Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.199 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Δηλαδή έχοντας AV μόνο το Defender, θεωρείς σίγουρο το ότι δεν έχεις κολλήσει κάτι. :lol: 

Πέρα από την πλάκα, μαζί με ένα antimalware κλπ είσαι πολύ περισσότερο καλυμένος. Σίγουρα το "προσέχω που μπαίνω" είναι η βάση όλων , απλά δεν αρκεί :) 

Το φορμάτ το βαριέμαι οικτρά, πρέπει να στήσω ένα σωρό πράγματα και κυρίως DAW +VST για μουσική κλπ, τα κυριότερα.
Πρέπει να έκανα πέρυσι από απόλυτη ανάγκη.

Κοίτα....Καταρχήν δεν είναι όλοι ίδιοι οπότε εαν πχ εσύ έχεις την ανάγκη και δεν μπορείς να προστατευτείς χωρίς antvirus δεν σημαίνει οτι κάποιος άλλος δεν μπορεί.

Εγώ έχω windows 7 και εαν δεις στο προηγούμενο ποστ μου δεν έχω να κάνω format από το 2013.Δεν έχω βάλει κανένα antivirus στο pc εδώ κα πάνω από 2 δεκαετίες.Το μόνο που έχω είναι ένα πρόγραμμα προστασίας αποκλειστικά για ransomware και τρέχω περιστασιακά (μια φορά κάθε 2-3 μήνες το malwarebytes το δωρεάν), το οποίο πάντα δεν βρίσκει το παραμικρό.

Κρατάω πάντα image του δίσκου το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.Τα μόνα image που χρησιμοποιώ είναι από pc φίλων που τα κολάνε με ιούς κατά καιρούς και τους τα επιδιορθώνω.

Btw πολύ πλάκα το gif-άκι αυτό που έβαλες :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/9/2020 στις 8:49 ΠΜ, snips είπε

Αρκετά χρόνια πριν. Ο λόγος που είμαι ακόμα με win7 είναι το format. 

Βαθμός βαρεμάρας:  Format>Δουλειά>Γυναίκα>Super Market....

πλέον το update σε 10ρια γίνεται απευθείας χωρίς φορματ! βάζεις  keep settings και είναι πανευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στα 4 με 5 χρόνια εκτός αν αλλάξω σύστημα.  Με τους ssd η διαδικασία γίνεται πολύ γρήγορα αλλά αν ξέρεις τι προγράμματα βάζεις / τρέχεις δεν υπάρχει λόγος να γίνεται φορματ. 

Μακάρι να έβγαιναν νέα windows να ξηλωνα αυτή την αηδία που είναι τα 10αρια .θα ήταν το πιο χαρούμενο μου φορματ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από τότε που έβαλα τα Windows 10 (έχω triple boot σύστημα), δεν χρειάστηκε ποτέ. Αναβαθμίζονται τα 10άρια, Linux Mint και Manjaro κανονικότατα και όλα δουλεύουν άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εισαι προσεχτικος ανα 3 χρονια ειναι νορμαλ

εγω σημερα εκανα μετα απο 1 χρονο καπου χαλασε η δουλεια με το update και ψιλοεβγαζε σφαλματα και αναγκαστηκα το εκανα

ευτυχως τα games του steam δεν χανονται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολλες φορες βαλε βγαλε προγραμματα, , οταν αρχιζει το συστημα και γινεται αργο χωρις προφανεις λογους(αλλα εχει γινει καθαρισμος με κανενα ccleaner και εχει πειραχτει η registry), ιος που εχει ξεφυγει απο antivirus, spyware , χοντρες που κανω και γινονται ολα ωπα, δοκιμη προγραμματων τυπου  driver magician κτλ. Τα εχω κοψει ολα εκτος απο εγκατασταση-απεγκατασταση γιατι ειναι πολυ τσαμπουκας να τα ξαναπερναω ολα απ την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τις προάλλες πήρα ένα μεταχειρισμένο laptop. Ο πωλητής μου είχε κάνει φρέσκια εγκατάσταση, αλλά είχε πολλά προγράμματα που δεν χρειαζόμουν, οπότε είχα δύο επιλογές, ή να απεγκαταστήσω τα προγράμματα που δεν χρειαζόμουν ή να κάνω φορμάτ. Ανακάλυψα λοιπόν ότι υπάρχει και επιλογή για reset στα W10! Τελικά αυτό έκανα και το μηχάνημα φαίνεται όντως σαν να έχει καθαρή εγκατάσταση.

