Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dell δαγκωτο (αν και εδω και λιγα χρονια δουλευω με ενα Toshiba που βγηκε καλουτσικο, η επομενη αγορα μου αν αυτο τα κακαρωσει θα ειναι σιγουρα Dell)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εν έτη 2004 o 1ος φορητός ήταν 1 HP Compaq nx 7400.Eίχε αγοραστεί 1250ευρώ.

Απο το 2010 μέχρι και σήμερα δουλεύω 1 Lenovo T410ι. Έχει γίνει μέγιστη αναβάθμιση σε μνήμη Ram και έχει αγοραστεί 1 SSD.

Έχει απίστευτο πληκτρολόγιο.

Το επόμενο θα είναι Lenovo ή Dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Toshiba U940. Με I5 3ης γενιάς, 10GB RAM για χρήση σε προγράμματα προσομοίωσης και ανάλυση δεδομένων, mSSD Kingston 64GB και έναν hitachi 500Gb, Intel HD 4000. Μετά απο τόσα χρόνια που τον έχω (3,5) μόνο η μπαταρία είχε πρόβλημα μετά τον πρώτο χρόνο. Το είχα αγοράσει λόγω μεγέθους οθόνης (14") και βάρους (1,6 κιλά). Στην πορεία όμως εκτίμησα το γεγονός ότι παρόλο που είναι κατηγορίας ultrabook, είχα την δυνατότητα αναβάθμισης όπως σε ένα κλασσικό λαπτοπ. Μεγάλο συν για εμένα. Προφανώς έγιναν κάποιες εκτπώσεις σε ποιότητα υλικών (πλαστικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Όσοι λέτε turbo x κλαίω στα γέλια έτσι

Δεν υπάρχει μακράν χειροτερο πράγμα και μάλιστα όσοι λέτε ότι το ανοίξατε και ίσως να νομίζετε ότι ξέρατε τι είδατε μέσα μάλλον έχετε μπακαλοχαρτο σε γνώσεις του θέματος

 

Ψηφίζω Asus μακράν καλύτερβ αρχιτεκτονική για ψύξη

Μετα Acer έχω ένα άθλιο σε ποιότητα κατασκευής μικρο σε απόδοση και όμως παίζω και φετινά παιχνίδια σε αυτό στο low

 

Άντε να βάλω και dell για τους λιγουριδες καλό μηχανημα δεν λέω όμως τα περισσότερα ευρο που δίνεις πάνε στο όνομα και μόνο

Τρελά υψηλές θερμοκρασίες

Ίσως και να αγόραζα τον εξωγήινο διότι ο ατιμος είναι ότι ποιο ωραίο υπάρχει σε λάπτοπ άσχετα α φτιάχνεις σουβλάκια απ της θερμοκρασίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι το θέλει ο καθένας. Πριν 5 χρόνια πήρα ένα turbo-x με ένα i7-2630 και gt540, 8gb ram, και 7200rpm black caviar hdd .Το λάπτοπ το έχω γονατίσει με gaming( όχι LoL, αλλά με παιχνίδια που το ζοριζαν στου 75+ βαθμούς θερμοκρασία) και multimedia. Ναι, συντήρηση το έκανα και σε software και σε καθάρισμα από σκόνες,παστές κτλπ. Πλαστικουρα μέχρι εκεί που δεν παει, τυπική lcd οθόνη αλλά απίστευτο νfm στα 700E για την εποχή του. Μέχρι και σήμερα δουλεύει σαν σκυλί, χωρίς να έχει καμία αστοχία σε hardware. Γιατί να πω λοιπόν άσχημα λόγια για τα turbox; Ήμουν τυχερός; Μπορεί, αλλά δεν θα πω κάτι αρνητικό.

 

Πριν δύο χρόνια έχω πάρει και ένα acer με i5 4210, gt940, 8 gb ram, 5400rpm σκληρό. Η αρχική του τιμή 600€. Του έχω αλλάξει cpu με ένα i7 4810qm και έχω προσθέσει και έναν ssd..συνολικά +300E περίπου. Καλύτερη ποιότητα πλαστικού και λίγο πιο οργανωμένα τα εσωτερικά του. Ίδια οθόνη lcd στις 15'.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω αλλαξει αρκετα εταιρικα Thinkpad T series Dell Businness series (E Latitude) ειναι κα τα καλυτερα με διαφορα. Δυστηχως τα τελευταια χρονια η dell βαζει σκατενια πληκτρολογια οποτε τα thinkpad T ειναι η μοναδικη μου επιλογη. Ασε που τα βρισκεις και φθηνα μετα απο κανα χρονο ,εχουν 2πλες μπαταριες και πραγματικα πολυ λεπτα με χρονους 9-10 ωρες εργασιας. Επισης οθονη προσπαθω να βρισκω hd+γιατι εχουν παντα 30% παραπανω αντοχη η μπαταρια.  Εχω και ενα vaio vgn fe11s του 2005 στο οποιο μπηκε ssd  και με 2gb μνημη ειναι υπεροχο... και παιζει απο το 2008 24/7 χωρις σταματημα σε μια ακρη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ότι πληρώνεις παίρνεις!!! eurocom-sager-clevo...πραγματικα πολύ δυνατά λαπτοπ με πολύ καλή ψύξη. είχα το p150hm και τώρα το p150em ...

ότι πληρώνεις παίρνεις!!! eurocom-sager-clevo...πραγματικα πολύ δυνατά λαπτοπ με πολύ καλή ψύξη. είχα το p150hm και τώρα το p150em ...

ότι πληρώνεις παίρνεις!!! eurocom-sager-clevo...πραγματικα πολύ δυνατά λαπτοπ με πολύ καλή ψύξη. είχα το p150hm και τώρα το p150em ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

είχα αλλάξει ένα κάρο μέχρι που πήγα apple. πούλησα το mbp και μετά άλλαξα άλλο ένα κάρο.

Τώρα μαζεύω να πάω πάλι σε apple γιατί είδα ότι όλα τα υπόλοιπα είναι για τα κάρα.

Η άποψη φυσικά είναι δική μου σύμφωνα με την δική μου εμπειρία και τα δικά μου θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα.

Δε ξερω καν αν γραφω στο σωστο μερος,αλλα χρειαζομαι βοηθεια για αγορα λαπτοπ.

Ζηταω καλη κατασκευη,8gb ram,ssd δισκο,i5 η i7 στις 15 ιντσες.

Μια καλη επιλογη ειναι το asus k556 στα 800 ευρω περιπου(ειναι ηδη πολλα)

Εχει κανεις αποψη?η κατι να προτεινει.? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...