Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, parsifal είπε

Θεωρητικά ναι. Στην πράξη, σχεδόν ποτέ δε θα ακούσεις ή διαβάσεις μαρτυρίες ότι ακόμη και οι πιο θηριώδεις ψύκτρες προκάλεσαν βλάβη σε PC, εφόσον χρησιμοποιούνται εντός προδιαγραφών και οδηγιών από τον κατασκευαστή.

Ευχαριστώ πολύ. Με λίγα λόγια αν μας γυαλίσει κάποια την αγοράζουμε άφοβα. Άμα έχουμε τώρα την ευκαιρία να δούμε και το βάρος της αφού έχουμε δει πρώτα το οβερφλόου, προτιμάμε την πιο ελαφριά.

 

Έχω βάλει σε σύγκριση δύο προϊόντα εδώ.

https://www.skroutz.gr/comparelists/673?compare=18665069%2C23912578

Η τελευταία και πιο φτηνή βλέπω ότι έχει 

 

Weight  860g

και

Fan Air Flow (CFM)  23.81 ~ 71.32 CFM

 

μεγαλύτερο από το νόκτουα. Βέβαια το νόκτουα είναι μάρκα. (Έτσι νομίζω δηλαδή, ότι είναι από τις κορυφαίες μάρκες).

Εσείς ποια θα διαλέγατε (αν σας την χαρίζανε. μην μετράτε την τιμή δηλαδή.)

 

Επεξ/σία από Praos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parsifal είπε

Θεωρητικά ναι. Στην πράξη, σχεδόν ποτέ δε θα ακούσεις ή διαβάσεις μαρτυρίες ότι ακόμη και οι πιο θηριώδεις ψύκτρες προκάλεσαν βλάβη σε PC, εφόσον χρησιμοποιούνται εντός προδιαγραφών και οδηγιών από τον κατασκευαστή.

Παίζει και ρολο οτι οι νεότερες μητρικές είναι και πιο ενισχυμένες βέβαια. Παλιότερα υπήρχαν θεματακια με κάτι bends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vins
 ενισχυμένες από ποια άποψη; Ένα σχετικό feature που έχω δει είναι backplates αλλά είναι πρόσφατη εξέλιξη και μόνο σε πολύ premium μητρικές.

 

@Praos
αν μου τις χαρίζανε θα διάλεγα τη Noctua αλλά για αγορά δική μου δεν το νομίζω, θεωρώ ότι τα Noctua προϊόντα εν γένει δεν είναι καλό VFM. Για τη συγκεκριμένη ψύκτρα, στα ίδια χρήματα παίρνεις δυνατό AIO 280 ή 360mm από Arctic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, parsifal είπε

@vins
 ενισχυμένες από ποια άποψη; Ένα σχετικό feature που έχω δει είναι backplates αλλά είναι πρόσφατη εξέλιξη και μόνο σε πολύ premium μητρικές.

Πιο χοντρό pcb ας πούμε. Αν και γενικά δεν παίζει τόσο ρόλο το βάρος της ψυκτρας, όσο η δυναμη που δέχεται η πλακέτα στο βίδωμα. Οι πλακέτες γενικα είναι αρκετά εύκαμπτες σαν σύνολο. Κατι το οποίο όμως αλλάζει οταν μιλαμε για το βιδωμα της ψυκτρας, καθώς ουσιαστικα μειώνεται η επιφάνεια, από τη στιγμή που οι 4 τρύπες είναι σε μικρή απόσταση. Για παράδειγμα θα μπορούσες να κάνεις θεωρητικά πιο εύκολα  ζημια με ένα ελαφρύ waterblock, βιδωνοντας το υπερβολικά, παρα με μια γομαροψυξτρα που βιδωσες "σωστα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης εχει σχεση και η μετακινηση του pc. Ως φοιτητης, το ανεβοκατεβαζα μεταξυ βορειας και νοτιας Ελλαδας με ΚΤΕΛ 2 φορες τον χρονο (καλοκαιρι στο χωριο) οποτε μια βαρια αεροψυκτρα ισως να μου δημιουργουσε θεμα (το ιδανικο αφαιρεση πριν απο καθε αποστολη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, parsifal είπε

αν μου τις χαρίζανε θα διάλεγα τη Noctua αλλά για αγορά δική μου δεν το νομίζω, θεωρώ ότι τα Noctua προϊόντα εν γένει δεν είναι καλό VFM. Για τη συγκεκριμένη ψύκτρα, στα ίδια χρήματα παίρνεις δυνατό AIO 280 ή 360mm από Arctic.

