βάζε τα μόνος. Κάτι που αλλού και να θες δε γίνεται.

 

Η απόλυτη ευελιξία έχει το τίμημά της όπως και το να εμπιστεύεσαι closed source λύσεις όπως τα Google Services.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

 

 

γίνεται πολύ εύκολα, το youtube έχει ξεχωριστό volume :)

για την πρώτη σου απορία , δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δε χρησιμοποιώ skype.

 

 

επισης χαμηλωσε το βιντεακι στο utube χωρις να χαμηλωνει και ο ηχος κλησης :P

 

Πως γινεται στο android και WP,αυτο?

Το ψαχνω γι'αυτο ρωταω!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος χαμός πάντως για 2 εφαρμογές. Η δε φωτογραφία με το ραγισμένο Samsung στη σελίδα του Ars Technica είναι εξαιρετική assist για fanboys/haters. Δημοσιογραφία υψηλού επιπέδου. Βγάζω το καπέλο στο PR της Trend Micro. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ωραίος χαμός πάντως για 2 εφαρμογές. Η δε φωτογραφία με το ραγισμένο Samsung στη σελίδα του Ars Technica είναι εξαιρετική assist για fanboys/haters. Δημοσιογραφία υψηλού επιπέδου. Βγάζω το καπέλο στο PR της Trend Micro. 

 

Να υποθέσω πως θα έγραφες το ίδιο αν το άρθρο αφορούσε την apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Προτιμώ αυτό από το να μην έχω ποικίλες εφαρμογές που κάνουν πολλά τα οποία η AAPL δε θα άφηνε ποτέ να γίνουν. Το θέμα που θίγεται εδώ είναι τα Google Services φίλε μου κι όχι το Android. To Android είναι open source και τον κώδικα τον βλέπουν όλοι. Τώρα τα Google Services είναι άλλο πράγμα.

Στα πλάισια της ευελιξίας, αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου πιο πολύ από την GOOG, απλά κατέβαζε τα APK και βάζε τα μόνος. Κάτι που αλλού και να θες δε γίνεται.

 

Η απόλυτη ευελιξία έχει το τίμημά της όπως και το να εμπιστεύεσαι closed source λύσεις όπως τα Google Services.

 

Αυτό ακριβώς. Πολύ δεν το ξέρουν αυτό. Βέβαια χάνεται όπως πολύ σωστά είπες η ευελιξία.

 

Στο θέμα μας. Δεν είπε κάποιος ότι το google play είναι το πιο ασφαλές. Αλλά προτιμώ  να κάνω εγώ ασφαλείς επιλογές από το να επιλέγουν άλλοι για την ασφάλειά μου.

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"κορόϊδεψε"-κρίνε τα αρνητικά όσο θες - μαζί σου,αλλά δε σταματάς εκεί.Ξανά κ ξανά κ ξανά προτείνεις τα windows ως την υπέρτατη λύση.

Οπότε ναι, προωθείς το συγκεκριμένο λειτουργικό.απλά.

έγραψα κάπου ΠΑΡΤΕ WP? Όχι.

μίλησα για το άθλιο android marketplace

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα κάπου ΠΑΡΤΕ WP? Όχι.

μίλησα για το άθλιο android marketplace

 

Κυκλοφορείς με όνομα ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ. Οπότε, ναι. Το προωθείς.-

 

Το windows store έχει κακογραμμένους κλώνους του flappy bird. Η Google και η Apple στα δικά τους τα απογόρευσαν. Η Microsoft όχι. Γιατί; Γιατί ζητιανεύει εφαρμογές μπας και αυξηθούν οι χρήστες. Και άσε την ποιότητα στο store. Το windows store έχει τις πιο κακογραμμένες εφαρμογές που έχω δει. Και από μόνο του στο UI μόνο εύχρηστο δεν είναι. Καλά, τις εφαρμογές που έχουν βγει σε Android και iOS και όχι στο windows store τις αφήνω έξω.

