Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και λιγο πολυ εχουμε το βίτσιο και την τρέλα με τo overclocking τα νεράκια τον αέρα κτλπ ας δουμε λοιπόν τι χρησιμοποιούμε στο pc μας για να το κρατήσουμε δροσερό ή να το ανεβάσουμε στα ουράνια.

 

Αναφέρετε μονο τι εχετε στο κύριο pc που χρησιμοποιείτε αυτην την περίοδο ειτε ειναι νεράκι άερας η και τα 2 μαζι σε διαφορετικά setups τι ακριβώς και που , επεξεργαστή , κάρτα γραφικών , motherboard , οτιδήποτε για να ψύξει το μηχάνημα μας.

 

Καλο ειναι να γράψουμε και μοντέλα / μάρκες απο τις ψύκτρες ειτε ειναι αερόψυξη υδρόψυξη και απο τι αποτελείται τo setup που εχουμε κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 538
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά τα τελευταία 2 χρόνια και εχοντας περάσει και απο υδρόψυξη χρησιμοποιώ για τον επεξεργαστή την σταθερή αξία noctua dh14 αλλα μαλλον με βλέπω σύντομα και για την καινούργια dh15 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναν i5 4570 εχω και αυτη την ψυκτρα της Corsair. (Corsair A70 Dual 120mm Fan)Πολυ καλη και εξαιρετικες θερμοκρασιες.

Τελικά βλεπω έγινε "το πέρασμα"  χαχα :P

2 Pcs στον 3770κ μια corsair H75 και στον 4670κ μια 12αρα της raijintek

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο pc της υπογραφης μου.

περασα κατα καιρους απο διαφορες αεροψυχτρες οπως hyper 212+ και phenom II .τον ανεβασα στα 4100 και ημουν οκ απο θερμοκρασιες.ανεβηκε επισης και το cpu_nb στον ιδιο επεξεργαστη.αντεχε η ψυχτρα.

μετα του εβαλα την NH-D14 επανω.ειδα διαφορες στα temps.αργοτερα μπηκε και ο thuban ο εξανπυρηνος επανω.και εκεινος στα 4100 και με το cpu_nb ανεβασμενο.αντεχε πολυ καλα η ψυχτρα.

πηγα τον 8350.τα ειχε τα θεματακια του με τις θερμοκρασιες εκει γυρω στα 4.8mhz (παντω Under heavy stress testing μιλαμε).

μεσα στα ορια αλλα ειπαμε,οσο πιο λιγο τοσο πιο καλα.

παροπλιστηκε η NH D14 γιατι πετυχα σε καλη τιμη την Nepton 280L χωρις εγγυηση.ναι,review sample.παντα τις σνομπαρα τις ετοιμες υδροψυξεις.αλλα λεω κατσε να δοκιμασω.

βγηκε η noctua και μπηκε η Nepton.

αποτελεσμα,καλυτερες θερμοκρασιες απο την noctua αρκετους βαθμους στα ιδια ρολογια.εχω περιθωρια και για παραπανω Overclock.αλλα με μεγαλυτερο θορυβο.οχι απο τους ανεμιστηρες,αυτοι ρυθμιζονται.απο την αντλια....

αλλα αξιζε η αλλαγη.εστω και οριακα εαν συνυπολογησω ολους τους παραγοντες,οριακα αξιζε.

τωρα,ενταξει για ολα τα αλλα parts,ανεμιστηρες στα καταλληλα σημεια επανω στην μητρικη,πισω απο την μητρικη και aftermarket αεροψυξη στην καρτα γραφικων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφισα αερα για να μην ξενερωσω κανεναν με το αζωτο.. -_-

 

 

Hyper 212 evo σε push/pull διαταξη με 2x Corsair SP120 Quiet edition.

Stock ρολογια, σε full load παιζοντας mmorpg game βλεπω max 39-40..

Για live monitor εχω το aida64 περασμενο στην lcd του g19..

 

Αυτα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά τα τελευταία 2 χρόνια και εχοντας περάσει και απο υδρόψυξη χρησιμοποιώ για τον επεξεργαστή την σταθερή αξία noctua dh14 αλλα μαλλον με βλέπω σύντομα και για την καινούργια dh15 :)

 

Την είδες και εσύ έ;Σχεδόν μετάνιωσα που πήρα την NΗ-U14S πρίν δυο μήνες.Περιμένω να δώ τα πρώτα reviews,αν και φαντάζομαι οτι με 3 ανεμιστήρες θα κοντράρει στα ίσια τα καλύτερα AIO watercooling kits.

 

Επι του θέματος...εξακολουθώ να δηλώνω πιστός στην αερόψυξη.Μπορεί να μην έχει την ίδια απόδοση σε σχέση με μια H100i και οι μετακινήσεις του κουτιού να θέλουν μια παραπάνω προσοχή (ελέω βάρους),άλλα σε βάθος χρόνου,ξέρω οτι στην χειρότερη των περιπτώσεων θα αλλάξω έναν ανεμιστήρα.

Στήνω ένα σχεδόν αθόρυβο σύστημα,πετάω το κουτί στην γωνία και τέλος.Δέν αγχώνομαι για διαρροές ή αν η αντλία τινάξει τα πέταλα.

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμεις που εχουμε το ανεμηστηρακι της intel και μαζεουμε πως και πως κανα λεφτο τι να πουμε? :P
ποτε αναμενουμε την dh15 και σε τι τιμη περιπου να ηρεμισουν τα cpu μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε αναμενουμε την dh15 και σε τι τιμη περιπου να ηρεμισουν τα cpu μας?

The NH-D15 will be available by mid-April at suggested retail prices of EUR 89.90 / USD 99.90.
 
Στο Ελλάντα περίμενε κάπου στα 100€ 
 
Την μικρή Noctua NH-U9B έχω εγώ , έχει αλλάξει αρκετούς επεξεργαστές , αλλά συνεχίζει να κάνει τη δουλειά της άριστα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...