Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρα πολύ σπάνια, ίσως μία φορά στα 2 χρόνια μετά από μεγάλο update. Για windows, μια στο τόσο sfc /scannow και φυσικά τακτικό έλεγχο για ιούς. Αν χρησιμοποιείς μόνο νόμιμο λειτουργικό και νόμιμα προγράμματα και παιχνίδια τα windows 10 δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Σε linux θα κάνω format μόνο μετά από μεγάλο update. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 9/9/2020 στις 9:33 ΠΜ, tarantules είπε

Κοίτα....Καταρχήν δεν είναι όλοι ίδιοι οπότε εαν πχ εσύ έχεις την ανάγκη και δεν μπορείς να προστατευτείς χωρίς antvirus δεν σημαίνει οτι κάποιος άλλος δεν μπορεί.

Εγώ έχω windows 7 και εαν δεις στο προηγούμενο ποστ μου δεν έχω να κάνω format από το 2013.Δεν έχω βάλει κανένα antivirus στο pc εδώ κα πάνω από 2 δεκαετίες.Το μόνο που έχω είναι ένα πρόγραμμα προστασίας αποκλειστικά για ransomware και τρέχω περιστασιακά (μια φορά κάθε 2-3 μήνες το malwarebytes το δωρεάν), το οποίο πάντα δεν βρίσκει το παραμικρό.

Κρατάω πάντα image του δίσκου το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.Τα μόνα image που χρησιμοποιώ είναι από pc φίλων που τα κολάνε με ιούς κατά καιρούς και τους τα επιδιορθώνω.

Btw πολύ πλάκα το gif-άκι αυτό που έβαλες :lol:

Μια απο τα ιδια. Απο τον τον Οκτωμβριο του 2011 με  τα ιδια 7αρια.Με  αλλαγες σε 3-4 μητρικες και 3-4 δισκους με κλωνοποιηση και πετανε χωρις το παραμικρο. φτου-φτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κάθε χρόνο μπορεί και παραπάνω.. Εκτός αν σκαλώσει κάτι στο σύστημα και δημιουργείτε πρόβλημα( μπλε οθόνες).. Τότε δεν νομίζω να λύνεται χωρίς φόρματ η κατάσταση.. που να μπλέξεις με dumb file και να το αναλύσεις.. Πότε δεν έχω βγάλει άκρη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Εγω έχτισα το pc το 2016 και απο τότε πιστεύω δεν υπάρχει λόγος για format .Format θεωρώ πως κάνει κάποιος σε ένα σύστημα είτε για να του περάσει καινούργια windows ή δίσκους . Είτε εάν υπάρχει κάποιο γερό θέμα με ιούς,κολλήματα κλπ. Θυμάμαι μικρός όταν δεν είχα ιδεά για υπολογιστές πήγαινα στο θείο μου το pc για format καθώς είναι ιδιοκτητης μεγαλης αλυσιδας στην Αθηνα. Λεω κατσε ρε γαμωτο γιατι να το πηγαινω να κουραζω και τη μανα μου θα κατσω να μαθω εγω.Ελα ομως που για πολλους ακουγεται νερο αλλα για εναν 12χρονο το 2007 ήταν αθλος οχι αστεια.Εμπλεκες και με βιντεο σε αγγλικα γινοσουν mr worldwide σαν τον pitbull. Το παλιο το pc εντωμεταξυ θηριακι intel core duo απο τους τελευταιους που ειχαν βγει (νομιζω) χωρις καρτα γραφικων γιατι ειχα πει τοτε ¨το θελω για το σχολειο¨μεγαλο λαθος μην το κανετε.Εντωμεταξυ τοτε ακομα οι υπολογιστες ηταν ακριβο hobby . Windows XP τα πρωτα μου  είχα και μαθηματα στο δημοτικο στα windows τα πιο παλια που ηταν γκρι ολα. Με τα πολλα εμαθα το θηριο που στα ματια μου λεγοταν format. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ολοι καπου  ξεκιναμε και δεν ειναι ντροπη να λες δεν μπορω.Ντροπη ειναι να τα παρατας.Καλως ηρθατε στο ted tex talk μου :P .Περα απο την πλάκα δυσκολευτηκα να μαθω το format γιατι δεν ειχα γενικα ιδεα για ορισμους και νοοτροπια του pc. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φορματ? Απο το 2008 που εχω Κασπερσκυ, μια φορα οταν αναβαθμισα τα windows, και αυτο γιατι χαλασε η GPU και δεν  εβρισκα συμβατη καρτα με τα παλια  windows .😆

Επεξ/σία από ringboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Hi just was curious but how often should i format my system because back then when i used a hard drive i would do it every year but now since i am using just SSD's i tend to wonder how often i should format it and the reason for me asking is because my main drive right now for my OS had about 20% storage left which is only a 240gb SSD but the only thing i have ever installed on it was just mainly game launchers and some free editing software (which all projects gets saved onto my secondary hard drive).
Also like to note it has been about 2 years since i have been using this drive as well.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αρχίζει και κάνει τα δικά του το σύστημα, κάνω ένα backup και μετά format κυρίως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Απαραίτητο δεν είναι, αλλά αν περιμένεις να στην κάνει πριν ασχοληθείς τότε κάποτε θα χάσεις data από το pc, με ό,τι συνεπάγεται αυτό για τον καθένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μονο οταν κατι δεν παει καλα στο λειτουργικο συστημα ή οταν το χτυπησει καποιος ιος φτου φτου φτου μην το ματιασω το μηχανημα μου. Κανω καθε καλοκαιρι βασικα για ανανεωση και για να τρεχουν ολα καλυτερα και ταχυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ξυπνησω στραβα κανω φορματ..................πολυ ωραιο θεμα , απαγορευεται η εισοδος σε ανω 30 ετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε GNU/Linux που χρησιμοποιώ, μόνο εάν αλλάξω distro. Γενικά δεν υπάρχει λόγος. Όταν είχα Windows θυμάμαι οτι σιγά σιγά γινόταν πιο αργό το μηχάνημα και έπρεπε να κάνω μια φορά το χρόνο. Με λίγα λόγια πλέον μόνο εάν χρειαστεί να αλλάξω δίσκο ή distro και για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω κλόνο. Επίσης έναν δίσκο με μια εγκατάσταση Linux το έχω αλλάξει 3 συστήματα και όλα ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...