 

Σε poll της ίδιας της Nokia, όταν ρώτησε τους χρήστες της, τι τους αρέσει πιο πολύ στο Nokia Χ (το android κινητό που έβγαλε) απάντησαν το Android και οι εφαρμογές του, και όχι οι υπηρεσίες της Microsoft που ήταν ο λόγος που το έβγαλε. Συν, το χάκαραν για να περάσουν τα Google apps. Αυτά από μόνα τους τα λένε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα κάπου ΠΑΡΤΕ WP? Όχι.

μίλησα για το άθλιο android marketplace

Επειδή εσύ θεωρείς ότι προώθηση γίνεται μόνο με τη χρήση της μαγικής έκφρασης "ΠΑΡΤΕ WP" δε σημαίνει ότι ειναι και σωστό.

Επίσης δε μίλησες μόνο για το "άθλιο android marketplace" 

 

δικά σου λόγια(ποστ # 14):

 

"οπότε περισσότερο βοηθάω.

ειναι σαν να λέω, αν δεν θέλετε μ***ες να τρέχουν στο κινητό σας πάρτε IOS, η WP."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορείς με όνομα ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ. Οπότε, ναι. Το προωθείς.-

 

Το windows store έχει κακογραμμένους κλώνους του flappy bird. Η Google και η Apple στα δικά τους τα απογόρευσαν. Η Microsoft όχι. Γιατί; Γιατί ζητιανεύει εφαρμογές μπας και αυξηθούν οι χρήστες. Και άσε την ποιότητα στο store. Το windows store έχει τις πιο κακογραμμένες εφαρμογές που έχω δει. Και από μόνο του στο UI μόνο εύχρηστο δεν είναι. Καλά, τις εφαρμογές που έχουν βγει σε Android και iOS και όχι στο windows store τις αφήνω έξω.

 

Σε poll της ίδιας της Nokia, όταν ρώτησε τους χρήστες της, τι τους αρέσει πιο πολύ στο Nokia Χ (το android κινητό που έβγαλε) απάντησαν το Android και οι εφαρμογές του, και όχι οι υπηρεσίες της Microsoft που ήταν ο λόγος που το έβγαλε. Συν, το χάκαραν για να περάσουν τα Google apps. Αυτά από μόνα τους τα λένε όλα.

Κατω τα χερια απο τους κλωνους του flapy bird!!! :P

Ποιο windows tablet εχεις,ειπαμε??? :devil:

Τουλαχιστον τα παιχνιδια του windows store σου δινουν την επιλογη μεταξυ touch/keyboard/gamepad.Το android τι επιλογες σου δινουν τα "καλογραμμενα" games του playstore(που "δεν ειναι" βουτηγμένο στους κλωνους και τη σαβουρα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα κάπου ΠΑΡΤΕ WP? Όχι.

 

δικά σου λόγια(ποστ # 14):

 

"οπότε περισσότερο βοηθάω.

ειναι σαν να λέω, αν δεν θέλετε μ***ες να τρέχουν στο κινητό σας πάρτε IOS, η WP."

 

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα λιώνω!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς. Πολύ δεν το ξέρουν αυτό. Βέβαια χάνεται όπως πολύ σωστά είπες η ευελιξία.

 

Στο θέμα μας. Δεν είπε κάποιος ότι το google play είναι το πιο ασφαλές. Αλλά προτιμώ  να κάνω εγώ ασφαλείς επιλογές από το να επιλέγουν άλλοι για την ασφάλειά μου.

 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Άρα τελικά συμφωνούμε στο ότι με το Android είσαι πιο ελεύθερος αρκεί να έχεις λίγο το νου σου.

 

Βέβαια αυτό χρειάζεται παντού. Έτσι χαλαροί ήταν και κάποιοι στο MacOS το οποίο "δεν κολλάει ιούς" μέχρι που κόλλησε και γραφόντουσαν κάτι όργια στο νετ και γελούσα.

 

Βέβαια "δεν κολλάει ιούς" όταν κανείς δεν ασχολείται να τους γράψει για το 1% των υπολογιστικών συστημάτων του πλανήτη. (είμαι εμφανώς επιεικής με το ποσοστό! :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το windows store έχει κακογραμμένους κλώνους του flappy bird. Η Google και η Apple στα δικά τους τα απογόρευσαν. Η Microsoft όχι. Γιατί; Γιατί ζητιανεύει εφαρμογές μπας και αυξηθούν οι χρήστες. Και άσε την ποιότητα στο store. Το windows store έχει τις πιο κακογραμμένες εφαρμογές που έχω δει. Και από μόνο του στο UI μόνο εύχρηστο δεν είναι. Καλά, τις εφαρμογές που έχουν βγει σε Android και iOS και όχι στο windows store τις αφήνω έξω.

