Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.201 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον σταθερό στο σπίτι με win10 είχα 5 χρόνια να κάνω φορματ, δε διαπίστωσα κανένα κόλλημα όλα αυτά τα χρόνια και ο λόγος που έκανα είναι για να αλλάξω τον ssd με μεγαλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ανάλογα τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Μικρός κατέβαζα ό,τι βλακεία έβρισκα και γενικά δοκίμαζα εφαρμογές όλων των ειδών για να καταλήξω σε αυτή που θα μου κάνει. αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το pc να γίνεται χάλια οπότε έκανα συχνότερα φορματ.

Πλέον έχω στανταρ προγράμματα που χρησιμοποιώ, πολύ σπάνια θα εγκαταστήσω κάτι άλλο ούτε κάθομαι να ψάχνω διάφορα tweaks για τον υπολογιστή. τις 2 προηγούμενες φορές που έκανα φορματ ήταν για να αλλάξω δίσκο.

Αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για δουλειά δε κάθεσαι να παίζεις οπότε δε θα χρειαστεί να κάνεις και συχνά φορματ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει να κάνω 5 φορές σε ένα δίμηνο παλιά στο Pc λόγο σπασμένων Vst  . Τώρα έχω να κάνω  από πέρυσι που έβαλα τα  W11 και άλλαξα CPU και θα με πάει καιρό . Πριν από αυτό είχα περίπου δύο χρόνια νομίζω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κατεβάζεις ότι βλακεία βρείς μπροστά σου, δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για φορμάτ, οπότε επόμενο φορμάτ όταν πάρεις καινούργιο υπολογιστή. Για να γλιτώσεις αν θες να δοκιμάζεις σπασμένα ή νεα προγράμαμτα μπορείς να στήνεις και virtual σε μερικά λεπτά πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αποφευγω να κανω φορματ, αν δεν υπαρχει σοβαροτατος λογος. ουτε καν για αλλαγη μητρικης δεν εκανα φορματ. 

 

get-mobdro.com
 

Επεξ/σία από wichwagon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μεγαλώνεις τόσο βαριέσαι να κανεις φορματ ή να πειράξεις το σύστημα. Κάνεις backup, τρεχεις εντολες, ή εργαλεια με πολύ προσοχή, αλλά μονο οταν υπαρχει σοβαρος λόγος.

Εδω εμενα μου είχε θεμα το Μicrosoft Store  με privileges, και δεν μπορούσε να κάνει update. Παιδευτικα μεν μέχρι να βρω λύση, (εντολες powershell, εργαλεια κλπ.), αλλά φορματ με τιποτα. Και αφού διορθωθηκε το πρόβλημα έκανα και upgrade στα 11 (για την πλακα της υποθεσης).

Εδω όταν έκανα αλλαγή OS δίσκου, πάντα με clone.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια. Όταν κάνω το installation θα μου πάρει πολύ ώρα/μέρες μέχρι να το ρυθμίσω όπως θέλω αλλά μετά δεν πειράζω σχεδόν τίποτα. Το παίρνω σε image το installation για καλού-κακού και τα προγράμματα που βάζω περνάνε χίλιους δυό ελέγχους για το αν πραγματικά τα χρειάζομαι ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον πάω για ρεκόρ: Ένα από τα μηχανήματά μου - PC με C2Q 6600 / 4GB RAM HyperX, Intel DP975XBX2. Έγινε εγκατάσταση WinXP το χειμώνα του 2008, με Office, και προγράμαμματα DTP. Πήρε μια εβδομάδα να το σετάρω (ρυθμίσεις επί ρυθμίσεων, καλιμπράρισμα οθόνης κλπ). Έκτοτε δουλεύει κάθε μέρα τουλάχιστον 8 ώρες τη μέρα (DTP) με το ίδιο αρχικό format. Στα χρόνια που πέρασαν ως σήμερα, έχω αναβαθμίσει σε SSD, κάρτα γραφικών κάνοντας τακτικά disk image με Norton Ghost αρχικά και Acronis True Image πιο πρόσφατα. 14 χρόνια καθημερινής χρήσης, 2 φορές καθάρισμα και μια φορά αλλαγή πάστας στον επεξεργαστή. Όχι άσχημα. 😀 Μάλλον καιρός να ξεκουραστεί.

Επεξ/σία από CyanBlue
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...

προσωπικα απο τα win98 εμαθα (καλοεμαθα) στο norton ghost. Τοτε που ηταν οι δισκετες 1.44". Μετα απο χρονια περασα στο acronis με boot cd (mini + full cd), που το εχω εως και τωρα στην δωρεαν εκδοση western digital.

