Προς το περιεχόμενο

Ποσο συχνά κανετε format και γιατι ;


SPANK

Πόσο συχνά κανετε format ;  

2.198 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσο συχνά κανετε format ;

    • Καθε 2 μήνες
    • Καθε 6 μήνες
    • Καθε χρόνο
    • Απο 2 εως 4 χρόνια
    • Δεν εχω κανει ποτε
    • Ουτε που θυμάμαι ποτε έκανα τελευταία φορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα τελευταία 8 χρόνια έχω κάνει 8 φορές. Οπότε ο μέσος όρος είναι 1 φορμάτ ανά έτος. Τα περισσότερα ήταν επειδή κάτι έτυχε. Είτε κάποιο τεχνικό πρόβλημα, είτε ιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κυρίως κάνω format περίπου κάθε χρόνο. Κυρίως μετά από κάποια εξεταστική. 
Ο βασικός λόγος που πιστεύω ότι ένας υπολογιστής χρειάζεται format είναι για να κρατάς την απόδοση του στο βέλτιστο επίπεδο. Εντάξει θα σου φάει λίγη ώρα να εγκαταστήσεις τους drivers (υπάρχουν και προγράμματα που αυτοματοποιούν τη διαδικασία) , αλλά αξίζει να διατηρείς σε καλή κατάσταση τον υπολογιστή σου. Και δεύτερος λόγος είναι ότι πρέπει κάποια στιγμή κάπως να βάλεις τον εαυτό σου να ξεφορτωθεί άχρηστα δεδομένα που νομίζεις ότι χρειάζεσαι και ένας πολύ καλός τρόπος είναι το format!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 .Εξαιρετικό θέμα! Και πάνω που ήθελα και εγώ να το θέσω. Έχω το pc μου 5+ χρόνια με 3 σκληρούς δίσκους. Ο HDD με το λειτουργικό δεν έχει υποστεί φορμάτ ποτέ. το σημαντικότερο για μένα είναι να έχω το λειτουργικό μου σε σκληρό όπου δεν σβήνω - γράφω συνεχώς και κατα συνέπεια δεν έχει παρουσιαστεί κανένα απολύτως θέμα. Οπότε θα συμφωνήσω ότι φορμάτ εκτός απο κάτι σοβαρό δεν υπάρχει λόγος . Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό παραταύτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κουραζει να ακουω ανθρωπους να λενε θα το κανω φορματ η και φιλουσ που εχουν καλεσει τεχνικουσ που στο οποιοδηποτε προβλημα η κλασικη τους ατακα ειναι θα το κανουμε φορματ και θα στρωσει! !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραματικά με τα windows 8, 8.1 εχω κάνει to refresh system files και εδειξε να ανταποκρίνεται και να λειτουργεί όπως

 

θα έπρεπε, χωρίς προβλήματα και εκπλήξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε 6-8 μηνες στο βασικο pc..Μου αρεσει η φρεσκαδουρα και συνηθως γινεται οταν βαριεμαι και δεν εχω τι να κανω...:P

 

Benign εξαρταται τι εννοεις format..Δεν υπαρχει προβλημα να κανει erase εναν SSD οσες φορες και αν θες.:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Benign εξαρταται τι εννοεις format..Δεν υπαρχει προβλημα να κανει erase εναν SSD οσες φορες και αν θες. :)

Εννοειται ,αλλα full φορματ μειωνει την ζωη του ssd.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε 1-1,15 χρόνο. Οι λόγοι διαφέρουν.Ο κυριότερος βέββαια είναι ένα φρέσκο σύστημα,απαλλαγμένο από την σαβούρα που έχει μαζέψει όλο αυτό το διάστημα χρήσης. Σε κάποιες περιπτώσεις το format συνδιάζεται και με αλλαγή λειτουργικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...