Προς το περιεχόμενο

Τα σχέδια του OTE για VDSL, 4G και το εθνικό δίκτυο WiFi


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τα πράγματα έχουν αλλάξει πλεον! Ο ΟΤΕ δεν έχει τα πλεονεκτήματα που είχε πριν μερικά χρόνια (στο support, την εξυπηρέτηση κλπ κλπ) και αυτό το λέω απο προσωπικές εμπειρίες (σαν ιδιώτης αλλά και σαν επαγγελματίας).

 

Και το πιο βασικό, η τιμή! 36 ευρώ το μήνα στον ΟΤΕ για Double play 24 (o θεός να το κάνει) και απεριόριστα σταθερά, 14 στην Hol για τις ίδιες υπηρεσίες! Το modem κλειδώνει στις ίδιες ταχύτητες με τον ΟΤΕ προφανώς και η ποιότητα στη φωνή είναι η ίδια...

 

:)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

έχει ακόμα το πλεονέκτημα ότι αν έχεις βλάβη στο last mile έρχεται κατευθείαν τεχνικός που μπορεί να επέμβει σε αυτό, ενώ στους εναλλακτικούς έρχεται πρώτα εκείνων (εντός 1-2 εργάσιμων), επιβεβαιώνει ότι δεν φταίει το σπίτι και μετά δίνει αίτημα για να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ εντός 2-3 εργάσιμων ημερών...

 

άρα με το καλημέρα θες 4-5 μέρες το λιγότερο για να φτιαχτεί βλάβη στο last mile...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχει ακόμα το πλεονέκτημα ότι αν έχεις βλάβη στο last mile έρχεται κατευθείαν τεχνικός που μπορεί να επέμβει σε αυτό, ενώ στους εναλλακτικούς έρχεται πρώτα εκείνων (εντός 1-2 εργάσιμων), επιβεβαιώνει ότι δεν φταίει το σπίτι και μετά δίνει αίτημα για να έρθει τεχνικός του ΟΤΕ εντός 2-3 εργάσιμων ημερών...

 

άρα με το καλημέρα θες 4-5 μέρες το λιγότερο για να φτιαχτεί βλάβη στο last mile...

 

Ναι αλλά και πάλι από 14 εως τα 36 ευρώ δεν το λες και "μικρή απόσταση"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι αλλά και πάλι από 14 εως τα 36 ευρώ δεν το λες και "μικρή απόσταση"!

μήπως είναι 24 euro το double play gr ή υπολογίζεις μέσα κι εκπτωση σε συνδρομητές vodafone? γιατί στο site της HOL δεν υπάρχει πακέτο με 14 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα για ακόμα μία φορά πάμε να εκπαιδεύσουμε τους forum-ιτες με την ημιμάθεια . 

 

Ο Μ.Ο συγχρονισμού στην Ευρώπη είναι κάτω από 6 Mbps , στην Ελλάδα άνω των 6Mbps . 1 tera ούτε σε πιλοτικά Ασία δεν υπάρχουν. 

 

Πάμε παρακάτω , έχουμε ένα 80+ % που δεν κάνει τίποτε άλλο παρά facebook , youtube και contra.gr . Επομένως για να κάνεις μία επένδυση με ένα εύλογο χρονικό απόσβεσης δεν πας από το xDSL στο FTTH για όλη την Ελλάδα με έναν διακόπτη. 

 

Στην συνέχεια έχουμε σταδιακή επένδυση σε πρότυπο NGA -> VDSL2 ώστε η οπτική να φτάσει στο KV με ένα κόστος 1/4 αυτού του FTTH. Έτσι δίνεις σε μία μερίδα πελατών σου πρόσβαση εγγυημένη κατά 99% στην ονομαστική των 50Mbps (όχι έως) . Η υλοποίηση του VDSL από Α/Κ είναι αστεία και δεν είναι ορθή σαν μοναδική λύση που δίνουν συγκεκριμένοι πάροχοι.

 

Με την εξάπλωση του δικτύου σε VDSL2 / ΚΑΦΑΟΥ ουσιαστικά έχεις ένα νέο δίκτυο - οπτική μέχρι το ΚΑΦΑΟΥ και εκεί έχεις εξοπλισμό DSLAM VDSL2 . Άρα έχεις ουσιαστικά μία μετακόμιση του DSLAM δίπλα στο σπίτι σου μαζί με καινούργιο κύριο δίκτυο που εξαπλώνεται μακριά από δίκτυο ΕΥΔΑΠ / ΔΕΗ ώστε μελλοντικά να αποφευχθούν οι καλωδιακές βλάβες.

