Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 08/12/2020 στις 2:33 ΜΜ, atsddd είπε

Ααα οκ δεν ηξερα οτι την πηρες τελικα:)

Αντε μεγειες :)))))

μπάρα μπάρα παίζουν στις θερμοκρασίες +2βαθμους σε cinebench max 63c,+ 3 σε ηρεμία 30,31c idle με 27,28 με την Χ73 αλλά την έβαλα σε mechify c , αλλά βλέπω μεγαλύτερη θερμοκρασία στα vrm +5 βαθμούς 49c μετά από μια ώρα game +2 στις ram μπορεί αλλά μπορεί να παίξει ρόλο τα φαν μπροστά που παίζουν 650 με 950rpm max, έχω και μια Χ53 σφραγισμένη αλλά δεν νομίζω να παίζει καλύτερα και κάνει σαν αεροπλάνο η συγκεκριμένη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες, θέλω την γνώμη σας, γιατί το τοπίο είναι ομιχλώδες...

Χτίζω gaming pc με i9-10900K/ASUS ROG MAXIMUS XII HERO και ακομα δεν εχω καταλήξει στην ψύξη. Δεν προκειται να κάνω oc. Αέρα ή νερό; Ομολογώ ότι το νερό έχει buzz & fuzz, και με χαλάει. Αν πάλι θεωρείτε ότι είναι must... Πείτε γνώμες παλικάρια!

Επεξ/σία από Imola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Imola είπε

Καλημέρα παίδες, θέλω την γνώμη σας, γιατί το τοπίο είναι ομιχλώδες...

Χτίζω gaming pc με i9-10900K/ASUS ROG MAXIMUS XII HERO και ακομα δεν εχω καταλήξει στην ψύξη. Δεν προκειται να κάνω oc. Αέρα ή νερό; Ομολογώ ότι το νερό έχει buzz & fuzz, και με χαλάει. Αν πάλι θεωρείτε ότι είναι must... Πείτε γνώμες παλικάρια!

αν έχεις χώρο βάζεις μεγάλη αεροψυξη και δεν ασχολείσαι με υδροψυξη και τα bloatware software που τα ακολουθούν,αν θέλεις ποίο καθαρό build (στο μάτι) πηγαίνεις στην υδροψυξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Imola είπε

Καλημέρα παίδες, θέλω την γνώμη σας, γιατί το τοπίο είναι ομιχλώδες...

Χτίζω gaming pc με i9-10900K/ASUS ROG MAXIMUS XII HERO και ακομα δεν εχω καταλήξει στην ψύξη. Δεν προκειται να κάνω oc. Αέρα ή νερό; Ομολογώ ότι το νερό έχει buzz & fuzz, και με χαλάει. Αν πάλι θεωρείτε ότι είναι must... Πείτε γνώμες παλικάρια!

Ή θα πας σε μεγάλη αερόψυκτρα ή σε καλή ΑΙΟ. Οι αερόψυκτρες είναι σε γενικές γραμμές πιό ήσυχες στην λειτουργία, αλλά οπωσδήποτε οι ΑΙΟ κερδίζουν σε μεγάλα φορτία ή σε δυνατό OC. Ποιό κουτί έχεις, κατ' αρχάς; Γιατί εξαρτάται και από το κουτί σου τί ταιριάζει και τί μπορείς να βάλεις. Επίσης, αν μια ΑΙΟ μπει μπροστά (όπως έχω βάλει εγώ την δική μου π.χ.) πρέπει να λάβεις υπόψη και το μήκος της κάρτας γραφικών.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pnick είπε

Ή θα πας σε μεγάλη αερόψυκτρα ή σε καλή ΑΙΟ. Οι αερόψυκτρες είναι σε γενικές γραμμές πιό ήσυχες στην λειτουργία, αλλά οπωσδήποτε οι ΑΙΟ κερδίζουν σε μεγάλα φορτία ή σε δυνατό OC. Ποιό κουτί έχεις, κατ' αρχάς; Γιατί εξαρτάται και από το κουτί σου τί ταιριάζει και τί μπορείς να βάλεις. Επίσης, αν μια ΑΙΟ μπει μπροστά (όπως έχω βάλει εγώ την δική μου π.χ.) πρέπει να λάβεις υπόψη και το μήκος της κάρτας γραφικών.  

