Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, atsddd είπε

χαχαχαχαχ το πηρες πιο ζεστα κι απ τον επεξεργαστη 😛

Μολις βρω λιγο χρονο θα κανω τις δοκιμουλες που ειπες. Αλλα πλεον ειναι μια χαρα νομιζω. Το LLC δεν το εχω πειραξει ποτε γιατι δεν ξερω καν που ειναι. Οποτε λογικα στο auto θα ειναι κι αυτο.

Το cam οχι ποτε δεν το χρησιμοποιω για να δω θερμοκρασιες περα απ του νερου.

Ok το pump το ξαναβαλα στο performance οπως ειπες. Αλλα μεγαλη διαφορα εκαναν και οι μπροστα ανεμιστηρες που τους εβαλα φουλ.

Μολις το εβαλα performance κι ετρεξα cinebench η θερμοκρασια ανεβηκε κατα 3 βαθμους περιπου παλι. Oσο και η θερμοκρασια νερου. Απ τους 37 πηγε στους 40 με τη μια.

Οποτε το ξαναβαλα εδω.

Untitled-1.jpg

φαντάζομαι ανοιγοκλείνουν όλη την ώρα έτσι γιατί διαβάζει λάθος θερμοκρασίες και δουλεύει αυτό έχω παρατηρήσει

Στις 22/8/2020 στις 7:51 ΜΜ, atsddd είπε

Κι εγω αυτο ειχα σκοπο, αλλα μετα οταν βαλω και την 3080 μεσα μαζι με την 2060S, θα ψηθουν οι καρτες... Καλυτερα να τηγανισω τον επεξεργαστη παρα αυτες λογο κοστους.

Τουλαχιστον τωρα ηρεμισα γιατι ξερω οτι πανω κατω ολοι στα ιδια ειμαστε σε στοκ (εξαρταται και η θερμοκρασια δωματιου παντα. Κι εμενα με air codition γυρω στα 7029 πηγαινε αν θυμαμαι καλα).

Οσο για το σταθερο oc που ανεφερα παραπανω, ειναι οτι χειροτερο και δεν προτινεται με τιποτα στη δουλεια για την οποια το θελω. Αλλιως θα το παιδευα εστω και μεσω Bios για να ριξω τις θερμοκρασιες.

7100 λογικά μέχρι 7180 άμα είναι κρύος, anyway λιγότερο σκορ βγάζει μαμά στο multi από το ryzen master custom 4.1 με μικρότερο single στο δεύτερο αλλά 10 λιγότερο βαθμους σε εντατικές θερμοκρασίες μάξ 67/68 και σε gaming 56/58 μεσημέρι χωρίς air-conditioning για μένα αυτό είναι το sweet spot μέχρι 39 clock core παίζει smooth στο στοκ 3.8 μάπα το καρπούζι

24 λεπτά πριν, atsddd είπε

χαχαχαχαχ το πηρες πιο ζεστα κι απ τον επεξεργαστη 😛

Μολις βρω λιγο χρονο θα κανω τις δοκιμουλες που ειπες. Αλλα πλεον ειναι μια χαρα νομιζω. Το LLC δεν το εχω πειραξει ποτε γιατι δεν ξερω καν που ειναι. Οποτε λογικα στο auto θα ειναι κι αυτο.

Το cam οχι ποτε δεν το χρησιμοποιω για να δω θερμοκρασιες περα απ του νερου.

Ok το pump το ξαναβαλα στο performance οπως ειπες. Αλλα μεγαλη διαφορα εκαναν και οι μπροστα ανεμιστηρες που τους εβαλα φουλ.

Μολις το εβαλα performance κι ετρεξα cinebench η θερμοκρασια ανεβηκε κατα 3 βαθμους περιπου παλι. Oσο και η θερμοκρασια νερου. Απ τους 37 πηγε στους 40 με τη μια.

Οποτε το ξαναβαλα εδω.

