Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.199 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 20 ημέρες που εξαιτίας προβλήματος υγείας δεν μπορούσα να κοιμηθώ, έκανα σχεδόν κάθε βράδυ φορματ για να ξεχαστώ απο τον πόνο και να σκοτώσω την μεγάλη χειμωνιάτικη νύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε μια περίπτωση που δεν λειτουργούσαν με τίποτα τα windows, και ήταν από μια αλλαγή στο registry που είχα κάνει μήπως δουλέψει το remote desktop. Τελικά δεν δούλεψε, και δεν μπορούσα καν να βρεθώ στο login screen. Αναγκαστικά πήγα σε νέα εγκατάσταση.

Windows millennium 10 φυσικά. Εμ τι άλλο ;

Σίγουρα πάει χρόνος+, αλλά από τότε θα κάνω disk clone κάθε βδομάδα μην μου ξανατύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά .. ισως απο τα windows 7 .Τα windows10 ειναι κομπλε αν αφαιρέσεις ολο το bloatware που έχουν .

Τώρα πριν κανα μήνα άλλαξα όλο το σύστημα( cpu-motherboard) , απλά κούμπωσα τον ssd με το λειτουργικό χωρις format χωρις τίποτα , δεν έβγαλε κιχ .

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Format συνήθως κάνω οταν βλέπω πως το μηχάνημα αρχίζει και κολλάει κλπ ή οταν έχω κατεβάσει ένα σορό βλακείες (νόμημα πράγματα πάντα😂) και βλέπω πως τα appdata του δίσκου έχωουν γεμίσει άγνωστα αρχεία και γενικά αχρηστα αρχεια τα οποια δεν μπορω να κάτσω και να τα σβήνω ενα προς ενα, βεβάιως παντα οταν επηρεάζουν την λειτουργία του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από δύο χρόνια αναγκάστηκα να κάνω format τα windows 10 pro γιατί έφτασε στο σημείο να μην δουλεύουν τα macros στο mouse logitech G502 (ένα razer mini keyboard δεν το αναγνώριζε καν σαν device από καιρό τώρα).

Αρχικά δίσταζα να "χάσω" όλα τα δεκάδες προγράμματα που είχα εγκαταστήσει, αλλά τελικά αποδείχτηκε ότι εκτός από τα βασικά για να κάνεις τη δουλειά σου όλα τα υπόλοιπα μπορούν να εγκατασταθούν on demand.

Τώρα πάει σφαίρα το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια οποίου γνωρίζει, αναβάθμισα το σύστημα μου και είπα να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 

Έκανα διαγραφή του δίσκου και τώρα θέλω να τον κάνω δημιουργία και δεν με αφήνει μου βγάζει μήνυμα ότι η δημιουργία νέου διαμερίσματος δεν είναι δυνατή με κωδικό σφαλμα 0xe44400e0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Όταν αλλάζω SSD ή/και πουλάω το pc.

Και όταν βγαίνουν καινούργια Windows και κάνω το πειραματόζωο :D
Τότε κάνω 2 φορές. Μία όταν τα βάζω και μία όταν ξαναβάζω τα παλιά 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω 1 παλιό λάπτοπ που του κάνω πειράματα οπότε μάλλον πιο συχνά από τον μέσο άνθρωπο
α) κάθε φορά πού κάνω distro hop (αλλαγή linux έκδοσης)
β) όταν προσπάθησα να φτιάξω ένα hackintosh με το opencore (δεν τα κατάφερα)
γ) όταν έχουν μαζευτεί πολλά πράγματα που δεν δουλεύουν για οποιονδήποτε λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sp3cial είπε

Αλήθεια πόσο το βαριέμαι.. Τώρα κάνω υπομονή μέχρι να προχωρήσω σε αναβάθμιση. Χρειάζεται.. αλλά όχι βαριέμαι. 😛

Για να δεις πόσο σε καταλαβαίνω.