Ξερεις ποιο ειναι το τραγελαφικο  μαζι σου?

Γραφεις για τους ΑΚΙΝΔΥΝΟΥΣ κλωνους του flappy bird σε ενα θεμα που εχει σα τιτλο αυτο:

 

 

Εφαρμογές Android μετατρέπουν το κινητό σου σε μηχανή εξόρυξης κρυπτονομισμάτων χωρίς να το ξέρεις

Και με επιπτωσεις στη συσκευη σου,ΑΥΤΕΣ:

 

 

 

Έχετε ποτέ εγκαταστήσει τις, φαινομενικά ακίνδυνες, εφαρμογές Songs ή Prized στη συσκευή Android σας; Αν είστε ανάμεσα στους εκατομμύρια χρήστες που εγκατέστησαν τη πρώτη, και στους δεκάδες χιλιάδες που εγκατέστησαν τη δεύτερη, τότε είναι πιθανό να αντιληφθήκατε ότι η “συμπεριφορά” της συσκευής Android σας, δεν ήταν η ίδια.Θερμαινόταν περισσότερο. Είχε θέματα καθυστερήσεων και “lag"ενώ η μπαταρία τελείωνε πιο γρήγορα. Η χρήση δεδομένων επίσης ήταν μεγαλύτερη από ποτέ, αλλά στην επιφάνεια, όλα έμοιαζαν φυσιολογικά. Έμοιαζαν, γιατί στη πραγματικότητα, οι δημιουργοί τον παραπάνω εφαρμογών είχαν μετατρέψει την Android συσκευή σας, σε ένα «δουλικό» μηχάνημα εξόρυξης κρυπτονομισμάτων!

Ο Veo Zhang της Trend Micro δήλωσε σχετικά «Οι χρήστες θα παρατηρήσουν σχετικά άμεσα την περίεργη συμπεριφορά των «μηχανών εξόρυξης» - η φόρτιση είναι αργή, τα τηλέφωνα θερμαίνονται υπερβολικά, οπότε η ύπαρξη τους δεν περνάει απαρατήρητη».

 

Ευχαριστω,αλλα θα προτιμησω τους κλωνους του Flappy bird!!! :lol: :lol: :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζαμπα τσακωνεστε

 

Το καθε λογισμικο εχει το κοινο του.

Αν εισαι ενηλικας και απο το κιν σου χειριζεσαι το ebanking, στελνεις σημαντικα email/μηνυματα και γενικα σε ενδιαφερει η ασφαλεια και η αξιοπιστια τα ios/windows phone ειναι μονοδρομος.

 

Αν εισαι πιτσιρικας που θες να το παιζεις χακερας με τα roots και τα customization και να μην χαλας το χαρτζηλικι σου σε εφαρμογες και μουσικη ή χαζογκομενιτσα που θελει να μπαινει fb και δεν φτανουν τα χρηματα για iphone τοτε φυσικα το android ειναι η καλυτερη λυση.

 

Ο καθενας κανει την επιλογη που του ταιριαζει και δεν χρειαζεται να απολογειται ή να επιτειθεται στις επιλογες των αλλων.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πιάσαμε τις πλατφόρμες, BB10 έχεις δοκιμάσει;

 

οχι απλα δεν ειχα συσκευη ββ, ουτε καν δεν εχω πιασει στο χερι μου...οποτε για ββ δεν μπορω να εκφερω αποψη δεν εχει φτασει μεχρι εκει η χαρη μου :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τα zombie pc εχουμε και zombie smartphones.. yay

μπορει να μην περασει κατι τετοιο απαρατηρητο απο μενα, απο εναν απλο χριστη android ναι θα περασει όμως..

 

σορρυ για το offtopic,

παρακαλω συνεχίστε να μαλώνετε γιατι βαριέμαι.

*πιανει μια χουφτα νατσος*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...