Προς το περιεχόμενο

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;


SPANK

Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;  

1.097 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Τι σύστημα ψύξης χρησιμοποιείτε στο κύριο pc σας ;

    • Αερόψυξη
    • Υδρόψυξη
    • Άζωτο
    • Αλλο (αναφέρετε τι ακριβώς)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν γινετε να εχεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε ενα υλικο απο τις θερμοκρασιες δωματιου με συμβατικη ψυξη.να δω ποσες φορες θα το πει καποιος για να το καταλαβεις.

να στο πω απλα,πριν ξεκινησεις το pc η θερμοκρασια της ψυχτρας σου εχει πχ 18 βαθμους (οσους εχει το δωματιο σου).

οταν το ξεκινησεις με το σκεπτικο σου,ο επεξεργαστης σου κρυωνει την ψυχτρα αντι να την θερμαινει.

πως το κανεις αυτο??????

ασε που μετρας τις θερμοκρασιες λαθος κιολας αλλα τεσπα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 538
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν γινετε να εχεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε ενα υλικο απο τις θερμοκρασιες δωματιου με συμβατικη ψυξη.να δω ποσες φορες θα το πει καποιος για να το καταλαβεις.

να στο πω απλα,πριν ξεκινησεις το pc η θερμοκρασια της ψυχτρας σου εχει πχ 18 βαθμους (οσους εχει το δωματιο σου).

οταν το ξεκινησεις με το σκεπτικο σου,ο επεξεργαστης σου κρυωνει την ψυχτρα αντι να την θερμαινει.

πως το κανεις αυτο??????

ασε που μετρας τις θερμοκρασιες λαθος κιολας αλλα τεσπα.

ωραια σε αυτο που λες το καταλαβαινω και ειναι απολητα λογικο αλλα γιατι μου δειχνει αυτες τις θερμοκρασιες και εμενα περιεργο μου φενεται αλλα το προγραμμα αλλο μου λεει αν μπορεις εξηγησε μου το (δεν ηρωνευομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι  FX επεξεργαστές δέν έχουν φυσικούς sensors για τις μετρήσεις.Οι τιμές προκύπτουν απο έναν αλγόριθμο, ο οποίος υπολογίζει τις θερμοκρασίες βάση της κατανάλωσης.

Τις προάλλες για παράδειγμα,είχα τον 8320@ 1,8 °C σε idle με θερμοκρασία δωματίου 16,5°C.

Δέν έχει να κάνει με την επιλογή αερόψυξης/υδρόψυξης.Όπως είπε ο Θάνος,είναι αδύνατο ο επεξεργαστής να έχει χαμηλότερη θερμοκρασία απο την βάση της ψύκτρας και αυτή με την σειρά της απο την θερμοκρασία του περιβάλλοντος.

Μόνο σε δύο περιπτώσεις είναι εφικτό κάτι τέτοιο,TEC cooler και LN2,κάτι που ο μέσος χρήστης δέν έχει ούτε το budget άλλα ούτε και τη διάθεση να ασχοληθεί.

 

Αν θέλεις έναν μπούσουλα,η θερμοκρασία του επεξεργαστή σου σε idle θα είναι ίση ή μεγαλύτερη απο το πιο κρύο κομμάτι hardware που έχεις (είτε αυτό λέγεται κάρτα γραφικών,είτε σκληρός δίσκος,είτε μητρική)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://prntscr.com/9lb6dr(λοιπον τα νουμερα μηλανε απο μονα τους) και το afterburner που το εχω να ξεκηναει στην αρχη μεζι με τα windows  μου δυχνει 5-8 βαθμους idle τι στο καλο ολλα πεφτουν εξω ... τελος παντων οταν εχεις υδροψυξη μπορεις να εχεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες σε σχεση με του δοματιου, μου το εχουν πει και αλλοι και το βλεπω και μονος μου επεισης δεν θελω να παραπληροφορισω κανεναν κατι αλλο γιατι το Vcore δειχνει 1.425 ??? το παρακολουθω και εχει κολησει εκει (και δεν εχω πηραξει καθολου το Vcore...)

 

