Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή του μενού έναρξης σε μελλοντική αναβάθμιση των Windows με σημαντικές αλλαγές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτά που κάνουν η ουσία είναι πως τα 8 θα ΅μπασταρδέψουν΅ τελικά.Ούτε θα ικανοποιούν τους αρχικούς υποστηρικτές τους ούτες τους επόμενους.Τελικά θα έχουμε την παράδοση 1 καλό λειτουργικό - 1 κακό από την MS.O 4/15 με τα Win 9 πλησιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Όπως το είπα. Τα Vista ήταν αποτυχία και μετά ήρθαν τα 7.Τα 8 είναι τα καινούργια vista και ότι και να κάνει πλέον η MS δεν τη σώζει την παρτίδα. 20+ μήνες κυκλοφορίας και μετά από βασικά update ακόμα γκρίνια για την αποδοχή τους στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

 

Λοιπόν τώρα πάμε στα επόμενα, στα 9 καταργήστε το control panel και απενεργοποιήστε την επιλογή για πολλούς users.

 

Στα 9.1 δώστε μερικά εικονίδια από το control panel αλλά όχι πολύ βολικά, και επιτρέψτε μόνο ένα guest account εκτός από το κανονικό

 

Ε, στα 9.2 δώστε τα όλα πίσω μετά από πολλή δουλειά και μελέτες φυσικά, και πάμε για τα 10

 

ε ρε γλέντια.........

 

ΥΓ Πρέπει να στείλω βιογραφικό στο marketing της Microsoft ρε γαμώτο, έχω καλές ιδέες για το μέλλον της εταιρείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¨Όπως το είπα. Τα Vista ήταν αποτυχία και μετά ήρθαν τα 7.Τα 8 είναι τα καινούργια vista και ότι και να κάνει πλέον η MS δεν τη σώζει την παρτίδα. 20+ μήνες κυκλοφορίας και μετά από βασικά update ακόμα γκρίνια για την αποδοχή τους στην αγορά.

Τα vista απέτυχαν διότι:

1) Για το hardware της εποχής ήταν πολύ βαρύ λειτουργικό.

2) Υπήρχαν πολλές ασυμβατότητες με το μέχρι τότε hardware και software.

 

 

Με αυτά που κάνουν η ουσία είναι πως τα 8 θα ΅μπασταρδέψουν΅ τελικά.Ούτε θα ικανοποιούν τους αρχικούς υποστηρικτές τους ούτες τους επόμενους.

 

Δεν θα αφαιρέσει την start screen. Δίνει την επιλογή που έπρεπε να είχε δώσει από την αρχή.

 

 

Λοιπόν τώρα πάμε στα επόμενα, στα 9 καταργήστε το control panel και απενεργοποιήστε την επιλογή για πολλούς users.

ΥΓ Πρέπει να στείλω βιογραφικό στο marketing της Microsoft ρε γαμώτο, έχω καλές ιδέες για το μέλλον της εταιρείας

 

Με τέτοιες ιδέες τσάμπα θα το στείλεις. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αναφερουμε επισης -μετα την "αποτυχια" του start button- και την αποτυχια του να μην εχουν τα apps το γνωστο "x" αφου τα γκαγκανα δε μπορουν να ενσωματωσουν το αναλογο gesture και κοιταν σα ζαβα την οθονη περιμενοντας να κλεισει με τη δυναμη της σκεψης

επισης να σημειωθει οτι πολλοι χρηστες που (τους) εχουν pinned προγραμματα στην taskbar αν κατα λαθος το κανουν minimize νομιζουν οτι εχει κλεισει εξακολουθωντας να καταναλωνουν πορους,

παρομοιο προβλημα υπαρχει και σε περιπτωσεις οπου καταλαθος παλι το ποντικι μετακινει το παραθυρο στο πλαι και ο χρηστης αρχιζει και κοπαναει την οθονη μηπως και επανελθει στο κεντρο

η λιστα παρομοιων παραπονων ειναι ανεξαντλητη...