 

Μένει το τελευταίο κομμάτι που είναι το απερχόμενο και συνήθως δεν έχει πρόβλημα. Άρα σημαίνει ότι οι "βλάβες" με αποσυνδέσεις και αποσυγχρονισμούς μειώνονται αισθητά. Προσωπικά εγώ σε τρία σπίτια και όλη μου η παρέα που έχουμε VDSL από KV δεν έχουμε ούτε μία φορά βλάβη. (εκτός από ένα DNS ddos που έτρωγε ο ΟΤΕ και μια διακοπή ρεύματος που δεν πήρε μπρος η μπαταρία στο ΚΑΦΑΟΥ) στα 2 χρόνια , shit happens. Μην ξεχνάμε το σημαντικότερο, για να μεταβούμε μελλοντικά στο FTTB / FTTH η υποδομή αυτή δεν πάει χαμένη, αλλά επεκτείνεται με οπτική από το KV έως το κτήριο / διαμέρισμα. Έχει διαφορά το σκάψιμο από το Α/Κ μέχρι το διαμέρισμά μας για FTTH από ότι από το KV έως το διαμέρισμά μας . 

 

Έχουμε το σχόλιο ότι όλοι μας κοροϊδεύουν με το έως 24Μ. Αν διαβάσετε λίγο θα δείτε ότι το xDSL πρότυπο δεν είναι εγγυημένη ταχύτητα πουθενά στον κόσμο. Get over it , το γράφει παντού since day #1. Στην Γαλλία σε FTTH μέσα στο Router δεν μου εμφάνιζε την ταχύτητα που ήταν ονομαστικά 100Mbit ενώ πρακτικά είχα 26Mbit . Άρα και FTTH να μπεί , ΕΩΣ θα είναι διότι δεν θα μας φέρει κανένας ISP μισθωμένο κύκλωμα στο σπίτι , ή μπορεί να πιάνει τα 100 συγχρονισμό αλλά να έχεις κόφτες και κακό Ratio. Αλήθεια ξέρετε τι επενδύσεις πρέπει να γίνουν στα Backbone κυκλώματα των ISP για το FTTH ?  

 

Επομένως αντί να βλέπετε ότι από τους "ληστές" όπως αναφέρεται ο ένας σας δίνει και κάτι στα τόσα χρόνια που τον πληρώνεται και οι άλλοι σας δίνουν δύο μπάλες, κάθεστε και γράφεται σενάρια ουτοπικά. π.χ Έδωσε η 4net FTTH στην Ν.Σμύρνη εδώ και έναν χρόνο... και ; Παρακάτω έχει κάτι ; Και ο ΟΤΕ έχει Vectoring VDSL και VDSL Bonding πιλοτικά αντίστοιχα αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι . Απέχει πολύ το πιλοτικό από το τελικό στάδιο του να το έχεις διαθέσιμο εμπορικά.

Λόγια λένε όλοι, από υποσχέσεις και δηλώσεις χορτάσαμε. Επί της ουσίας πράξεις / έργα ποιος κάνει ρε παιδιά ; let me help you , ο ΟΤΕ .- 

 

Οι υπόλοιποι βλάκες είναι να επενδύσουν και να μην πάρουν την πόρτα του από το KV ? Απαγορεύει κανείς σε εναλλακτικό να κάνει δικό του δίκτυο ? 

 

Ο μέσος χρήστης παγκοσμίως δεν βλέπει ούτε 4κ ταινία ούτε 1080. Δεν κατεβάζει αβέρτα, ούτε δουλεύει μέσω του DSL του. Επίσης αν εξαιρέσουμε τα Torrents και μερικούς προορισμούς με σωστές υποδομές (ntua, Ati, Microsoft, Nvidia etc.) οι rest έχουν κόφτες στα Downloads και δεν έχουμε σε single http download 6 Mb/sec throughoutput .

 

Ναι όλοι θα θέλαμε FTTH χαίρω πολύ αλλά αν έβγαινε αύριο πόσο θα είχε και πόσοι θα το έβαζαν; Τελειώνοντας κοστολογικά euro ανά Mbps το VDSL συμφέρει (ειδικά το KV) διότι 99% έχεις την ονομαστική που πληρώνεις. Κάλιο αργά παρά ποτέ. 

