Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτιμώ τα Dell. Παλιά ήμουν υπέρ των Toshiba, αλλά τα Dell τα θεωρώ πολυεργαλεία, καλύπτοντας όλες τις καθημερινές ανάγκες.

Προσωπικά στο σπίτι έχω κύριο υπολογιστή το Dell Latitute E6520, για επαγγελματική χρήση και είναι ΤΟΠ.

Σήμερα πήρα ως 2ο λαπτοπ για το σπιτι το Huawei Matebook D15. Είχα πάρει HP αλλά το άλλαξα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/3/2022 στις 3:15 ΜΜ, midimod είπε

Λοιπόν. Έχουν περάσει από τα χέρια μου, λαπτοπ από όλες τις εταιρείες σχεδόν. Κυρίως mobile workstations. Lenovo p51, Dell Precision m6800( αυτό έχω κρατήσει ) και 7510, HP Zbook G1,G2,G3,G6 ( μαζί με τις u εκδόσεις ). Από τα πιο απλά, έχω ένα elitebook 8470p (εργάτης από τους λίγους) και ένα lenovo x250. Και έχει περάσει και ένα ASUS (το πρώτο μου λαπτοπ και ακόμα το κλαίω) και ένα toshiba satellite (καμένη καλωδιοταινία αλλά δουλεύει σαν σταθερός). Τα lenovo δεν τα συμπάθησα ποτέ γιατί είναι πλαστικά. Ακόμα και τα μοντέλα των 3000+ ευρώ. Ενώ τα αντίστοιχα HP και Dell, είναι πιο ανθεκτικά. Ποιο είχα λατρέψει; Ένα HP Zbook 15 G6. Το είχα φέρει για πελάτη αλλά το κράτησα 1 μήνα πριν του το παραδώσω. Άψογο μηχάνημα, στιβαρό,επισκευάσιμο και αναβαθμίσιμο. Ποιο με ξενέρωσε; Το Lenovo p51. Μηχάνημα 3500+ ευρώ και το πλαστικό να βαθουλώνει με λίγη πίεση. Απλά ντροπή.Όμως και αυτό ήταν επισκευάσιμο και αναβαθμίσιμο.
Γιατί κράτησα το dell m6800; Γιατί ήθελα ένα 17άρι που να του αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών. Φοράει quadro m3000m από HP zbook 17 g3. Και είναι σκυλί μαύρο.

Τα Dell Precision και τα HP Elitebook εκείνης της εποχής είναι απλά τανκ! Έχω και εγώ 2 HP Elitebook 17άρια - ένα το δίνω εδώ στο insomnia αλλά δεν βλέπω να φεύγει ποτέ - και δύο 15άρια (ένας της γυναίκας και ένα για backup) τα οποία συνέχεια λύνω και δένω για αναθάθμιση/συντήρηση.

Τώρα τα Thinkpad/Lenovo ήταν καλά όσο ήταν κάτω από το IBM brand. Όταν άλλαξαν σε Lenovo άρχισε να πέφτει πολύ η ποιότητα δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχα Toshiba. Τώρα χρησιμοποιώ dell στην εργασία . Επιλέγω dell

 

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ενώ στα specs που διαβάζουμε κάποια laptop να φαίνονται καλά στην πράξη όμως δεν ισχύει .

 

Lenovo και dell με ίδια φωτεινότητα , rgb. Το Lenovo ξεθωριασμένα χρώματα και πολύ χαμηλότερη φωτεινότητα ! Κρίμα γιατί σαν συσκευή γενικά φαινόταν πολύ καλό .

*Δεν είχα παράλογες απαιτήσεις αλλά η παραμόρφωση ήταν τέτοια που σου αλλοίωνε το αντικείμενο που έβλεπες . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ronnie79 είπε

Είχα Toshiba. Τώρα χρησιμοποιώ dell στην εργασία . Επιλέγω dell

 

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ενώ στα specs που διαβάζουμε κάποια laptop να φαίνονται καλά στην πράξη όμως δεν ισχύει .

 

Lenovo και dell με ίδια φωτεινότητα , rgb. Το Lenovo ξεθωριασμένα χρώματα και πολύ χαμηλότερη φωτεινότητα ! Κρίμα γιατί σαν συσκευή γενικά φαινόταν πολύ καλό .

*Δεν είχα παράλογες απαιτήσεις αλλά η παραμόρφωση ήταν τέτοια που σου αλλοίωνε το αντικείμενο που έβλεπες . 

