Προς το περιεχόμενο

Απάτη με email μέσω PayPal και Western Union?


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι είμαι Hacker στείλε μου 350€ και τον αριθμό της πιστωτικής σου κάρτας για να ανατρέξω στην συναλλαγή να τον βρώ και να σου φέρω πίσω τα χρήματα.

 

Με 340 προσφέρω εγώ. Δωρεάν σπάσιμο χεριών του απατεώνα, προσφορά αν με προτιμήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος άλλος που του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο με το παρακάτω γεγονός.

 

Είχα βάλει μια αγγελία για τη βάρκα του πατέρα μου στο car.gr και κάποιος του έστειλε ένα μύνημα στο κινητό στα Αγγλικά που έλεγε ότι ''ενδιαφέρομαι για τη βάρκα και ρώτησε αν είναι ακόμα διαθέσιμη''.Επίσης έγραψε να απαντήσει σε ένα email που έδινε.Αφού του έστειλα μαιλ και του είπα ότι είναι διαθέσιμη μου είπε ότι ενδιαφέρεται να την αγοράσει.Τον ρώτησα πώς θα γίνει και μου είπε ότι μπορεί να το κάνει μεσω paypal και μου είπε να του δώσω τα στοιχεία μου.Aφού τα έδωσα,μετά από λίγο μου είπε ότι θα πρέπει να έχω λάβει μύνημα από το paypal με τη μεταφορά των χρημάτων.Επίσης χωρίς να τον ρωτήσω,μου είπε αν δεν τα βρεις στα εισερχόμενα τα μυνήματα θα είναι στα spam και όντως ήταν εκεί.Επειδή κάνω αγορές μέσω paypal,τα μυνήματα δεν μου γέμισαν το μάτι,δεν φαινόντουσαν τόσο επίσημα.Στο καπάκι μπαίνω στο λογαριασμό μου στο paypal και δεν υπήρχε μεταφορά ή αποστολή χρημάτων στο λογαριασσμό.

Να πω επίσης ότι η και καλά ''απόδειξη'' από την πληρωμή στο paypal ήταν το ποσό που πούλαγα τη βάρκα +680ευρώ που μου είπε ότι θα τα μεταφέρω μέσω λογαριασμό στο Western Union σε κάποιον με τα παρακάτω στοιχεία..που μου είπε ότι ''και καλά'' είναι ο ''agent'' που θα στείλει για να πάρει τη βάρκα και αυτά τα 680ευρώ θα είναι τα έξοδα για τη μεταφορά του σκάφους.

 

Dorothy Strenk

7596 Lynx Avenue

North East Canton, OH, 44714

USA.

 

Το όνομα του email της (γιατί απ'ότι έψαξα στο google μου βγάζει μια γυναίκα) είναι:

Mahendiran Niivhetha

Επίσης ρώτησα από πού είναι και μου είπε από Δανία.

 

Έψαξα τα στοιχεία του ''agent'' και βρήκα ένα θέμα που αναφέρει κάποιος κάτι παρόμοιο σε ξένο φορουμ για μηχανές.Στη μετάφραση μπορείτε να καταλάβετε πάνω-κάτω τι λέει.Στα περισσότερα που λέει σε εκείνον (στα μυνήματα) μου γράφει ακριβώς τα ίδια-τις ίδιες λέξεις και σε μένα.

 

 

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=auto&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.motoforum.bg%2Findex.php%3Ftopic%3D88811.0

 

Προς το παρόν τον ρώτησα πώς θα στείλω τα 680ευρώ στον ''agent'' αφού στο λογαριασμό μου δεν είδα να μπαίνουν λεφτά?Τώρα λογικά θα μου απαντήσει ότι θα πρέπει να τα δώσω από την τσέπη μου αυτά τα λεφτά σαν ''εγγύηση''

 πριν δώσει αυτός όλο το ποσό,(τουλάχιστον αυτό έγινε στο θεμα παραπάνω απ'ότι διάβασα).Παρόλαυτά περιμένω απάντηση.

 

Ακόμα δεν έχω χάσει λεφτά ή κάτι τέτοιο απλά μάλλον δεν το προχοράω.Απλά το έγραψα για να το δει κανένας που έχει πάθει το ίδιο.Εσείς τι λέτε?

 

Υ.Γ Αν το θέμα πρέπει να μπει κάπου αλλού για να είναι πιο εύκολο στην εύρεση,ας το φτιάξει κάποιος mod.