 

Έρχονται εκλογές , αν δεν έχετε VDSL ή δεν βλέπετε έργα , ψηφίστε άλλον Δήμαρχο. 

 

Κάτι τελευταίο, όπου υπάρχει "ΕΕΤΤ" αντίστοιχα σταματάνε οι επενδύσεις, thats a fact, proove me wrong. 

 

 

Υ.Γ Για τα προϊόντα πρώτης ανάγκης που πληρώνουμε ακριβότερα από ότι ο μέσος Ευρωπαίος με το 1/3 του μισθού του μέσου Ευρωπαίου δεν μας πειράζει ?

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μήπως είναι 24 euro το double play gr ή υπολογίζεις μέσα κι εκπτωση σε συνδρομητές vodafone? γιατί στο site της HOL δεν υπάρχει πακέτο με 14 euro

 

Αν κάνεις "το δύσκολο στο call center τους" όλα γίνονται! Είμαι και συνδρομητής vodafone (3 ευρώ είναι η έκπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρώνεις τα τέλη ενεργοποίησης,

τα αναδρομικά πάγια μέχρι το τέλος του μήνα και προπληρώνεις και τα επόμενα (όπως σε όλες τις εταιρίες) , αφού ο λογαριασμός είναι διμηνιαίος.

 

Δεν σε κλέβει κανείς, μην αγχώνεσαι. 

Ναι, το συνειδητοποίησα μετά από ενδελεχή κοίταγμα του λογαριασμού.Να με "κλέβουν" δεν αγχώνομαι, ότι εν γνώσει μου πληρώνω αέρα το γνωρίζω.Την ίδια περίοδο ενεργοποίησα 24ρι με τις ίδιες παροχές σε τηλέφωνα στη hol και ο πρώτος λογαριασμός ήρθε στα 40 ευρώ για ένα μήνα.Οπότε όχι, δεν κάνουν όλες οι εταιρείες έτσι.Δε μου αρέσει να πληρώσω σήμερα για 4 μήνες για μια μέτρια (στην καλύτερη των περιπτώσεων γραμμή).Προτιμώ να την πληρώνω κάθε μήνα.Ας όψεται που δεν με καλύπτει το δίκτυο της hol παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν κάνεις "το δύσκολο στο call center τους" όλα γίνονται! Είμαι και συνδρομητής vodafone (3 ευρώ είναι η έκπτωση).

η σύγκριση γίνεται πάντα σε τιμή τιμοκαταλόγου για να είναι δίκαιη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η σύγκριση γίνεται πάντα σε τιμή τιμοκαταλόγου για να είναι δίκαιη...

 

Και ο επίσημος κατάλογός τους στη Hol έχει επίσης προσφορά. Από 24.70 στα 16ευρώ αν κάνεις την αίτηση online! Όπως και να το δεις είναι τα μισά χρήματα τουλάχιστον σε σχέση με τον ΟΤΕ. :) Όταν ο ΟΤΕ προσπάθησε να με κρατήσει στο δίκτυό του, η καλύτερη αντιπροσφορά (εκτός καταλόγου όπως λες κι εσύ) ήταν κάπου στα 26-27 ευρώ αν θυμάμαι καλά και δωροπεπιταγή 90 ευρώ για τα oteshops...

 

Ο λόγος που έφυγα απο τον ΟΤΕ εκτός από το κόστος, ήταν και το γεγονός πως ενώ ένα χρόνο πριν μου είπαν πως σύντομα η περιοχή μου θα έχει VDSL κάλυψη, τελικά με γείωσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το HOL Double Play GR έχει 24 euro με online αίτηση, αυτό με τα 16 euro δεν έχει απεριόριστες κλήσεις εντός Ελλάδας. οπότε λάθος πακέτο για σύγκριση...

 

ναι αλλά οι εναλλακτικοί παίζουν με το πουλάμε κάτω του κόστους για να έχουμε πελατολόγιο και για αυτό έχουμε τρελά χρέη, βλέπε Forthnet...

 

μην νομίζεις κι εγώ στη Wind είμαι, αλλά VDSL μέσω των KV του ΟΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το HOL Double Play GR έχει 24 euro με online αίτηση, αυτό με τα 16 euro δεν έχει απεριόριστες κλήσεις εντός Ελλάδας. οπότε λάθος πακέτο για σύγκριση...