Με τα laptop θέλει πολύ ψάξιμο στις οθόνες και τα πανελ. Πχ το ότι ένα laptop έχει IPS panel και ένα άλλο έχει πάλι IPS panel μπορεί συγκριτικά να είναι η μέρα με την νύχτα. Μπορεί το ένα να είναι 8bit, το άλλο 10bit, το ένα να έχει backlight bleed το άλλο να μην έχει κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Προσοχή με τα dell γιατί αν είναι παραεισαγωγης θα πρέπει να πληρώσετε για να γίνει premium η εγγύηση και να μεταφέρετε την εγγύηση στην Ελλάδα δηλαδή το service tag

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

DELL Vostro 3350 με ssd 500αρη βγάλσιμο του DVD και τοποθέτηση 2ου σκληρού 500άρη. Αν και 2ης γενιάς i5 έχει και δύο θύρες USB 3. Πολύ γρήγορο και απροβλημάτιστο.1.jpg.e1223d011a228902af4c56ba05a302bd.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

σε 17 αρα οθονη για απλες εργασιες τι προτεινετε.εγω εχω βρει δυο τις lenovo.ενα 500+ ευρω και ενα με 900 που ειναι το ταβανι.ανοιξα και θεμα αλλα χωρις επιτυχια μεχρι στιγμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2022 στις 12:24 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Προσοχή με τα dell γιατί αν είναι παραεισαγωγης θα πρέπει να πληρώσετε για να γίνει premium η εγγύηση και να μεταφέρετε την εγγύηση στην Ελλάδα δηλαδή το service tag

Δικαίωμα στην Εγγύηση

Όλα τα προϊόντα που πωλούνται στην Ευρωπαϊκή Ένωση έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Αυτή η βασική εγγύηση λέγεται “νόμιμη”, είναι υποχρεωτική σε όλα τα προϊόντα και παρέχεται δωρεάν από το κατάστημα που σου πούλησε το προϊόν. Καλύπτει όλες τις περιπτώσεις προϊόντων είτε έχουν κάποιο ελάττωμα είτε τους λείπει κάποια ιδιότητα κατά τη στιγμή της παράδοσης, είτε αυτό γίνει αντιληπτό κατά την παραλαβή είτε μέσα στην επόμενη διετία.

Η κατασκευάστρια εταιρεία ή το κατάστημα μπορούν να προσφέρουν επιπλέον συμπληρωματική εγγύηση για τα προϊόντα τους. Αυτή λέγεται “εμπορική”, η διάρκεια και οι όροι της ορίζονται από τον εκάστοτε πάροχο. Η εμπορική εγγύηση μπορεί να παρέχεται είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή (π.χ επέκταση εγγύησης) και να περιλαμβάνει και ζημιές λόγω χρήσης και όχι απλά κατασκευαστικό ελάττωμα. 

Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι η εμπορική εγγύηση παρέχεται επιπλέον της νόμιμης και δεν την αντικαθιστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Volga είπε

Δικαίωμα στην Εγγύηση

Όλα τα προϊόντα που πωλούνται στην Ευρωπαϊκή Ένωση έχουν 2 χρόνια εγγύηση. Αυτή η βασική εγγύηση λέγεται “νόμιμη”, είναι υποχρεωτική σε όλα τα προϊόντα και παρέχεται δωρεάν από το κατάστημα που σου πούλησε το προϊόν. Καλύπτει όλες τις περιπτώσεις προϊόντων είτε έχουν κάποιο ελάττωμα είτε τους λείπει κάποια ιδιότητα κατά τη στιγμή της παράδοσης, είτε αυτό γίνει αντιληπτό κατά την παραλαβή είτε μέσα στην επόμενη διετία.

Η κατασκευάστρια εταιρεία ή το κατάστημα μπορούν να προσφέρουν επιπλέον συμπληρωματική εγγύηση για τα προϊόντα τους. Αυτή λέγεται “εμπορική”, η διάρκεια και οι όροι της ορίζονται από τον εκάστοτε πάροχο. Η εμπορική εγγύηση μπορεί να παρέχεται είτε δωρεάν είτε επί πληρωμή (π.χ επέκταση εγγύησης) και να περιλαμβάνει και ζημιές λόγω χρήσης και όχι απλά κατασκευαστικό ελάττωμα. 

Είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι η εμπορική εγγύηση παρέχεται επιπλέον της νόμιμης και δεν την αντικαθιστά.

Το γνωριζω αυτο και το μαγαζι που το πουλουσε ηταν υποχρεωμενο να μου παρεχει 2 ετη εγγυηση αλλα η Dell μου ελεγε αλλα.

Το θεμα για μενα ειναι το Χ φορητο οταν χαλαει να παει στην μαμα εταιρια και οχι οπου εχει συνεργασια η δικους του τεχνικους το καθε μαγαζι που το κανει παραεισαγωγη.

Μην ξεχνας οτι αυτο που ειχα εγω δεν ειχε πουληθει στην Ευρωπη αλλα ηταν παραεισαγωγη απο Αμερικη.

