Προς το περιεχόμενο

Καλιμπραριστηρι Spyder4 express


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετυχα σε "προσφορα" (δεν γνωριζω εαν πραγματικα ειναι) το spyder4express στα 79ευρω-> απο εδω

Αξιζει τον κοπο?Η θα επρεπε να κοιταζω για κατι πιο σοβαρο?

1)Θα ηθελα να καλιμπραρω την οθονη του λαπτοπ μου και εχω σκοπο -αναλογος πως παει- να παρω και καποια dell ultrasharp στο σχετικα κοντινο μελλων.
 

2)Δεν εχω ασχοληθει ποτε με καλιμπραρισμα απλα εκτυπωσα προσφατα καποιες φωτογραφιες και ειχαν αρκετη αποκλιση απο αυτο που βλεπω στην οθονη μου.

 

3)Δεν εχω καταλαβει πως ακριβως δουλευουν,τα συνδεεις και κανουν μονα τους της ρυθμισεις, η πρεπει να περασεις χειροκινητα μεσα απο το utility της καρτας γραφικων?(intelhd+ati7670 στην περιπτωση μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κοιτα,για τα λεφτά του καλό ειναι...

Προσωπικά εχω της xrite το  i1 display pro,[κατι αντιστοιχο με το spyder4 elite] Απο την άλλη ειναι μια συσκευή που θα την έχεις για χρόνια,θα μπορούσες να πάρεις το αμέσως καλύτερο...

 

Λοιπον,αν εχεις μονο λάπτοπ δεν θα δεις και τρελά πράγματα,η οθόνη του δεν παιρνει ρυθμίσεις[οσες μια οθόνη σκετη],μόνο λιγο φωτεινότητα 

Θα διωρθώσει την απόκληση σε χρώμα [μιας και η εργοστασιακες ρυθμισεις των απλων οθονών εχουν κορεσμένα μπλέ `η/και κόκκινα]

αλλα  την φωτεινότητα οχι απόλυτα,για να το πετύχεις αυτο θα πρέπει να πέσεις τουλάχιστον στα 90cd/m^2. [για να μπορεις να συγκρίνεις με τυπώματα εννοω]

 

Επειδή ειναι απλή συσκευή θα εχει και έυκολο πρόγραμμα [ουσιαστικά αυτο αλλάξει,το software],μάλλον θα γίνονται ολα μόνα τους..Μπορει να σου ζητήσει να χαμηλώσεις την φωτεινότητα manual...

 

Δες εδω,ο Βασίλης ειναι πολύ καλός!!
http://www.billkastanakis.com/%CF%83%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF-calibration-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το color munki της xrite, ειναι πολύ καλο και εύκολο ... Ουσιαστικά δν κανεις κάτι το πολυ ιδιαίτερο , βάζεις την βεντουζα και ακολουθείς τις οδηγίες

Τώρα όντως δεν αξίζει να πάρεις και τέτοιο για οθόνη λάπτοπ , δεν θα πάρεις καλα αποτελέσματα ... Σκέψου το όμως άμα πάρεις μια καλη οθόνη

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...