 

Υ.Γ2 Όλα σε μένα τυχαίνουν? :-(

 

 

 

Το ίδιο έτυχε και σε μενα απο προχθές προσπάθησα να βγαλω άκρη ευτυχως ο διευθυντής της Τράπεζας μου άνοιξε τα μάτια.....μου ζητούσαν 1800 Ευρώ με την ιδια δικαιολογία οτι έστειλαν τα χρηματα και οτι επίββαρύνονται και τα μμεταφορικά και για να λαβω όλο το ποσο επρεπε να πληρωσω απ την τσεπη μου τη μεταφορική ...... Ο agent λεγόταν dele taiwo απο Κένυα και ο αγοραστής michel or michael grey!!!!!! ΜΜου έχουν πει και την ολη διαδικασία πού κανουν τα τομαρια.......Προσοχή!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έτυχε και σε μενα απο προχθές προσπάθησα να βγαλω άκρη ευτυχως ο διευθυντής της Τράπεζας μου άνοιξε τα μάτια.....μου ζητούσαν 1800 Ευρώ με την ιδια δικαιολογία οτι έστειλαν τα χρηματα και οτι επίββαρύνονται και τα μμεταφορικά και για να λαβω όλο το ποσο επρεπε να πληρωσω απ την τσεπη μου τη μεταφορική ...... Ο agent λεγόταν dele taiwo απο Κένυα και ο αγοραστής michel or michael grey!!!!!! ΜΜου έχουν πει και την ολη διαδικασία πού κανουν τα τομαρια.......Προσοχή!!!!!!

 

Ξύλο θέλουν..Έχασες λεφτά εσύ τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς όχι...αλλα ειμαστε στο τσακ να τα βαλουμε.....1800 ευρω....η φαση ειναι οτι μιλαγα και τηλεφωνικα με αυτον δλδ ελεος ποσο μμακρυά μπορουν να φτασουν ειναι απιστευτο....εν τω μεταξυ στο car.gr  στις πληροφορίες γραφουν αναλυτικα ολο το σκηνικο που παιζεται.....δουλευουν με ακαλυπτες επιταγες και τρωνε λεφτά απ τον κόσμο.....Η paypal δεν ειναι γνωστης ομως, τα βλεπει λεφτα και οχι ακάλυπτη επιταγη που μπορει να αποσυρθεί αν περασει το απαιτούνμενο χρονικό όριο!!!! Γι αυτο και δεν εμφανιζεται και στο λογαριασμο.....δεν ειναι μετρητα!!!!! Πολυ μεγαλη Προσοχή παιδιά!!!! Χθες μου εστειλε ενας αλλος και δεν ασχοληθηκα καν!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα,

 

Προχτές βάζω 7 αγγελίες στο aggeliopolis.gr, επιπλα κυρίως της πεθεράς μου που πέθανε πριν λίγο καιρό.

Χθές μου ερχεται μύνημα στο κινητό απο castlerid.

 

Στα αγγλικά αν εχω ακόμη το έπιπλο ακομη για πώλημα μαζί με το email του [email protected]

 

Ανοίγει αλληλογραφία λοιπόν ( και ειναι σε εξέλιξη )

 

------- ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΆΝΩ ΔΙΑΒΑΣΤΕ --------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Hello,
I'm interested in buying it all, i'm satisfied with the conditions and  agree with your price but i'm buying this and sending to my home in Portugal and i hope it isn't a problem? i would arrange for a transport company to come to you for the pickup after you have confirmed receipt of payment , so you don't have to worry much about the transportation and also i can only pay you with Paypal (www.paypal.com) and i'll pay for any charges incurred with paypal. If you agree with this then i would need your details below to proceed with the payment;
 
Name :
PayPal Email :
Total Amount to be transferred :
Mobile/Tel # :
 
or you may send me a PayPal money request to my paypal email which is the same as the email i'm writing you with. I expect your response soon.
 
Marta.


On Fri, Aug 21, 2015 at 9:03 AM, Akylas Fidantsis <[email protected]> wrote:

 

The following objects came in the possession of my wife after the recent death of my mother-in-law (before approximately 10 days).

Most of the objects are old except the buffet. The condition of the objects is from excellent to very good. No scratches, no damages.

I made the following list, tell me which objects you are interesting on.

 

1.800€

https://www.aggeliopolis.gr/imathia/epipla/Vintage_%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B9__%CE%B580__%CF%83%CE%B5_%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7_12442610.htm?mp=1

500€

https://www.aggeliopolis.gr/imathia/moysika_organa/%CE%A0%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF_%CF%83%CE%B5_%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85_%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B7_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7_BELARUS_12443186.htm?mp=1

100€

https://www.aggeliopolis.gr/imathia/diakosmisi/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%B1_%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1_12443190.htm?mp=1

800€

https://www.aggeliopolis.gr/imathia/epipla/%CE%A4%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1_%CE%BC%CE%B5_%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF_%CF%85%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1_12443195.htm?mp=1

300€

https://www.aggeliopolis.gr/imathia/epipla/%CE%A3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B9__%CE%B570__%CF%83%CE%B5_%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B7_%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7_12443209.htm?mp=1