Ασχετα αν την παραεισαγωγη την εκανε ενα καταστημα που το πουλησε μετα εντος Ευρωπης η Dell σου λεει αυτο ειναι παραεισαγωγης απο Αμερικη αν δεν πληρωσεις για μεταφορα και αναβαθμιση εγγυησης εγω δεν το αναλαμβαινω.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/11/2022 στις 12:07 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Το γνωριζω αυτο και το μαγαζι που το πουλουσε ηταν υποχρεωμενο να μου παρεχει 2 ετη εγγυηση αλλα η Dell μου ελεγε αλλα.

Το θεμα για μενα ειναι το Χ φορητο οταν χαλαει να παει στην μαμα εταιρια και οχι οπου εχει συνεργασια η δικους του τεχνικους το καθε μαγαζι που το κανει παραεισαγωγη.

Μην ξεχνας οτι αυτο που ειχα εγω δεν ειχε πουληθει στην Ευρωπη αλλα ηταν παραεισαγωγη απο Αμερικη.

Ασχετα αν την παραεισαγωγη την εκανε ενα καταστημα που το πουλησε μετα εντος Ευρωπης η Dell σου λεει αυτο ειναι παραεισαγωγης απο Αμερικη αν δεν πληρωσεις για μεταφορα και αναβαθμιση εγγυησης εγω δεν το αναλαμβαινω.

Πας προστασία καταναλωτή και θα βρεις μια χαρά το δίκιο σου. Μην κάθεστε όλοι βρε παιδιά να καταπίνετε οτι δικαιολογία σας πασάρουν. Το τι θέλει να κάνει η Dell και το κάθε κατάστημα δεν είναι στο χέρι του. Φέρνει ο άλλος συσκευή χωρίς εγγύηση και θα κάτσω εγώ να πω δεν πειράζει; Θα τον φάει το μαύρο φίδι. Με χαρά θα το πήγαινα δικαστικά και θα ζήταγα και έξοδα επιπλέον που έχασα το χρόνο μου και έμεινα πίσω στην δουλειά μου.

Επεξ/σία από Volga
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 3/11/2022 στις 2:45 ΜΜ, Volga είπε

Πας προστασία καταναλωτή και θα βρεις μια χαρά το δίκιο σου. Μην κάθεστε όλοι βρε παιδιά να καταπίνετε οτι δικαιολογία σας πασάρουν. Το τι θέλει να κάνει η Dell και το κάθε κατάστημα δεν είναι στο χέρι του. Φέρνει ο άλλος συσκευή χωρίς εγγύηση και θα κάτσω εγώ να πω δεν πειράζει; Θα τον φάει το μαύρο φίδι. Με χαρά θα το πήγαινα δικαστικά και θα ζήταγα και έξοδα επιπλέον που έχασα το χρόνο μου και έμεινα πίσω στην δουλειά μου.

ναι ετσι ομως χανεις τον χρονο σου και το δικιο σου ...και περα απο αυτο χαλας λεφτα σε δικηγορους ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, life is music είπε

ναι ετσι ομως χανεις τον χρονο σου και το δικιο σου ...και περα απο αυτο χαλας λεφτα σε δικηγορους ..

Έτσι ακριβώς είναι. Τα χρήματα που προσπαθείς να κερδίσεις θα τα πληρώσεις ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ και χρόνο και χρήμα στους δικηγόρους. Γι' αυτό, τα μάτια ανοιχτά ΠΡΙΝ την αγορά, να δίνει την εγγύηση που πρέπει/θέλουμε. Κάλλιο γαϊδουρόδενε, παρά γαϊδουρογύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/7/2022 στις 11:16 ΜΜ, ronnie79 είπε

Είχα Toshiba. Τώρα χρησιμοποιώ dell στην εργασία . Επιλέγω dell

 

Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι ενώ στα specs που διαβάζουμε κάποια laptop να φαίνονται καλά στην πράξη όμως δεν ισχύει .

 

Lenovo και dell με ίδια φωτεινότητα , rgb. Το Lenovo ξεθωριασμένα χρώματα και πολύ χαμηλότερη φωτεινότητα ! Κρίμα γιατί σαν συσκευή γενικά φαινόταν πολύ καλό .

*Δεν είχα παράλογες απαιτήσεις αλλά η παραμόρφωση ήταν τέτοια που σου αλλοίωνε το αντικείμενο που έβλεπες . 

Τα lenovo συνήθως εχουν καλά specs και χάλια οθόνες. Σε πολλα laptop lenovo βαζουν οτι panel υπάρχει στην αγορά.. Δηλαδή μπορεί να πάρεις 2 ίδια laptop lenovo και να έχουν διαφορετικά panel..

Εγω ημουν ανάμεσα σε dell xps15 και huawei matebook x pro .

Τελικα πηρα ενα matebook x pro 22 και μπορώ να πω οτι εχει την καλύτερη ips που εχω χρησιμοποιήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...