 

οι φημες που λενε οτι η microsoft στα μελλοντικα windows με ερωτησεις κατα το setup   θα μετραει το iq του χρηστη και θα προσαρμοζει την εκδοση στις αναγκες του κρινονται ανεπιβεβαιωτες... προς το παρον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα πραγματικα τα προβληματα δε σταματανε εκει. Το πιο απλο : οταν πας τον κερσορα πανω δεξια για να κλεισεις ενα παραθυρο σχεδον παντα πεταγεται το αναδυομενο παραθυρο απο την δεξια πλευρα που δεν εχει κανενα λογο να εμφανιζεται.

 

Πρόκειται για κλασική περίπτωση pebkac (1ο βελάκι):

 

Windows-8.1-%E2%80%93-Top-enhancements-f

Μηπως είναι ώρα να ξαναπούμε άλλη μία οτι, λειτουργικό δεν είναι ένα start menu ή μια start screen; Κάποια θεματάκια στο UI υπάρχουν αλλά στις λειτουργίες τους τα win8 είναι -σχεδόν- άψογα.

 

Κι εγώ έχω βάλει custom start menu γιατί με βολεύει αλλά παράλληλα έφτιαξα τα γκρουπάκια μου με τα tiles που θέλω κι από δω πάνε κι οι άλλοι. Το Win8Store έχει τόσα ωραία πράγματα, συγνώμη κιόλας, δεν θα περιμένω την άλλη ζωή για να τα απολαύσω. ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ακούω από ανθρώπους ότι δεν βρίσκουν το κουμπάκι για το shut down Σκευτομαι δύο πράγματα, ότι ναι η κουτσή Μαρία έχει απαιτήσεις από κάτι που δεν είναι για τα μέτρα σας και δεύτερον τι να πουν και αυτοί που σκάβουν στην οικοδομή! Η Microsoft δεν βρήκε γιατρεια με τους newbie users και είπε να το ξανά φέρει σε επίπεδα beginners το λειτουργικό γιατί όλη αυτή η κλάψα για δύο τρία κλικ παραπάνω και ένα start button για να μπαίνουν στο my computer πιο γρήγορα λες και τα shortcut στην επιφάνεια δεν υπάρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φασαρία για το πλήκτρο «Έναρξη» έκρυβε τα άλλα προβλήματα των Win8. Πολλά συστήματα αντιμετωπίζουν πρόβλημα πολύ χαμηλής ταχύτητας USB3, πρόβλημα εμφάνισης θολού κειμένου στην οθόνη κτλ.

Ελπίζω οι δυναμικές ενέργειες της MS να διορθώσει το περιβάλλον χρήστη να επεκταθούν και «κάτω από το καπό».

Το πρωί δοκίμασα τα 8.1 update 1 και θυμήθηκα και άλλα:

Αναπαραγωγή youtube στον ΙΕ11 φέρνει μήνυμα «εμφανίσθηκε σφάλμα, προσπαθήστε αργότερα».

Δεν υπάρχουν επιλογές για αλλαγή γραμματοσειράς (βοηθάει στο πρόβλημα του θολού κειμένου, αλλάζουμε γραμματοσειρά με το προγραμμα «Windows 8 Font Changer» σε Tahoma για να καθαρίσει το κείμενο).

Ο ΙΕ11 των Win8 (και άλλα προγράμματα της MS) έχουν ανοσία στις αλλαγές γραμματοσειράς και τρόπου rendering του κειμένου.

 

Και δεν αναφέρω το πρόβλημα της σύνδεσης σε WiFi που εμφανίσθηκε από την αναβάθμιση σε 8.1... (θέλω να πιστεύω ότι φταίνε οι drivers των κατασκευαστών τσιπ)

Και άλλα προβλήματα μπορούν να βρεθούν σε φόρουμ περί τα 8...

 

Το πρόβλημα δεν περιορίζεται στην έλλειψη ενός πλήκτρου, ενώ όλα τα άλλα λειτουργούν «ρολόι».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις ότι ειρωνευόμουν. :P

 

Νομίζω ότι είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις ότι ειρωνευόμουν. :P

.

.

.