Το κουτί είναι το Define 7 της Fractal, και είναι για E-ATX αλλά το δικό μου mb ειναι ATX. Η κάρτα [που αναμένω...] είναι η Asus ROG Strix 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Imola είπε

Όταν λες χώρο αναφέρεσαι στο κουτί ή στο mb;

βασικά κοιτάζεις και τα 2 ,και καλό είναι στο κουτί να υπάρχει λίγο αέρας στον χώρο για να μπορείς να την βγάλεις να πειράξεις τα καλώδια σύνδεσης κτλ γιατί αν έχεις μεγάλη κάρτα ίσως όταν  θες να την βγάλεις πχ 3080/6800 να πρέπει να βγάλεις την αεροψυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ICE-T είπε

βασικά κοιτάζεις και τα 2 ,και καλό είναι στο κουτί να υπάρχει λίγο αέρας στον χώρο για να μπορείς να την βγάλεις να πειράξεις τα καλώδια σύνδεσης κτλ γιατί αν έχεις μεγάλη κάρτα ίσως όταν  θες να την βγάλεις πχ 3080/6800 να πρέπει να βγάλεις την αεροψυξη

Το κουτί είναι E-ATX, χωράει και μένα μέσα, το mb όμως ειναι ATX. Και κάτι που ακόμα με βασανίζει είναι αν θα έπρεπε να είχα αγοράσει και E-ATX mb απλά και μόνο επειδή το κουτί είναι E-ATX και μπορει να το σηκώσει. Σκεφτόμουν το E-ATX mb Μόνο και μόνο επιδή θεωρώ ότι θα έχει περισσότερο χώρο να στήσω τα πραγματα επάνω του, αλλά δεν έχω πρωτύτερη εμπειρία και δεν γνωρίζω αν όντως είναι έτσι όπως τα λέω.

Επεξ/σία από Imola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Imola είπε

Το κουτί είναι το Define 7 της Fractal, και είναι για E-ATX αλλά το δικό μου mb ειναι ATX. Η κάρτα [που αναμένω...] είναι η Asus ROG Strix 3080.

εγώ έχω βάλει σε fractal mechify c noctua D15 chromax μαζί με msi 3080 και χέρι για να βγει η κάρτα δεν χωράει βέβαια ήθελε και ένα 120 ανεμιστηρα στις ram για να κλείνει το τζαμί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Imola είπε

Το κουτί είναι το Define 7 της Fractal, και είναι για E-ATX αλλά το δικό μου mb ειναι ATX. Η κάρτα [που αναμένω...] είναι η Asus ROG Strix 3080.

Λοιπόν, για το συγκεκριμένο κουτί, αν δεν χρησιμοποιήσεις το storage layout με τα συρταράκια για σκληρούς δίσκους στο μπροστινό μέρος, αλλά το αφήσεις τελείως ανοιχτό, θα σου πρότεινα να βάλεις μια καλή ΑΙΟ μπροστά σε push-pull. Είναι τεράστιο το κουτί και η κάρτα έχει σχετικά κανονικό μήκος στα 31cm που σου αφήνει μεγάλο περιθώριο. Αυτή η διάταξη με την ΑΙΟ μπροστά, τουλάχιστον στα δικά μου συστήματα, είχε τις καλύτερες θερμοκρασίες στην cpu και είναι υποφερτή από πλευράς θορύβου, ειδικά αν πάρεις καλούς ανεμιστήρες. 

Χωράει επίσης και τις μεγαλύτερες αερόψυκτρες που υπάρχουν γιατί είναι πολύ φαρδύ σαν κουτί. Οπότε, η τελική επιλογή έχει να κάνει με το ζύγισμα ψύξης-θορύβου-χώρου-κόστους. Είτε πας σε μεγάλη ψύκτρα αέρα όπως π.χ. μια Noctua NH-D15, είτε σε μια καλή ΑΙΟ όπως π.χ. μια NZXT X63, θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα σε θερμοκρασίες, αλλά οπωσδήποτε με μια ΑΙΟ έχεις μεγαλύτερο περιθώριο για OC στον επεξεργαστή, με το μειονέκτημα του μεγαλύτερου κόστους και ίσως θορύβου σε κάποια σενάρια. 