30€

https://www.aggeliopolis.gr/imathia/texni_antikes_kai_sylloges/%CE%A0%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%AC_%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%BA%CF%85%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1_%CE%B8%CE%B5%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85_12443404.htm?mp=1

400€

https://www.aggeliopolis.gr/imathia/epipla/%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%AD%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CF%81%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%B7%CF%82_12443247.htm?mp=1

 

Akylas Feidantsis



On Fri, Aug 21, 2015 at 10:29 AM, Marta Maria Ferraz <[email protected]> wrote:

Thanks for your response.  I would like to know why you are selling these & how would you describe the condition? are you the first owner & how long have you owned it?
What's your best price?
Reply me soon,
Marta.

On Fri, Aug 21, 2015 at 7:37 AM, Akylas Fidantsis <[email protected]> wrote:
Good Morning,

I still have my furniture available for sale ( Aggeliopolis )
you can check them whenever you like.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Πριν ψάξω στο internet ήμουν σίγουρος κατά 90% ότι πρόκειται για απάτη

Η "κυρία" είναι από την Πορτογαλία, τα μεταφορικά θα στοιχίσουν 1500-2000€,

αγοράζει χωρίς να έχει "δει" τα αντικείμενα πώλησης.

Στην Πορτογαλία δεν έχουν έπιπλά;

 

Το σκέφτομαι να επικοινωνήσω με την Διωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος ...

 

ΟΚ επικοινώνησα με την Διωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος 11188 - μου ειπαν οτι 100% ειναι απάτη, παίζει πολύ τελευταία το σενάριο αυτό. 

 

Να διαγράψω το μύνημα και να μην δώσω συνέχεια, δεν μπορούν να τους βρούν γιατι χρησιμοποιούν internet cafe και δεν μπορούν να τους εντοπίσουν.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, κακώς μπήκες στη διαδικασία να απαντήσεις και αυτό γιατί θα έχεις συνεχείς οχλήσεις, ακόμη και αν δεν απατήσεις στο τελευταίο μήνυμα.

 

Δεν έχει σημασία αν ο αγοραστής δηλώνει ότι βρίσκεται στην Πορτογαλία ή στη Νιγηρία ή στον Καναδά.

Σημασία έχει ότι πρόκειται για την κλασική (και καραμπινάτη) απάτη, για την οποία θα ενημερωθείς στο σχετικό νήμα της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα παιδια φοβαμαι οτι εχω πεσει θυμα απατης, πριν λιγες ωρες ελαβα ενα e mail απο [email protected], ότι ολοκληρώθηκε μια αγορα που ποτε δεν εκανα. Και χρεβθηκα 62 ευρω.

Το σαιτ που εκανα την αγορα ειναι το AZmedia το οποιο δεν εχω μπει ποτε μου.

Ελλαβα ενα μνμ απο αυτο το σαιτ στο e mail Μου που έλεγε: Dear KOSTANTINOS,

You can download Bash Pocket Refference at

https://www.fatfreecartpro.com/d/?t=89V75610Y19915146&d=ygmfk&c=7d0d

Please note, the download link will expire after 120 hours from now or after 2 attempts, whichever event happens first.

 

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να ακυρωθει η σανναλαγη?

Το σαιτ αυτο ειναι λιγο περιεργο Dear KOSTANTINOS,

You can download Bash Pocket Refference at

https://www.fatfreecartpro.com/d/?t=89V75610Y19915146&d=ygmfk&c=7d0d

οπως μπορειτε να δειτε.

Δυστυχως τα Αγγλικα μου δεν ειναι καλα και δεν καταλαβαινω και πολλα αλλα ποτε μου δεν εχω μπει εκει ουτε κανεις αλλος εχει προσβαση στον λογαρισμο μου
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mido7 είπε

Καλημέρα παιδια φοβαμαι οτι εχω πεσει θυμα απατης, πριν λιγες ωρες ελαβα ενα e mail απο [email protected], ότι ολοκληρώθηκε μια αγορα που ποτε δεν εκανα. Και χρεβθηκα 62 ευρω.

Το σαιτ που εκανα την αγορα ειναι το AZmedia το οποιο δεν εχω μπει ποτε μου.

Ελλαβα ενα μνμ απο αυτο το σαιτ στο e mail Μου που έλεγε: Dear KOSTANTINOS,

You can download Bash Pocket Refference at

https://www.fatfreecartpro.com/d/?t=89V75610Y19915146&d=ygmfk&c=7d0d

Please note, the download link will expire after 120 hours from now or after 2 attempts, whichever event happens first.

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να ακυρωθει η σανναλαγη?

