Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν fanboy ψηφιζω δαγκωτο Asus.Εμπειρια απο παλιοτερες αγορες,τα Acer vfm αλλα με θεματα στην ποιοτητα κατασκευης,Fujitsu Siemens τιμια για τα λεφτα τους κ σκυλια...επρεπε να πεσει 2 φορες απο 1μετρο(κουκετα πλοιου) για να βγει off κ τα Sony Vaio φωνάζουν ποιοτητα αλλα παραμενουν overpriced

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω καεί από Asus. Μετά πέρασα σε Toshiba (που το έχω σαν σταθερό), Dell latitude 6410 (που το έδωσα στην μάνα) και τα τελευταία 3 χρόνια ,έχω περάσει σε HP. Elitebook 8470p για τα καθημερινά και Zbook 15 G3 για την μουσική παραγωγή / djing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
Στις 31/3/2014 στις 3:22 ΜΜ, takman5 είπε

Lenovo και τα μυαλά στα κάγκελα(είμαι κάτοχος γι' αυτό  :P ). Εντάξει τώρα πέρα από την πλάκα θεωρώ πως αν κάποιος επιλέξει ανάμεσα σε Dell,Lenovo,Toshiba και Apple φυσικά είναι απόλυτα καλυμμένος! Και τα πιο μισητά Turbo-x και βέβαια...

y520 power

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης:

Asus: Ακριβο οταν το ειχα παρει, πραγματικο σκυλι.Παιζει να εβγαλε 10ετια ανετα με σκληρη χρηση.

HP: Ειχα παρει ενα budget που κρατησε καποια χρονια και με "εσωσε" στα δυσκολα αλλα γενικα δεν αξιζε.Το εταιρικο μου laptop τωρα ειναι HP (16GB, 512 SSD, i7 8ης γενιας) και ειμαι ικανοποιημενος αν και δεν "φαινονται" τα λεφτα που κοστιζει.

Στο σπιτι o πατερας μου ενα  budget lenovo που βγηκε ψιλο σαπιο αλλα για τα λεφτα του και την χρηση που του κανει νομιζω ειναι οκ.

Γενικα εχω την καλυτερη αποψη για Thinkpad απ οσο εχω δει, θελω καποια στιγμη να παρω.Τα Dell ειναι τα πιο v4m, με 800e παιρνεις καλο λαπτοπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Eχουν περάσει ενα σωρο λαπτοπ απο τα χερια μου. compaq, fujitsu siemens d7850, lenovo, hp, acer μεχρι κατι multirama που παρεπιπτόντως  βγηκαν αρκετα γερά. Τα πιο γερα όμως ήταν τα lenovo, δουλεύουν όλα ρολόι με ηλικίες απο 9 χρονό μέχρι το τελευταίο πρίν ένα μήνα lenovo legion y 520. 6 φορητοί και 2 τάμπλετ λειτουργουν συνέχεια 5-10 'ωρες την ημέρα σε όλα τα μέλη της οικογένειας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, εκτός μιας μπαταρίας στο παλιότερο. lenovo δαγκωτό και ας μην είναι και καλή σειρά, και αυτα που έχω σειρά g και ideapad ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, marmarinos2006 said:

Eχουν περάσει ενα σωρο λαπτοπ απο τα χερια μου. compaq, fujitsu siemens d7850, lenovo, hp, acer μεχρι κατι multirama που παρεπιπτόντως  βγηκαν αρκετα γερά. Τα πιο γερα όμως ήταν τα lenovo, δουλεύουν όλα ρολόι με ηλικίες απο 9 χρονό μέχρι το τελευταίο πρίν ένα μήνα lenovo legion y 520. 6 φορητοί και 2 τάμπλετ λειτουργουν συνέχεια 5-10 'ωρες την ημέρα σε όλα τα μέλη της οικογένειας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, εκτός μιας μπαταρίας στο παλιότερο. lenovo δαγκωτό και ας μην είναι και καλή σειρά, και αυτα που έχω σειρά g και ideapad ειναι.

μόνο που δεν βγαίνει η μπαταρία στα λενοβο, μλκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, patrickdrd είπε

μόνο που δεν βγαίνει η μπαταρία στα λενοβο, μλκια

Στη σειρά G η μπαταρία βγαίνει αλλά στα καινούργια ξέχνα το, δε βαριέσαι για μια ζωή τα παίρνουμε όσο αντέξει, ας δουλεύει το υπόλοιπο σωστά έστω και χωρίς μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά προτιμάω τα lenovo. Παλιοτερα ημουν κατοχος 2-3 μοντελων toshiba αλλα με απογοητευσαν φουλ + οτι τωρα ειναι πανακριβα για αυτα που προσφερουν.

Οι λογοι ουσιαστικα ειναι και οτι συνηθισα την εν λογω εταιρεια αλλα και οτι εχουν καπακι απο κατω και μπορω να κανω αλλαγες σε ραμ κλπ.

