Προς το περιεχόμενο

Τα σχέδια του OTE για VDSL, 4G και το εθνικό δίκτυο WiFi


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμένα δεν με νοιάζουν οι τιμές και τι κάνει ο ΟΤΕ, εμένα με νοιάζει να μπεί καμπίνα κοντά στο σπίτι μου για να βάλω VDSL.

 

Αρα σε νοιάζει !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο το δίκτυο ανήκει στον ΟΤΕ και όχι στο κράτος, πραγματικός ανταγωνισμός που θα ρίξει τις τιμές δε θα υπάρχει.

Έχουμε μπλέξει στο ότι ο ΟΤΕ έχει το δίκτυο, τον υποχρεώνουν να το νοικιάζει στους άλλους παρόχους και έπειτα η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τον ΟΤΕ να ρίξει τις τιμές. Μετά οι άλλοι πάροχοι δε ρίχνουν περισσότερο τις τιμές γιατί δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (κάνουν και έναν ψιλοκαρτελάκι).

 

Δε λέω ότι δε γίνονται προσπάθειες αλλά νομίζω ότι πιο σωστό θα ήταν το δίκτυο να ανήκει στο κράτος και να το συντηρεί το κράτος αλλά τα χρήματα να τα πληρώνουν όλοι οι πάροχοι ανάλογα με τον αριθμό τον πελατών τους.

 

Πιστεύω ότι έτσι θα λειτουργούσε καλύτερα ο ανταγωνισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή πριν που ήταν κρατικός ο οτε είχες τίποτε καλύτερο ? Δεν νομίζω, οι τιμές είναι έτσι γιατί το έχει μονοπώλιο και όπως φαίνεται θα το έχει για καιρό ακόμα. Εμένα με νοιάζει να έχω την ταχύτητα που πληρώνω. Απο εκεί και πέρα ο καθένας βάζει ότι πρόγραμμα τραβάει η τσέπη του. Εγώ όπως ανέφερα με 24αρα δουλειά δεν κάνω (18-19000 ταχύτητα μόνιμα έχω) αλλά όταν θέλω πχ να κατεβάσω 50-60gb την ημέρα θέλεις ταχύτητα και επειδή η δεη έχει φτάσει στον θεό δεν μπορείς να έχεις όλη μέρα το pc να κατεβάζει.Αυτά απο εμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή η ΕΕΤΤ  δεν αφήνει τον ΟΤΕ να ρίξει τις τιμές άλλα όλες της υπόλοιπες

 εταιρείες της αφηνει ?  

 

​προσωπικά δεν βρίσκω λόγο το να εχει κάποιος σήμερα ΟΤΕ  οι επιλογές ειναι πάρα πολλες 

και ο ανταγωνισμός εχει γυνή πλέον αξιόπιστος 

 

Ακριβώς. Η ΕΕΤΤ δεν τον αφήνει για να υπάρχει fair play και καλά για τους εναλλακτικούς. Και όλες οι άλλες εταιρίες πατάνε στο δίκτυο του ΟΤΕ, οπότε δεν έχει νόημα αυτό που λες, τα βρίσκουν έτοιμα χωρίς να ρίξουν ούτε € για επενδύσεις.

 

 

Απορώ πότε θα ξεσηκωθούμε εμείς οι χρήστες, που πληρώνουμε 24Mbps και έχουμε 6. Απορώ πότε θα πληρώνουμε αντίστοιχα με αυτό που πέρνουμε, και όχι τα @@ μας.

 

τα vdsl μας μαράνανε...

 

Παίρνουμε 6 αντί για 24 λόγω απόστασης από DSLAM. Το VDSL είναι η λύση στο πρόβλημα μας επειδή φέρνει οπτική μέχρι το KV της γειτονιάς και από εκεί συνεχίζει με χαλκό μέχρι το σπίτι μας. Έτσι μειώνεται το κομμάτι του δικτύου που προκαλεί απώλειες και πιάνουμε σχεδόν όλη την ονομαστική ταχύτητα. Οπότε δεν ξέρεις καν πως δουλεύει το VDSL και φάσκεις και αντιφάσκεις.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλετε να πείτε αν τον αφήσει η ΕΕΤΤ να τις ρήξει...