Απο πλευρας συντηρησης δεν εχουν καμια σχεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ppetr είπε

Απο πλευρας συντηρησης δεν εχουν καμια σχεση

Κλειστό loop είναι, και να θέλεις δε μπορείς να το κάνεις συντήρηση. Εγώ τουλάχιστον που έχω το Liquid Freezer II 360 rev.1 δεν έχω δει πουθενά drain/refill port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, ppetr είπε

Απο πλευρας συντηρησης δεν εχουν καμια σχεση

εκτός αυτού και μόνο ότι έχει 6χρονια εγγύηση η Noctua και η Artic  όσο καλή και να είναι από μόνη της σου λέει μην με αγοράσεις

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ICE-T είπε

εκτός αυτού και μόνο ότι έχει 6χρονια εγγύηση η Noctua και η Artic 2 όσο καλή και να είναι από μόνη της σου λέει μην με αγοράσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι τα 2 ετη εγγύησης συνάδουν με το price / performance της arctic. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στο προϊόν τους. Άμα δωσουν 5 χρονια για παράδειγμα, αυτομάτως θα ανέβει το κόστος γιατι πρέπει να συνυπολογιστουν υποχρεωτικά από λογιστικής απόψεως έξτρα κόστη για rma κλπ. 

Πάλι προσωπική μου άποψη είναι ότι aio δε θα κρατουσα για πάνω από 3 χρόνια μαξ σε everyday use scenario για πολλούς και διάφορους λόγους. Αν αλλάζεις setup πχ κάθε 3 χρονια, πολύ πιθανο και η εμφανιση ακόμα της aio να είναι outdated, οπότε παιζει να την αλλαξεις και γι αυτο το λογο (το αναφέρω γιατί είναι ο λιγότερο σημαντικός ή και ανύπαρκτος λόγος αλλαγης απο πλευρας χρηστικότητας, ωστόσο να που υφισταται).

Για μένα αν ανήκεις σε αυτούς που αλλάζουν κάθε 3 χρόνια hardware, υπολογίζοντας φυσικά πανω από ολα τις ανάγκες ψύξης του συστηματος, είτε πας σε custom με την ταυτοχρονη ευελιξία και την έλλειψη ευελιξίας που τη συνοδεύουν, είτε πας σε aio συνυπολογιζοντας τον ορίζοντα 3ετιας, είτε σε αέρα. Στον αέρα για μένα πας στην αντίστοιχη κατηγορία ψυκτρας, 95% ανάλογα με το performance που χρειάζεσαι και 5% τα υπόλοιπα.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vins είπε

Προσωπικά πιστεύω ότι τα 2 ετη εγγύησης συνάδουν με το price / performance της arctic. Δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν έχουν εμπιστοσύνη στο προϊόν τους. Άμα δωσουν 5 χρονια για παράδειγμα, αυτομάτως θα ανέβει το κόστος γιατι πρέπει να συνυπολογιστουν υποχρεωτικά από λογιστικής απόψεως έξτρα κόστη για rma κλπ. 

Πάλι προσωπική μου άποψη είναι ότι aio δε θα κρατουσα για πάνω από 3 χρόνια μαξ σε everyday use scenario για πολλούς και διάφορους λόγους. Αν αλλάζεις setup πχ κάθε 3 χρονια, πολύ πιθανο και η εμφανιση ακόμα της aio να είναι outdated, οπότε παιζει να την αλλαξεις και γι αυτο το λογο (το αναφέρω γιατί είναι ο λιγότερο σημαντικός ή και ανύπαρκτος λόγος αλλαγης απο πλευρας χρηστικότητας, ωστόσο να που υφισταται).

Για μένα αν ανήκεις σε αυτούς που αλλάζουν κάθε 3 χρόνια hardware, υπολογίζοντας φυσικά πανω από ολα τις ανάγκες ψύξης του συστηματος, είτε πας σε custom με την ταυτοχρονη ευελιξία και την έλλειψη ευελιξίας που τη συνοδεύουν, είτε πας σε aio συνυπολογιζοντας τον ορίζοντα 3ετιας, είτε σε αέρα. Στον αέρα για μένα πας στην αντίστοιχη κατηγορία ψυκτρας, 95% ανάλογα με το performance που χρειάζεσαι και 5% τα υπόλοιπα.