 

και για αυτό έχουν τα χρέη που έχουν, πουλάμε κάτω του κόστους για να έχουμε πελατολόγιο...

 

Το add on όμως με το πακέτο αστικών κλησεων στο δίνουν με 2 ευρώ σαν νέος πελάτης οπότε μια χαρά συγκρίσιμο είναι! Και δεν με ενδιαφέρει αν χάνει η Hol, αλλά το να κερδίζω εγώ όσο το δυνατόν περισσότερα! :)

 

Και στον ΟΤΕ έδινα παραπάνω από τα διπλάσια για αέρα κοπανιστό και 12 από τα 24mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για κάποιο λόγο αυτό βέβαια δεν θεωρείται αθέμιτος ανταγωνισμός :P

 

είναι μέχρι να πάθει η γραμμή σοβαρή βλάβη, εκεί θα δεις τον κοπανιστό αέρα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

για κάποιο λόγο αυτό βέβαια δεν θεωρείται αθέμιτος ανταγωνισμός :P

 

είναι μέχρι να πάθει η γραμμή σοβαρή βλάβη, εκεί θα δεις τον κοπανιστό αέρα :-(

 

Αυτή η δικαιολογία με το support μας έχει τελειώσει εδώ και καιρό! 

 

Αθέμιτος ανταγωνισμός ήταν επίσης και η προσφορά που μου έκανε ο ΟΤΕ εκτός καταλόγου όταν είπα πως θα φύγω... Κάτι που δεν έκανε όσο καιρό τους γκρίνιαζα για την ποιότητα του ADSL σε μια περιοχή στο κέντρο της Αθήνας!

 

Και για να είμαστε και πρακτικοί: Πληρώνω πλεον για τις ίδιες υπηρεσίες 14 ευρώ αντί για 36! Αυτό είναι η μέρα με τη νύχτα και μιας και δεν μου περισσεύουν χρήματα δεν είχα σκοπό να τα "χαρίζω" στον ΟΤΕ.

 

Όπως είμαι πελάτης χρόνια στον ΟΤΕ, είμαι και στην Hol και δεν είχα ποτέ πρόβλημα αξιοπιστίας με κανέναν από τους 2. Πέτυχα λοιπόν πολύ πάνω απο 50% έκπτωση στα πάγιά μου για τις ΙΔΙΕΣ ακριβώς υπηρεσίες. Οι υπόλοιπες διαφορές είναι καθαρά ...ψυχολογικές! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σχετικά είναι όλα και ανάλογα με τις τραυματικές εμπειρίες του καθενός.Κι εγώ νόμιζα ότι ο Οτε είχε την καλύτερη εξυπηρέτηση, τη μεγαλύτερη αξιοπιστία και ότι ήταν ο μόνος με τεχνικούς και οι εναλλακτικοί απλώς έκαναν έναν έλεγχο από το κέντρο τους και δήλωναν τη βλάβη στον Οτε για να την επιδιορθώσει με τους τεχνικούς του.Όταν με βάρεσε ο κεραυνός όμως το πρόβλημα στη γραμμή τεχνικός της wind μου το εντόπισε και το διόρθωσε.Οι του Οτε απλά έκαναν μια βόλτα να πάρουν αέρα, περατσάδα σκέτη.Στη συνέχεια δε που συνδέθηκα σε αυτούς, για ένα μήνα, μόλις έβρεχε, επειδή γέμιζε υγρασία το κουτί τους δεν είχα ίντερνετ.Μέχρι που τους πήρα τηλέφωνο και τους είπα, οι σπονδές στο θεό ήλιο δεν πιάνουν, κάθε μέρα βρέχει, τι θα γίνει;Έφυγα από έναν πάροχο για να έρθω σε εσάς για να παρακαλάω να κάνει ξαστεριά; ^_^

 

Γι αυτό νομίζω ότι επειδή είτε από τον ένα είτε από τον άλλο, όλο και κάποια παράπνονα θα έχεις, αυτό που μένει στο τέλος είναι πόσα πληρώνεις για τις υπηρεσίες.Και ο οτε αυτή τη στιγμή δεν είναι ανταγωνιστικός, σε καμία περίπτωση.Εκτός και αν θες να βάλεις πακέτα internet που δεν τα έχουν οι εναλλακτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτή η δικαιολογία με το support μας έχει τελειώσει εδώ και καιρό!

δεν είναι "δικαιολογία", όσοι είχαν ή έχουν πρόβλημα ξέρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...