Προς το περιεχόμενο

ZTE Grand S II: Πιθανότατα το πρώτο smartphone με 4GΒ RAM


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί πλέον στο χώρο των smartphones, τα 2GB RAM να θεωρούνται δεδομένα στις περισσότερες περιπτώσεις των κορυφαίων μοντέλων όμως όπως γνωρίζετε στο πεδίο της τεχνολογίας τίποτα δεν μένει στάσιμο.Έτσι λοιπόν, σύμφωνα με πρόσφατες αναφορές από έγκυρες πηγές στην Κίνα, η γνωστή εταιρεία ΖΤΕ, πρόκειται να εφοδιάσει το επερχόμενο smartphone ZTE Grand S II με έως και 4GB μνήμης RAM θέλοντας προφανώς να προσφέρει το κάτι παραπάνω από τους ανταγωνιστές της αλλά και να ταράξει τα νερά της αγοράς "πιάνοντας"

το όριο των 32bit ARM chip.

 

Σύμφωνα πάντα με τις ίδιες αναφορές η νέα συσκευή, θα είναι εξοπλισμένη με έναν τετραπύρηνο επεξεργαστή Snapdragon 800/801 χρονισμένο στα 2.3 GHz, 16 GB αποθηκευτικού χώρου αλλά και οθόνη 5.5 ιντσών ανάλυσης 1080p. Ακόμη θα διαθέτει φωτογραφική μηχανή ανάλυσης 13ΜΡ, μπαταρία χωρητικότητας 3.000mah ενώ το λειτουργικό του σύστημα θα είναι μάλλον το Android 4.3.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και κατοχος android τηλεφωνου, παραδεχομαι την ανωτεροτητα της apple σε αυτο τον τομεα. Οπου με 512mb και 1gb στα τηλεφωνα της μπορουν να τρεχουν απροβληματιστα το εξαιρετο λειτουργικο της. 4gb σε κινητο για μενα ειναι αστειοτητα και δειγμα του ποσο δυσχρηστο λειτουργικο ειναι το android.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν βγει μια γλώσσα προγραμματισμού αποκλειστικά για κινητά δεν κάνουμε τίποτα..
Απλά τα GB θα αναιβαίνουν μέρα με τη μέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κατοχος android τηλεφωνου, παραδεχομαι την ανωτεροτητα της apple σε αυτο τον τομεα. Οπου με 512mb και 1gb στα τηλεφωνα της μπορουν να τρεχουν απροβληματιστα το εξαιρετο λειτουργικο της. 4gb σε κινητο για μενα ειναι αστειοτητα και δειγμα του ποσο δυσχρηστο λειτουργικο ειναι το android.

Καλά συγκρίνουμε τώρα multitaskingμε multitasking? 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ βλέπω την αδυναμία πολλών εταιριών (ειδικά κινέζικων) να αυξήσουν τις επιδόσεις των κινητών τους μέσα από βελτιστοποίηση του λειτουργικού και έτσι επιλέγουν να αυξάνουν συνεχώς τις επιδόσεις μέσω hardware που τους έρχεται φτηνότερα.

Το android μπορεί να γίνει και αυτό αρκετά ελαφρύ και το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο η Google με το Moto G. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Και ο υπολογιτσής μου έχει 3gb.....</p>

 

Σε νιώθω μια από τα ίδια έχω 3gb και βλέπω κινητά με 4gb!!!σε λίγο θα έχω περισσότερη ραμ στο κινητό παρά στο pc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κατοχος android τηλεφωνου, παραδεχομαι την ανωτεροτητα της apple σε αυτο τον τομεα. Οπου με 512mb και 1gb στα τηλεφωνα της μπορουν να τρεχουν απροβληματιστα το εξαιρετο λειτουργικο της. 4gb σε κινητο για μενα ειναι αστειοτητα και δειγμα του ποσο δυσχρηστο λειτουργικο ειναι το android.

 

Dalvik, JIT, JAVA bytecode. Είναι έτσι η δομή του Android. Δεν είναι κάποιο λάθος, δεν είναι ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Έτσι λειτουργεί.

 

Στο 4.4 χρησιμοποιούν ένα νέο VM, το οποίο λειτουργεί ακριβώς αντίθετα από το Dalvik και υποτίθεται ότι θα βελτιώσει κάπως την απόδοση.

 

Τώρα το να συγκρίνουμε αυγά με πορτοκάλια όσον αφορά τουλάχιστον τη χρήση της μνήμης δεν έχει νόημα.

 

Σαν συνολικό OS (iOS vs Android) είναι άλλη υπόθεση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο υπολογιτσής μου έχει 3gb.....

Εντάξει δεν μου κάνει εντύπωση και το κινητό μου έχει μεγαλύτερη ανάλυση από το laptop και το oppo find 7 μεγαλύτερη από την οθόνη του υπολογιστή μου και της τηλεόρασης μου ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ποιο λαγκ? τα αντροιντ δε λαγκαρουν εδω και μια διετια...εκτος αν συγκρινετε το μη λαγκαρισμα του iphone με αντροιντ των 100ε...

Ναι για αυτό είναι γεμάτα όλα τα φόρουμ με παράπονα για galaxy s4!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...