Untitled-1.jpg

καλά αυτή η έκδοση cam λειψή είναι, στο 3.7.8 είχε ολόκληρο παράθυρο μεγάλο με αναλυτικές πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ICE-T είπε

φαντάζομαι ανοιγοκλείνουν όλη την ώρα έτσι γιατί διαβάζει λάθος θερμοκρασίες και δουλεύει αυτό έχω παρατηρήσει

7100 λογικά μέχρι 7180 άμα είναι κρύος, anyway λιγότερο σκορ βγάζει μαμά στο multi από το ryzen master custom 4.1 με μικρότερο single στο δεύτερο αλλά 10 λιγότερο βαθμους σε εντατικές θερμοκρασίες μάξ 67/68 και σε gaming 56/58 μεσημέρι χωρίς air-conditioning για μένα αυτό είναι το sweet spot μέχρι 39 clock core παίζει smooth στο στοκ 3.8 μάπα το καρπούζι

Το fix oc ναι είναι πραγματικά οτι καλύτερο για τις θερμοκρασίες. Και σε βίντεο και σε forums που έχω δει με σταθερό oc και voltage έχουν τρομερές θερμοκρασίες. 
 

Αλλά δυστυχώς δεν είναι καθόλου καλό για πολλά απ τα πράγματα που κάνω στο pc. Το γιατί δεν ξέρω ακριβώς, αλλά ειδικά τα προγράμματα για simulation παίζουν παρά πολύ με το ανεβοκατεβάσματα διαφόρων πυρήνων όταν δουλεύουν και μπορεί να υπάρξουν freezes. Το ίδιο είχα πρατηρησει ακόμα και σε πιο ελαφριά simulation plugins όπως το trapcode του after effects. 
 

Πάντως την αντοχή της pump μην τη φοβάσαι. Μέχρι να παρω αυτή όλες στο 100% τισ  δούλευα πάντα και ποτέ δεν μου χει καεί κάποια. Ειδικά ένα καημένο coolermaster δούλευε έτσι για 7 χρόνια συνεχόμενα. 
 

Αλλά η αγαπημένη μου μέχρι στιγμής παραμένει το Corsair h100i. Σε θόρυβο και δύναμη. 
 

Ps: Αν θες να δεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε παιχνίδια , παίξε τπτ της Ubisoft 😛

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, atsddd είπε

Το fix oc ναι είναι πραγματικά οτι καλύτερο για τις θερμοκρασίες. Και σε βίντεο και σε forums που έχω δει με σταθερό oc και voltage έχουν τρομερές θερμοκρασίες. 
 

Αλλά δυστυχώς δεν είναι καθόλου καλό για πολλά απ τα πράγματα που κάνω στο pc. Το γιατί δεν ξέρω ακριβώς, αλλά ειδικά τα προγράμματα για simulation παίζουν παρά πολύ με το ανεβοκατεβάσματα διαφόρων πυρήνων όταν δουλεύουν και μπορεί να υπάρξουν freezes. Το ίδιο είχα πρατηρησει ακόμα και σε πιο ελαφριά simulation plugins όπως το trapcode του after effects. 
 

Πάντως την αντοχή της pump μην τη φοβάσαι. Μέχρι να παρω αυτή όλες στο 100% τισ  δούλευα πάντα και ποτέ δεν μου χει καεί κάποια. Ειδικά ένα καημένο coolermaster δούλευε έτσι για 7 χρόνια συνεχόμενα. 
 

Αλλά η αγαπημένη μου μέχρι στιγμής παραμένει το Corsair h100i. Σε θόρυβο και δύναμη. 

Έχω θέμα με την φασαρία 😂 αφού δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία το υγρό όπως την έχω με custom fan curve είμαι ήσυχος, να δω και τα καινούργια τσιπακια το χειμώνα ούτως η άλλως την μεγαλύτερη 3090 σε Asus θα πάρω είναι στάνταρ,η gaming oc με έβγαλε τέλεια και μνήμες Samsung μου έκατσαν και τώρα χωρίς σκαλισμα στοκ 1980mhz δεν περνάει 70c με στοκ τα φαν στους 55 όταν λέω στοκ εννοώ στο gaming profile 110 έχει 3 ετοιμα 

31 λεπτά πριν, atsddd είπε

Το fix oc ναι είναι πραγματικά οτι καλύτερο για τις θερμοκρασίες. Και σε βίντεο και σε forums που έχω δει με σταθερό oc και voltage έχουν τρομερές θερμοκρασίες. 
 

Αλλά δυστυχώς δεν είναι καθόλου καλό για πολλά απ τα πράγματα που κάνω στο pc. Το γιατί δεν ξέρω ακριβώς, αλλά ειδικά τα προγράμματα για simulation παίζουν παρά πολύ με το ανεβοκατεβάσματα διαφόρων πυρήνων όταν δουλεύουν και μπορεί να υπάρξουν freezes. Το ίδιο είχα πρατηρησει ακόμα και σε πιο ελαφριά simulation plugins όπως το trapcode του after effects. 
 