.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινδυνεύοντας να με πείτε όψιμο fanboy:

 

Το πρωί δοκίμασα τα 8.1 update 1 και θυμήθηκα και άλλα:
Αναπαραγωγή youtube στον ΙΕ11 φέρνει μήνυμα «εμφανίσθηκε σφάλμα, προσπαθήστε αργότερα».

 

Εχω ie11 από τα win7 και συγκεκριμένα δουλεύω ένα account συνδεδεμένο στον ie11 μόνο για youtube. Συγνώμη αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα με τον ie11, κάποια προβλήματα είχε με το F12(dev tools) αλλά έστρωσε σε κάποιο update πριν λίγο καιρό. Πάντως εναλλακτικά υπάρχει και η πολύ καλη εφαρμογή youtubeart .

 

 

Δεν υπάρχουν επιλογές για αλλαγή γραμματοσειράς (βοηθάει στο πρόβλημα του θολού κειμένου, αλλάζουμε γραμματοσειρά με το προγραμμα «Windows 8 Font Changer» σε Tahoma για να καθαρίσει το κείμενο).Ο ΙΕ11 των Win8 (και άλλα προγράμματα της MS) έχουν ανοσία στις αλλαγές γραμματοσειράς και τρόπου rendering του κειμένου.

1ος τρόπος Win+S ---> Cleartype ---> Adjust cleartype text.  //  2ος τρόπος Control Panel --> Cleartype. //  Ελεος... :/

Κάτι μου λέει οτι συνδέεσαι ακόμα με analog (vga) link σε παλιό μόνιτορ.

 

 

 

Και δεν αναφέρω το πρόβλημα της σύνδεσης σε WiFi που εμφανίσθηκε από την αναβάθμιση σε 8.1... (θέλω να πιστεύω ότι φταίνε οι drivers των κατασκευαστών τσιπ)

Προφανώς φταίνε οι drivers. Σε στικάκι tp-link έβαλα win8 drivers και είχε 100ms latency με τον router. Εβαλα τους win7 drivers και δουλεύει άψογα. Πέφτει χοντρο κράξιμο στα forum των εταιριών για την (μη) σοβαρή υποστήριξη.

 

 

Και άλλα προβλήματα μπορούν να βρεθούν σε φόρουμ περί τα 8...

...Και για win7 και για vista και για xp και για linux και για Osx και... και... και...

 

Το πρόβλημα δεν περιορίζεται στην έλλειψη ενός πλήκτρου, ενώ όλα τα άλλα λειτουργούν «ρολόι».

Κι όμως... B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που εσύ και πολλοί άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. Αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους.

Κι εγώ έχω 7 και ΙΕ11 και κανένα πρόβλημα. Γι'αυτό μίλησα για τον ΙΕ11 των 8.
Στα 8 το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να εγκατασταθούν για κάποιες κάρτες ήχου οι drivers του κατασκευαστή αντί εκείνων που εγκαθιστούν τα Windows 8, καθώς δημιουργούν πρόβλημα στον youtube player.
 

Για την εικόνα. Σαφώς και το έψαξα πολύ τέτοιο πρόβλημα. Όταν η Dell σου αναβαθμίσει η ίδια τον driver και δεν στρώνει, μετά σου αλλάζει όλη την VGA και δεν στρώνει πάλι, διαβάζεις πολύ! Είναι προβλήμα που εμφανίζεται σε πολλούς. Το δημοφιλέστερο πρόβλημα στα φόρουμ της MS (και όχι μόνο):
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_8-performance/poor-font-rendering-in-windows-8-blurry-text/f52a2002-d748-485c-8b9c-4862806ea94a

Αυτό που αναφέρεις είναι ρύθμιση της μεθόδου rendering Cleartype (το οποίο δεν έχει ρύθμισης απενεργοποίησης, κι αν απενεργοποιήσεις κάθε smoothing ο IE11 κτλ συνεχίζουν να κάνουν smoothing). Δεν αλλάζεις την μέθοδο rendering, ούτε γραμματοσειρά. Αν δεις τι γίνεται με το θέμα, θα δεις ότι μάλλον έχει να κάνει με την νέα μέθοδο grayscale και το direct write. Εκεί θα δεις και την ανοσία του ΙΕ11 στις αλλαγές rendering.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...