Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.094 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για όσους σκέφτονται την υδρόψυξη τώρα που καλοκαιριάζει, θα αφήσω το σχόλιό μου για τη δική μου εμπειριία, που δεν είναι πολύμηνη αλλά μπορεί να φάνει χρήσιμη.

Εδώ και 5 μήνες έχω αγοράσει την Corsair H150i Pro RGB. Πήγα σε αυτή τη λύση καθώς ο AMD που έχω(όπως και τα VRM's κοντά του), ειδικά σε gaming, ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες, με συνέπεια να κλείνει το pc.

Σε balanced mode μέσω της εφαρμογής της Corsair(Link 4) και δοκιμάζοντας 1 ώρα σε gaming, η θερμοκρασία της CPU, δεν ξεπέρασε τους 50 βαθμούς ενώ και η θερμοκρασία των VRMs δεν ξεπέρασε τους 69 βαθμούς(ενώ χτυοπούσε η CPU 74-78 και τα VRMs 78 βαθμούς, σε 10 λεπτά gaming με την συμβατική αεροψύκτρα Aero 120T). Η ταχύτητα των ανεμιστήρων του ψυγείου κυμαινόντουσαν γύρω στις 700-900 στροφές και της αντλίας στις 2100. Πραγματικά έκπληκτος από το μηδαμινό θόρυβο!!!

Η τοποθέτηση ήταν εξαιρετικά εύκολη ακόμα και για έναν αρχάριο. Το bracket της CPU, λόγω του ότι έχω AMD ήταν ακόμα πιο εύκολο να τοποθετηθεί, καθώς μόνο στους Intel χρειάζεται να βάλεις το έξτρα εξάρτημα και τις έξτρα βίδες για να κουμπώσει σωστά και από την πίσω μεριά του motherboard.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αναφέρω κάτι ενδιαφέρον που παρατήρησα. Έβαλα ένα δεύτερο ανεμιστηράκι στη Noctua για push-pull (και γιατί δεν μου άρεσε που δεν ήταν συμμετρική :P) και είδα 2 βαθμούς κάτω σε idle και 5 σε load και 8 κάτω τα VRMs αφού το δεύτερο fan φυσάει πάνω τους. Το ενδιαφέρον όμως είναι ότι τώρα κρατάει ψηλότερα σε all core. Στο prime95 σε small ffts πριν πήγαινε μέχρι 3.55 και κάποιοι πυρήνες για λίγο μέχρι 3.6 και τώρα 3.6 σταθερά σε όλους και κάποιοι φτάνουν μέχρι 3.68 και όλα αυτά με τα fans στις 1000 στροφές από 1500 που έχουν μέγιστο, υπάρχει δηλαδή και επιπλέον cooling capability..

Φυσικα με ίδια ambient, ίδια BIOS, ίδια chipset drivers..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Να αναφέρω κάτι ενδιαφέρον που παρατήρησα. Έβαλα ένα δεύτερο ανεμιστηράκι στη Noctua για push-pull (και γιατί δεν μου άρεσε που δεν ήταν συμμετρική :P) και είδα 2 βαθμούς κάτω σε idle και 5 σε load και 8 κάτω τα VRMs αφού το δεύτερο fan φυσάει πάνω τους. Το ενδιαφέρον όμως είναι ότι τώρα κρατάει ψηλότερα σε all core. Στο prime95 σε small ffts πριν πήγαινε μέχρι 3.55 και κάποιοι πυρήνες για λίγο μέχρι 3.6 και τώρα 3.6 σταθερά σε όλους και κάποιοι φτάνουν μέχρι 3.68 και όλα αυτά με τα fans στις 1000 στροφές από 1500 που έχουν μέγιστο, υπάρχει δηλαδή και επιπλέον cooling capability..

Φυσικα με ίδια ambient, ίδια BIOS, ίδια chipset drivers..

Λογικότατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Ξεθάβω λίγο, περισσότερο για να μοιραστώ τις ακόλουθες μετρήσεις με τους συμφορουμίτες. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο σε κάποιους, YMMV κλπ. :)

Επί του θέματος: Arctic Liquid Freezer II 360mm με στοκ fans ως intake, που ψύχει έναν Ryzen 7 2700X επάνω σε μία ASUS Prime X470-PRO. Στο ζουμί τώρα, από τις θερμοκρασίες CPU που έβλεπα μέχρι τώρα είχα μία υποψία ότι μπορούσα και καλύτερα με λίγο πιο προσεκτικό mounting και άπλωμα πάστας.

Σταθερές: Θερμοκρασία δωματίου 21.1°C, θερμοαγώγιμη Arctic MX-4, fan curve PWM 2.6sec delay 75°C-100% / 70°C-80% / 60°C-40%, all core overclock 4100MHz @ 1.2375V LLC3 (1.2V με το droop), μετρήσεις από HWiNFO64 τρέχοντας 10 runs IntelBurnTest 2.54 @ Very High

Πριν: άπλωμα πάστας (Arctic MX-4) με τη μέθοδο του μπιζελιού στο κέντρο της CPU.
CPU Tdie Max: 67.0°C
CPU Tdie μέσος όρος από τα τελευταία 10min του test: 64.2°C

Μετά: με μέθοδο smooth spread σε όλη την επιφάνεια του heatspreader (και μάλιστα έγινε και λίγο βιαστικά χωρίς καλό φωτισμό, όλο και κάποιες φυσαλίδες αέρα θα άφησα)
CPU Tdie Max: 64.3°C
CPU Tdie μέσος όρος από τα τελευταία 10min του test: 61.7°C
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αναγκαστικα θα παω σε AIO επειδη το κουτι που πηρα δεν εχει χωρο για καλη ψυκτρα.

Θα παρω με τριπλο 360 ψυγειο αλλα δεν εχω καταληξει καπου γιατι θελω οσο το δυνατον λιγοτερο θορυβο.

Ελεγα για Custom αλλα οταν ειδα οτι θελω κανα 400-500 ευρω μου εφυγε αμεσως η ιδεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την Wraith Prism πάνω σε κλοκαρισμένο Ryzen 3 1200 έχω δει μέχρι 64 βαθμούς, και αυτό μετά από 1 ώρα Prime95. Για να δούμε τι θα γίνει το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας άλλαξα cpu cooler το 2018 και έβαλα το H 110i corsair 280 μεχρι τώρα κανένα πρόβλημα ... 

πριν είχα το H100 corsair πάλι  κανένα πρόβλημα ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο πιο καταλληλο θεμα οποτε θα ρωτησω εδω :)

Για τοποθετηση kraken x73 σε Nzxt h710i κουτι τι θα προτεινατε??? Η ψυχτρα μπροστα με τους ανεμιστηρες σε push (απ έξω προς το εσωτερικο του κουτιου),

ή στο πάνω μέρος του κουτιού πάλι σε push από μέσα προς τα έξω? Όπου έξω εννοείται το εξωτερικό περιβάλλον.

 

Ξέρω ότι το συγκεκριμένο thread δεν είναι και πολύ μεγάλο, αλλά thnx αν απαντήσει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...