Πάντως την αντοχή της pump μην τη φοβάσαι. Μέχρι να παρω αυτή όλες στο 100% τισ  δούλευα πάντα και ποτέ δεν μου χει καεί κάποια. Ειδικά ένα καημένο coolermaster δούλευε έτσι για 7 χρόνια συνεχόμενα. 
 

Αλλά η αγαπημένη μου μέχρι στιγμής παραμένει το Corsair h100i. Σε θόρυβο και δύναμη. 
 

Ps: Αν θες να δεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε παιχνίδια , παίξε τπτ της Ubisoft 😛

Αφού σου είπα μέχρι 56βαθμους πάει , division 2, modern Warfare, NBA 2K20, destiny 2 , metro Exodus , Witcher 3,ότι είναι να δώσει θα το δώσει στο division 2 στα ultra , battlefield V το έσβησα δεν το έχω δοκιμάσει.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2020 στις 7:46 ΜΜ, ICE-T είπε

Έχω θέμα με την φασαρία 😂 αφού δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία το υγρό όπως την έχω με custom fan curve είμαι ήσυχος, να δω και τα καινούργια τσιπακια το χειμώνα ούτως η άλλως την μεγαλύτερη 3090 σε Asus θα πάρω είναι στάνταρ,η gaming oc με έβγαλε τέλεια και μνήμες Samsung μου έκατσαν και τώρα χωρίς σκαλισμα στοκ 1980mhz δεν περνάει 70c με στοκ τα φαν στους 55 όταν λέω στοκ εννοώ στο gaming profile 110 έχει 3 ετοιμα 

Αφού σου είπα μέχρι 56βαθμους πάει , division 2, modern Warfare, NBA 2K20, destiny 2 , metro Exodus , Witcher 3,ότι είναι να δώσει θα το δώσει στο division 2 στα ultra , battlefield V το έσβησα δεν το έχω δοκιμάσει.

Είχα χρόνο σήμερα και έκανα την αλλαγή Του radiator από πάνω σε μπροστά. Όπως είχα να το κάνω αρχικά αλλά φοβόμουν για τις κάρτες γραφικών. 

 

Η θερμοκρασία που έπεσε κυρίως είναι αυτή του νερού, που ξεκινάει πλέον απ τους 34 βαθμούς και φτάνει βαριά 38. Στο θέμα επεξεργαστή σε full load μικρές διάφορες. Όσο η διαφορά της θερμοκρασίας νερού. (λογικό :)) 

Η μεγάλη διαφορά είναι βέβαια ότι πάνω από 76 βαθμούς δεν πάει με τίποτα πλέον ακόμα και μετά από 10λεπτο συνεχόμενο cinebench, καπάκι μετά από gpu rendrer με ταυτόχρονη χρήση cpu για simulation σε realflow  

Βέβαια όλα αυτά σε silent mode για τους ανεμιστήρες του aio και το default performance για pump. 
 

Αυτό που μου κανε εντύπωση είναι οτι δεν άλλαξε Καθόλου η θερμοκρασία της gpu. Δηλαδή αν άλλαξε θα είναι ένας βαθμός. 
 

Το αν θα μείνει σ αυτή τη διάταξη, θα δείξει μόλις μπει και η 3080 :) Αλλά αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι παρά πολύ θετικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atsddd είπε

Είχα χρόνο σήμερα και έκανα την αλλαγή Του radiator από πάνω σε μπροστά. Όπως είχα να το κάνω αρχικά αλλά φοβόμουν για τις κάρτες γραφικών. 

 

Η θερμοκρασία που έπεσε κυρίως είναι αυτή του νερού, που ξεκινάει πλέον απ τους 34 βαθμούς και φτάνει βαριά 38. Στο θέμα επεξεργαστή σε full load μικρές διάφορες. Όσο η διαφορά της θερμοκρασίας νερού. (λογικό :)) 

Η μεγάλη διαφορά είναι βέβαια ότι πάνω από 76 βαθμούς δεν πάει με τίποτα πλέον ακόμα και μετά από 10λεπτο συνεχόμενο cinebench, καπάκι μετά από gpu rendrer με ταυτόχρονη χρήση cpu για simulation σε realflow  

Βέβαια όλα αυτά σε silent mode για τους ανεμιστήρες του aio και το default performance για pump. 
 

