Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, atsddd είπε

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο πιο καταλληλο θεμα οποτε θα ρωτησω εδω :)

Για τοποθετηση kraken x73 σε Nzxt h710i κουτι τι θα προτεινατε??? Η ψυχτρα μπροστα με τους ανεμιστηρες σε push (απ έξω προς το εσωτερικο του κουτιου),

ή στο πάνω μέρος του κουτιού πάλι σε push από μέσα προς τα έξω? Όπου έξω εννοείται το εξωτερικό περιβάλλον.

Ξέρω ότι το συγκεκριμένο thread δεν είναι και πολύ μεγάλο, αλλά thnx αν απαντήσει κάποιος.

μπροστά για το συγκεκριμένο κουτί η βάση με τα φαν  βολεύει για εμπρός

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 538
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, ICE-T είπε

μπροστά για το συγκεκριμένο κουτί η βάση με τα φαν  βολεύει για εμπρός

Με την συγκεκριμενη διαταξη παντα?  (Οι ανεμιστήρες ειναι σε push και φυσάνε προς το εσωτερικό του κουτιού).

Ένα αρνητικό που διάβασα σε πολλά forums είναι ότι τραβάει πάρα πολύ σκόνη(?), αλλά σε θέμα θερμοκρασιών είναι πολύ καλύτερο απ το top rad.

 

Thnx για την άμεση απάντηση σου!

 

image.png.53c456f1ce9eaf48826e0707cefe95cf.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atsddd είπε

Με την συγκεκριμενη διαταξη παντα?  (Οι ανεμιστήρες ειναι σε push και φυσάνε προς το εσωτερικό του κουτιού).

Ένα αρνητικό που διάβασα σε πολλά forums είναι ότι τραβάει πάρα πολύ σκόνη(?), αλλά σε θέμα θερμοκρασιών είναι πολύ καλύτερο απ το top rad.

Thnx για την άμεση απάντηση σου!

image.png.53c456f1ce9eaf48826e0707cefe95cf.png

σκόνη μαζεύουν όλα τα κουτιά αλλά περισσότερο αλλά λιγότερο εγώ κάθε μήνα λόγω του κουτιού cooler master H500P Mesh δυστυχώς κάθε μήνα το ανοίγω και το καθαρίζω μαζεύει πολύ πράμα😂.

1 ώρα πριν, atsddd είπε

Με την συγκεκριμενη διαταξη παντα?  (Οι ανεμιστήρες ειναι σε push και φυσάνε προς το εσωτερικό του κουτιού).

Ένα αρνητικό που διάβασα σε πολλά forums είναι ότι τραβάει πάρα πολύ σκόνη(?), αλλά σε θέμα θερμοκρασιών είναι πολύ καλύτερο απ το top rad.

Thnx για την άμεση απάντηση σου!

image.png.53c456f1ce9eaf48826e0707cefe95cf.png

μια ερώτηση ,φαντάζομαι την έχεις αγοράσει αν ναι έχει το καινούργιο ΑΜ4 bracket αυτό που πιάνει σε 4 σημεία?

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ICE-T είπε

σκόνη μαζεύουν όλα τα κουτιά αλλά περισσότερο αλλά λιγότερο εγώ κάθε μήνα λόγω του κουτιού cooler master H500P Mesh δυστυχώς κάθε μήνα το ανοίγω και το καθαρίζω μαζεύει πολύ πράμα😂.

μια ερώτηση ,φαντάζομαι την έχεις αγοράσει αν ναι έχει το καινούργιο ΑΜ4 bracket αυτό που πιάνει σε 4 σημεία?

Περιμένω να μου ρθει αύριο ;) Δεν μπορώ Να ξεκινήσω να στήνω μέχρι να ρθει το κουτί που το περιμένω εδώ και κάνα τριβδόμαδο, αλλά θα κοιτάξω γι αυτό που με ρώτησες μόλις  έρθει το κρακεν. 
 

Απ ότι έχω δει πάντως ναι έχει το bracket με τις βίδες. Πρέπει στην ουσία ν αφαιρέσεις τη βάση όπου κουμπώνουν τα υπόλοιπα aio και χρησιμοποιώντας τις original βίδες να στήσεις εκεί πάνω τις δικές του. 
 

Θα σου πω και αύριο μόλις το παρω στα χέρια μου :)

Επεξ/σία από atsddd
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, atsddd είπε

Περιμένω να μου ρθει αύριο ;) Δεν μπορώ Να ξεκινήσω να στήνω μέχρι να ρθει το κουτί που το περιμένω εδώ και κάνα τριβδόμαδο, αλλά θα κοιτάξω γι αυτό που με ρώτησες μόλις  έρθει το κρακεν. 
 

