Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως άμα θα έπαιρνα sony το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν ένα low level format με dban έτσι για να γουστάρει η sony και να μάθει να φυτεύει digital rights management χωρiς νa με ρωτήσει στο pc μου...
τα dell εχω ακούσει ότι άμα σου χαλάσει έρχεται o ανθρωπος σπιτι σου και στο παίρνει για φτιάξιμο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 227
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρατηρώ πως το κλίμα γύρω απο τα Acer είναι πολωμένο. Άλλοι τα προτείνουν άλλοι ούτε να το σκέφτονται.

 

Τελικά είναι παρεξηγημένη/υποτιμημένη εταιρεία; Κακά τα ψέματα, βάζει δυνατό hardware σε φθηνά λάπτοπ. Υπολείπεται σε ποιότητα όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toshiba και dell...toshiba σειρα satellite του 2009 , για 6 χρονια δουλευε μια χαρα σε θερμοκρασιες σαχαρας να ψηνεις αυγο πανω ,δεν μου ζητησε ποτε τπτ ωσπου ενα πρωινο αποφασισε να μην ξυπνησει! :) εκαψε μητρικη..εντωμεταξυ δεν το ειχα φυσηξει-καθαρισει ποτε εσωτερικα! εδω κι ενα μηνα πηρα dell...θα δειξει..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρες 7000 και XPS της Dell πατάνε στο κεφάλι καθε macbook.

Η σειρα 5000 της Dell ειναι φοβερο vfm για την ποιοτητα καυασκευης τους και για την εγγυηση next business day on site της Dell.

 

Μετα τη Dell, καποια μοντέλα Lenovo αξίζουν σιγουρα. Μετά...το χαος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Από φορητούς, δικούς μου είχα έναν Acer 1511Lmi κι ένα Lenovo Thinkpad L520

 

Και τα δύο μου βγήκαν καλά αν αναλογιστεί κανείς ότι το ένα αγοράστηκε το 2004 και το άλλο το 2013.

 

Το Acerάκι δούλευε επί ένα χρόνο 24/7 αδιαμαρτύρητα, εκεί πάνω στον χρόνο τα έφτυσε λίγο το φανάκι του που αλλάχτηκε από την Acer. Αρκετά μέτρια ποιότητα κατασκευής και η οθόνη του τώρα μου φαίνεται ανείπωτα άθλια, αλλά όχι όταν το είχα πάρει.

Με συντρόφοψε τίμια, παράπονο δεν έχω.

 

Το L520 είναι το διαμαντάκι που είδε η ελληνική αγορά τα τελευταία χρόνια. Εγώ δεν το πήρα 280€ όπως κάποιοι αλλά 380-90€ αλλά και πάλι άξιζε. Πληκτρολόγιο υπεράνω κριτικής, οθόνη 1600*900 με εξαιρετική φωτεινότητα (και μέτρια ομοιογένεια), όχι βαρύ για το μέγεθός του, με όλα τα καλούδια πλην 3G.

 

Το "κακό" που μου κληροδότησε το Λ520 ότι πλέον δεν μπορώ να δουλέψω φορητό που να μην έχει trackpoint μαζί με τα τρία ειδικά κουμπιά, απλώς δεν το ανέχομαι.

 

Το έδωσα στον πατέρα μου (και το σκυλομετάνιωσα, έπρεπε να το είχα κρατήσει και να του είχα πάρει αυτουνού κάτι μεταχειρισμένο) να το ταλαιπωρεί χωρίς να αξιοποιεί τις χάρες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

toshiba και dell...toshiba σειρα satellite του 2009 , για 6 χρονια δουλευε μια χαρα σε θερμοκρασιες σαχαρας να ψηνεις αυγο πανω ,δεν μου ζητησε ποτε τπτ ωσπου ενα πρωινο αποφασισε να μην ξυπνησει! :) εκαψε μητρικη..εντωμεταξυ δεν το ειχα φυσηξει-καθαρισει ποτε εσωτερικα! εδω κι ενα μηνα πηρα dell...θα δειξει..!

λοιπον μετα απο 2 μηνες που εχω το dell (σειρα 3000 inspiron 15) μαλλον θα ακυρωσω την ψηφο μου για dell..θα μεινω σε toshiba!

πανω στο μηνα προβλημα με το power button και μετα προβλημα με την οθονη! το μονο καλο οτι ερχεται τεχνικος στο σπιτι και μου τα αλλαξε και τα δυο..δεν μπορω να φαωταστω τα νευρα μου αν θα επρεπε να παω ο ιδιος 3 φορες στο σερβις (αν ειχα αλλο λαπτοπ)..τεσπα θα μου πειτε συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες αυτα αλλα τυχανε σ'εμενα οποτε μαλλον ακυρο ξανα γα dell!

αν κι εγω παιρνω λαπτοπ για να το κρατησω τουλαχιστον μια 5ετια (580€ εδωσα!)..αν κρατησει τοσο θα το ξανασκεφτω για dell!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κολλήματα , κάθε φορά που είναι να πάρω το ψάχνω να δω τι παίζει! Για αυτό έχω και lenovo του 2007 (λειτουργεί άψογα ακόμα), είχα και Sony (το πούλησα για να πάω σε 17", δούλευε άψογα). Τώρα έχω ένα xps, το οποίο επίσης δουλεύει άψογα. Στο σπίτι υπάρχει και ένα HP mini 110, αν εξαιρέσεις ότι είναι χαρτανάς (σέρνεται ακόμα και με arch linux) δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται ουτε εγω εχω κολληματα δεν εχω κανει συμβολαιο με καμμια εταιρεια απλα κοιταω να πιασουν τοπο τα λεφτα που τους δινω!!!

γι'αυτο κι εδω καλο ειναι να ψηφιζουν βαση εμπειριας γι'αυτους που ψαχνονται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα hp dv6 από το 2009, πρόσφατα έβαλα ssd και χτες τράβηξα όλο το χνούδι με ηλεκτρική σκούπα από το σασί του... Works like a charm! Όσοι έχετε μια στοιχειώδη γνώση από hardware, να το προτιμήσετε λόγω χαμηλής τιμής πλέον (ειδικά μετά τα σκάνδαλα της hp) όλα είναι ρολοι πλέον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...