Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σ'ολους χρησημοποιω υδροψυξη κ ολα τα κομματια της τα εχω παρει ξεχωριστα ειναι λιγο παλιο πλεον το συστημα αλλα αξιοπρεπες (χα χα)εννοειτε πως ολα ειναι χρονισμενα οσο γινεται απο μενα

 

msi p6n platinum

core to duo e8500

2χ8600gt sli

α κ δυο ψυγεια ενα τριπλο στο πανω μερος του κουτιου απο τη μεσα μερια κ ενα μονο μπροστα απο τη μεσα μερια

 

ευχαριστω

 

 

 

post-151943-0-65058700-1401122492_thumb.jpg

post-151943-0-47461100-1401122524_thumb.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 538
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ ωραίος...
Σου βγάζω το καπέλο....

Εγώ χρησιμοποιώ αερόψυξη....

1 Ανεμιστήρα 120mm Noctua στα 1200Rpm
1 Corsair 120mm στα 1600 Rpm
2 Corsair 120mm στα 1300 Rpm

post-264996-0-31414300-1403450331_thumb.jpg

 

post-264996-0-08715300-1403450380_thumb.jpg
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω αυτή τη ψήκτρα στο υπάρχον σύστημα μου (socket775) Akasa AK-967

Στο site λέει ότι μπαίνει και σε socket ΑΜ3 αν μπαίνει στο AM3 κάνει και στο AM3+;

Γιατί σκέφτομαι να αναβαθμίσω σε κάποιον FX αν κάνει σώθηκα :D

 

*Sry για το λίγο offtopic δεν ήξερα που να ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coolermaster 212 EVΟ με έξτρα ανεμιστήρα σε push / pull.

 

Btw,για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,ποια πάστα είναι καλύτερη,η Prolimatech 3 ή η Arctic Silver ?

Κατά πόσο καλύτερες είναι αυτές από τη standard πάστα της Coolermaster που έρχεται μες το κουτί του 212 evo ?

Κάθε 6 μήνες είναι καλά να αλλάζω πάστα ή μήπως κάθε χρόνο ?

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήθελα να μοιραστώ μια 'ανακάλυψη' που έκανα,κάτι που μου έκανε έκπληξη.

Ίσως να μην σχετίζεται 100% με το thread,αλλά δεν νομίζω να αξίζει να ανοίξω νέο thread.

 

Είχα τον fx8320 μου με το hyper 212evo να τρέχει στα 4ghz με 1.28 stock volt,και το thermal margin με βάση τον Overdrive ήταν γύρω στα 27~32c με έναν browser ανοιχτό.

 

Είπα να κάνω το επόμενο βήμα και πήγα στα 4.2ghz με 1.33 vcore,και το t.m. μου έπεσε στα 18~22c. Αρκετά υψηλές θερμοκρασίες.

 

Υπ' όψιν πως το κουτί μου είναι Coolermaster 690,και έχει 1 θέση ανεμιστήρα μπροστά,2 πάνω,1 πίσω,2 πλάι,1 κάτω.

 

7.jpg

 

Έπιανα με το χέρι μου το case στα σημεία πάνω και πίσω,κοντά στον επεξεργαστή,και το case τσουρουφλούσε! :o

Ε λοιπόν είπα να το ανοίξω να δω τι μπορώ να κάνω,μιας και είχα μια υποψία. Ανοίγοντας το,ανακάλυψα πως η υποψία μου ήταν σωστή: Το πάνω fan του case που είναι 2-3 εκατοστά από το fan της 212evo δεν λειτουργούσε!!!  :fear:

Το άλλαξα καλώδιο και το έβαλα σε άλλο του psu,και έκανα δοκιμαστικό άνοιγμα με το case ανοιχτό για να δω αν θα αρχίσει να στροφάρει. Άπαξ και άρχισε να στροφάρει,έκλεισα το πλαινό panel,και άνοιξα το PC.

 

Άνοιξα λοιπόν ξανά τον Overdrive και τι αντικρύζουν τα ματάκια μου ? 39c Thermal Margin!!!!  :blink: 

Ανοίγω και το HWmonitor από περιέργεια,και cpu temp μου δίνει 32c,ενώ με τον ανεμιστήρα ανενεργό έδινε 45.

 

 

Είχα στο μυαλό μου πως φυσικά και ένας ανεμιστήρας θα βοηθούσε τη συνολική θερμική απόδοση,αλλά περίμενα η τάξη να είναι του τύπου 1 εως 3 ή και 5 κελσίου στη καλύτερη των περιπτώσεων. Με αυτόν τον συγκεκρυμένο όμως ανεμιστήρα η θερμοκρασία του cpu άλλαξε κατά 13 με 15 μονάδες,πράγμα που μου προσέφερε απροσδόκητη ευχάριστη έκπληξη!  :-)

Φαίνεται πως η τοποθεσία του,να βρίσκεται σε ελάχιστη απόσταση,αλλά και σε ευθυγράμμιση με το cpu cooler, του προσδίδουν ιδιαίτερη σημασία στο cooling. Τι να πω ? Και το case και η ψύκτρα Coolermaster είναι,οπότε ίσως όταν σχεδίαζαν το ένα να είχαν το άλλο υπ' όψιν.

 

Τέτοιο thermal margin δεν είχα ξαναματαδεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν περάσει πολλές ψύκτρες από τα χέρια μου αλλά βλέποντας των άλλων τις ψύκτρες και συγκρίνω με την dark rock 3 που έχω λέω πως είναι από τις καλύτερες. Από θέμα εμφάνισης είναι κορυφή από θέμα απόδοσης πάλι κορυφή. Στα 4,2 ο fx σταθερά δεν έχω δει ποτέ πάνω από 40 βαθμούς σε στρες.Να πω ότι έχω βάλει και δεύτερο ανεμιστήρα της bequit και το έχω σεψpush pull.Στο game που παίζω (bf4)πάνω από 35 δεν παει πότε.

Ξέχασα τον θόρυβο που δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

i5 4570 και χρησιμοποιώ μία h100i με τους εργοστασιακούς ανεμιστήρες και 2 άλλους noname σε διάταξη push-pull. στην αρχή ήταν μόνο pull όπως είχε στις οδηγίες της για καλλίτερη ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανενας την zalman 9700 led μαζι με fx 8350 να πει μια εντιπωση ;

 

γιατι την εχω σε αλλο pc κ βαριεμαι να την βγαλω ! κανει παρεα σε εναν ιντελ q9550@2,8ghz......

τον fx 8350 εχω με μαμα ρολογια μαζι με μια coolermaster 212.

κ σκευτομαι σιγα σιγα οπως φευγει το καλοκαιρι να του βαλω την zalman η να του παρω μια αλλη ; εχω σκοπο να τον παω στα 4,6 τον fx.

 

τα φωτα σας !!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ μία Η100 προς το παρόν με 2x Corsai SP120 fans. Το όνειρό προφανώς είναι μία κανονική υδρόψιξη αλλα προς το παρόν αδυνατο για οικονομικους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...