Επεξ/σία από gioiliop7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η χειροτερη εταιρεια σε after sales ....ειναι η dell

αγορασα laptop dell inspiron 7570 στις 11 σεπτεμβριου...παρουσιαζε προβλημα στην οθονη, μου εκαναν format απο τη dell  την επομενη μερα, το προβλημα παρεμενε, και 14 σεπτεμβριου εστειλα και το τιμολογιο αγορας για να γινει αντικατασταση, με αλλον αφου απο την προηγουμενη μερα ειχε εγκριθει η αντικατασταση. Μαλιστα μου ειπαν απο το τεχνικο τμημα, πως σε 20 max εργασιμες ημερες θα ειχα καινουριο λαπτοπ   (ΕΝΟΙΩΣΑ ΟΜΟΡΦΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ)

ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 2 ΜΗΝΕΣ....ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝΑ.......τι εχει γινει μεχρι τωρα?

ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΑ, ΑΝΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ  και γραψιμο κανονικο, καποιες φορες και απαραδεκτη συμπεριφορα.....

περιμενα μεχρι 20 Οκτωμβριου περιπου αφου μου ζητουσαν να κανω υπομονη, ενω τους ελεγα πως αν δεν εχουν να μου δωσουν το ιδιο μοντελο....

Η να μου προτεινουν καποιο αλλο ....     Η να μου δωσουν τα χρηματα μου

5 Νοεμβριου δεχτηκα προταση γι αλλο μοντελο (ενω εγω ζητουσα με αυτα που εβλεπα τα χρηματα μου αμεσα, για να παρω λαπτοπ ...φυσικα αλλη μαρκα)

Η ΠΡΟΤΑΣΗ (αστεια) dell inspiron  5750 ....(oi διαφορες με τον δικο μου dell inspiron ) ....

EIXAN ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ γιατι αυτος που προτειναν ηταν 17 ιντζων....

ΑΛΛΑ      1.ηταν πλαστικος ενω αυτος που ειχα αγορασει ηταν απο αλουμινιο

                 2. δεν ειχε φωτιζομενο πληκτρολογιο(απαραιτητο για τη δουλεια μου)

                3. φυσικα πιο βαρυς και ογκωδης για τη χρηση που τονηθελα

ΖΗΤΗΣΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ  ΜΟΥ ....ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ 14 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ  δεν ξερω ποτε θα μου τα δωσουν...

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ απο 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ(ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ) εχω μιλησει πιο πολυ με το νομικο τμημα της  dell  στην ιταλια, εχω ανοιξει διαυλους επικοινωνιας πλεον ΚΑΙ ΜΕ ΑΜΕΡΙΚΗ.

ΑΠΟ τη dell στην ελλαδα μονο ενα email (το τριτο  σε  ολο το προβλημα -γιατι τηλεφωνα μονο εγω παιρνω- και η μονη επικοινωνια απο μερια της dell) να κανω υπομονη και ΘΑ μου δωσουν τα χρηματα μου(αοριστα)ενω εγω και γραπτως με  email ,και τηλεφωνικα, εχω ζητησει επανειλημενα να μου πουν ΠΟΤΕ.....αλλα δε γνωριζουν μαλλον....

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ

ΠΛΕΟΝ ΟΛΑΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ....ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΝΟΜΙΜΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ και φυσικα ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΠΑΝΤΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ....

3ος μηνας που εχω πληρωσει λαπτοπ, η  dell δεν βρηκε σε ολο τον πλανητη ενα καινουριο να μου τον αντικαταστησει και ουτε ξερει ποτε θαμου δωσειταχρηματα μου.....

ΣΟΒΑΡΟΤΗΣ μηδεν....

αυτα ειναι η προσωπικη μου εμπειρια απο την συγκεκριμενη εταιρεια....


 

 

Επεξ/σία από submarine115
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάμαι και γω το newbie :D 

Είπα να κάνω το πρώτο μου πόστ έτσι για το καλησπέρα!! Asus και ξερό ψωμί για μένα.Το έχω σχεδόν 18 χρόνια (!) και είναι το καλύτερο «σκυλί» που είχα σε λαπτοπ!  Το μόνο πρόβλημα που μου παρουσίασε, στον ένα χρόνο (2 χρόνια εγγύησης ) ήταν το ανεμιστηράκι που έκανε θόρυβο σαν τρακτέρ . Από σέρβις, τέλειοι και στους χρόνους τους (Ιταλία). Το πληκτρολόγιο (ένα από τα βασικά που θέλω σε έναν υπολογιστή) μου φάνηκε στην αρχή, μετά από το πληκτρολόγιο του σταθερού, σαν πούπουλο στο πάτημα, άντεξε τα πάντα (εκτός νερού βεβαίως βεβαίως :lol: )  

Τώρα κάνω «διαπραγματεύσεις» (σ.σ. ψάχνω για καινούριο) να τον αλλάξω με έναν Acer ή έναν Dell ή έναν Lenovo. Σε άλλο νήμα  ζητήσω τα φώτα σας για κάποιες επιλογές μου :) να αποφασίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...