 

 

aio 2χρονια χρήσης είναι το σωστότερο και μετά δρόμο, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την εγγύηση 2 χρόνια limited που δίνουν,μεγάλο φάουλ ,δεν νομίζω αν το χρέωναν και 30 ευρώ ακριβότερα με έξτρα εγγύηση να έπεφτε έξω η εταιρεία ούτε θα  χάλαγε τον αγοραστή, γενικώς θα προτιμούσα από nzxt Χ73 που έχει 180 να πλήρωνα  140 την παρόμοια υδροψυξη της Artic από 100 που έχει σήμερα με παραπάνω εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ICE-T είπε

aio 2χρονια χρήσης είναι το σωστότερο και μετά δρόμο, αλλά δεν έχει καμία σχέση με την εγγύηση 2 χρόνια limited που δίνουν,μεγάλο φάουλ ,δεν νομίζω αν το χρέωναν και 30 ευρώ ακριβότερα με έξτρα εγγύηση να έπεφτε έξω η εταιρεία ούτε θα  χάλαγε τον αγοραστή, γενικώς θα προτιμούσα από nzxt Χ73 που έχει 180 να πλήρωνα  140 την παρόμοια υδροψυξη της Artic από 100 που έχει σήμερα με παραπάνω εγγύηση.

Δε διαφωνούμε, ωστόσο αυτό θα το κάναμε εμείς και λίγοι ακόμα νοματαίοι.

Ξέρεις πόσοι αγοράζουν τις arctic γιατί έχουν 100 ευρώ και λένε πχ πρώτο και κύριο χαλάλι που δεν έχει rgb και μπλιμπλίκια, αφού κάνει 100 και την προτείνουν και 10 youtubers θα την πάρω? :D 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vins είπε

Δε διαφωνούμε, ωστόσο αυτό θα το κάναμε εμείς και λίγοι ακόμα νοματαίοι.

Ξέρεις πόσοι αγοράζουν τις arctic γιατί έχουν 100 ευρώ και λένε πχ πρώτο και κύριο χαλάλι που δεν έχει rgb και μπλιμπλίκια, αφού κάνει 100 και την προτείνουν και 10 youtubers θα την πάρω? :D 

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου αγαπητέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ειδικά οι ARCTIC έχουν εξαιρετικό VFM , επίσης μια καλή αερόψυκτρα είναι ποιο αποδοτική από μια υδρόψυξη διπλάσιας αξίας.

όντως μια κορυφαία αεροψυξη είναι μπάρα, μπάρα με 280aio,και 5 βαθμούς χειρότερη από 360aio αλλά χάνεις λίγο στο boost clock για να τα λέμε όλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, parsifal είπε

 

@Praos
αν μου τις χαρίζανε θα διάλεγα τη Noctua αλλά για αγορά δική μου δεν το νομίζω, θεωρώ ότι τα Noctua προϊόντα εν γένει δεν είναι καλό VFM. Για τη συγκεκριμένη ψύκτρα, στα ίδια χρήματα παίρνεις δυνατό AIO 280 ή 360mm από Arctic.

ΑΙΟ εννοείς την υδρόψυξη; Έχω ακούσει για την πιθανότητα διαρροής έστω και ελάχιστη κι ότι μετά πάει περίπατο η μητρική ή ό,τι άλλο.

Βέβαια μεγάλες εταιρείες είναι δεν θα ρισκάρουν να μην κάνουν μια προσεγμένη κατασκευή.

Δεν ξέρω!🙁

 

Άσε που σήμερα είδα ότι είναι εξαντλημένος ο επεξεργαστής. Πήρα τηλέφωνο το μαγαζί που τον έχει στην πιο φτηνή τομή σήμερα και μου είπε ότι αν τον παραγγείλω μπορεί να περάσουν και 3 και 5 μήνες και να μην έχει έρθει.

Δεν λέω το μαγαζί γιατί δεν ξέρω τι παίζει με τους κανόνες και τα περί διαφήμισης.

Επεξ/σία από Praos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...