Προς το περιεχόμενο

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)


SPANK

Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)  

1.371 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιό Laptop προτιμάτε και γιατί ; (v2)



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν και δεν έχω Macbook, μετάνιωσα που δεν πήρα ένα για 200 ευρώ περισσότερα από το λαπτοπ μου.

 

Έχουν μια από τις καλύτερες οθόνες (αν όχι ΤΗΝ καλύτερη), τρομακτική αυτονομια (σχεδόν 10ωρο), την καλύτερη συνεργασία sw-hw (δεν υπαρχουν προβληματικοι drivers, όπως σε πολλά μοντέλα άλλων κατασκευαστων) και άριστη εργονομία σε σχεδιασμό και σε πληκτρολόγιο-touchpad.

Το μειονέκτημα είναι ότι δεν υπάρχει ο ωκεανός προγραμμάτων που υπάρχουν για windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ξερω αυτο το trackpoint(!) αλλα υπαρχουν και mouse που δεν χρειαζεται καν να το ακουμπας στο γραφειο!

 

Πρόκειται για τα πληκτρολόγια της Thinkpad σειράς της Lenovo.

 

t420_trackpoint1_10.jpg

 

 

Και βγαίνουν και σε πληκτρολόγια για desktop χρήση

 

3629_full.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στα λάπτοπ πιστεύω παίζει ρόλο και η χώρα κατασκευής.

Έχω 2 λάπτοπ, το ένα Fujitsu Siemens από το 2006 (κατασκευή Γερμανία) που ακόμα δουλεύει με πάρα πολλές ώρες χρήσης (φοιτητικά χρόνια) και πήρα πέρυσι ένα Fujitsu( κατασκευή Ιαπωνία, μπαταρία Κίνα) 17ρι  λόγω επαγγελματικής χρήσης (8gb ram ,i7 ,2gb Geforce 700euro) το όποιο μέχρι στιγμής μου χει βγει πολύ καλό, το μόνο αρνητικό είναι τα ηχεία που τα ήθελα πιο δυνατά.

Μακριά από Turbo-X και γενικά από service Plaiso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

να δωσω κ εγω ενα στατιστικο μιας κ επισκευαζω -αντικαθιστω μητρικες σε  λαπτοπ τα τελευταια 12 χρονια κ εχουν περασει απο τα χερια μου εκατονταδες....

 

λαπτοπ με καμμενες μητρικες-gpu:

 

70% HP-TURBO-X

25% ACER-TOSHIBA-FUJITSU-SAMSUNG-SONY-MSI

5% IBM-LENOVO-DELL-APPLE

 

παντως η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια 5 χρονια οι IBM-LENOVO-DELL εχουν ριξει την ποιοτητα τους στα φτηνιαρικα κυριως μοντελα αλλα και παλι τις προτιμω απ τις αλλες....

 

γενικα στα λαπτοπ ισχυει περισσοτερο το "οτι πληρωσεις παιρνεις" γιατι σχεδον ολες οι εταιριες στα ακριβα μοντελα (1500+ ευρω) εχουν καλα κομματια....

στη φτηνη και μεσαια κατηγορια που εχει η πλειοψηφεια των χρηστων πιστευω απευθυνεται περισσοτερο η ψηφοφορια....

 

προσωπικα εχω 2 thinkpad (t60 και t420) και ειναι σκυλια

ενα HP DV6-3000 που γουσταρω εμφανισιακα αλλα του εχω αλλαξει μια φορα μητρικη και το εχω παντα σε βαση με ανεμιστηρα

και ενα toshiba u400 13.3 που αντεχει ακομα μια χαρα

 

γενικα θα προτεινα να αποφευγονται τα μοντελα HP και TURBOX μιας και εχω βαρεθει να βλεπω να  μου τα φερνουν καμμενα......

....οταν καποιος μου λεει δεν αναβει το λαπτοπ η πρωτη ερωτηση που κανω : HP ειναι? :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το Lenovo μου. Δηλώνω ικανοποιημένη τα τελευταία 4 χρόνια, λειτουργεί άψογα, δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα, δεν του έχω κάνει ποτέ φορματ.

 

Παλιά είχα ένα Fujitsu-Siemens που ήταν σκυλί και άντεξε περίπου 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ελπίζω το HP Envy 15t να κρατήσει καμία πενταετία. Επίσης επειδή δεν έχει κάρτα γραφικών ελπίζω να μην έχει υψηλές θερμοκρασίες, όπως το Dell inspiron που έχω τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

DELL Inspiron 1720 του 2006.

Το δουλεύω για αρκετές ώρες, 330 ημέρες τον χρόνο.

 

Έχει υπομείνει όλα όσα μπόρεσα να του κάνω και ακόμα κάποιο πρόβλημα δεν έβγαλε.

 

Μία φορά υπερθερμάνθηκε η μπαταρία με συνδεδεμένους 3 εξωτερικούς σκληρούς και 39 υπό σκιά, 

αλλά μετά από 10 λεπτά κλειστός όλα καλά.

 

Δυστυχώς τα σημερινά Inspiron μου μοιάζουν πολύ φτηνιάρικα σε σχέση με την παλιόγρια.

Μάλλον πρέπει να ξεπεράσω τα 1500 ευρώ για να πάρω κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Macbook Pro 15.4 retina, ο,τι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει σε laptop κατά τη γνώμη μου, απλά μαγεία!

για τοσο που κανει θα πρεπει να σου κανει και πιτες αλλιως σε ληστεψανε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...