Μπράβο στον ΟΤΕ από εμένα . Είναι η μόνη εταιρία του χώρου που κάνει επενδύσεις...

Είναι και η μόνη επίσης τόσα χρόνια μονοπώλιο πριν τις εναλλακτικες που μας έπινε το άιμα και επι εποχές Dial-Up και μετέπειτα. Για να παιρνουν εταιρικά αμάξια 40 και 50 χιλιάρικα  ( η εκατομμυρίων) και μισθούς 10 πλάσιους του ιδιωτικού τομέα και κάτι 200αρες αργότερα (σε χιλιάδες ευρώ με την εθελουσία) εφάπαξ.

 

Να χαρώ επενδύσεις.

 

Πληρωνω 24 και έχω επίσης 6. Δε με ενδιαφέρει αμα είναι σαπίδια οι κόμβοι τα DSLAM και οι καλωδιώσεις τις δεκαετίας του 60. Ουτε που τα καφαο είναι εκτεθειμένα σε βροχή υγρασία και άλλα.

 

Χέστηκα αν το κωλοiphone πιάνει 80άρες στο 4G. Δεν πρόκειται ουτε να κατεβάσω ταινίες εκεί ουτε να απολάυσω κάτι.

 

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΛΥΠΑΜΑΙ καθόλου. Τοσα χρόνια κοβουν μαρούλι. Ας κανουν κατι και με τις τιμές αλλα κυρίως με την υποδομή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Γερμανοί είναι χαζοί, το δίκτυο ηλεκτρικής ενέργειας, το νερό και η τηλεποικηνωνία είναι δημόσια αλλά στην Ελλάδα μας έφαγε ο ιδιωτικός τομέας, ποιο εθνικό δίκτυο αφού τα λεφτά στον ΟΤΕ καταλήγουν στην κρατική και δημόσια Deushe telecom

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι τεχνικοί στόχοι του ΟΤΕ για το σταθερό και κινητό δίκτυο του, με ορίζοντα ολοκλήρωσης το 2020, στην Ελλάδα είναι:

Εξάπλωση του VDSL στα 50Mbps. 50 Mbps τουλάχιστον στο 65% του πληθυσμού και 100 Mbps (και άνω) στο 50% ως το 2020.

Vectoring: 100Mbps.

FTTH/FTTB: 100Mbps-1Gbps

Ομογενοποίηση δικτύων (IP, IMS, Transmission, MW)

IP Transformation - Σταθερή Τηλεφωνία

Single RAN - Κινητή τηλεφωνία

Εξάπλωση LTE - Κινητή τηλεφωνία

μια χαρά, ειδικά αν επισπεύσουν το vectoring!

 

 

Καλύτερα να παρατήσουν το VDSL και το xDSL γενικότερα να πάμε κατευθείαν σε fiber optics

ναι τώρα αμέσως, να πεταχτούν τα λεφτά που έχουν ξοδέψει μέχρι στιγμής...

 

Όσο το δίκτυο ανήκει στον ΟΤΕ και όχι στο κράτος, πραγματικός ανταγωνισμός που θα ρίξει τις τιμές δε θα υπάρχει.

Έχουμε μπλέξει στο ότι ο ΟΤΕ έχει το δίκτυο, τον υποχρεώνουν να το νοικιάζει στους άλλους παρόχους και έπειτα η ΕΕΤΤ δεν αφήνει τον ΟΤΕ να ρίξει τις τιμές. Μετά οι άλλοι πάροχοι δε ρίχνουν περισσότερο τις τιμές γιατί δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (κάνουν και έναν ψιλοκαρτελάκι).

 

Δε λέω ότι δε γίνονται προσπάθειες αλλά νομίζω ότι πιο σωστό θα ήταν το δίκτυο να ανήκει στο κράτος και να το συντηρεί το κράτος αλλά τα χρήματα να τα πληρώνουν όλοι οι πάροχοι ανάλογα με τον αριθμό τον πελατών τους.

 

Πιστεύω ότι έτσι θα λειτουργούσε καλύτερα ο ανταγωνισμός.