Επεξ/σία από pnick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ αδερφέ για την πληροφορία, πραγματικά με διευκολύνεις. Θα πάω αέρα με την Noctua NH-D15, απλά είχα ακούσει ότι είναι μεγάλη και ότι ισως βρεθώ σε δυσκολία με τους χώρους. Αλλά μιας και μιλαμε για χώρους, θα ήταν καλύτερα αν είχα ένα E-ATX mb ή δεν θα διευκόλυνε κάπου την χωροταξία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Imola είπε

Σ' ευχαριστώ αδερφέ για την πληροφορία, πραγματικά με διευκολύνεις. Θα πάω αέρα με την Noctua NH-D15, απλά είχα ακούσει ότι είναι μεγάλη και ότι ισως βρεθώ σε δυσκολία με τους χώρους. Αλλά μιας και μιλαμε για χώρους, θα ήταν καλύτερα αν είχα ένα E-ATX mb ή δεν θα διευκόλυνε κάπου την χωροταξία;

άνετος είσαι εδώ την χωρεσα σε μικρότερο κουτί , προχωράς κανονικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Imola είπε

Αλλά μιας και μιλαμε για χώρους, θα ήταν καλύτερα αν είχα ένα E-ATX mb ή δεν θα διευκόλυνε κάπου την χωροταξία;

Η Ε-ΑΤΧ μητρικές είναι λίγο πιό φαρδιές. Οι Ζ490 που έχουν αυτό το form factor είναι πανάκριβες. Δεν θα σου προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο. Θα είχε λίγο νόημα αν οι μνήμες ήταν λίγο πιό απομακρυσμένες από το socket, αλλά αυτό δεν συμβαίνει για λόγους σχεδιασμού (οι αποστάσεις των slots πρέπει να είναι συγκεκριμένες).

Θα προσέξεις απλά τις μνήμες που θα πάρεις, να μπορούν να χωρέσουν κάτω από την Noctua, γιατί το κοντινότερο slot μνήμης είναι ακριβώς κάτω από τον εξωτερικό ανεμιστήρα. Επειδή το κουτί σου έχει πολύ χώρο για αερόψυκτρα (παίρνει μέχρι 185mm) μπορείς τον 1ο ανεμιστήρα της Noctua να τον σηκώσεις λίγο για να δώσεις μεγαλύτερο αέρα από κάτω. Λογικά μέχρι 37-38mm ψηλές μνήμες θα τις χωρέσεις, εκτός αν αποφασίσεις να βάλεις dual kit στις θέσεις 1-3, οπότε δεν σε νοιάζει το θέμα του ύψους.

Εν τω μεταξύ, αγοράζεις πάρα πολύ καλή μητρική. ROG παίρνεις. Αφρόκρεμα δηλαδή. Μη το συζητάς για άλλη. Δεν έχει νόημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pnick είπε

Η Ε-ΑΤΧ μητρικές είναι λίγο πιό φαρδιές. Οι Ζ490 που έχουν αυτό το form factor είναι πανάκριβες. Δεν θα σου προσφέρουν τίποτα το ιδιαίτερο. Θα είχε λίγο νόημα αν οι μνήμες ήταν λίγο πιό απομακρυσμένες από το socket, αλλά αυτό δεν συμβαίνει για λόγους σχεδιασμού (οι αποστάσεις των slots πρέπει να είναι συγκεκριμένες).

Θα προσέξεις απλά τις μνήμες που θα πάρεις, να μπορούν να χωρέσουν κάτω από την Noctua, γιατί το κοντινότερο slot μνήμης είναι ακριβώς κάτω από τον εξωτερικό ανεμιστήρα. Επειδή το κουτί σου έχει πολύ χώρο για αερόψυκτρα (παίρνει μέχρι 185mm) μπορείς τον 1ο ανεμιστήρα της Noctua να τον σηκώσεις λίγο για να δώσεις μεγαλύτερο αέρα από κάτω. Λογικά μέχρι 37-38mm ψηλές μνήμες θα τις χωρέσεις, εκτός αν αποφασίσεις να βάλεις dual kit στις θέσεις 1-3, οπότε δεν σε νοιάζει το θέμα του ύψους.

Εν τω μεταξύ, αγοράζεις πάρα πολύ καλή μητρική. ROG παίρνεις. Αφρόκρεμα δηλαδή. Μη το συζητάς για άλλη. Δεν έχει νόημα. 

Σ' ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...