Απ ότι έχω δει πάντως ναι έχει το bracket με τις βίδες. Πρέπει στην ουσία ν αφαιρέσεις τη βάση όπου κουμπώνουν τα υπόλοιπα aio και χρησιμοποιώντας τις original βίδες να στήσεις εκεί πάνω τις δικές του. 
 

Θα σου πω και αύριο μόλις το παρω στα χέρια μου :)

επειδή χρησιμ.την Χ72 και έχω στείλει ticket στην NZXT για αυτήν την βάση επειδή την έστελναν δωρεάν σε κατόχους αλλά παπαντζες 3 εβδομάδες και εφωσον άνοιξα την ιστορία στο support χωρίς να την ζητήσω καν τσάμπα,ακόμα την στέλνουν 😂 οπότε να το έχεις υποψην άθλιο support για τόσο καλό προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, ICE-T είπε

επειδή χρησιμ.την Χ72 και έχω στείλει ticket στην NZXT για αυτήν την βάση επειδή την έστελναν δωρεάν σε κατόχους αλλά παπαντζες 3 εβδομάδες και εφωσον άνοιξα την ιστορία στο support χωρίς να την ζητήσω καν τσάμπα,ακόμα την στέλνουν 😂 οπότε να το έχεις υποψην άθλιο support για τόσο καλό προϊόν.

Στο x73 αυτο λεει και στο site τους

Intel Socket LGA 1200, 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
Intel Core i9 / Core i7 / Core i5 / Core i3 / Pentium / Celeron
AMD Socket AM4, sTRX4*, TR4*(*Threadripper bracket not included)

 

Οπότε πιστεύω να έχουν το βιδωτό για AM4. Λογικά σε λίγες ώρες θα ρθει οπότε θα ανοιχτεί άμεσα μιας και μου κίνησες την περιέργεια.

 

 

update

Καλού κακού έστειλα και στο μαγαζί mail να μου το επιβεβαιώσουν 

 

Update 2

Ναι τελικά περιλμβάνει το bracket. Μόλις παρέλαβα. Είναι σχεδόν ίδιο με της Intel, απλά έχει τις διαφορετικές εσοχές για τις βίδες.

Αυτό έχει μέσα η συσκευασία.

image.png.1d66667dc01ff3b42c52263b9286ce28.png

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, atsddd είπε

Στο x73 αυτο λεει και στο site τους

Intel Socket LGA 1200, 1151, 1150, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
Intel Core i9 / Core i7 / Core i5 / Core i3 / Pentium / Celeron
AMD Socket AM4, sTRX4*, TR4*(*Threadripper bracket not included)

Οπότε πιστεύω να έχουν το βιδωτό για AM4. Λογικά σε λίγες ώρες θα ρθει οπότε θα ανοιχτεί άμεσα μιας και μου κίνησες την περιέργεια.

update

Καλού κακού έστειλα και στο μαγαζί mail να μου το επιβεβαιώσουν 

 δεν πιστεύω να έχει το παλιό με τα 2 σημεία πιασίματος, μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο έχει βγει η απλή Χ73 χωρίς τα έξτρα κόλπα στην pump και ότι είναι version 7 η αντλία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κι απο εμενα πριν απο 2 μηνες τοποθετησα την υδροψυξη Aerocool Water Cooling Pulse L240F ολα καλα απο θερμοκρασιες σε Ryzen 5 3600x σε idle 37 και σε games max 67 τοποθετημενη εμπρος στο κουτι Aerocool black quartz RGB σε διαταξη push-pull !! 

IMG_20200721_104316.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ICE-T είπε

 δεν πιστεύω να έχει το παλιό με τα 2 σημεία πιασίματος, μόνο και μόνο για αυτό τον λόγο έχει βγει η απλή Χ73 χωρίς τα έξτρα κόλπα στην pump και ότι είναι version 7 η αντλία

Ακριβώς αυτό που σου στειλα στην πιο πάνω εικόνα. Αλλά και όσα search κι αν έκανα στο google δεν βρήκα και καποιο άλλο.

 

Ακόμα και στο αρκετά ακριβότερο Z73 το ίδιο έχουν

 

12 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Καλημερα κι απο εμενα πριν απο 2 μηνες τοποθετησα την υδροψυξη Aerocool Water Cooling Pulse L240F ολα καλα απο θερμοκρασιες σε Ryzen 5 3600x σε idle 37 και σε games max 67 τοποθετημενη εμπρος στο κουτι Aerocool black quartz RGB σε διαταξη push-pull !! 