Υπο αυτες τις συνθηκες εχω ξεχασει το format / install windows. Απο την αλλη κανω cloning ολα αυτα τα χρονια αρκετες φορες την εβδομαδα ... εως και πολλες φορες την μερα, για τα πειραματα μου / δοκιμες στο λειτουργικο - α / εφαρμογες / drivers / ρυθμισεις. Ολα τα δεδομενα καταγραφονται σε αρχειο txt. Οταν περασουν 1-2 χρονια κανω νεο backup point. Και ολα γινονται χωρις συνδεση στο ιντερνετ, αφου κανω restore στο προηγουμενο καθαρο συστημα σε track to track και τα στοιχεια του δισκου.

Ολα τα παραπανω ειναι η καλυτερη λυση ... για τις προσωπικες μου αναγκες. Σε αλλους κατοχους H/Y με διαφορετικη χρηση, ουτε να το διανοηθουν. Ουτε φυσικα τους το προτεινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γνώμη μου είναι ότι κάποιος θα κάνει format το pc/laptop του μόνο αν έχει κάποιο πρόβλημα. Και συνήθως τα προβλήματα παρουσιάζονται αν έχεις "κρακαρισμένο" λογισμικό ή και προγράμματα. Και όταν φυσικά μπαίνεις σε site τα οποία μπορεί να έχουν ιούς. Σε κάθε περίπτωση που έχεις γνήσιο λογισμικό η πρόγραμμα πιστεύω ότι θα είσαι κομπλέ.
Είχα laptop του 2008 και η μόνη φορά που του έκανα format ήταν για να κάνω αναβάθμιση σε windows 7 πριν κάποια χρόνια. Και με κάποιες μικρές αναβαθμίσεις μου κράτησε μέχρι πέρσι.
Το ίδιο συμβαίνει και με τον σταθερό που έχω κτίσει από το 2019, προσέχοντάς τον βέβαια με τις απαραίτητες ενέργειες που χρειάζεται όπως κάποιοι έχουν αναφέρει, δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό ώστε να χρειαστεί να τον κάνω format.

Και εννοείται δεν εννοώ μόνο στο  γνήσιο λογισμικό. Αλλά αναφέρομαι και στο να κάνεις τακτικά τεστ και τακτικούς "καθαρισμούς"(όπως ανέφεραν και άλλοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παλιά στο τέξας, νομίζω εκανα 1 φορά τον μήνα φορμάτ.   οχι τόσο γιατι είχε ανάγκη το PC, αλλα επειδη δοκίμαζα διάφορα πράγματα, και κατέληγα να βαριέμαι να καθαρίζω σκουπίδια. Τα τελευταία 10 χρόνια, εχοντας ενα σερβεράκι στο σπίτι για τις δοκιμές μου (και πολλά άλλα πράγματα) κάνω φορμάτ μία φορα κάθε 1-2 χρόνια το pc που δουλεύω, συνήθως όταν αναβαθμίζω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/5/2022 στις 1:49 ΜΜ, Bitbit είπε

ανάλογα τη χρήση που κάνει ο καθένας.

Μικρός κατέβαζα ό,τι βλακεία έβρισκα και γενικά δοκίμαζα εφαρμογές όλων των ειδών για να καταλήξω σε αυτή που θα μου κάνει. αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το pc να γίνεται χάλια οπότε έκανα συχνότερα φορματ.

Πλέον έχω στανταρ προγράμματα που χρησιμοποιώ, πολύ σπάνια θα εγκαταστήσω κάτι άλλο ούτε κάθομαι να ψάχνω διάφορα tweaks για τον υπολογιστή. τις 2 προηγούμενες φορές που έκανα φορματ ήταν για να αλλάξω δίσκο.

Αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για δουλειά δε κάθεσαι να παίζεις οπότε δε θα χρειαστεί να κάνεις και συχνά φορματ

Τα ίδια ακριβώς και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/11/2022 στις 1:07 ΜΜ, DooM_STeR είπε

Παλιά στο τέξας, νομίζω εκανα 1 φορά τον μήνα φορμάτ.   οχι τόσο γιατι είχε ανάγκη το PC, αλλα επειδη δοκίμαζα διάφορα πράγματα, και κατέληγα να βαριέμαι να καθαρίζω σκουπίδια. Τα τελευταία 10 χρόνια, εχοντας ενα σερβεράκι στο σπίτι για τις δοκιμές μου (και πολλά άλλα πράγματα) κάνω φορμάτ μία φορα κάθε 1-2 χρόνια το pc που δουλεύω, συνήθως όταν αναβαθμίζω κάτι.

Τα ιδια. Ενα μικρό server για τα απαραιτητα services και αυτοματισμο. Δοκιμες μονο σε VM στον server και το Desktop εχω να το κανω φορματ απο τοτε που το αγορασα και το εστησα. Απλα προσοχη στο internet και δεν χρειαζεται τουλαχιστον στα 5 χρονια τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...