Το σαιτ αυτο ειναι λιγο περιεργο Dear KOSTANTINOS,

You can download Bash Pocket Refference at

https://www.fatfreecartpro.com/d/?t=89V75610Y19915146&d=ygmfk&c=7d0d

οπως μπορειτε να δειτε.

Δυστυχως τα Αγγλικα μου δεν ειναι καλα και δεν καταλαβαινω και πολλα αλλα ποτε μου δεν εχω μπει εκει ουτε κανεις αλλος εχει προσβαση στον λογαρισμο μου
 

Καλημέρα.

στο λογαριασμό σου βλέπεις να έχουν αφαιρεθεί τα 62 ευρώ; 

Αν όχι, στέλνεις το μήνυμα στα σκουπίδια και δεν ασχολείσαι μ΄αυτό

Αν ναι επικοινωνία με την τράπεζά σου και pay[al για αμφισβήτηση συναλλαγής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mido7 είπε

Καλημέρα παιδια φοβαμαι οτι εχω πεσει θυμα απατης, πριν λιγες ωρες ελαβα ενα e mail απο [email protected], ότι ολοκληρώθηκε μια αγορα που ποτε δεν εκανα. Και χρεβθηκα 62 ευρω.

Το σαιτ που εκανα την αγορα ειναι το AZmedia το οποιο δεν εχω μπει ποτε μου.

Ελλαβα ενα μνμ απο αυτο το σαιτ στο e mail Μου που έλεγε: Dear KOSTANTINOS,

You can download Bash Pocket Refference at

https://www.fatfreecartpro.com/d/?t=89V75610Y19915146&d=ygmfk&c=7d0d

Please note, the download link will expire after 120 hours from now or after 2 attempts, whichever event happens first.

Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να ακυρωθει η σανναλαγη?

Το σαιτ αυτο ειναι λιγο περιεργο Dear KOSTANTINOS,

You can download Bash Pocket Refference at

https://www.fatfreecartpro.com/d/?t=89V75610Y19915146&d=ygmfk&c=7d0d

οπως μπορειτε να δειτε.

Δυστυχως τα Αγγλικα μου δεν ειναι καλα και δεν καταλαβαινω και πολλα αλλα ποτε μου δεν εχω μπει εκει ουτε κανεις αλλος εχει προσβαση στον λογαρισμο μου
 

μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα.Ενα .pdf ειναι που το κατεβασα δωρεαν.Εσυ αληθεια πως πιστευεις οτι χρεωθηκες τα χρηματα?εδωσες καρτα ή λογαριασμο ή καποια στοιχεια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το εμαιλ πάντως αν το εχεις κάνει σωστά copy, ειναι από το παυπαλ, οπότε εχει αφαιρεθεί και το ποσό.

Εμένα πάντως η paypal κάθε φορά που μου στέλνει mail χρησιμοποιεί ολόκληρο το ονοματεπώνυμο μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilllis είπε

μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα.Ενα .pdf ειναι που το κατεβασα δωρεαν.Εσυ αληθεια πως πιστευεις οτι χρεωθηκες τα χρηματα?εδωσες καρτα ή λογαριασμο ή καποια στοιχεια σου?

Δεν είναι δύσκολο να μολύνουν ένα PDF με κάποιο trojan/rat...Υπάρχουν πολλά exploits.Κακώς το κατέβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ email το καλυπτουν κ δεν φαινεται πολλες φορες. αν πας το ποντικι πανω στο sender θα φανει η πραγματική διευθυνση αποστολης.
Επισης η paypal δεν μου εχει στειλει ποτε συνδεσμο να μπω εκτος του δικου της site για να κατεβασω το οτιδηποτε, ποσο μαλλον σε τοσο ασχημα αγγλικα. πχ το "refference"

Eν ολιγοις, ΚΑΚΩΣ πατησες στο λινκ και ξεκινα να σκαναρεις τον υπολογιστη σου μην εχεις κολλησει καποιον ιο... ελπιζω να μην σε πεταξε σε καποια σελιδα ιδια με του paypal και να εβαλες εκει τα στοιχεια σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dimitrios51 είπε

Δεν είναι δύσκολο να μολύνουν ένα PDF με κάποιο trojan/rat...Υπάρχουν πολλά exploits.Κακώς το κατέβασες.

Αν το κατεβάσεις με sandboxed browser είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilllis είπε

μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα.Ενα .pdf ειναι που το κατεβασα δωρεαν.Εσυ αληθεια πως πιστευεις οτι χρεωθηκες τα χρηματα?εδωσες καρτα ή λογαριασμο ή καποια στοιχεια σου?

το επαθες και εσυ? μου εμφνιζει αυτο στις κινησεις μου στην paypal

kai δειχνει να με εχει χρεωσει τοσο

 

48374961_1072491366292239_5194357615563374592_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...