IMG_20200721_104316.jpg

Απ ότι βλέπω τα έχεις βάλει να βγάζουν τον αέρα απ το κουτι.

Εγώ θα δοκιμάσω προς το παρόν το ανάποδο. Ψυγείο μπροστά με είσοδο αέρα μπροστά. Και έξοδος πίσω 140mm fan και πάνω 3x120mm.

Aν δώ ότι η gpu αρχίζει να πουλάει ψωμάκια και κουλούρια, τότε θα το αντιστρέψω.

Ο 3900x νομίζω ζεστένεται περισσότερο απ τον 3600x, αλλά αν δεν πιάνει πάνω από 75-78 βαθμούς νομίζω θα είμαι πολύ καλα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ έτσι τά έχω μπροστά βάζει αέρα και το πίσω και τά επάνω βγάζουν.Άν και σέ ορισμένα games  η  GPU φτάνει τους 75-80°C  !! 

Επεξ/σία από grigoros36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grigoros36 είπε

Και εγώ έτσι τά έχω μπροστά βάζει αέρα και το πίσω και τά επάνω βγάζουν.Άν και σέ ορισμένα games  η  GPU φτάνει τους 75-80°C  !! 

Αν βαλεις ακομα εναν 12αρι η 14αρι πανω (αν χωραει), πιστευω οτι θα ριξεις καπως τη θερμοκρασια.

Οι καρτες γραφικων παντως απ οτι εχω δει και με τη σειρα 10xx αλλα και με την 20xx, πατανε ευκολα τους 72-75. 80 παντως ειναι πανω απ οτι εχω δει μεχρι στιγμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

75 δεν είναι πρόβλημα για τις κάρτες, ειδικά τώρα το καλοκαίρι είναι λογικό. Το throttling ξεκινάει αρκετά πάνω από τους 80. Εγώ έχω ένα undervolt προφίλ στο afterburner για το καλοκαίρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2020 στις 8:58 ΜΜ, atsddd είπε

Αν βαλεις ακομα εναν 12αρι η 14αρι πανω (αν χωραει), πιστευω οτι θα ριξεις καπως τη θερμοκρασια.

Οι καρτες γραφικων παντως απ οτι εχω δει και με τη σειρα 10xx αλλα και με την 20xx, πατανε ευκολα τους 72-75. 80 παντως ειναι πανω απ οτι εχω δει μεχρι στιγμης.

Ναι έβγαλα απο το παλιό το PC ενα 12αρι και ενα 8αρι και τους έβαλα επάνω μάλλον θα αλλάξω το 8" μπας και βελτιωθεί η κατάσταση λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, grigoros36 είπε

Ναι έβγαλα απο το παλιό το PC ενα 12αρι και ενα 8αρι και τους έβαλα επάνω μάλλον θα αλλάξω το 8" μπας και βελτιωθεί η κατάσταση λίγο.

Εγώ τελικά έβαλα το x73 με τους τρεις δωδεκάρηδες πάνω για να διώχνει τον αέρα προς τα έξω και άφησα τους τρεις δωδεκάρηδες του κουτιού μπροστά. Συν ένας 14αρης πισω.

Μετά από αρκετή μελέτη και συζητήσεις για το συγκεκριμένο και κυρίως επειδή θα μπει και δεύτερη gpu.

Για τη χρήση που κάνω (2D, 3D, rendering κτλ) και με δεδομένο ότι η θερμοκρασία δωματιου είχε φτασει τους 32 βαθμους όταν έκανα τα τεστ, είμαι πλεόν σταθερά σε75-77 βαθμούς full load στον επεξεργαστη και ευχαριστημένος :)

Μόλις μου δωθεί η ευκαιρία θα κάνω και την μετρηση για την καρτα γραφικων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλαγη των  2 x 180mm AP181 fan 700/1200rpm που εχει το κουτι κατω, με ποιους 3χ120 να τους αλλαξω? 18db για idle ειναι too much. Εχω ηδη 3χ enermax tb silence 1500rpm, αλλα δεν ημουν ευχαριστημενος με την αποδοση και ξανα εβαλα μεσα τα 180αρια του κουτιου.

Αναμεσα σε αυτα τα 2, ποιο ειναι καλυτερο? Αυτο που εχει περισσοτερα rpm ή μεγαλυτερο cfm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...