Δεν το πολυκατέχεις το άθλημα και καλό θα ήταν να μην λες ότι σου κατέβει, τα νούμερα μιλάνε από μόνα τους με κόκκινα γράμματα και σχετικά, ενώ σου είπαμε πέντε πράγματα πριν τα οποία έχουν πολλές δόσεις λογικής. Το vcore είναι τέτοιο επειδή έχεις ανοιχτό το turbo core και ο 8320 πάει από τα 3.5 που είναι η βασική συχνότητα στα 4 ghz με τους μισούς πυρήνες, στα 3.8 με όλους, αν το κλείσεις λογικά θα δείχνει λιγότερο στο overdrive, αν πάλι δεν δείχνει τότε τι να πω, πιθανότατα θα έχει λάθος ένδειξη το overdrive και θα σου έχει κολλήσει στο ρεύμα που έχει ο 8320 με το turbo. Το overdrive εκεί που λέει vid δεν θα σου δείξει το ρεύμα που έχεις τώρα στον επεξεργαστή, αλλά την τιμή που έχει από το εργοστάσιο ο επεξεργαστής, για αυτό τον λόγο συμβουλευόμαστε προγράμματα τύπου cpu-z για να ελέγχουμε το ρεύμα και όχι το overdrive, το overdrive είναι χρήσιμο για άλλα πράγματα. Δεύτερον, δείχνει ότι απέχεις 63.5 βαθμούς κελσίου από το όριο, το οποίο σημαίνει πως δεν παίζει να απέχεις τόσους βαθμούς, επειδή όπως προείπαμε ο αισθητήρας δεν δουλεύει σωστά αν δεν πιάσεις από 40 βαθμούς κελσίου και πάνω, οπότε τα νούμερα όσο και να μιλάνε αν λένε μπαρούφες δεν πρέπει να τα ακούς. Ακόμη, ασχολίαστο αυτό που λες, ότι με υδρόψυξη έχεις χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι αυτές του δωματίου και ότι στο έχουν πει κιάλλοι κιόλας, 100% όσοι στο είπαν αυτό δεν έχουν ιδέα, το πιο απλό που στο είπαμε και παραπάνω, δεν γίνεται να έχεις χαμηλότερη θερμοκρασία στο hardware από αυτή του δωματίου, εκτός αν χρησιμοποιείς υγρό άζωτο ή ψύκτρα tec. Αυτά φιλικά για να μην μπερδευτείς παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι φαν πλεον της Custom Υδροψυξης αυτον τον καιρο ολοκληρωνω διπλη λουπα σε Custom Made 900D η πρωτη λουπα ψυγει την καρτα γραφικων και η δευτερη τον επεξεργαστη

 

P1170683.jpg

 

αναλυτικα :
 
1η Λουπα (DONE)
 

Phobya G-Changer 360 V.2 360mm Radiator White

EK-RES X3 250 White
EK-FC970 GTX WF3 - Nickel
EK-D5 PWM Motor (12V DC PWM Pump Motor)
EK-HDC Fitting 16mm G1/4 - White

Mayhems Pastel Red 

 

2η Λουπα ( ALMOST DONE)

 

Hardware Labs Black Ice 480GTX Radiator

EK-RES X3 250 Black

EK-Supremacy EVO RED Edition

Swiftech MCP655TM 12 VDC Laing D5 Vario Pump

EK-HDC Fitting 16mm G1/4 - Elox Black

Mayhems Pastel White

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

custom υδροψυξη cpu+gpu,με τρεια ψυγεία,μονο,διπλο,τριπλο.η λουπα αντλια-τριπλο-cpu-μονο-gpu-διπλο,ειναι σωστη?σε πολλα βιντεο βλεπω αντλια-cpu-τριπλο-vga-διπλο-cpu,να δοκιμαζα κι ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι η αντλία να τραβάει από το reservoir.

Εξίσου σημαντικό είναι να προσέξεις τη κατεύθυνση της ροής στο cpu block (in, out)

και στο gpu block - αν και συνήθως τα gpu block είναι αμφίδρομης ροής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σύστημα της υπογραφής μου έχω 2 ανεμιστήρες μπροστά (Fractal Design GP 14), 1 intake κάτω (Fractal Design R3 Silent) και άλλο ένα R3 πίσω. Όλοι είναι 140mm. Στον επεξεργαστή υπάρχει μια ψύκτρα Coolermaster 212 Hyper Evo με το stock 120mm ανεμιστηράκι  πάνω της.

 

 

 
 

 

Επεξ/σία από Arkoudelos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπα και εγω επιτελους να παρω μια ψυχτρα της προκοπης γιατι δε πηγαινε αλλο με αυτη τη στοκ..

ερχεται και καλοκαιρι συντομα...πηρα μια ..

https://www.techpowerup.com/reviews/Scythe/Ashura/

μολις την εβαλα..πανευκολη και γερη εγκατασταση...

το πρωτο σλοτ το τρωει και δε το τρωει..ειναι οριακα...

θερμοκρασιες δεν εχω δει ακομα τπτ θα τα δω αυριο ισως αν εχω χρονο..

προς το παρον σε ιδλε ειμαι 28-32 με 500στροφες

απο εκει που ειμουν 40-44 με 1500....

περισσοτερα συντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την CoolerMaster Hyper 612 Ver. 2 κάνει εξαιρετικά την δουλεία της και με λιγότερο θόρυβο από την στοκ ιντελ που βασικά μονό θόρυβο έκανε γιατί αμέσως μετά την τοποθέτησή είδα διάφορα 20βαθμούς

9tYOSFn.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε μόνο γιατί έχει μόνο 4 φάσεις και 2 δύο δεν έχουν ψύκτρα. Ο 5470 στα 4.5 κοντά, καταναλώνει πάνω απο 180, ειδικά με 1.45 περίπου που είχες. Βάλε ψυκτράκια στις δύο πάνω, γιατί θα καεί!

 

Δες πως έβαλε ο Ultra ή o Multy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...