Αυτό που μου κανε εντύπωση είναι οτι δεν άλλαξε Καθόλου η θερμοκρασία της gpu. Δηλαδή αν άλλαξε θα είναι ένας βαθμός. 
 

Το αν θα μείνει σ αυτή τη διάταξη, θα δείξει μόλις μπει και η 3080 :) Αλλά αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι παρά πολύ θετικό. 

λογικό μου ακούγεται και ευχάριστο αφού δουλεύει normal πλέον ο υπολογιστής σε όλους τους τομείς,αν το είχες βάλει εξαρχής μπροστά θα είχες γλυτώσει και τίς πολλές ερωτήσεις/απαντήσεις μαζί με τους προβληματισμούς που είχες για το Chip 🙏

11 λεπτά πριν, atsddd είπε

Είχα χρόνο σήμερα και έκανα την αλλαγή Του radiator από πάνω σε μπροστά. Όπως είχα να το κάνω αρχικά αλλά φοβόμουν για τις κάρτες γραφικών. 

 

Η θερμοκρασία που έπεσε κυρίως είναι αυτή του νερού, που ξεκινάει πλέον απ τους 34 βαθμούς και φτάνει βαριά 38. Στο θέμα επεξεργαστή σε full load μικρές διάφορες. Όσο η διαφορά της θερμοκρασίας νερού. (λογικό :)) 

Η μεγάλη διαφορά είναι βέβαια ότι πάνω από 76 βαθμούς δεν πάει με τίποτα πλέον ακόμα και μετά από 10λεπτο συνεχόμενο cinebench, καπάκι μετά από gpu rendrer με ταυτόχρονη χρήση cpu για simulation σε realflow  

Βέβαια όλα αυτά σε silent mode για τους ανεμιστήρες του aio και το default performance για pump. 
 

Αυτό που μου κανε εντύπωση είναι οτι δεν άλλαξε Καθόλου η θερμοκρασία της gpu. Δηλαδή αν άλλαξε θα είναι ένας βαθμός. 
 

Το αν θα μείνει σ αυτή τη διάταξη, θα δείξει μόλις μπει και η 3080 :) Αλλά αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι παρά πολύ θετικό. 

 εγώ 3080 με 10GB δεν παίρνω δεν παίρνω εκτός αν  βγούνε εκδόσεις 12GB+ αλλιώς πάω για 3090 σε custom Asus

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ICE-T είπε

λογικό μου ακούγεται και ευχάριστο αφού δουλεύει normal πλέον ο υπολογιστής σε όλους τους τομείς,αν το είχες βάλει εξαρχής μπροστά θα είχες γλυτώσει και τίς πολλές ερωτήσεις/απαντήσεις μαζί με τους προβληματισμούς που είχες για το Chip 🙏

Να σου πω την αλήθεια δεν το μετανιώνω ;) Μέσα  απ όλη αυτή τη διαδικασία έμαθα παρά μα παρά πολλά πράγματα και ταυτόχρονα ξέρω πλέον πως συμπεριφέρεται και το πισι που εστησα σε κάθε περίπτωση ;))) Εν αναμονή της 3080 λοιπόν για να χουμε νεα δράματα 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atsddd είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν το μετανιώνω ;) Μέσα  απ όλη αυτή τη διαδικασία έμαθα παρά μα παρά πολλά πράγματα και ταυτόχρονα ξέρω πλέον πως συμπεριφέρεται και το πισι που εστησα σε κάθε περίπτωση ;))) Εν αναμονή της 3080 λοιπόν για να χουμε νεα δράματα 😛

μια χαρά θα είσαι με την καινούργια κάρτα,δράματα γιατί να έχεις ? Μπανάνα σε κάρτες μόνο day one πέφτει ,2 παρτίδα είναι πάντα τζάμι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ICE-T είπε

μια χαρά θα είσαι με την καινούργια κάρτα,δράματα γιατί να έχεις ? Μπανάνα σε κάρτες μόνο day one πέφτει ,2 παρτίδα είναι πάντα τζάμι.