το δίκτυο πουλήθηκε στην DT μαζί με τον ΟΤΕ, οπότε μην ελπίζεις...

 

το θέμα θα ήταν να έκαναν κοινή προσπάθεια οι εναλλακτικοί για δικό τους δίκτυο οπτικών ινών, σιγά σιγά, αλλά @@...

Ας κανουν κατι και με τις τιμές αλλα κυρίως με την υποδομή τους.

η υποδομή βελτιώνεται τρομακτικά με την FTTC υλοποίηση του VDSL που κάνει ο ΟΤΕ, θα πάρει κάμποσα χρόνια αλλά θα αξίζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά, ειδικά αν επισπεύσουν το vectoring! ναι τώρα αμέσως, να πεταχτούν τα λεφτά που έχουν ξοδέψει μέχρι στιγμής... το δίκτυο πουλήθηκε στην DT μαζί με τον ΟΤΕ, οπότε μην ελπίζεις...το θέμα θα ήταν να έκαναν κοινή προσπάθεια οι εναλλακτικοί για δικό τους δίκτυο οπτικών ινών, σιγά σιγά, αλλά @@...η υποδομή βελτιώνεται τρομακτικά με την FTTC υλοποίηση του VDSL που κάνει ο ΟΤΕ, θα πάρει κάμποσα χρόνια αλλά θα αξίζει...

Οταν μετα απο χρόνια τελειώσει, το fftc τοτε θα είναι απαρχαιωμένο και δεν θα χρησιμοποιείται πουθενά στον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οταν μετα απο χρόνια τελειώσει, το fftc τοτε θα είναι απαρχαιωμένο και δεν θα χρησιμοποιείται πουθενά στον κόσμο.

μετά απλά προχωρούν τις οπτικές από τις υπαίθριες καμπίνες μέχρι τα σπίτια και γίνεται FTTB/FTTH, δεν ξανασκάβουν για καινούριες, σκέψου το σαν upgrade του έργου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις πριν από λίγο μου ήρθε ένα 120ρι πρώτος λογαριασμός για τα πάγια και την ενεργοποίηση 4mbps economy...Έκανα την ηλιθιότητα και τον έβαλα και σε άλλη γραμμή λόγω αξιοπιστίας και με γλύκανε για τα καλά.Και το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά γραμμή από ΟΤΕ σέρνεται.Οπότε έρημη υπομονή να φύγει το 12μηνο και μετά φιλάκια.Με τέτοιες τιμές μπορεί να κρατήσει μόνο την αφρόκερμα της ελληνικής κοινωνίας. :P

Είναι premium πάροχος, σαν την apple. ^_^

Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε κωμόπολη 3000 κατοίκων περίπου έφεραν και vdsl 30ρι...πολύ εντύπωση...

μπορείς να ανεβάσεις την ταχύτητα σου σε 24 άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις πριν από λίγο μου ήρθε ένα 120ρι πρώτος λογαριασμός για τα πάγια και την ενεργοποίηση 4mbps economy...Έκανα την ηλιθιότητα και τον έβαλα και σε άλλη γραμμή λόγω αξιοπιστίας και με γλύκανε για τα καλά.Και το θέμα είναι ότι για πρώτη φορά γραμμή από ΟΤΕ σέρνεται.Οπότε έρημη υπομονή να φύγει το 12μηνο και μετά φιλάκια.Με τέτοιες τιμές μπορεί να κρατήσει μόνο την αφρόκερμα της ελληνικής κοινωνίας. :P

Είναι premium πάροχος, σαν την apple. ^_^

Πάντως μου κάνει εντύπωση που σε κωμόπολη 3000 κατοίκων περίπου έφεραν και vdsl 30ρι...πολύ εντύπωση...

Πληρώνεις τα τέλη ενεργοποίησης,

τα αναδρομικά πάγια μέχρι το τέλος του μήνα και προπληρώνεις και τα επόμενα (όπως σε όλες τις εταιρίες) , αφού ο λογαριασμός είναι διμηνιαίος.

 

Δεν σε κλέβει κανείς, μην αγχώνεσαι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...