Έκανα μία καθαρή εγκατάσταση σε ένα nvme , Απρίλη του 2021 (αναγκαστική αφού δεν είχα πάρει image στην αρχή της εγκατάστασης μου και καλά να πάθω). Όμως λες δε βαριέσαι (βαριέσαι αλλά ...δεν βαριέσαι; :lol: )

2023, Οκτώβρης , και έχω αλλάξει PC από τον Γενάρη. Στη νέα μητρική μπήκε το ίδιο nvme (κι ενώ έχω νεότερο, gen4 , αλλά δεν αξιώνομαι να το βάλω), έτρεξε τα Win 10 όπως ήταν, κι έγινε update στα Win 11 και έτσι παραμένει 😛 

Οπότε κι αναβάθμιση αν κάνεις, αν δεν αλλάξεις δίσκο (που και να αλλάξεις με ένα image είσαι οκ και κάνεις clone - απλά δεν ξέρω τι προγράμματα κυκλοφορούν τον καιρό αυτό), είσαι κομπλέ αν η εγκατάστασή σου δεν "σπάσει" για κάποιον λόγο. 

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφότου έβαλα Windows 7 πριν πολλά χρόνια δεν έχω κάνει ποτέ ξανά format.

Έκανα δωρεαν αναβάθμιση σε Windows 10, έχω αλλάξει σκληρούς, SSD, NVMe με cloning και δεν έκανα ποτέ format.

Όταν λένε "κολάει ο υπολογιστής μου" 9 στις 10 φορες είναι 150 πράγματα που ανοίγουν σε κάθε startup. Δεν εννοώ μόνο προγράμματα αλλά services κλπ. Απλα απενεργοποιώ ότι δεν χρειάζομαι αν και η αληθεια να λέγεται ότι μπαίνει και το κάθε πικραμένο πρόγραμμα να κανει εκκίνηση αυτό και το service του σε κάθε startup, προγράμματα που δεν σου πάει το μυαλό καν ότι κάνουν τέτοια πράγματα.

Επίσης άμα μου την δώσει πολύ κάτι, μπαίνω στο Registry και το σκαλίζω μέχρι να βρω όλα τα entries που με ενοχλούν και να τα σβήσω. Θεωρώ ότι το σύστημά μου στέκεται σε κατάσταση "καινούργιας εγκατάστασης" έτσι όπως το χειρίζομαι και από όσα metrics και benchmark αλλά και απόδοση gaming βλέπω, το hardware έχει την απόδοση που πρέπει.

Αυτό που βαριέμαι περισσότερο από ολα δεν είναι η διαδικασία ή ο χρόνος που θα πάρει, αλλά να ξαναφτάσει το σύστημα να είναι όπως θέλω. Υπάρχουν πράγματα που τα έχω στήσει, τα χρησιμοποιώ μια φορά στο τόσο και τα ξεχνάω. Ποια είναι αυτά? Δεν θυμάμαι να τα σημειώσω και να τα ξανα-στήσω, αλλά όταν χρειάζομαι ανοίγω-κάνω δουλειά και τέλος. Αν κάνω format ανα 2-3 βδομάδες θα βρίσκω και κάτι που ξέχασα να ξαναστήσω και την ώρα που θα "καίγομαι" θα χάνω το χρόνο μου να ψάχνω-κατεβάζω-στήνω κλπ και αυτό ειναι που δεν θέλω και ο κύριος λόγος που δεν κάνω format.

Επεξ/σία από George1tsn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν έχω κάνει ποτέ format. Μεγάλος μύθος η αναγκαιότητά του. Πιστεύω ότι τις περισσότερες φορές χρησιμοποιείται από τους τεχνικούς για να πουν ότι κάτι έκαναν ή για να μην ασχοληθούν και πολύ ψάχνοντας ένα συγκεκριμένο πρόβλημα. Πάτανε ένα format και ξεμπερδεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...