Εννοώ μην χρειαστεί να ξαναβαλω την ψύξη πάνω:)

Αλλά εννοείται day 1 δεν θα την παρω. Μετά το πρώτο δίμηνο που θα χει δοκιμαστεί.  

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, atsddd είπε

Εννοώ μην χρειαστεί να ξαναναλω την ψύξη πάνω:)

Αλλά εννοείται day 1 δεν θα την παρω. Μετά το πρώτο δίμηνο που θα χει δοκιμαστεί.  

σοφή κίνηση,να δούμε πως δουλεύουν πραγματικά γιατί όταν ακούς πολλά κρατά μικρό καλάθι ,να δούμε και ψύξεις που θα χρησιμοποιηθούν στις custom.Το rtx δεν με ενδιαφέρει καθόλου το raw performance με απασχολεί και η ψύξη.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2020 στις 12:41 ΠΜ, neosstoforum είπε

Με την Wraith Prism πάνω σε κλοκαρισμένο Ryzen 3 1200 έχω δει μέχρι 64 βαθμούς, και αυτό μετά από 1 ώρα Prime95. Για να δούμε τι θα γίνει το καλοκαίρι.

Τελικά max 65 βαθμούς είδα σε χαλαρό gaming (περίπου 30 λεπτά PUBG Lite). Καλά είμαστε. :P

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνέβη κάτι περίεργο. Είχα τα case fans 100% τα intakes και 70% τα exhausts και τα έβαλα 80% και 60% αντίστοιχα για ησυχία αφού οι εσωτερικές πέφτουν σιγά σιγά, και παρατήρησα πτώση 1 βαθμού across the board (system, cpu και ram). Πώς γκένεν αυτό; Ambient ίδια με πριν εννοείται, 25 βαθμοί με A/C..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/9/2020 στις 5:19 ΜΜ, atsddd είπε

Ενα πολυ ενδιαφερον βιντεακι.

Κατά τύχη το πέτυχα στο youtube πριν δω το ποστάρισμά σου. Κάνω παράθεση για να το προσέξουν κι άλλοι. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί το έχουμε λάθος.

Ο μαλλιάς με έψησε να ξυλώσω πάντως και να το βάλω σωστά το aio.

Long story short... η σωστή τοποθέτηση είναι είτε πάνω με τους σωλήνες να κοιτούν προς τα κάτω, είτε μπροστά με τους σωλήνες να βρίσκονται στο κάτω μέρος και το πάνω μέρος της αντλίας να βρίσκεται στο ψηλότερο σημείο της λούπας.

 

Screenshot_20200922-015720~2.jpg

Screenshot_20200922-015620~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τόσο καιρό ήταν ανάποδα το ψυγείο ; Του άλλαξα και εγώ θέση αν και δεν έχει καμία διαφορά στην θερμοκρασία το ίδιο δουλεύει ! 

 

1600964314207msi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, grigoros36 είπε

Δηλαδή τόσο καιρό ήταν ανάποδα το ψυγείο ; Του άλλαξα και εγώ θέση αν και δεν έχει καμία διαφορά στην θερμοκρασία το ίδιο δουλεύει ! 

1600964314207msi.jpg

Τουλαχιστον στις πιο καινουριες ψυχτρες, δεν θα δεις διαφορα θερμοκρασιας. Το αναφερει και στο βιντεο.

Απλα κατ αυτο τον τροπο προστατευεις καλυτερα την pump μιας και την ταλαιπωρεις λιγοτερο. (O αερας δεν επιστρεφει πισω στους σωληνες αλλα φευγει προς την πανω πλευρα του ψυγειου).

Βεβαια λεπτομερειες ειναι ολα αυτα μιας και οι περισσοτεροι καθε 4-5 χρονια αλλαζουμε Aio για να μαστε σιγουροι.

 

Kι εγω αυτη τη στιγμη μπροστα εχω το ψυγειο με τα σωληνακια στο πανω μερος του (λαθος τεχνικα), αλλα ειναι πιο ομορφο :P

 

*Αυτο που μου κανε τη μεγαλυτερη εντυπωση βλεποντας το βιντεο, ειναι οτι οι περισσοτερες εταιρειες διαφημιζουν τα AIO τους λαθος τοποθετημενα.

Κατι που δεν θα πρεπε για την συγκεκριμενη κατηγορια προιοντων. Αναμενουμε τις μηνυσεις και τις αποζημιωσεις απο usa πλευρα 😛

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...