Ποια η διαφορά ανάμεσα στο format και στο reset; Με το reset που έκανα δεν μου ζήτησε κωδικό windows και νομίζω ότι δεν έκανε ούτε εγκατάσταση drivers. Άραγε το reset διορθώνει και άλλα προβλήματα, πχ αν σβήσεις κρίσιμα αρχεία και τα windows μπουτάρουν μεν αλλά δεν λειτουργούν σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Εγω παντως εκανα φορματ μετα απο περιπου 1 μιση χρονο... Γενικα οσο δεν εχω προβληματα με τα windows 10 δεν θα κανω φορματ χωρις λογο. Και τωρα εκανα αναγκαστικα φορματ γιατι για καποιο λογο δεν μπουταραν τα windows. Βεβαια δεν ηταν τοσο ακυρος ο λογος. Εβαλα πανω ελλατωματικη gpu που δεν μπουταραν τα windows και πειραζα λαθος πραγματα μπας και την κανω να λειτουργησει... Οχι μονο δεν λειτουργησε αλλα κατεστρεψα και τα windows. Διαφορετικα δεν θα εκανα φορματ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 14 χρόνια χρησιμοποιώ μόνο λίνουξ (με αποτέλεσμα να μην ξέρω πως είναι τα βιστα, τα εφτά, τα οχτώ. Τα δέκα ξέρω πως είναι αφού έκατσα κάνα δυο φορές. Μου είναι πολύ ξένο αυτό που είδα.)

Βάζω και βγάζω λοιπόν διάφορες διανομές, έτσι για γούστο. Κρατάω σε ένα διαμέρισμα μια βασική διανομή, τα τελευταία χρόνια Μιντ, και σε άλλα παρτίσιον βάζω άλλες καινούργιες.

Παλιότερα μου έβγαινε 3 και 4 φορμάτ το χρόνο. Τελευταία έχω να κάνω κάνα ενάμισυ χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/9/2020 στις 9:33 ΠΜ, tarantules είπε

Κοίτα....Καταρχήν δεν είναι όλοι ίδιοι οπότε εαν πχ εσύ έχεις την ανάγκη και δεν μπορείς να προστατευτείς χωρίς antvirus δεν σημαίνει οτι κάποιος άλλος δεν μπορεί.

Εγώ έχω windows 7 και εαν δεις στο προηγούμενο ποστ μου δεν έχω να κάνω format από το 2013.Δεν έχω βάλει κανένα antivirus στο pc εδώ κα πάνω από 2 δεκαετίες.Το μόνο που έχω είναι ένα πρόγραμμα προστασίας αποκλειστικά για ransomware και τρέχω περιστασιακά (μια φορά κάθε 2-3 μήνες το malwarebytes το δωρεάν), το οποίο πάντα δεν βρίσκει το παραμικρό.

Κρατάω πάντα image του δίσκου το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.Τα μόνα image που χρησιμοποιώ είναι από pc φίλων που τα κολάνε με ιούς κατά καιρούς και τους τα επιδιορθώνω.

Btw πολύ πλάκα το gif-άκι αυτό που έβαλες :lol:

ποιο ransomware  εχεις ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 9:43 ΠΜ, Voodooman είπε

Τις προάλλες πήρα ένα μεταχειρισμένο laptop. Ο πωλητής μου είχε κάνει φρέσκια εγκατάσταση, αλλά είχε πολλά προγράμματα που δεν χρειαζόμουν, οπότε είχα δύο επιλογές, ή να απεγκαταστήσω τα προγράμματα που δεν χρειαζόμουν ή να κάνω φορμάτ. Ανακάλυψα λοιπόν ότι υπάρχει και επιλογή για reset στα W10! Τελικά αυτό έκανα και το μηχάνημα φαίνεται όντως σαν να έχει καθαρή εγκατάσταση.

Ποια η διαφορά ανάμεσα στο format και στο reset; Με το reset που έκανα δεν μου ζήτησε κωδικό windows και νομίζω ότι δεν έκανε ούτε εγκατάσταση drivers. Άραγε το reset διορθώνει και άλλα προβλήματα, πχ αν σβήσεις κρίσιμα αρχεία και τα windows μπουτάρουν μεν αλλά δεν λειτουργούν σωστά;

δεν εχει και τεραστια διαφορα απλα στο φορματ πας και δημιουργεις τα παρτιτιον του δισκου απο την αρχη ενω στο ρεσετ δε πειραζει τιποτα τα αφηνει οπως ειναι, ειδικα σε λαπτοπ εχει διαμερισμα παντα recovery και συνηθως και οδηγων ,εαν πας σε φορματ χρειαζεσαι τους εργοστασιακους drivers .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...